Eşim cimri mi tutumlu mu?

Bu kadar cimri ya da tutumlu birinin çalışan memur bir kadınla evlenmesi gerekirdi. Çevremde var çünkü bu tarz erkekler özellikle çalışan eş arıyorlar. Siz çalışmıyorum yazmışsınız buradan yola çıkarak bir umut var. 28 yaşında ev, düğün bunları yapabilmek için yüksek maaşının olması lazım en az 10 bin gibi. Öyle değilse aşırı tutumlu ya da cimri onunla hayat çekilmez çocuk için acele etme derim.

Bu kadar cimri ya da tutumlu birinin çalışan memur bir kadınla evlenmesi gerekirdi. Çevremde var çünkü bu tarz erkekler özellikle çalışan eş arıyorlar. Siz çalışmıyorum yazmışsınız buradan yola çıkarak bir umut var. 28 yaşında ev, düğün bunları yapabilmek için yüksek maaşının olması lazım en az 10 bin gibi. Öyle değilse aşırı tutumlu ya da cimri onunla hayat çekilmez çocuk için acele etme derim.
5-6 bin arasında maaş alıyordu. Eski çalıştığı yerde. O şekilde birikim yapmış. Şuan o kadar yüksek maaşı yok

Hic borcsuz evlenmek, esyala almak, ev almak ve birikmis para... 1 yillik evlilikte... Tum bunlari nasil yapti acaba?

Bana aşiri tutumlu geldi.
Surekli para hesabi yapan insanla bogulurum ben.
O ne ya, insan bir sey istemeye cekinir.
Tanidigim bir cift geldi aklima. Adam karisina aylik 50 tl veriyordu ve disari da yemek yemezlerdi. Aciktiklarinda adam simit bile almazmis. Disari ciktiklarinda yer cikar, aciktiklarinda eve donerlermis. Su bile almazmis adam.

