Ücretsiz izin mi , süt izni mi?

Kesinlikle ücretsiz izin hem kendinide düşün biraz ev alınır bı şekilde sen iki sene çalışma ortamının stresinden uzaklasirsin bebeginle sabah kalk yaya yaya kahvaltı yap oyna gez toz miş valla. Bende ikisine de 1,5 yaşına kadar kendim baktım inan o zaman bile kucuklerdi şimdiki aklım olsa enaz 2 yaşına kadar bakardım.

En azindan vicdanlisiniz da sut iznini kullanmak istiyorsunuz.Bir de devamli doktorlardan rapor dilenip aylarca gelmeyen ama maasi cebine indirenler var.
Tum arkadaslarim süt iznini kullandi.En mantiklisi su ekonomik sartlarda.

Bence ilk 6 ay yani Doğum izni bitince ücretsiz izin kullanın. Bırakacak güvenilir biri bulmak çok zor. Ben 3,5 aylıkken başladım. Rapor falan alamadım malesef çok sıkı bu konuda bulunduğum il. Erken başlamak zorunda kaldım bu stres sütümü etkiledi ister istemez. 4-5 aylıkken bırakıp da işe gitmeyin. Ben onun pişmanlığını yaşıyorum. Süt izni kullandım bende evet ama o 5 saat ayrı kalmak bile üzüyor insanı.

Ben sut izni diyorum. Ama ev almaniz icin degil cocuk bakmakla kafayi yememeniz icin :KK66: gunde birkac saat ayrilik iyidir. Ne cocuga ne de size zarar gelir. Ama ucretsiz izinde size zarar gelir,evde patlarsiniz.

Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?
birincisi sadece 2 ay yarım çalışabiliyorsunuz , ikincisi o kadar maaş alıyorken işe ara vermek pek mantıklı değil.. ama en azından 6 aylık olana kadar rapor vs alın sonra bakıcıya verıp işe geri dönün derim.. kalan hakkınızıda süt izni olarak saatlik kullanırsınız

Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?
süt izni ilk 6 ay 3 saattır siz acaba hangi kuruma çalışıyorsunuz ki yrım gün?

Süt izni, bir an önce güvenilir bir bakıcı bulmaya bakın derim.
Allah kolaylık versin ama anneler mecburen bazı şeylerden fedakarlık etmek durumunda kalıyor.
Bu noktada ben gelecek açısından düşünerek konuşuyorum.
Keşke benim de sizin gibi imkanım olsaydı da ev alabilseydim ancak böyle bir imkan şu an için bize hayal.
Elinizdeki bu fırsatı ertelemeyin derim, her geçen gün hayat pahalılanıyor ve insanlar en basitinden 1 sene önce yapabildiği bir çok şeyi artık yapamıyorlar (maddi anlamda).

Allah sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı nasib etsin.
Aklınıza takılan her konuda da selamete çıkartsın inşallah.

Süt izniyle ne alakası var sizin iznin.4 aylık bırakıp giderseniz yalnızca bebek 6 aylık olana kadar günde 3 saat kullanabilirsiniz ki o bile zaten yarım gün çalışmak anlamına gelmez.İkinci altı ay için günde 1,5 saat zaten.Ayrıca ücretsize çıkmazsanız da hakkınızı kaybedersiniz.

Kesinlikle ücretsiz izin diyorum.Benimde çalışsam şu an maaşım 5500 fakat hiç birşey çocuğumdan daha önemli olmadığı için ücretsiz izindeyim.ilk çocuğumda da 2 yıl ücretsiz izin aldım şuan 2.çocuğum var yine 2 yıl ücretsiz izindeyim.Bizimde evimiz yok evet birikim yapamıyoruz ama şükür şuan yanlarındayım ve bir daha hiç bu kadar bana ihtiyaçları olmayacak.Ev 2 3 yıl sonra da olabilir ama çocuklar bir daha bebek olmayacak.İnşallah 3. Çocuğumda da ücretsiz izin alacağım.
Yarım gün çalışma işine gelecek olursak bende memur olduğum için aynı şartlar benim içnde geçerli fakat şunu da düşünün gece bazen uyuyamayacaksınız o şekilde işe gideceksiniz gelince bebek özlemiş olacak yine dinlenemeyeceksiniz.Birde 4 aylık olacak yani çok küçük.

