Ücretsiz izin mi , süt izni mi?

inciliboncuklu

Üye
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2018
114
43
32
Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?

Arkadaşlar doğumuma kısa bir süre kaldı. Eşimin ailesinden de benim ailemden de uzakta küçük bir şehirde yaşıyoruz. İkimizin ailesinin de gelip bebeğe bakma gibi bir durumu yok. Henüz doğum yapmadım daha erken ama doğum izni bitiminde ücretsiz için mi alsam, yoksa 6 ay boyunca yarım gün mü çalışsam (süt izni) konusu kafamı çok meşgul ediyor. Yarım gün çalışırsam tam maaş alacağım, bebeğimi bakıcıya bırakmak zorunda kalacağım sabah 8.30 da gidip 12.30 da geleceğim. Yani bakıcı sadece 4 saat bakacak ve eğer böyle olursa ev alıp bir an önce kredisini ödeyeceğiz. Ama 4 aylık bebeğimi bakıcıya bırakmak içime hiç sinmiyor. Ücretsiz izin alırsam da ev alma durumu ertelenecek ve maddi olarak da biraz zorlanacağız. Bu arada memurum ve maaşım 5000 TL civarı. Bunu yazmamın sebebi ücretsiz izin durumunda maaşın da etkili olması. Siz olsanız ne yapardınız yada ne yaptınız?

Ben ilk çocuğumda alabilecekken ücretsiz izin almadım pişman oldum ikinci de kesinlikle ücretsiz izin kullanıcam,eviniz de iki yıl geç oluversin bence çok önemli değil

Oglum doğduğunda bizim de evin kredisi vardı. Benim maaşımla oduyorduk. Benim de maaşım sizin gibi bir meblağ teknik personelim. Aileler uzaktaydı. Ben ücretsiz izin aldım oğlumla daha çok vakit geçirmek için. Biraz sıkıştık tabi. Tek maaşa düştük. Onun da yarışı krediye gidiyordu. Ama oğlumun heran yanında olmak herşeye değerdi. Maddi anlamda biraz zorladı. Ama naptim tasarruf ettim herşeyden. Oğlumun ihtiyaçları hariç tabi. Doğalgazdan tasarruf ettim, mutfaktan, alışverişten. Eşim de benim bakmamı istiyordu. O yüzden o da çok sorun etmedi maddi sıkışıklığı.

Sut izni dediğiniz ilk 6 ay 3 saat ikici 6 ay 1.5 saat. Yani hep oyle oğlene kadar devam etmiyceksiniz.

Tavsiyem dört duvar beton için ucretsiz izin fırsatını tepmeyin. Evi her zaman alabilirsiniz, işiniz kaçmıyor neticede.. para da her zaman kazanılır ama bu fırsat bir daha gelmez. Ki bebeklerde ilk iki yılı çok çok önemli. Tüm hayatını kişiliğini, duygusal, zihinsel gelisimini etkileyecek derecede önemli. Ben malesef cok elzem bir durum nedeniyle 14. Aya kadar ucretsiz izne ayrilamadim ve icimde bir yara bu ama sebep para borç değildi. Sonra hemen ayrıldım çok sukur bu fırsatı kacirmadim. Ki maaşım s izinkinin nerdeyse iki katı.

4 ay cok küçük bence bakıcı icin
Sadece anne sutu aliyor olacak sık sık emmek ister uyku düzeni yoktur Ev alınır gider, nasil olsa memursunuz iş maaş garanti Ama onun aglamaması her seye bedel
Malesef ulkemizde dogum izni olmasi gerekenden cok az Hem ilk alti ay sadece anne sütü diye bas bas bağırırlar hem de uc dort ay sonra hadi işe gel..
Benim bebis 3 aylikken eylül basinda okula seminer doneminde gideyim dedim Seminer üç saat bisey zaten, ben gec gidip erken ciktim yani durdugum iki saatti ama onda bile kac kez eve gidip emzirip donmem gerekti

Şartlarınızı en iyi siz bilirsiniz ama bakıcı bulur da baktirmaya karar verirseniz mutlaka sık sık sütünüzü sağın. Sütünüz artsın. Ise baslamadan once 'de sağıp buzluga atın siz yokken de anne sutune devam etsin. Ben 5 aylikken ise geri dönmüştüm ama ogretmen oldugum ve evim yakin okdugu icin bir de annem baktigi icin pek problem yasamadim. Her aeye ragmen cocuklarimiz icin calisip onlardan uzak kalmak ruhen yoruyor insani..

