Eşim cimri mi tutumlu mu?

Olabilir benim de malım kıymetlidir :) param var ama 4 yıldır kahve makinesi çok para diye almadim :)) ama eve temizliğe gelen ablaya çok alıştım ona verdiğim paraya üzülmüyorum çok ilginç :)) birikmiş param yoksa zaten gözüme uyku girmez cimrilik çok zor :)
Ya cok tatlısın canım ya :) benimki de öyle birseyi begenir pahalı yaaa uff der almaz ama o şeyi 3 4 defa dillendirir

Sevgili kk üyeleri hepinize merhaba. Benim bir sıkıntım var kimseyle paylaşamadığı için sizlere anlatmak istedim. Benim sorunum eşimin sürekli para hesabı yapması. Ben artık o kadar bunaldım ki market alışverişine bile çıkmak istemiyorum. Örnek veriyorum bir kutu zeytin bile alacaksak 3 saat düşünüyor öyle alıyoruz. Artık markete dahi onunla çıkmak istemiyorum. En başa dönersek şöyle anlatayım. Eşimin hiç bir kötü alışkanlığı yok işimden evine evinden işine gider. Sosyal çevre arkadaş ortamı vs hiçbirşey yok. Birşey yapacaksak birlikte yapıyoruz. Eşim zamanında maddi olarak çok zorluk çekmiş. Parasını savuran biri değil. Her zaman düşünerek harcama yapar. Her borcun altına öyle rahatlıkla girmez. Bunlar benim de hoşuma giden şeyler. Sonuçta sorumluluk sahibi biri. Ama bazen bunu çok abartıyor. Dediğim gibi mutfak alışverişi yaptığımız da birşeyi alırken 3 kere düşünüyor. Bunlar da beni geriyor ister istemez. Eşim 28 yaşında ve bu yaşında kendi çabasıyla ev aldı. Borçsuz harçsız. Ev eşyalarımızın çoğunu o aldı. Düğününü kendisi yaptı. Şuan hiç borcumuz yok. Ve yeni evliyiz. Evlendiğimiz günden beri 1 kere dışarda yemek yedik. O da benim ısrarım yüzünden oldu. Eşim dışarda yiyeceğimize evde yeriz diyor. Bende arada değişiklik yapalım diyorum. Her zaman evde yemek yapmak bir noktada beni de sıkıyor. Benim canımın çektiği şeyleri bile artık isteyemez oldum sanki gözüne geliyor gibi. Bende kendi kendime karar verdim. Artık hiçbirşey istemiycem. Yani sırf bu tavırları yüzünden kendim çalışıp maddi olarak Özgür olmak , eşime bağlı olmak istemiyorum. Şuan çalışma imkanım yok krizden dolayı yaza doğru ancak çalışabilirim. Eşim cimri mi tutumlu mu hala anlayamadım. Mesela şunları da açıklayayım konuya hakim olmanız için; biz nişanlıyken eşim bana fotoğraf Makinesi almıştı baya pahalı bir üründü, beyaz eşyalar olsun mobilya takımı olsun hepsi kendi zevkim ve kaliteli ürünlerden aldı, hiç o zamanlar cimrilik yaptığına şahit olmadım. Şimdi bazılarınız diyebilir büyütüyorsun falan diye. Ama insan eşinden birşey isterken çekinir mi artık o duruma geldim. Hatta en son bu konuda yaşadığım sıkıntıyı da anlatayım belki daha yardımcı olur; evimize x bir ihtiyacımız vardı. Evim de tek eksiğim oydu. Onu da taksitlerden sonra alırız dedik. Eşimin de benim de beğendiğim bir model vardı 1.900 tl . Ben zaten uzun zamandır söyleniyordum alalım diye o zamanlar küçük taksit borcumuz vardı bitince alıcaz demişti. Neyse geçen çıkalım bakalım dedi borcumuz falan da bitmişti. Kendisi teklif etti gidip almayı ben uzun zamandır bu konuyla ilgili konuşmuyordum. Gittik fiyat aldık ben rengini modelini herşeyi ayarladım. Sonra eşim biz biraz daha düşünelim de öyle gelelim dedi. Ben sinir küpüne döndüm. Zaten 3 keredir gittik en sonda böyle yapınca eve gelene kadar hiç konuşmadım. Eve gelince de sinirden ağladım. Bana almıycaz dese tamam anlarım ama oraya kadar götürüyor biraz daha düşünelim diyor. Yani birşey alınacaksa alınır bu kadar düşünmeye ne gerek var. Hani bir çocuğa oyuncak alıcam diyip gidip almamak gibi birşey oldu. Birikim paramız da var. Peşin de alabilir. Paramız olmasa zaten alalım demem. Zaten nişanlılık dönemi olsun eşime gerçekten gereksiz masraflardan hep kaçındım. Gereksiz bir harcama yaptırmadım. Ne ailem ne de ben. Bu konuda çok anlayışlı davrandık. Eşim dün bana tamam alıcam dedi biraz anlayış göster dedi. Bu ne demek. Ben zaten istekleri yüksek olan biri değilim. Masrafım bile çok azdır. Sizce bu durumda benim tavrım nasıl olmalı. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Eşinizin 10 adet artı özelliği var ve 1 adet eksi özelliği:) Bence bu durum tolere edilebilir.
Öncelikle zamanla değişeceğini düşünüyorum eşinizin. Sizin de olumlu çabalarınızla bu durumu yumuşatabilirsiniz. Bakın, yazmışsınız her istediğinizi yapmış, her şeyi almış, evden işe işten eve gelir, size karşı ilgili vb... Biraz olumlu özelliklere odaklanın.
Sevmediğiniz bu aşırı tutumlu tavırlarını yavaş yavaş değiştirmeye çalışın. Öncelikle mesela haftada 1 dışarıda yemek yemeye başlayın. Bunu da bak şurada çok uygun bir restoran var ya da çok güzel indirim varmış hadi gidelim tarzı teşviklerle yapabilirsiniz mesela :)
Unutmayın kimse mükemmel olamaz. Aşırı tutumlu olmak da eşiniz bir huyu yapacak bir şey yok. Bir anda değiştirmeyi hayal etmeyin ama zamanla düzelecektir.

