Eş ailesi, kayınvalide

sevgdmr

💙👶🏼
Kayıtlı Üye
11 Mart 2023
1.096
1.259
Kızlar merhaba. 5 gün önce sezeryan ile evladımı kucağıma aldım. Sezeryan olduğum günden itibaren afedersiniz kıçımın üstüne oturmak nasip olmadı. Kaynanam il dışından geldi biz hastanede olduğumuz sürece (2-3 gün) evi onlar kullandı. Evime geldiğimde 3 günlük bulaşık duruyordu tezgahın üstünde. Hastaneden çıktım eve geldiğim dakikadan itibaren inanın yarım saat dinlenemedim asla hiçbir şeyle ilgilenmiyor ne yemek ne bulaşık. kahvaltı hazırlıyoruz yiyip kalkıyor akşam yemeği hazırlıyoruz yiyip kalkıyor her şey annemle benim üzerime kaldı. Kayınpeder geldi kendi düşünmüyor akşam ne yenilecek diye benim annem düşünüyor. Sabah koltuğa oturuyor akşama kadar ordan asla kalkmıyor daha bir bardak suyunu bile içemedim, ameliyat oldum geldim ev süpürmek zorunda kaldım bana etmediği bırakmadı. Kızı aradığında odaları kapatıp gizli gizli konuşması ve kapı dinlemesi de cabası. Ben eşimin ailesiyle sıkıntı yaşayan biriyim ama hiç bu kadarı olmamıştı. Zaten kaynanamla tartıştık dün gittiler. Artık yüzlerini görmek istemiyorum, seslerini duymak istemiyorum görüşmek istemiyorum tiksindim hepsinden. Nasıl bir tavır koyacağım evlerine dahi gitmek istemiyorum bu saatten sonra.Gece bebeğim uyumuyor sabaha kadar bir kaç saatlik bölük pörçük uykuyla duruyorum sabah kalkıyorum benden önce kalkmış ama kahvaltı hazırlamam için beni bekliyor. Öyle yani.Dün akşam görüntülü aradılar telefona çıkmadım çıkmadığım içinde eşim bozuldu kısa bir tartışma yaşadık ama şu anda normal davranıyor. Çok beddua ettim bu lohusa halimle yüzü gülmez zaten artık. İsterse secdede sabahlasın benden helallik almadan zor, o kadar yorgun düştüm ki dün gece aklımı kaybetmekten korktum.

Kızlar merhaba. 5 gün önce sezeryan ile evladımı kucağıma aldım. Sezeryan olduğum günden itibaren afedersiniz kıçımın üstüne oturmak nasip olmadı. Kaynanam il dışından geldi biz hastanede olduğumuz sürece (2-3 gün) evi onlar kullandı. Evime geldiğimde 3 günlük bulaşık duruyordu tezgahın üstünde. Hastaneden çıktım eve geldiğim dakikadan itibaren inanın yarım saat dinlenemedim asla hiçbir şeyle ilgilenmiyor ne yemek ne bulaşık. kahvaltı hazırlıyoruz yiyip kalkıyor akşam yemeği hazırlıyoruz yiyip kalkıyor her şey annemle benim üzerime kaldı. Kayınpeder geldi kendi düşünmüyor akşam ne yenilecek diye benim annem düşünüyor. Sabah koltuğa oturuyor akşama kadar ordan asla kalkmıyor daha bir bardak suyunu bile içemedim, ameliyat oldum geldim ev süpürmek zorunda kaldım bana etmediği bırakmadı. Kızı aradığında odaları kapatıp gizli gizli konuşması ve kapı dinlemesi de cabası. Ben eşimin ailesiyle sıkıntı yaşayan biriyim ama hiç bu kadarı olmamıştı. Zaten kaynanamla tartıştık dün gittiler. Artık yüzlerini görmek istemiyorum, seslerini duymak istemiyorum görüşmek istemiyorum tiksindim hepsinden. Nasıl bir tavır koyacağım evlerine dahi gitmek istemiyorum bu saatten sonra.Gece bebeğim uyumuyor sabaha kadar bir kaç saatlik bölük pörçük uykuyla duruyorum sabah kalkıyorum benden önce kalkmış ama kahvaltı hazırlamam için beni bekliyor. Öyle yani.Dün akşam görüntülü aradılar telefona çıkmadım çıkmadığım içinde eşim bozuldu kısa bir tartışma yaşadık ama şu anda normal davranıyor. Çok beddua ettim bu lohusa halimle yüzü gülmez zaten artık. İsterse secdede sabahlasın benden helallik almadan zor, o kadar yorgun düştüm ki dün gece aklımı kaybetmekten korktum.
Asil sorun esiniz gormuyor mu halinizi birde ustune bozuluyor size. Onun bunlari gorup ailesine karsi sizi savunmasi lazim. Siz esinizle konusun acik acik bunlari bunlari bunlari yaptilar ben artik gorusmek istemiyorum diye.

