Düğün Düğün Sorunları

cmgz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2022
8
0
27
Merhaba,

Buraya ilk defa yazıyorum, belki de dertleşmek istedim. Bir buçuk yıldır nişanlıyım, öncesinde de bir yıl görüştük. Nişanlımın ailesiyle bizim maddi durumumuz tamamen eşit. Nişanım olmadan önce karşı taraf babana söyle hemen isteyelim nişan yapalım şöyle böyle dedi biz ona rağmen nişan için bekledik o süreçte nişanlım beyaz eşyasını alıp ödedi. Aileler tanıştı tüm konular konuşuldu sıra takılacak altına geldi benim ailem dört bilezik yapacaklarını biz evimizi alalım diye karşı taraftan da sizde bu kadar yapın destek verelim çocuklar evlerini alsınlar diye konusu açıldı karşı taraf biraz itiraz etse de kabul edildi.

Nişan alışverişine çıktık onları zora sokmamak için hiçbir şey istemedim ne alırlarsa onayladım, her şeyin en uygununu almaya çalıştım, kuyumcuya gittik yüzüğüm kolyem küpelerim alındı, kasada kaldılar ödeyemeyip neyse daha sonra kredi çekip almaya geldiler bu arada çok yüksek bir meblağ da değildi hazırlık yapılabilirdi. Neyse daha sonra nişanlım 3-4 Ay bu takıların kredisini ödedi.

Mobilya almaya gittik nişanlım 9 ay da onu ödedi. Onun borcu bitti tv aldı 3 ay boyunca onu ödeyecek. Bir yandan ailesinin takacağı altınları almaya başladı ufak ufak. Borçsuz düğün yapalım evimizi alırız bende çalışıyorum diye nişan sürecini uzattık. Babam karşı tarafa ne size borç kalsın zorda kalın ne de çocuklara kalsın, kiraya çıkacaklar biz destek verelim zorlanmasınlar dedi. Salonlar, kuaför, fotoğrafçı tutuldu, düğünümüze 5 ay kaldı.

Asıl anlatmak istediğim şey şu, aklınıza gelebilecek her şeyi nişanlım kendisi yaptı hiç bir konuda fazlasını istemedim eşyayı benim tanıdığım yerden en uyguna aldık nişanda giydiğim elbiseyi en uygununu seçtim hatta bir kere denedim uygun diye başka denemedim bile içimde kalır diğerleri pahalı diye düşündüğümden. Gelinliğimi 2. El bi başkasından en uygununu aldım, gelinlik dahi deneme heyecanlarım olmadı. Ailesinin küçücük bir iğne yardımları asla olmadı. Nişanlıma sen beyaz eşyayı al biz mobilyayı dediler alınmadı, sonra sen mobilyayı da al biz altınları alırız dediler alınmadı, sen altınları al biz düğün masrafını çekeriz dediler şimdide düğün masrafı sadece salonun parasını ödeyeceğiz diyorlar gelinlik kuaför fotoğrafçı düğün masrafına girmezmiş hatta babası evde yapsın ne kuaförü bile dedi.

Gelinliği almaya giderken bile paran var mı diye sormadıkları halde araçlarını bile vermediler araba bulduk öyle gittik. Biz bu kadar şeyi aşmaya çalışırken bazen kavga ettik çoğu zaman üzüldük. Nişanlımla doğru düzgün para bile harcayamadık. 3100 tl maaş alırken 3000 taksit ödeyip cebine 100 lira harçlık kalıyordu ve ailesiyle defalarca tartıştı destek vermedikleri için. Şimdide düğünde takılan altınları alacağız dediler bide bunun için tartıştık. Ben çalışıyorum ailem zorlanmasın diye her şeyimi yaptım hatta nişanlıma da maddi manevi destek veriyorum. Zamanında nişanlımda çalışmış direk ailesine vermiş tüm kazandığını ve asla birikim yapılmamış, yapılamayabilir bunu anlarım ama şimdi destek verilideydi belki de buladar yıpranmayacaktık. Biz gelinliği almaya gittiğimizde bile deneyip kv’mi aradım arkada duvarda asılı bir elbise vardı onu da bana alın dedi çok zoruma gitti.