Sevgili kk üyeleri hepinize merhaba. Benim bir sıkıntım var kimseyle paylaşamadığı için sizlere anlatmak istedim. Benim sorunum eşimin sürekli para hesabı yapması. Ben artık o kadar bunaldım ki market alışverişine bile çıkmak istemiyorum. Örnek veriyorum bir kutu zeytin bile alacaksak 3 saat düşünüyor öyle alıyoruz. Artık markete dahi onunla çıkmak istemiyorum. En başa dönersek şöyle anlatayım. Eşimin hiç bir kötü alışkanlığı yok işimden evine evinden işine gider. Sosyal çevre arkadaş ortamı vs hiçbirşey yok. Birşey yapacaksak birlikte yapıyoruz. Eşim zamanında maddi olarak çok zorluk çekmiş. Parasını savuran biri değil. Her zaman düşünerek harcama yapar. Her borcun altına öyle rahatlıkla girmez. Bunlar benim de hoşuma giden şeyler. Sonuçta sorumluluk sahibi biri. Ama bazen bunu çok abartıyor. Dediğim gibi mutfak alışverişi yaptığımız da birşeyi alırken 3 kere düşünüyor. Bunlar da beni geriyor ister istemez. Eşim 28 yaşında ve bu yaşında kendi çabasıyla ev aldı. Borçsuz harçsız. Ev eşyalarımızın çoğunu o aldı. Düğününü kendisi yaptı. Şuan hiç borcumuz yok. Ve yeni evliyiz. Evlendiğimiz günden beri 1 kere dışarda yemek yedik. O da benim ısrarım yüzünden oldu. Eşim dışarda yiyeceğimize evde yeriz diyor. Bende arada değişiklik yapalım diyorum. Her zaman evde yemek yapmak bir noktada beni de sıkıyor. Benim canımın çektiği şeyleri bile artık isteyemez oldum sanki gözüne geliyor gibi. Bende kendi kendime karar verdim. Artık hiçbirşey istemiycem. Yani sırf bu tavırları yüzünden kendim çalışıp maddi olarak Özgür olmak , eşime bağlı olmak istemiyorum. Şuan çalışma imkanım yok krizden dolayı yaza doğru ancak çalışabilirim. Eşim cimri mi tutumlu mu hala anlayamadım. Mesela şunları da açıklayayım konuya hakim olmanız için; biz nişanlıyken eşim bana fotoğraf Makinesi almıştı baya pahalı bir üründü, beyaz eşyalar olsun mobilya takımı olsun hepsi kendi zevkim ve kaliteli ürünlerden aldı, hiç o zamanlar cimrilik yaptığına şahit olmadım. Şimdi bazılarınız diyebilir büyütüyorsun falan diye. Ama insan eşinden birşey isterken çekinir mi artık o duruma geldim. Hatta en son bu konuda yaşadığım sıkıntıyı da anlatayım belki daha yardımcı olur; evimize x bir ihtiyacımız vardı. Evim de tek eksiğim oydu. Onu da taksitlerden sonra alırız dedik. Eşimin de benim de beğendiğim bir model vardı 1.900 tl . Ben zaten uzun zamandır söyleniyordum alalım diye o zamanlar küçük taksit borcumuz vardı bitince alıcaz demişti. Neyse geçen çıkalım bakalım dedi borcumuz falan da bitmişti. Kendisi teklif etti gidip almayı ben uzun zamandır bu konuyla ilgili konuşmuyordum. Gittik fiyat aldık ben rengini modelini herşeyi ayarladım. Sonra eşim biz biraz daha düşünelim de öyle gelelim dedi. Ben sinir küpüne döndüm. Zaten 3 keredir gittik en sonda böyle yapınca eve gelene kadar hiç konuşmadım. Eve gelince de sinirden ağladım. Bana almıycaz dese tamam anlarım ama oraya kadar götürüyor biraz daha düşünelim diyor. Yani birşey alınacaksa alınır bu kadar düşünmeye ne gerek var. Hani bir çocuğa oyuncak alıcam diyip gidip almamak gibi birşey oldu. Birikim paramız da var. Peşin de alabilir. Paramız olmasa zaten alalım demem. Zaten nişanlılık dönemi olsun eşime gerçekten gereksiz masraflardan hep kaçındım. Gereksiz bir harcama yaptırmadım. Ne ailem ne de ben. Bu konuda çok anlayışlı davrandık. Eşim dün bana tamam alıcam dedi biraz anlayış göster dedi. Bu ne demek. Ben zaten istekleri yüksek olan biri değilim. Masrafım bile çok azdır. Sizce bu durumda benim tavrım nasıl olmalı. Fikirlerinize ihtiyacım var.
Bence esin tutumlu biri bir erkek olarak boyle davranması guzel bisey o yaşta herseyini yapıp ev sahibi olmuş senin dediğin gibi her ay belli zamanlarda dışarda yemek yense her alınacak şeye atlasaydı boyle olmazdınız bence onuda hakli gör orta yolu bulmaya çalış bende bir zeytini alırken 3 saat düşünürüm yarim kilomu 1 kilomu alsam diye ay sonu kolay gelmiyo bisey sahibi olunmak isteniyorsa kemer sıkmak sart bu devirde