Ben burda eşinize sinir oldum, kaynana kaynanalığını yapmış zaten, onluk bir durum yok. Bu insanlar kendilerine hayvan gibi davranıldığından azcık yüzüne güleni enayi belliyor, klasik, alışın bunlara. Ederini verin, unutmayın, o hık zık eden eşiniz sizin aileniz yan baksa bayramda ellerini öpmez. Onun ağzına bakmayın o yüzden, içinizden geleni yapın.

Bu kayınvalideler gelinlerden ne istiyor gerçekten anlamıyorum, ileride nasip olur da oğlumuz olursa bizlerde böyle mi kayınvalide olacağız?? Düşüncesi bile ürkütücü..

Anlattıkların çok üzücü ama şuan yeni anneliğin tadını çıkarmaya çalış, olumsuzluklara takılı kalıp sütünün kesilmesine izin verme. Anne baba onlarda, istemiyorum diyerek kestirip atamazsın. Hele eşin bunu hiç yapamaz. Ama mesafeni korumalısın çok fazla birbirinize gelip gitmemek için eşinle bu durumları onları suçlayıcı şekilde konuşmadan açıkla ve yanında olmasını sağla. Umarım daha güzel günler yaşarsınız eşin ve bebeğinle beraber..

Aynı şeyleri yaşadım hala kendime kızarım neden ayıbını söylemedim diye. Şöyle bence misafir olarak ben sizi hep agirlardim ama yeni doğum yaptığımda değil diye söyle yüzleş yoksa ona göre suçlu değil ki bı evine gittik etmediğini bırakmadı diye düşünüyordur eminim. Eşine anlatmak yetmez o sana sen haklısın diyordur ona gidip sen de haklısın diyordur.
Bebeğin hayırlı olsun güle güle büyüt. Gerekirse peynir ekmek.yiyin ama enerjini kendine ve bebeğine sakla. Gelen gidenin olursa kahve ver yeter sakın bebekten zaman alıp hazirlikla uğraşma. Kendini de ihmal etme. Bol bol duş al. Pijamayla gezme en az bı tayt sweat yap.derdin bunlar değil biliyorum ama Lohusalık karanlık bir dönem daha çok içine düşme diye diyorum.

Siz ameliyatlı halinizle neden yapıyorsunuz ki? Siz yaparsanız insanlar tabi pişkin olur.
İlk andan itibaren isyan edecektiniz ben ameliyatlıyım psikolojim gidik zaten siz hayırdır diye. Lohusa kadından hizmet bekleyenin de boğazında kalsın rezil insanlar ama sizde de suç. Baştan yapmayacaktınız can daha önemli. Hele ameliyatlısınız bi de.

Böyle bir durumda faydası dokunmayan gölge de etmesin. İyi olmuş gittikleri. Eşinin de yapılan saçmalığı görmesi lazım. Lohusalık sürecinde bunları yaşadığın için konuşmak istememen çok çok normal. Hiç üzme şu andan itibaren kendini. Bebeğine, kendine odaklan. Dinlenebildiğin kadar dinlen. Sağlıkla büyüsün miniğiniz, anneli babalı inşallah 🌸

Aynı şeyleri yaşadım hala kendime kızarım neden ayıbını söylemedim diye. Şöyle bence misafir olarak ben sizi hep agirlardim ama yeni doğum yaptığımda değil diye söyle yüzleş yoksa ona göre suçlu değil ki bı evine gittik etmediğini bırakmadı diye düşünüyordur eminim. Eşine anlatmak yetmez o sana sen haklısın diyordur ona gidip sen de haklısın diyordur.
Bebeğin hayırlı olsun güle güle büyüt. Gerekirse peynir ekmek.yiyin ama enerjini kendine ve bebeğine sakla. Gelen gidenin olursa kahve ver yeter sakın bebekten zaman alıp hazirlikla uğraşma. Kendini de ihmal etme. Bol bol duş al. Pijamayla gezme en az bı tayt sweat yap.derdin bunlar değil biliyorum ama Lohusalık karanlık bir dönem daha çok içine düşme diye diyorum.
Pijama ile gezmeme olayına ben de çok katılıyorum.Hastaneye doğum yapmadan önce hamile pantolonunu ile gitmiştim,çıkarken de aynısı giydim.eş ailesi hala söyler,ne kadar rahat geçirdin süreci,yok pantolon giydin çıktın hiçbir şey olmamiş gibi.halbuki bu benim kendimi iyi hissetmek,hasta psikojisine girmemek için kendimce düşündüğüm bir şeydi.Ama onlar bunu farklı yorumladılar tabi.