Şuanda kendisine düğün olacak diye pahalı elbise bakıp bana gösteriyor bu ayrı zoruma gidiyor, nişanlım ayağına bir çorap dahi alamazken. Nişanlımda bukadar zorluğun içinde para hesabı yapmaya başladı ve bazen parasal anlamda kırıcı olabiliyor bana karşı. Nişanda makas kesmiyor diye verdikleri üç kuruşun bile lafı yapıldı. Birde biz düğünümüzü bile yapazken maddi durumlardan dolayı nişanlımın erkek kardeşine de söz yapıldı. Çok fazla sorun yaşadım birkere bile sormadılar bişeye ihtiyacın varmı diye. Nişanda kuförümü kendi seçtikleri yere gidecekmişim diye ısrar etti kv kabul etmedim istediğim başka bir yer var diye tavır yaptılar ona bile. Ama şimdi kendileri düğünde hangi kuaföre gitsek diye düşünüyolar. Bu arada kv çok genç. Aşırı soğudum herşeyden.

Çok uzattım çok doluyum, kusura bakmayın lütfen. Ailem hiç sıcak bakmıyor, fakat bizi birtek nişanlımın çabası ayakta tutuyor, ne yapmalıyız artılk çok yoruldum. Düğünümün hayalini dahi kuramıyorum artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef diyecek pek bir şey yok. Ayrılmayı düşünmüyorsanız kabullenmek durumundasınız. En fazla evlendikten sonra aileyle aranıza mesafe koyarsınız bu kadar. Ama hiç bi yardımı olmadıkları halde altınları istemeye cüret eden insanlar evlendiğinizde de her şeyinize karışırlar gibime geliyor…

Her şeyi nişanlın ödüyormuş sen de çalışıyorsun sen ne yapıyorsun bu arada?
Düğünden sonra altınları ne hakla istiyorlar orasını hiç anlamadım. Asla verme.
Böyle zor bir durumdayken her şeyi tastamam yapmaya çalışmak hele ki bu devirde çok anlamsız geliyor bana. Nikahla da evlenebilirsin. Eşyaların tastamam olmadan da evlenebilirsin, bu kadar yüklenmek niye? Küpesi, kolyesi şart mı ben anlayamıyorum üzgünüm.

Aynı benim kv kp ve yaşadıklarımı anlatmışsın. Ev içinde isteme-nişan aynı gece yaptım, nişan kıyafetim normal günlük bir elbiseydi. Salon, kuaför, pasta, damatlık, gelinlik, bindallı, organizasyon, ev eşyası, takılar… aklına gelecek her şeyi eşimle yaptık. Kaldı ki ben öyle şu kadar altın olsun filan demedim. Kendi bileziğime para verdim, kendi maaşımla aldığım setimi isteme gecesi kp bana taktı utanmadan. Şimdi Kaynım evleniyor, ona büyük nişan yaptılar, yeni gelin ne takı isterse aldılar, bana geldi mi hep aynı laf “para yok”. Biz onlara güvenerek evlenmediK, eşimle kredi çektik de evlendik ve her şeyin en ucuzunu aldık evlenirken ama insan destek bekliyor yine de ve sana yapılmayanın başkasına yapıldığını görünce için cızlıyor. Eşim şimdi ailesinden destek bekliyor ve yine bize “yok” ama kaynıma var. Açıklamaları da “biz seni okuttuk, kardeşin okumadı”. Sanki kaynımın okumamasının nedeni eşimmiş gibi! Kv, eşim askere gittiğinde (çalışmıyordu eşim o zaman ve sevgiliydik henüz) 1000 TL para göndermiş eşime, onun lafını yapıyor hâlâ. Hangi birini anlatsam ki… insan, oğluna askerde gönderdiği paranın da hesabını yapar mı bilmiyorum.