Sevgili kk üyeleri hepinize merhaba. Benim bir sıkıntım var kimseyle paylaşamadığı için sizlere anlatmak istedim. Benim sorunum eşimin sürekli para hesabı yapması. Ben artık o kadar bunaldım ki market alışverişine bile çıkmak istemiyorum. Örnek veriyorum bir kutu zeytin bile alacaksak 3 saat düşünüyor öyle alıyoruz. Artık markete dahi onunla çıkmak istemiyorum. En başa dönersek şöyle anlatayım. Eşimin hiç bir kötü alışkanlığı yok işimden evine evinden işine gider. Sosyal çevre arkadaş ortamı vs hiçbirşey yok. Birşey yapacaksak birlikte yapıyoruz. Eşim zamanında maddi olarak çok zorluk çekmiş. Parasını savuran biri değil. Her zaman düşünerek harcama yapar. Her borcun altına öyle rahatlıkla girmez. Bunlar benim de hoşuma giden şeyler. Sonuçta sorumluluk sahibi biri. Ama bazen bunu çok abartıyor. Dediğim gibi mutfak alışverişi yaptığımız da birşeyi alırken 3 kere düşünüyor. Bunlar da beni geriyor ister istemez. Eşim 28 yaşında ve bu yaşında kendi çabasıyla ev aldı. Borçsuz harçsız. Ev eşyalarımızın çoğunu o aldı. Düğününü kendisi yaptı. Şuan hiç borcumuz yok. Ve yeni evliyiz. Evlendiğimiz günden beri 1 kere dışarda yemek yedik. O da benim ısrarım yüzünden oldu. Eşim dışarda yiyeceğimize evde yeriz diyor. Bende arada değişiklik yapalım diyorum. Her zaman evde yemek yapmak bir noktada beni de sıkıyor. Benim canımın çektiği şeyleri bile artık isteyemez oldum sanki gözüne geliyor gibi. Bende kendi kendime karar verdim. Artık hiçbirşey istemiycem. Yani sırf bu tavırları yüzünden kendim çalışıp maddi olarak Özgür olmak , eşime bağlı olmak istemiyorum. Şuan çalışma imkanım yok krizden dolayı yaza doğru ancak çalışabilirim. Eşim cimri mi tutumlu mu hala anlayamadım. Mesela şunları da açıklayayım konuya hakim olmanız için; biz nişanlıyken eşim bana fotoğraf Makinesi almıştı baya pahalı bir üründü, beyaz eşyalar olsun mobilya takımı olsun hepsi kendi zevkim ve kaliteli ürünlerden aldı, hiç o zamanlar cimrilik yaptığına şahit olmadım. Şimdi bazılarınız diyebilir büyütüyorsun falan diye. Ama insan eşinden birşey isterken çekinir mi artık o duruma geldim. Hatta en son bu konuda yaşadığım sıkıntıyı da anlatayım belki daha yardımcı olur; evimize x bir ihtiyacımız vardı. Evim de tek eksiğim oydu. Onu da taksitlerden sonra alırız dedik. Eşimin de benim de beğendiğim bir model vardı 1.900 tl . Ben zaten uzun zamandır söyleniyordum alalım diye o zamanlar küçük taksit borcumuz vardı bitince alıcaz demişti. Neyse geçen çıkalım bakalım dedi borcumuz falan da bitmişti. Kendisi teklif etti gidip almayı ben uzun zamandır bu konuyla ilgili konuşmuyordum. Gittik fiyat aldık ben rengini modelini herşeyi ayarladım. Sonra eşim biz biraz daha düşünelim de öyle gelelim dedi. Ben sinir küpüne döndüm. Zaten 3 keredir gittik en sonda böyle yapınca eve gelene kadar hiç konuşmadım. Eve gelince de sinirden ağladım. Bana almıycaz dese tamam anlarım ama oraya kadar götürüyor biraz daha düşünelim diyor. Yani birşey alınacaksa alınır bu kadar düşünmeye ne gerek var. Hani bir çocuğa oyuncak alıcam diyip gidip almamak gibi birşey oldu. Birikim paramız da var. Peşin de alabilir. Paramız olmasa zaten alalım demem. Zaten nişanlılık dönemi olsun eşime gerçekten gereksiz masraflardan hep kaçındım. Gereksiz bir harcama yaptırmadım. Ne ailem ne de ben. Bu konuda çok anlayışlı davrandık. Eşim dün bana tamam alıcam dedi biraz anlayış göster dedi. Bu ne demek. Ben zaten istekleri yüksek olan biri değilim. Masrafım bile çok azdır. Sizce bu durumda benim tavrım nasıl olmalı. Fikirlerinize ihtiyacım var.
Kelimesi kelimesine bnm esimi anlattin sanki:) bende hala cozemedim cimri mi tutumlu mu. Evlendigimzden beri 2 kere disari cikabildk o da zorla yalvar yakar yeter artik diye diye cikardim. Ben calisiyorum paramizi ortak hesapta tutuyoruz. Evimiz var cok sukur araba almak istiyoruz o yuzdn de dikkat ediyoruz ama bi sure sonra sıkıyor gercekten surekli evdr otur otur. Cikalim diyince de savunmasi calisiyorm evde gecirmek istiyorum iznimi. Onun deyimiyle huzur bir islamda bide evde :)
Ben teklif olarak dedm ki 3 hafta evde gecir bi hafta cikalim ona da raziyim ama o bi haftada hrp bi bahane buldu.
Bu duruma nasi bir cozum bulunur bende bilemiyorum malesef

