Ücretsiz izin mi , süt izni mi?

Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?
Çocugunu emzir.Tabıkı ucretsız ızın.En ıhtıyacı oldugu yerde bebegınızı bırakmayan.Anne sütü bence evden paradan daha degerlı.

Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?
Aynı sekilde memurum işe basladım emzirmek iicn erken ckıyorum ama yol zaten ınsanı cok yoruyır tam 3 aylıklen işe basladım raporda almadım drekt zorlanmam dedim annem kvalidem bakıyor ama asırı derecede zorlanıyorum bebegm beni istiyor aglıyor sürekli memede kalmak istiyor benle uyumak istiyor ama sabah erkenden onu brakıyorm gelene kdr deliriyorum :KK43: siz dusunun

Tek maaşla geçinebilcekseniz kesinlikle ücretsiz izin.

Ben oglumda iki yil ucretsiz izin aldim. 27 aylikti basladigimda keske daha fazla olsaydi da alsaydim derim her zaman.
Gecen gun rapor aldim bir hafta evdeydim ya dedim oglum 6 ayda ne kadar cok degismis ne kadar tatli olmus o kadar cok sey kaybettigimi dusundum ki bir an...
Onu evde birakip ise gitmek bana katlanilmaz geliyor.
Ama tabi bakiyorum sut iznini birlestiren arkadaslar da var hafta da 2 gun sonra haftada 1 gun gelmiyorlar. Ama o zaman tum gun ayri kaliyorsun emzirme acisindan sakincali. Yani yarim gunde calisabilirsin bir arkadas demis 2 saatte uyusa 2 saat ayrisiniz. Bence guvenilir birinj bulursaniz niye olmasin ki..
Karar sizin.

Bana da amir şifaen izin vermişti kafası kızınca iptal etmişti,çocuk oyuncağı mı bu evde el kadar bebe beni bekliyor deyip basıp eve gitmiştim,hakkımda soruşturma açmıştı. Hoş soruşturma lehime kapandı herhangi ceza almadım,hatta kızdılar ona. Ama sonuç olarak stresör oldu mu bana oldu o mevzu ayrı.
Üzüldüm
Strese sokuyorlar
Teşekkür ederim tekrardan

Birinci de ücretsiz almadım bin pişman oldum sonradan ikincide 2 yıl aldım bitti 1 yılda mazeretsiz ücretsiz izin aldım 3 yaşına girecek direk kreşe verip başlayacağım paranın yerine para geliyor ama bu günler gelmiyor ilkinde de almadığıma bin pişmanım bazen hala arkamdan ağlayışları kreşe bırakırken bıyakma noluyyy diye ağlayışları rüyama giriyor şuan 8 yaşında ama hala pişmanım

Ben oglumda iki yil ucretsiz izin aldim. 27 aylikti basladigimda keske daha fazla olsaydi da alsaydim derim her zaman.
Gecen gun rapor aldim bir hafta evdeydim ya dedim oglum 6 ayda ne kadar cok degismis ne kadar tatli olmus o kadar cok sey kaybettigimi dusundum ki bir an...
Onu evde birakip ise gitmek bana katlanilmaz geliyor.
Ama tabi bakiyorum sut iznini birlestiren arkadaslar da var hafta da 2 gun sonra haftada 1 gun gelmiyorlar. Ama o zaman tum gun ayri kaliyorsun emzirme acisindan sakincali. Yani yarim gunde calisabilirsin bir arkadas demis 2 saatte uyusa 2 saat ayrisiniz. Bence guvenilir birinj bulursaniz niye olmasin ki..
Karar sizin.
Ama sunu da eklemek isterim ise gitmek inanilmaz yorucu.. hem bebek hem is cok ama cok zor. Ucretsiz izindeyken cok rahatmisim uykusuzluk cok zor.benim oglum gec uyuyor ben sabah cok erken uyaniykrum ve cok zorlaniyorum. Eger maddi acidan cok zor olmayacaksa ucretsiz iyidir her yonden hem bebek icin hem sizin icin.