ama dünyaya bi daha gelsem yine eşimle evlenirim. Önemli olan evin içindeki huzur, saygı, sevgi, anlayış. şu an -80 bin filan borçtayız. Diyorum ki çalışır öderiz. Sağlığımız yerinde olsun. ben 8 aylık hamileyim, kv beni 1 kez aramadı aş erdin mi, iyi misin, bi ihtiyacın var mı diye sormadı. Eşim de bu 5 sene içinde ona göre mesafe koydu. özellikle bu hamilelik mevzusunda ben ilk 3 ay düşük riski yaşadım, o zaman manevi destek bile olmadılar. Bir de dipnot düşeyim, kv kp ile asla bir tartışmam, münakaşam, anlaşmazlığım olmadı. Ses bile yükselmedi aramızda.

sen de tüm zorluklara rağmen ben bu adamla geçinirim dersen devam et. Başka türlüsü çok zor olur emin ol. Ben 1 kez eşime laf söylemedim, zaten gözüm De yok çok şükür altında şunda bunda ama dediğim gibi yapılan haksızlığı görünce insan üzülüyor.

Böyle zor bir durumdayken her şeyi tastamam yapmaya çalışmak hele ki bu devirde çok anlamsız geliyor bana. Nikahla da evlenebilirsin. Eşyaların tastamam olmadan da evlenebilirsin, bu kadar yüklenmek niye? Küpesi, kolyesi şart mı ben anlayamıyorum üzgünüm.
Herşeyi nişanlım değil beraber yapıyoruz ve ben sadece onun yapacağı şeylerden zorlandığını ailesinden destek göremediğini belirtmek istedim kendi yaptıklarımı anlatıp kendimi ön pşana çıkarmak değil, ailesinden kaynaklı sıkıntıları paylaşıp size danışmak istedim. Bu arada herşey dediğiniz salon belediye salonu ve organizasyon çok cazip bi fiyat. Nikah yapılsaydıda fiyat aşağı yukarı bu olucaktı, bildiğiniz üzere nikahta da gelinlik kuaför olayı var. Yani biz evet düğün yapıyoruz ama çok makul fiyata yapıyoruz, düğün yapma sebebimizde akrabalarımız uzakta gelsinler diye, nikah olursa gelmicekler çünkü. Haa bu arada gelmelerini isteme sebebimiz takı filanda değil sadece özellikle ben çok değer verdiğimden yanımda görmek mutlu eder diye.

Bu tür sebeplerden düğüne de fikrinede soğuğum. Evli olmasam bugün evlenecek olsam düğün de yapmam takı da. Bir nikah töreni olsun mis valla.
Düğün dedin mi bir kadının en güzel hayallerini zehir ederler. Güzel şeyler heves edersin ama geriye hayal kırıklıkları kalır. Bir anlamı kalmıyor. O kadar plan proje aynı fikirde buluşmak zor işler. Düğün üzerine daha çok şey yazmak isterim ama gerek yok.

Aynı benim kv kp ve yaşadıklarımı anlatmışsın. Ev içinde isteme-nişan aynı gece yaptım, nişan kıyafetim normal günlük bir elbiseydi. Salon, kuaför, pasta, damatlık, gelinlik, bindallı, organizasyon, ev eşyası, takılar… aklına gelecek her şeyi eşimle yaptık. Kaldı ki ben öyle şu kadar altın olsun filan demedim. Kendi bileziğime para verdim, kendi maaşımla aldığım setimi isteme gecesi kp bana taktı utanmadan. Şimdi Kaynım evleniyor, ona büyük nişan yaptılar, yeni gelin ne takı isterse aldılar, bana geldi mi hep aynı laf “para yok”. Biz onlara güvenerek evlenmediK, eşimle kredi çektik de evlendik ve her şeyin en ucuzunu aldık evlenirken ama insan destek bekliyor yine de ve sana yapılmayanın başkasına yapıldığını görünce için cızlıyor. Eşim şimdi ailesinden destek bekliyor ve yine bize “yok” ama kaynıma var. Açıklamaları da “biz seni okuttuk, kardeşin okumadı”. Sanki kaynımın okumamasının nedeni eşimmiş gibi! Kv, eşim askere gittiğinde (çalışmıyordu eşim o zaman ve sevgiliydik henüz) 1000 TL para göndermiş eşime, onun lafını yapıyor hâlâ. Hangi birini anlatsam ki… insan, oğluna askerde gönderdiği paranın da hesabını yapar mı bilmiyorum.