Eşiniz çok sıkıntılı bence. Annesi boyle yaparken hiç mi demedi sen misafir misin diye ? Ayrıca sizde çok hatalisiniz ne diye kalkıp kahvaltı hazırlayıp ev süpürüyorsunuz ben yapmadım mesela. Evi b*k mu götürüyor götürsün . Bence de tavırlı davranın yüz bulup gelmesinler vicdansız insanalr

Ha bir de sezeryanlı olduğum için ilk 2 gün sütüm gelmedi yani yeterince gelmedi. Beni anlatmadığı insan kalmamış. Bebek emmiyor beslenmiyor diye. Bunu duyunca bir ağlama krizi daha tabi
Bebeğin midesi ilk gün kiraz çekirdeği kadar. Doymuyor zannediyorsunuz ama onlar emin olun doyuyor. Benim de sütüm biraz azdı . Bir süre ek mama kullandım bir hafta falan siringayla verdik memeyi reddetmesin diye . Çocuk bir süre sonra mamayı reddetti anne sütü şekerli olduğu için . 😅 Hiç telaslanmayin . Yüzde birden az olasılık süt yetersiz olur. Siz telaslanmayin günde dört litre Su için . Süt dolup taşacak

Hiç alttan alma. Kendini de kötü hissetme. Kusura bakma da bu durumda eşinin sana normal davranması da bir lütuf değil. Normal davranmayacak bir insan varsa o da sensin. Asıl sen eşine tepki koyacaksın. Tepkili davranması gereken biri varsa o sensin yani. Yeni doğum yapmış kadından iş beklemek nedir ? Madem iş yapmayacak, gezmeye mi gelmiş ? Senin evin şu an oturmaya gidilecek, gezmeye gidilecek bir ev değil. Ben de hamileyim ve benzerini yaşadım. Erken doğum tehlikem oldu. Acil sezaryenle alınabilir vs dediler geçtiğimiz günlerde. Annem kalktı şehir dışından temizliğe diye geldi. Kaynanam yeni ameliyatlı ama yan tarafımda oturuyor. Örgüsünü alıp bana oturmaya geldi iş aralığında. Hiç yüzüne bile bakmadım. Dönüp hoşgeldin demedim. Üstüne, benim evim oturmaya gelinecek bir ev değil. Örgüsünü alıp geldi diye dünyanın lafını da saydım. Benim eşim de bozuldu. Yok yaşlı insan, yok ameliyatlı vs diye. Ona da dediğim tek bir şey vardı “ ben ondan zaten iş beklemiyorum. Ama bu aralık benim evim oturmaya gidilecek, ayak uzatıp yatılacak bir ev değil. Tamam iş yapmayabilir. Ama dönüp de “ ya kızım kusura bakma. Benim de şu sıkıntım var biliyorsun. Faydam olmuyor sana, kusura bakma” diyebilirdi. Oturduğun yerden iki patates soyarsın, iki kıyafet katlarsın. Ama bir şey yaparsın. Hiçbir şey yapmıyorsa da benim evime çay içmeye, sohbet muhabbete gelip iş aralığında ilgi bekleyemez” dedim. Sustu. Bozuldu mu, evet bozuldu. Ama kimse de kusura bakmasın. Senin durumun benimkinden de ağır olmuş yani. Sen doğum da yapmışsın. Üstüne beklemişler işi. Yazık günah yani. Hiç telefonu melefonu açma. Eşinle de konuş. Kendi konuşacaksa da seni zorlamasın. Şu an hiç kimsenin gönlünü yapmakla uğraşacak konumda değilsin sen

Eşiniz çok sıkıntılı bence. Annesi boyle yaparken hiç mi demedi sen misafir misin diye ? Ayrıca sizde çok hatalisiniz ne diye kalkıp kahvaltı hazırlayıp ev süpürüyorsunuz ben yapmadım mesela. Evi b*k mu götürüyor götürsün . Bence de tavırlı davranın yüz bulup gelmesinler vicdansız insanalr
Hayatım çok haklısın ama kayınpeder de geldi. Sabah adam kahvaltı bekliyor kalkıp koskoca kadın kahvaltı hazırlamıyor ya da akşam yemeği ikisi de aynı. Kendi anneme de kıyamıyorum çok yoruldu ben ne kadar yorulduysam benden kat kat fazla yoruldu. Mecburen kalkıp hep destek oldum… Kolumdaki damar yollarının morlukları iyileşmedi daha ama ayağa kalkmak zorunda bırakıldım. İçim çok kötü.

Anneniz orada diye inadına yapmış. Bence tavrınızdan asla taviz vermeyin. Eşinizle bu durumu konuşmayın anlamayacaktır. Hatta daha bunlar yaşanırken anlamıştır mutlaka ama annesini savunacaktır. eminim ki sonu sadece kavga ve sinir harbi. En güzeli eşinize bu durumu yansıtmadan kayınvalideniz gibi sinsirellalık yapın. Aramayın sormayın eşinizin yanında aranırsanız konuşurken normal konuşun. kayınvalidenize farklı eşinize farklı görünün. Eş ile ara bozmaya değen konular değil zaten yönetemiyorlar da.

X