Düğün, kına, akraba meseleleri beni çok yordu

minikfilozof

Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2022
168
82
24
Merhaba kızlar. Seneye haziran da düğünüm olacak salonu tuttuk fakat merkeze uzak(kendi yaşadığımız ilçeye de uzak)ama güzel içimize sinen bir salon tuttuk. Baba tarafından pek akrabam yok anne tarafı da genelde belli bir ilçede toplanmış durumda yine aman aman fazla akraba yok. Düğün salonu anne tarafımın olduğu ilçeye de oldukça uzak 35 km var arası herkesin arabası yok ne yazık ki. Maddi durumlarımızda aman aman iyi değil. Teyzelerim, anneannem vs. Neden o kadar uzak tuttun akrabalar o kadar uzağa gelmez, gelemez mantıksız olmuş vs. eleştirdiler evet haklı yönler var ama ben çalışıyorum nişanlım çalışıyor babası gece çalışıyor denk gelip salon gezme olanağımız pek olmuyor. Bakalım dedik beğendik tuttuk. Orda beğenince yok olmaz da demedim. Şimdi bunlar kafama takılıyor. Ben kınayı kız kıza 50 kişilik fala kına konağı tarzı bir mekanda istiyordum fakat bütçe olarak onlarda neredeyse 10 bin. Onun yerine anne tarafı akrabaların olduğu ilçede bir salon tutup kadın erkek karışık büyük kına mı yapsam dedim aynı bütçeyle. Ama yine emin olamadım. Resmen millet için düzenleniyo gibi. Takıntılı bi insanım zaten kafama takıyorum. Hiç kına yapmasam mı evin içinde azıcık kişiyle mi yapsam değer mi değmez mi hiçbir halt bilmiyorum. Düğüne hiç gelen olmazsa diye de korkuyorum. Daha 8 ay var düğüne ama içim doldu bunalıyorum. İnsanlar kötü niyetle bir şey demiyor ama düğün hayalim vs. Böyle değildi. 9 senedir birlikteyiz nişanlımla 1 senedir nişanlıyız. Ne bileyim bir garip geliyor boğuyor bu işler. Ben normalde de bir şeyleri günlerce düşünen kafaya takan biriyim. Çok yıpranıyorum. Borçlar maddi dertler bir yandan böyle şeyler bir yandan ne yapmalıyım bilmiyorum daha çok var. O zaman daha da yeni stresler çıkcak üstüne sizinle paylaşmak istedim.

Ama yine emin olamadım. Resmen millet için düzenleniyo gibi.
Böyle diyip "kimse gelmezse diye de korkuyorum" demeniz tuhaf olmuş. Millet için düzenlemiyosanız milletin gelmemesi de umrunuzda olmasın 🤷‍♀️ Biz şehir dışında yaptık düğünümüzü, memleketimizden de araç kaldırdık. En mantıklısı araç tutmanız olacaktır

Otobüs tutun bi tane onunla gelsin akrabalarıniz düğüne. Ayrıca tmm çok gezmediniz ama cidden mantıksız olmuş herkese uzak bi yerden salon tutmanız. Tutarken düşünmek gerekti..Neyse olan olmuş artık kendinizi üzüp en özel zamanlarınizi strese sokmayın

Akrabalarıniz için otobüs tütün hem daha az maliyetli olur hem herkes memnun kalır.Ayrica en güzel zamanlarinizi böyle şeyleri kafaya takarak harcamayin derim.üç gün sonra sizin düğününüzü ya da kinanizi insanlar unutacak.Siz kendinizi yiprattiginizla kalıyorsunuz.

Uzak tuttuysanız otobus,mınibus neyse tutmalısınız..Gecen komsu davetıye vermıs cok uzak..Tanıdıklar dedı davetıyede otobus yazmıyor ee bız nabıcaz? Herkesın arabası yok malesef..:KK31:

Son gun ya son gun mınibus ayarlamıslar..Kulaktan kulaga duyan gelmıs oğlan evınının onune...Organızasyon ıyı yapılmalı...:KK5:

Çevrem az deyıp devasa salon tutmakta mantıksız hele kı takıntılıysanız..Arkadasımın erkek evı yoktu nerdeyse koca bır salon tutmus karsılıklı anlasma olmayınca..Davulun sesının salondakı yankılanmasından hastanelık olacaktık o derece...:KK53:

Ben ilk düğün basladıgında normal gelınlıkle gırıs yaptım...1-2 saat sonra bıranda ortam süslendi ve bındallı gıydım kınaya cevırdık ortamı..Çok eglendık ama:halay:İstersenız ıkısını bırarada yapabılırsınız...Ama can dostlarınız saglam olsun..Siz bındallı gıyerken onlar arkanızı toplasın..:KK19:

Öyle ya da böyle gelenıyle gelmeyenıyle o gun olucak ve bıtecek..Siz yuzunuzden gulumsemeyı eksık etmeyın ve etrafı ızlemeyın:KK33:Sadece eglenmenıze bakın ve dansınıza,esınıze odaklanın..:KK76:Etrafta ne var ne yok derken strese gırer gununuzu mahfedersınız...Düğünden sonra vıdeo ızleyeceksınız zaten o yuzden akısa bırakın bu da tecrube tavsıyesı olsun:KK39:

Yeter ki sağlık,mutluluk sizinle olsun :KK200:

Haklısınız kızlar. Salon 250 300 kişilik maksiumum. Otobüs tutma fikri mantıklı geldi kınayı orda yapsam mı bilemedim 2 6 arası düğün ama ışıklarla karanlık ortam sağlanabiliyor. Çok gezme fırsatı da yoktu herkes çalışıyor tek gün izni denk getirmek bile zor oldu. Yakın çevredekiler ya çok pahalı ya çok demode idi. Şu an otobüs tutup kınayı da düğünde yapma fikri de mantıklı gelmeye başladı.

