Dugun takilari

Kizlar merhaba size bir sey sormak istiyorum kisa ve oz sorum ☺️
Evlenirken erkek tarafinin babasinin maddi gucu varsa borcsuz dugun yapabilecek maddi imkanina sahipken (mesela salon takimini babasi alicak ama borcsuz alicak, diger beyaz esyalari, tv yi dugun salonu tutmayi damat kendi birikimiyle birazda borclanip yapicak, bende yatak odasini kina yerini kucuk ev aletlerini ivir zivirlari) neyse soru su dugunde takilacak takilari (nakit-ceyreklerin bi kismini) babasi isterse tavriniz ne olurdu borcsuz durumu zorlanmadan esya alacagi halde verirmiydiniz yada vermezmiydiniz? Direkt isterse altinlarsan nakitlerden vericeksiniz esya aldim diye derse ne diyip vermezdiniz yada verseniz kendi borclariniza yetiremiceksiniz siz olsaniz ne yapardiniz :KK64:Gecen gun dugun zamaninizda altinlardan nakitlerden verirsiniz dedi o yuzden soruyorum🤷🏻
herşeyi borç harç da olsa ikiniz yapın elalemin çenesine düşmeyin. bırakın düğündeki takıları bozdurur kapatırsınız borcunuzu

Takı sizindir sahip çıkın. Ama yuva da sizindir, kendiniz kurun.
Başkasının kurduğu yuvada başkasının sözü geçer. O yapmis gibi duracak ama aslinda siz altin para vereceksiniz. Dogrudan siz yapin, söz hakki sizin olsun. Araya baskasini sokmaya ne gerek var?

Pardon da madem borçla alacak bazı şeyleri ve sonra takıları isteyecekse o zaman almasınlar. .siz borçla alın yada bazı eşyalarınızı düğünden sonra alın...sadece elaleme karşı biz aldık demek yada herşeyi tam olan bir eve gelin olarak girmek için değmez.
Aynen birde diyolar dort dortluk dugun yapicaz size hicbiseyiniz eksik kalmasin demislerdi e zaten takilar paralar gidecek onu bizde yapariz diye dusunduk. Onlar oyle diyince destek olacaklar saniyorduk

Takı gelinin hakkı yapmasın ozaman kayınpeder siz yapın taksitle ödeyin yine sizden çıkıyo ama kayınpeder ben şunları şunları yaptım diye övünecek yıllar önce ben evlenirken kv demde düğünden sonra 8 tane çeyrek istedi borçmuş bize kim taktıysa oda onlara götürecekmiş durumu orta gelirli kv nin sesimi çılarmadan vermiştim tabiki şimdi benimde oğlum var asla el sürmem takılarına sizde uygun bi dille eşinizle konuşsanız oda babasıyla konuşsun nasıl olsa takılardan gidecek biz taksitle alalım desin
O da bi hisimla oyle dedi o zaman sizin almanizin ne anlami kaldi misafir gibi gel git takilardan gidecekse bizde aliriz dedi

Takılarınızı kimseye vermeyin. Banka hesabına yatırın. İleride başınız ağrır.
Bizim planimizda oyleydi kendileri ilk basta dort dortluk yapicaz soyle esya boyle ev hani maddi durumlarida hayli hayli yerinde oldugu icin bizde ona gore planlama yapiyorduk takilari bankaya koyar birikim yapariz ev araba aliriz diye simdi babasi nakitlerden gerekirse takilardan vericeksiniz diyince bakakaldim vereceksek bizde yapariz aliriz diye

Altin vermeyecekseniz bunu adama baştan soyleyin ona göre alsin alacaksa. Adama aldirip aldirip sonra vermiyorum olmaz. Parasi var diye size hibe etmek zorunda değil.

Bizim takidan tek kuruş verilmedi ama esimin ailesinden de bisey almamistik.

Altin vermeyecekseniz bunu adama baştan soyleyin ona göre alsin alacaksa. Adama aldirip aldirip sonra vermiyorum olmaz. Parasi var diye size hibe etmek zorunda değil.

Bizim takidan tek kuruş verilmedi ama esimin ailesinden de bisey almamistik.
Ben bisey istemedim zaten kv bana kac bilezik istersin dihe sordu durumunuz neye el veriyorsa dedim hatta ki biz bisey beklemedik kendileri bize soyle dugun yapicaz size boyle esyalar alicaz vs diyince simdide takilari alacaklarini diyince noluyoruz dedik :/

Bizim planimizda oyleydi kendileri ilk basta dort dortluk yapicaz soyle esya boyle ev hani maddi durumlarida hayli hayli yerinde oldugu icin bizde ona gore planlama yapiyorduk takilari bankaya koyar birikim yapariz ev araba aliriz diye simdi babasi nakitlerden gerekirse takilardan vericeksiniz diyince bakakaldim vereceksek bizde yapariz aliriz diye
Aramızda kalsın bizim de ayyyynen böyle oldu :spor:ama ertesi gün takılan takıları paraları her şeyi aldı eşim. Baştan net olunca ileriki zamanlarda da istemediler bile. Siz de net bir şekilde eşinize ve ailesine takıları sizin bile bozdurmayacağınızı, kenarda tutup birikim yapacağınızı söyleyin. Eş faktörü çok önemli, öncelikle onunla aynı fikirde olmanız lazım.

Evinizde eksik olsun, zamanla tamamlayın ama kayınpedere laf vermeyin. Takınızla gider kendiniz istediğiniz gibi alırsınız.
Eşinizle gücünüzü birleştirin, neye yetiyorsa onu yapın. Kafanız rahat, yuvanız huzurlu olur. O eşyalara bakıp bakıp lanet etmekten iyidir bence.

Aramızda kalsın bizim de ayyyynen böyle oldu :spor:ama ertesi gün takılan takıları paraları her şeyi aldı eşim. Baştan net olunca ileriki zamanlarda da istemediler bile. Siz de net bir şekilde eşinize ve ailesine takıları sizin bile bozdurmayacağınızı, kenarda tutup birikim yapacağınızı söyleyin. Eş faktörü çok önemli, öncelikle onunla aynı fikirde olmanız lazım.
Neyseki o da ayni benim gibi dusunuyo en basta soylemistim bozdurmayalim bankaya koyariz diye onunda aklinda oyle kaldi mantikli geldi ailesine karsi cikti en azindan😬

X