d
Nasıl hiç disarda yemediniz ben onu anlayamadim. Yani haftaici yemek yaptığım için biz de evde yiyoruz ama haftasonu disarda vakit gecirirken öğle yemeği vakti acıkıp disarda yiyoruz. Ya da akşam yemeği disarda denk geliyor.Nasıl hiç dışarıda yememeyi başarıyorsunuz hayret ettim.
Bu arada ben de sağlam cimriyimdir.yani paramı asla savurmam ama böyle küçük hesaplar peşinde koşmaktan nefret ederim.
Benim kizkardesim gibisin galiba sende :) cimridir para da biriktirir boyle her eşyasını kosulsuz düşünmeden vermez ya da vermek istemez. Ama o da dışarıda falan yer :)

Cimri
Kesinlikle cimri
Dışarıda yemek yememek ne demek ya?
Evde bir tane var olan bir esya ya da temizlik maddesi veya gida maddesi vardır olmasına rağmen almak savurganlık ve israftır. Zannediyorum ki bu konuda hem fikiriz şimdi 3 tane botun vardır yepyeni 1 tane daha alirsin gereksiz bir harcama olur. Ya da kullanmayacagin birsey alırsın o da gereksiz bir harcama olur bordo ruj surmuyorsundur neden gidip bordo ruj alasin? Gibi gibi
Bazen bazi insanlar markete gidip ihtiyac harici herseyi alıp asıl alacağı seyleri de almazlar
Ya da haftanın 5 günü dışardan yemek te hem sağlıksız hem gereksiz (bence)
Zeytini düşünmek 3 defa cok sacma. Bogazdan kesilmez herşeyden kesersin de bogaz olmaz yani
Bir örnek vereyim
Bu supermarkerlerden birinden herseyimi aliyordum peynir vs a ile baslayan market
Babam bana dedi ki "kızım sizin evin karşısındaki yer güzel (şarküteri) yoresel seylerde satıyor ve kaliteli sahiden
Git ordan azar azar al 2 kisisiniz zaten siz
Ben cok anlamam kahvalti kültürüm de yoktur hayatimda nerdeyse hic yumurta yemedim yeni yeni yiyorum
Neyse ben gittim peynir zeytin çökelek pastirma kucuk kavanoz bal kaymak ve yoresel bazi kahvaltiliklardan azar azar aldim eve geldim ve hazırladım eşim sildi süpürdü ve bende. Ve cok mutlu oldum acaba ogun iştahım mı açıktı:KK70: 76 lira para verdim bence normal.ve daha bitmedi hala dolapta var 3 yemelik falan
Zeytini düşünmek peyniri düşünmek cimriliktir ve alcam demis o masayı 1900 lira oldugunu bile bile gitmediniz mi almaya?ne diye düşüncekmis ki bazi cimriler de para harcar hani demissiniz ya mobilya falan son model mercedes alıp arkadaşına cay ismarlatma derdinde olan insanlar var yani