ben de memurum. 4500 civari su an maasim. ücretsiz izne ayrılalı bir yil oldu. hiç pisman olmadim ben. maddi olarak da berbat durumdayim diyebilirim. hem kira ödüyorum İstanbulda hem baska şehirden ev aldik onun kredisini ödüyoruz eşimin maasiyla.

söyle de bisey var aşırı yoğundu benim çalıştığım yer. yarım gün değil süt izninde bile sorun olurdu trafikte eklenince kiymeti kalmayacakti süt izninin.

bebek dogunca karar verin bence buna. belki cok bunalacksiniz yarım gün çalışmak iyi gelecek. belki birakamicaksiniz iciniz icinizi yiyecek.

ben doğum yaptım hiç uyumadim bi hafta. sonra da günde maksimum iki saat uyudum. hala gece düzenli uykum yok. ben kaldiramazdim hem is hem ev hem bebek. oglumla olmak da herşeye değer 😍

Sizin şartlarınız gibiydi benim çalışma saatlerimde. 1yaşına kadar izne ayrıldım. İyi ki ayrılmışım diyorum.

Küçücük bebeği tanımadığınız bir kadına nasıl güvenipte emanet edeceksiniz?Allah korusun bebeği düşürse başka birşey olsa nereden bileceksiniz?Bence en azından çocuk bir bucuk yasına gelinceye kadar bakmalısınız, hayatta paradan daha değerli şeyler vardır bunun en önemlisi de insanın evladıdır.

Ayrıca nasıl 6 ay yarım gün çalışmayı düşünüyorsunuz anlamadım?Süt izni ilk 6 ay günlük 3 saattir öyle yarım gün izin verselerdi herkes süt iznini kullanırdı.

bazi amirler tolarans taniyolar.

benim bi arkadasim bi sene boyunca yarım gün çalıştı idare ettiler. müdürü sıkıntı cikarmadi
ben ücretsiz izin dilekçesi verdiğim gün müdür yarım saat bakıcı tut annen kaynanan gelsin herkes nasil birakiyo çocuğunu diye nutuk attı...

şuan muhtemelen yavrunuz doğmuştur :) Allah analı babalı, sağlıkla huzurla büyütmeyi nasip etsin :KK200:
bende memur olarak çalışıyorum, aynı yollardan geçiyoruz yavrum 19 aylık şuanda, yarım gün izin kullanarak işe başladım
öncelikle ÜCRETSİZ İZİN Analık izninin bitiminden itibaren 24 ay
- YARIM GÜN ÇALIŞMA: ilk çocukta 2 ay ve Analık izninin bitiminden hemen sonra başlıyor,
- SÜT İZNİ: Analık izninin bitiminden itibaren başlayan ilk altı ay günde 3 saat, sonraki altı ay günde 1,5 saat şeklinde toplam bir yıl olan izin.

YARIM GÜN ÇALIŞMA: 2 ay yarım gün çalışırken tam maaş alınıyor, yine süt izni devam ederken de öyle.
-yarım gün çalışma süresi bittikten sonra süt izninin kalan kısmı devam ediyor yani 6 ay günde 3 saat yerine,
2 ay çalıştıktan sonra 4 ay günde 3 saat şeklinde kullandım.
-altı ay sonra günde 1,5 olan süt iznini de haftanın 1 gününde toplayıp 4 gün işe gidip 1 bir izin şeklinde kullandım.

bu arada ÜCRETSİZ İZİN HAKKI 2 ay yarım gün çalışma hakkınızı kullanırsanız ondan sonra başlıyor,
yani Analık izninin bitiminde hemen işe başlarsanız, daha sonra ücretsiz izin aldığınızda o 2 aydan sonra başlıyor bilginiz olsun.

Öğle arasına çıkmazsanız 13.30, çıkarsanız 14.30da işten çıkabilirsiniz. Saatleri yanlış hesaplamayın, tabii amiriniz esnektir, lafını yapmaz 12.30’ta çıkarsınız ama saatler yukarıda dediğim gibi en etken 13.30’da işten çıkabilirsiniz.
Ben 2 yıl ücretsiz izne ayrılıcam kısmetse. Ev almak benim için öncelik değil çünkü.
Merhaba 2. Gebelikte de 2 yıl ücretsiz izne ayrılınabiliniyor mu ?

X