ama dünyaya bi daha gelsem yine eşimle evlenirim. Önemli olan evin içindeki huzur, saygı, sevgi, anlayış. şu an -80 bin filan borçtayız. Diyorum ki çalışır öderiz. Sağlığımız yerinde olsun. ben 8 aylık hamileyim, kv beni 1 kez aramadı aş erdin mi, iyi misin, bi ihtiyacın var mı diye sormadı. Eşim de bu 5 sene içinde ona göre mesafe koydu. özellikle bu hamilelik mevzusunda ben ilk 3 ay düşük riski yaşadım, o zaman manevi destek bile olmadılar. Bir de dipnot düşeyim, kv kp ile asla bir tartışmam, münakaşam, anlaşmazlığım olmadı. Ses bile yükselmedi aramızda.

sen de tüm zorluklara rağmen ben bu adamla geçinirim dersen devam et. Başka türlüsü çok zor olur emin ol. Ben 1 kez eşime laf söylemedim, zaten gözüm De yok çok şükür altında şunda bunda ama dediğim gibi yapılan haksızlığı görünce insan üzülüyor.
Çok daha fazla şey yaşadım ama belirtmedim burada, nişanlım herşeyi yapıyor yapamasada çabalıyor, çok yüksek bir maaş alan biri de değil ben evlendiğimizde çocuğumuz olursa çalışamassam tek başına ev kirası, elektrik su doğalgaz, mutfak ekstralar ve bununla beraber birde kredi borcu düğün borcumuz olupta çok sıkıntıya girmesin, bunalmasın, bunların altından kalkmaya çalışırken mutsuz olmasın. Kendini öahçup hissetmesin, gruru incinmesin diye uğraşıyorum. Nişan sürecimizin uzamasının tek nedeni çok yüksek borcumuz olmasın diye üç beş olur ödenir dert değil. Kendimi iyice nişanlımın ailesi tarafından değersiz hissetmeye başladım, beni geçin hadi de evleniceğim adam sizin evladınız.

Herşeyi nişanlım değil beraber yapıyoruz ve ben sadece onun yapacağı şeylerden zorlandığını ailesinden destek göremediğini belirtmek istedim kendi yaptıklarımı anlatıp kendimi ön pşana çıkarmak değil, ailesinden kaynaklı sıkıntıları paylaşıp size danışmak istedim. Bu arada herşey dediğiniz salon belediye salonu ve organizasyon çok cazip bi fiyat. Nikah yapılsaydıda fiyat aşağı yukarı bu olucaktı, bildiğiniz üzere nikahta da gelinlik kuaför olayı var. Yani biz evet düğün yapıyoruz ama çok makul fiyata yapıyoruz, düğün yapma sebebimizde akrabalarımız uzakta gelsinler diye, nikah olursa gelmicekler çünkü. Haa bu arada gelmelerini isteme sebebimiz takı filanda değil sadece özellikle ben çok değer verdiğimden yanımda görmek mutlu eder diye.

Anladım. Nişanlınızın ailesi bana çok tanıdık geldi benimkilerden ötürü, o yüzden Allah size kolaylık versin diyeceğim. Ben görüşmüyorum kendileriyle.
Ve inan ki bu tiplerin 5krş faydası dokunmadığı için ilerde çok mutlu olacaksın. Nişanlın da bu hallerini görüp, seni haklı buluyorsa bırak böyle devam etsinler.
Altınlarını vermemek için de elinden geleni yap. Hatta böyle bir konu açılırsa yok daha neler deyip gülüp dalgaya al, saçmaladıklarını düşündüğünü belli et.