Bence cimri degil asiri tutumlu. Herkesin hayati degisik degisik demek oda öyle seviyor ... kücük seyleri hesap ettigi icin zaten herseyi borcsuz yapmis. Oralardan kisdigi icin...
Misal bizim elimize para gectiginde borcumuza yatirmiyoruz nasil olsa aydan aya kesiliyor diye tatile gitmeyi planliyorun :KK70: Hayat gecmez böyle ya ...
esiniz size para versin siz gidin kendiniz alisveris yapin ... yada en iyisi calisin istediginiz gibi harcayin :))))

Kesinlikle sizin gibi hevesim kalmıyor aynen benimde hatta ailemden geçinmek istiyorum bu süre zarfında biraz abartıyor muyum bilmiyorum ama böyle birşey yaparsam çok zoruna gider.

Eşiniz oğlak burcu mu?

Babama benzettim eşinizin karakterini. Babam da çok tutumludur. Tek başına çalışıp, kaç çocuk okutup, ev alıp satıp başka ev almıştır mesela. Yaptığı iş de ağır iş bu arada. Öyle masabaşı falan değil.
Çok sever çalışmayı. Dünyevi hiç bir zevki yoktur. Heves etmez. Dünyaya çalışmaya gelmiş insanlardan.

Annem ev hanımı. Babamın tutumlu olması o kadar çocukla boğuşurken kendi kendine çare üretmesine sebep oldu. Babama 3'e aldığı bir şeyi 5'e aldım diyerek kenara para koyardı.
Çünkü diğer türlü bizimle ilgili acil bir şey lazım olsa, evine özendiği bir şey almak istese alamazdı.

Ben evlenip çocuk olunca da işi bırakmadım. O yüzden eşten sürekli para almak nasıldır bilemem. Ama eminim çok sinir bozucu olurdu.
Yalnız ailenizden istemeniz onu çok üzer. Hem ailenizde de kötü bir intiba bırakır. Bence onunla açık açık konuşun ama bunu yapmayın..

Cimri ya
Tamam savurgan olmasın parasını orda burda yemesin ama bu kadarı da fazls
Ben hiç sevmem cimri erkek büyük konuşmayayım yapamazdım evlenmeden önce bu huyunu güzel şaklamış

esiniz bana cimri gelmedi.Yiyecek alirken de uzun uzun. düsünmesi biraz abartili ama bence cimri degil tutumlu.Bazi yönlerini birlikte asabilirsiniz.Bu zamanda mutfak masasina o kadar para vermek zor gelmis olabilir.Sizin de sinir olmanizi anlayabiliyorum.Bir de esinizin gecmisini düsününce böyle davranmasi cok da yadirganacak bir sey degil.Bence rahatsiz oldugunuz yönleri konusarak halletmeye calisin.Bu yorumu ilk yazdiginiza dayanarak yazdi.Sonraki yorumlarinizi okumus degilim.

esiniz ne is yapiyor? ticaret mi maasli calisan mi? maasliysa bu tutumluluk gereksiz. ticaretse normal geldi acikcasi bana zamanla alisir harcamaya

şahsi düşünceme göre, hayır cimri değil. eşiniz ne güzel düğününüzü yapmış,evinizi almış,mobilyalarınızı almış. ve bunları borçsuz harçsız yapmış. bu devirde bunları sıfır borçla tamamlamak imkansıza yakın. tutumluluğu sayesinde para biriktirmiş bu genç yaşında herşeyini yapmış ne güzel. millet şimdi ana baba akraba parasıyla evleniyor. ya da balayına bile gidemeyip yıllarca borç ödemeye çabalıyor. ne mutlu size. o eksiğiniz olan şey her ne ise onu da illa ki alacaktır. sıkboğaz etmeyin adamı. siz de işe başlayınca ufak tefek ihtiyaçlarınızı alırsınız, daralmazsınız.