Peki nişanınızın ailesi farklı bir şehir de mi?onlar olmayacak mi?eğer ki dediginiz gibi ise ve fazla kişi gelmeyecekse düğün salonununa para vermek yerine nikah yapın,herkesi çağırın,sonra aile arası eğlenin.gercekten boşuna masraf.hele ki sirf kına için 10 000 tl harcamak gereksiz.(paranız varsa birşey diyemem😁)

Peki nişanınızın ailesi farklı bir şehir de mi?onlar olmayacak mi?eğer ki dediginiz gibi ise ve fazla kişi gelmeyecekse düğün salonununa para vermek yerine nikah yapın,herkesi çağırın,sonra aile arası eğlenin.gercekten boşuna masraf.hele ki sirf kına için 10 000 tl harcamak gereksiz.(paranız varsa birşey diyemem😁)
Yok aynı şehir ve aynı ilçedeyiz nişanlımla

Merhaba kızlar. Seneye haziran da düğünüm olacak salonu tuttuk fakat merkeze uzak(kendi yaşadığımız ilçeye de uzak)ama güzel içimize sinen bir salon tuttuk. Baba tarafından pek akrabam yok anne tarafı da genelde belli bir ilçede toplanmış durumda yine aman aman fazla akraba yok. Düğün salonu anne tarafımın olduğu ilçeye de oldukça uzak 35 km var arası herkesin arabası yok ne yazık ki. Maddi durumlarımızda aman aman iyi değil. Teyzelerim, anneannem vs. Neden o kadar uzak tuttun akrabalar o kadar uzağa gelmez, gelemez mantıksız olmuş vs. eleştirdiler evet haklı yönler var ama ben çalışıyorum nişanlım çalışıyor babası gece çalışıyor denk gelip salon gezme olanağımız pek olmuyor. Bakalım dedik beğendik tuttuk. Orda beğenince yok olmaz da demedim. Şimdi bunlar kafama takılıyor. Ben kınayı kız kıza 50 kişilik fala kına konağı tarzı bir mekanda istiyordum fakat bütçe olarak onlarda neredeyse 10 bin. Onun yerine anne tarafı akrabaların olduğu ilçede bir salon tutup kadın erkek karışık büyük kına mı yapsam dedim aynı bütçeyle. Ama yine emin olamadım. Resmen millet için düzenleniyo gibi. Takıntılı bi insanım zaten kafama takıyorum. Hiç kına yapmasam mı evin içinde azıcık kişiyle mi yapsam değer mi değmez mi hiçbir halt bilmiyorum. Düğüne hiç gelen olmazsa diye de korkuyorum. Daha 8 ay var düğüne ama içim doldu bunalıyorum. İnsanlar kötü niyetle bir şey demiyor ama düğün hayalim vs. Böyle değildi. 9 senedir birlikteyiz nişanlımla 1 senedir nişanlıyız. Ne bileyim bir garip geliyor boğuyor bu işler. Ben normalde de bir şeyleri günlerce düşünen kafaya takan biriyim. Çok yıpranıyorum. Borçlar maddi dertler bir yandan böyle şeyler bir yandan ne yapmalıyım bilmiyorum daha çok var. O zaman daha da yeni stresler çıkcak üstüne sizinle paylaşmak istedim.
Salon için araç tutun.

Kınayı arkadaslarla yapsanız çok güzel olur

Bu sene yunan adalarında gelin ve arkadasları vardı tabi onlar kına yakmıyorlardı🙈

Gelin çok güzel bir elbise giymiş başında duvak
Önce yemek yediler sonra müzik caldı oynamaya başladılar hatta restaurantta hiç tanımayanlar bıle eşlik etti
Çok eğlenceliydi
Masada bir kına alır sürüverirsiniz adet yerını bulsun 😂

Gelin de çok güzeldi ya gözümü alamamıştım🙈
İnsallah hersey istediğiniz gibi olur🙏

Düğün için mecburen araç tutacaksınız kına için ise bu ekomik krizde salon tutmak yerine mümkünse evinizde yapın kinanizi en azından salona vereceğiniz paranin yarı fiyatına misafirlerinize ikramlık hediyelik ayarlayabilirsiniz:)

E böyle durumlarda genelde bir servis aracı tutuLuyor.
Benim de dugunum baska bir ilçede olmuştu, uzaktı..
Erkek tarafı, kız evinin önunden 30 kişilik servis kaldırdı, sizinde yapacağınız o.. Herkes böyle yapıyor genelde.

Zaten düğünler akrabalar ıcın yapılmıyor mu? 😀ona gore ayarlayacaksınız. Ben araç tutmustum yakın akrabalar ıcın.

X