Çok daha fazla şey yaşadım ama belirtmedim burada, nişanlım herşeyi yapıyor yapamasada çabalıyor, çok yüksek bir maaş alan biri de değil ben evlendiğimizde çocuğumuz olursa çalışamassam tek başına ev kirası, elektrik su doğalgaz, mutfak ekstralar ve bununla beraber birde kredi borcu düğün borcumuz olupta çok sıkıntıya girmesin, bunalmasın, bunların altından kalkmaya çalışırken mutsuz olmasın. Kendini öahçup hissetmesin, gruru incinmesin diye uğraşıyorum. Nişan sürecimizin uzamasının tek nedeni çok yüksek borcumuz olmasın diye üç beş olur ödenir dert değil. Kendimi iyice nişanlımın ailesi tarafından değersiz hissetmeye başladım, beni geçin hadi de evleniceğim adam sizin evladınız.
İşte ben de bunu anlatmak istiyorum. ben sana askerde para gönderdim diyor kv. Elin oğluna sevap için mi gönderdin sanki di mi? Kendi oğluna gönderdin 🤦🏻‍♀️

şöyle de bi şey var ama, hiçbi şey yapmadıkları için hiçbir şeye karışamadılar. kimse Ağzını açıp ben sana şunu aldım diye böbürlenemiyor. Bu da yeter 😂 bi şey derlerse ben her şeyi kendim yaptım size ne deme lüksüm var 😂

Ne yapar da çözersiniz bilemiyorum ama takıları asla ama asla vermeyin.

Maalesef diyecek pek bir şey yok. Ayrılmayı düşünmüyorsanız kabullenmek durumundasınız. En fazla evlendikten sonra aileyle aranıza mesafe koyarsınız bu kadar. Ama hiç bi yardımı olmadıkları halde altınları istemeye cüret eden insanlar evlendiğinizde de her şeyinize karışırlar gibime geliyor…
Herşeye karışıp karışmayacaklarını, yada sorun çıkartıp çıkartmayacaklarını bence nişanlımın tavırları belirler. Keza müsade ederse problem olabilir, ama ben çok öyle herşeye karışabileceklerini sanmıyorum. Büyüklerimdir saygım sonsuz, ama onlarında bana saygı duyup öyle davranmaları gerekir. Bu arada ayrılmayı düşünmüyorum, gerçekten nişanlımı seviyorum.

İşte ben de bunu anlatmak istiyorum. ben sana askerde para gönderdim diyor kv. Elin oğluna sevap için mi gönderdin sanki di mi? Kendi oğluna gönderdin 🤦🏻‍♀️

şöyle de bi şey var ama, hiçbi şey yapmadıkları için hiçbir şeye karışamadılar. kimse Ağzını açıp ben sana şunu aldım diye böbürlenemiyor. Bu da yeter 😂 bi şey derlerse ben her şeyi kendim yaptım size ne deme lüksüm var 😂
Galiba bizimde bunu deme lüksümüz olacak, bende bi yandan böyle düşünüyorum biz yaptığmız için laf söz edilmeyecek. Aklıma geldikçe sinirleniyorum nişanlımın kardeşi benim 15 binliralık gelinlik baktığımı ve o yüzden tabi evlenemezler dediğini bile duydum. Aldığım gelinlik 2.500 tl açık açık yazıyorum evet beğenerek aldım, bu paraya kiralanmıyor bile gittik gelinlikçilere sorduk. Rabbim herkesin kalbine göre versin, sizde anladığım kadarıyla hızurlusunuz umarım bizde çok huzurlu oluruz 🙏

Ne yapar da çözersiniz bilemiyorum ama takıları asla ama asla vermeyin.
Ben vermeyi düşünmüyorum, babama takı konusunu konuş problem çıkmasın dediğimde adam bile neyi konuşucam takı sizin ne ben dokunabilirim ne onlar dedi. Madem öyle ozaman bizde mi bizim tarafın taktıklarını isteyelim, kamerayı izleyip kim ne takmış diye mi bakalım hesap yapalım dedi bu acizliktir ben bişey istemiyorum dedi.