Bırıkmıs ızın varsa yıllık ızın kullanıp gercekten guvenılebılır bırısını de bulabılıyorsanız sayet yarım gun derım

Ama aksı durumda ucretsız

Ev her zaman alınır
Bu gunler gelmez

Eşiniz ne iş yapıyor. Çalışmasanız çok mu etkilenirsiniz. Eğer aslında çokta sorun olmayacaksa ücretsiz izin tabiki çünkü 4 aylık bebek bırakmak içi çok küçük

Ortada alınmış bir ev devam eden bir kredi yoksa ücretsiz alınmasından yanayım. Kredilerimiz var diye ücretsize ayrılamadım kızım 7 aylık ve huyu bile değişti. Bugünler geri gelmiyor evin acelesi yok bence bugünkü aklım olsa ben ev işine girmezdim. Ayrıca süt iznin ilk 2 ay yarım gün sonraki 4 ay 3 saat devam eden 6 ay 1.5 saat bilgin olsun

Süt izniyle ne alakası var sizin iznin.4 aylık bırakıp giderseniz yalnızca bebek 6 aylık olana kadar günde 3 saat kullanabilirsiniz ki o bile zaten yarım gün çalışmak anlamına gelmez.İkinci altı ay için günde 1,5 saat zaten.Ayrıca ücretsize çıkmazsanız da hakkınızı kaybedersiniz.

Aynen yani hangi kurummuş orası.Zaten kuruma göre değişmez ki iş kanunun 74.maddesinde süreler açıkça belirtlmiştir.

Arkadaslar belki çalıştığı kurum amiri saatler konusunda esnek? Olamaz mı veya olmasın mı yani?

Ayrica bebek 6 aylik olana kadar degil doğum izni bitiminden sonra 6 ay sut izni gunde 3 saattir

Kesinlikle yıllık izin. Ben malesef bir buçuk yaşına gelen kadar izin alabildim sonrasında mecburiyeten başlamam gerekiyordu. İşe başladıktan sonra istifa etmeyi bile düşündüm (hala da düşündüğüm oluyor) üstelik anane babaanne bakıyorken... O günler çok başka ve anne şefkati de öyle . Yıllık izin kullanın sonrasında zaten bebek de siz de biraz olsun toparlanmış oluyorsunuz. Allah sağlığınızı mutluluğunuzu bozmasın evladınızı size bağışlasın :):KK36:

burcak86 burcak86
I inciliboncuklu
Merhaba kızlar
Ben de bu soruyu araştırırken denk geldim
Devlet memuruyum
Doğum sorası 2 sene ücretsiz iizn kullanmak istiyorum kesinlikle
Ama bu izin meselesi idarecilere mi bağlı
Yoksa direkt devletin verdiği hak olarak kendi isteğimle kullanabiliyor muyum?

burcak86 burcak86
I inciliboncuklu
Merhaba kızlar
Ben de bu soruyu araştırırken denk geldim
Devlet memuruyum
Doğum sorası 2 sene ücretsiz iizn kullanmak istiyorum kesinlikle
Ama bu izin meselesi idarecilere mi bağlı
Yoksa direkt devletin verdiği hak olarak kendi isteğimle kullanabiliyor muyum?

Amiri insiyatifinde olan bi izin değil bu,istediğiniz takdirde rahat rahat kullanabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun:)

Teşekkürler amin
Kesin dolaylı baskı yaparlar eminim
Çalış işte istedipin zaman iizn al falan
Aman aman istemiyorum :)

Bana da amir şifaen izin vermişti kafası kızınca iptal etmişti,çocuk oyuncağı mı bu evde el kadar bebe beni bekliyor deyip basıp eve gitmiştim,hakkımda soruşturma açmıştı. Hoş soruşturma lehime kapandı herhangi ceza almadım,hatta kızdılar ona. Ama sonuç olarak stresör oldu mu bana oldu o mevzu ayrı.

X