Eşiniz oğlak burcu mu?

Babama benzettim eşinizin karakterini. Babam da çok tutumludur. Tek başına çalışıp, kaç çocuk okutup, ev alıp satıp başka ev almıştır mesela. Yaptığı iş de ağır iş bu arada. Öyle masabaşı falan değil.
Çok sever çalışmayı. Dünyevi hiç bir zevki yoktur. Heves etmez. Dünyaya çalışmaya gelmiş insanlardan.

Annem ev hanımı. Babamın tutumlu olması o kadar çocukla boğuşurken kendi kendine çare üretmesine sebep oldu. Babama 3'e aldığı bir şeyi 5'e aldım diyerek kenara para koyardı.
Çünkü diğer türlü bizimle ilgili acil bir şey lazım olsa, evine özendiği bir şey almak istese alamazdı.

Ben evlenip çocuk olunca da işi bırakmadım. O yüzden eşten sürekli para almak nasıldır bilemem. Ama eminim çok sinir bozucu olurdu.
Yalnız ailenizden istemeniz onu çok üzer. Hem ailenizde de kötü bir intiba bırakır. Bence onunla açık açık konuşun ama bunu yapmayın..
Eşimi anlatmışsınız resmen
Kendisi de oğlak burcu
Okula başlamadan çalışmaya başlamış
Lise bitince memleketinden ayrılmış aldığı maaşı her ay annesine yollarmış içimden kendine çok çok cüzi bir miktar alarak
Şu an mesela yurtdışında çalışıyor maaşı hesabıma yatar aylık ona orda 100 dolar harçlık verilir onu da biriktirip 6 ayda bir geldiğinde bana bilezik alır
Gerçekten dünyevi bir zevki yok
Bazen diyorum ki bir gün “ eee yeter beee deyip dağıtacak mı “ :-)

Eşimi anlatmışsınız resmen
Kendisi de oğlak burcu
Okula başlamadan çalışmaya başlamış
Lise bitince memleketinden ayrılmış aldığı maaşı her ay annesine yollarmış içimden kendine çok çok cüzi bir miktar alarak
Şu an mesela yurtdışında çalışıyor maaşı hesabıma yatar aylık ona orda 100 dolar harçlık verilir onu da biriktirip 6 ayda bir geldiğinde bana bilezik alır
Gerçekten dünyevi bir zevki yok
Bazen diyorum ki bir gün “ eee yeter beee deyip dağıtacak mı “ :-)
Ya benim erkek arkadaşım da oğlak burcu ev falan almış dayamış döşemiş borcu da yok. Dışarı çıkıyor yiyip içiyor ama sınırlı gibi ve hesabı öderken içi gidiyor sanki :) Hiç de sevmem cimri erkek. Hatta bir keresinde ben ısmarlamıştım :) Eskiden hep çapkın adamlara denk gelirdim son senelerde cimri adamlara denk gelmeye başladım. Mesela Balık burcu cimri olmaz mesela ama tanıdım yine cimri birini öyle ve o kadar zengin olduğu halde. Bazen diyorum acaba hayat şartları mı böyle yapıyor adamları ama bahsettiğim adamların hepsi üst düzeyde geliri olan kişiler. Ve sevgilim ile evlilik beni ciddi ciddi düşündürmeye başladı

Masa pahalıymıs ama dısarda yemek istememesi sıkıntılı.
İnsan ayda 1 cıkalım der en azından.

Adamin maasini bilmeden konuya yorum yapamam. Mutfak masasina o parayi ben de vermem. Ama zeytin alirken de dusunmem. Adam 10 bin maas aliyordur yuh varyemeze bak derim. Ama asgari ucretliyse veya 3 bin lirayla iki kisi gecinmeye calisiyordur hakli derim

X