Galiba bizimde bunu deme lüksümüz olacak, bende bi yandan böyle düşünüyorum biz yaptığmız için laf söz edilmeyecek. Aklıma geldikçe sinirleniyorum nişanlımın kardeşi benim 15 binliralık gelinlik baktığımı ve o yüzden tabi evlenemezler dediğini bile duydum. Aldığım gelinlik 2.500 tl açık açık yazıyorum evet beğenerek aldım, bu paraya kiralanmıyor bile gittik gelinlikçilere sorduk. Rabbim herkesin kalbine göre versin, sizde anladığım kadarıyla hızurlusunuz umarım bizde çok huzurlu oluruz 🙏
çok şükür huzurum var borcum da var assfagahshs 😂 inşallah gönlünüzce olur her şey. Nişanlınız tüm bu yapılanları görüp sizin yanınızda duruyorsa gerisi önemli değil.

Krizi fırsata çevirmeniz için çok güzel bir durum aslında, bardağın dolu tarafından bakın, destek olmasınlar ne ala, yarın bir gün size böbürlenmeye hakları olmayacak, evlendiğinizde yapacağınız, alacağınız, gideceğiniz herhangi bir eylem için söz hakları olmayacak, elbet yeltenecekler, o laf edilecek o burun sokulacak, herkese herşeye verecek cevapları şuan kendi emeklerinizle kazıyorsunuz.. :)

Eğer salonuda tutmayacaklarsa düğün olsun diye diretmeyin bence, sade bir nikah yeterlidir. Onun da borcu size kalmasın.

Bu tür sebeplerden düğüne de fikrinede soğuğum. Evli olmasam bugün evlenecek olsam düğün de yapmam takı da. Bir nikah töreni olsun mis valla.
Düğün dedin mi bir kadının en güzel hayallerini zehir ederler. Güzel şeyler heves edersin ama geriye hayal kırıklıkları kalır. Bir anlamı kalmıyor. O kadar plan proje aynı fikirde buluşmak zor işler. Düğün üzerine daha çok şey yazmak isterim ama gerek yok.
İnanınbende artık nikah olsada kurtulsam diye düşünüyorum güzel hayallerim zehir olduğu için.

Krizi fırsata çevirmeniz için çok güzel bir durum aslında, bardağın dolu tarafından bakın, destek olmasınlar ne ala, yarın bir gün size böbürlenmeye hakları olmayacak, evlendiğinizde yapacağınız, alacağınız, gideceğiniz herhangi bir eylem için söz hakları olmayacak, elbet yeltenecekler, o laf edilecek o burun sokulacak, herkese herşeye verecek cevapları şuan kendi emeklerinizle kazıyorsunuz.. :)
Kesinlikle öyle, bardağın dolu tarafından bakıyorum evet fakat bazen böyle herşeye canım sıkılıyor.

İnanınbende artık nikah olsada kurtulsam diye düşünüyorum güzel hayallerim zehir olduğu için.
Valla o kadar masraf, eziyet, milletin derdi tasası, düşüncesizliği, tartışmalar ızdıraptan başka bişey değil. Senin gününde herkes eğlenecek ama sen üzüleceksin. Bu da milleti eğlendirmek için düğün yapmak gibi bişey oluyor yani. Yap nikahını kur evini yap tatilini mantığındayım. Kafa yorgunluğundan balayında bile mutsuz olan çiftler var. Benim düşüncelerim böyle.

Kesinlikle öyle, bardağın dolu tarafından bakıyorum evet fakat bazen böyle herşeye canım sıkılıyor.
İnanın destek olsalar, şunu yaptık bunu yaptık, şuna şu kadar para verdik, bu kadar masraf yaptık deseler sürekli daha çok canınız sıkılır tecrübeyle sabit.

X