4 ay cok küçük bence bakıcı icin
Sadece anne sutu aliyor olacak sık sık emmek ister uyku düzeni yoktur Ev alınır gider, nasil olsa memursunuz iş maaş garanti Ama onun aglamaması her seye bedel
Malesef ulkemizde dogum izni olmasi gerekenden cok az Hem ilk alti ay sadece anne sütü diye bas bas bağırırlar hem de uc dort ay sonra hadi işe gel..
Benim bebis 3 aylikken eylül basinda okula seminer doneminde gideyim dedim Seminer üç saat bisey zaten, ben gec gidip erken ciktim yani durdugum iki saatti ama onda bile kac kez eve gidip emzirip donmem gerekti
Evet bir de emzirme mevzuu var. Ben ilk 6 ayda sut izni kullandim. Bebegimden toplam 4.5 saat ayrı kaldım ama anne sutu vericem diye de perişan oldum. 4.5 saatlik ayrılık sut uretimimi olumsuz etkilemişti. Sırf sadece anne sutu alsin diye gece iki kez kalkar sagardim sürekli cc hesaplar dururdum. Çok zordu çok. Sutum artsın diye hamilelikte almadığım kiloları emzirme döneminde aldım. Halbuki ayrı kalmak zorunda olmasam sürekli emzirirdim bol bol sutum olurdu.

Son düzenleme:
4 saat gayet uygun. Ben 8:30-18:30 çalışıyorum diye süt iznimi öğlen kullanıp işe geri gittim.
Kv baktığı halde gün içinde emzireyim diye uğraştım 1 yaşına kadar. 4 saat bırakmak nedir ki?

Ben de 4 buçuk aylıkken bıraktım bu arada..

4 aylık bebek, bakıcı için çok küçük değil mi? Ev biraz geç oluversin, klasik bir şey yazacağım ama evladınızın o en güzel anlarını tekrar tekrar yaşama şansınız yok, sadece bir kere bebek olacak. Ben ayliksiz izin diyorum.

Ben ücretsiz izin kullandım evet sıkışıyoruz biz de ama bakıcı bulsam çalışırdım. Ciddi güven problemi yaşıyorum , hamilelik kötü geçti kaybetme korkusuyla o yüzden bırakamadım güvenecek birini bulup. 4 saatin de 2 saati uyusa senden 2 saat ayrı kalmış gibi olacak. Evde olmak güzel ama çalışmaya alışan işkolik bir insan isen zor oluyor 24 saat konu aynı çünkü "çocuk".. sıkılıyor insan. Çalışmak dışarı çıkıp insan içine karışmak da iyi olur. Olay güven yani. İyi bir bakıcı şart.

Öğle arasına çıkmazsanız 13.30, çıkarsanız 14.30da işten çıkabilirsiniz. Saatleri yanlış hesaplamayın, tabii amiriniz esnektir, lafını yapmaz 12.30’ta çıkarsınız ama saatler yukarıda dediğim gibi en etken 13.30’da işten çıkabilirsiniz.
Ben 2 yıl ücretsiz izne ayrılıcam kısmetse. Ev almak benim için öncelik değil çünkü.

Ev almak çocuğunun geleceği için güzel bir yatırım evet ama düzenli anne sütü daha güzel bi yatırım olacaktir. Memursan ocak ayıyla birlikte yeni dönem yıllık izninde devreye girmiştir bir sure izin rapor idare edip daha sonra ücretsiz izine çıkabilirsin imkanin varsa ücretsiz izne çık ev almayı çok değil birkaç sene ertelemiş olursunuz evladınla doya doya vakit geçir .nasıl olsa geri dönme garantin var isine
özel sektör bu kadar şanslı olmuyor

Biz de aynı durumdayız. Üstelik biz evi aldıkta ödüyoruz. Benim maaş komple kredilere gidiyor eşimin bir kısmı gidiyor. Aileler şu bu vs derken ücretsiz izin benim için lüks oluyor. Bilmiyorum napacağız. Allah büyüktür elbet bir çaresi bulunur.
Siz içinize sineni yapın. Evladınızla kalmak daha değerli bana göre.

İlk çocuğumda imkanım yoktu, alamadım. 3. çocuğumda nasip oldu. Evet, biraz sıkıştık ama aç da kalmadık, kıyafetiz de kalmadık. Üstüne başına, lüksüne harcarken tabii ki biraz düşünmek gerekiyor ama ev bekleyebilir bence. İki çocuğumun da bebekliğine dair pek bir şey hatırlamıyorum. Sağlık ocağında çalıştığım için ikinci oğlumda süt izni bile kullanmadım. Üçüncü çocuğumda doğum izni+2 yıl ücretsiz izin+5 yılı dolduran memurun sebepsiz 1 yıllık ücretsiz izin hakkı var, hepsini kullandım. 3 yaş 2 aylık oğlum. Haftaya da ise başlıyorum. Memur olmak büyük nimet. Ücretsiz izin alın, baktınız olmuyor bir dilekçeye bakar geri dönmeniz.

X