Eşiniz kesinlikle cimri bir adam. Hatta pinti bir adam. Şu dünyada bana en itici gelen insan tipi karnı acıkmasın diye tuvalete bile son ana kadar gitmeyen insan tipidir.. Açık ve net.

Her zaman söylüyorum, bu konuyu okuyunca da iyice inanır oldum ki insanlar gerçekten yemek içmekten epey para artırabiliyorlar.. Bu işin sonu ev almaya kadar gidiyor..

Ben ve eşim asla bu insanlardan olmadık, olmayız da... Ben kalitesiz bir şeyi asla yiyemem mesela.. Hiç almamayı tercih ederim dandik ürünleri...

Allah yardımcınız olsun diyorum. Ben asla katlanamazdım....

Çok zor bir durum daha yeni ewliyken bu yapılırsa cicim ayları bittigindeki halini düşünemiyorum canım..sen biran önce maddi özgürlüğünü kazanmaya bak..

Eşin tutumlu.. Tek maaşla bir ev geçindiriyor. Borçsuz harçsız düğün yapmış istediğin her eşyayı almış bu adama cimri diyemeyiz o çok başka bir boyut. Şu ekonomik koşullarda herkes eşin gibi dikkatli olsa biz ülkece bu kadar dışa bağımlı olmazdık belki. Şu an değil ama seçimlerden sonra çok şeye zam gelecek ekonomi iyi bir durumda değil. Ha belki özel olarak dışarıda yemek vs bu kadar tepkili olmayabilirdi ama o dışarıdan olayına bi alışınca ucu bucağı olmuyor.. Bence tolere edilebilir orta noktada buluşabilir bir durumdasınız çok problem etme. derim.

Senin para konusu direk ikizler geldi bak
İkizler kac tanıdık var aman bidahamı gelicem dünyaya veya e parayı harcamayacaksam niye kazanıyorum modunda harcarlar :)

bi ikizler olarak cevaplayayim dedim.

iki para vardir kafamda. bir harcama iki birikim. kendime koydugum limiti asmamaya çalışırım. baskasina harcarken ne gerek var demem. kendime alirken iki kere düşünürüm. para harcamayi cok severim. bi daha mi gelecez dunyaya diye düşünürüm. ama kaliteli degilse verdigim parayla kalite uyusmuyosa almam onu.

yatirim yapmayi severim ama kendimi zora sokmadan yapmak isterim. araştırmayı aşırı çok sevdiğim için genelde ters gitmez yatırım planlarim.
cok cabuk harekete geçerim. bisey alinacaksa bi kac gün arastirir gider tak diye alırım.
mesela ev alalım dedim esime. bi hafta içinde evi bulduk krediye basvurduk ve evi aldık. üstelik ev baska sehirde😂

her durumda yasayabilirim ekmek arasi peynir de yerim luks kahvalti severim. ikisine de neden demem.

Bendede tam tersi oldu zamanla. Minimalist yaşamaya çalışıyorum ve artık dışarda kahve içmek vs. bana cok saçma geliyor.
Almanyada kahve fazla pahali değil ama iki kişi çıkınca bir filter kahveye 7 Euro gidiyor. Bayat kokmuş oluyor genelde. Bende aylardir termosumla evden götürüyorum. Eskiden her sabah to go aliyordum... artik biraktim. O parayla gidip tam altin altim :)
Kendimle kıyaslayınca eşiniz bana göre oldukça cimri.
Eşimle kıyaslayınca fazla tutumlu.
Kardeşimle kıyaslayınca sadece tutumlu ve bilinçli tüketici :))

Burç muhabbeti geçmiş sanırım; ben kovayım (Paraya değer vermem), eşim başak (Ölçülü ama eli bol), kardeşim oğlak (Birikimci ve eli sıkı)

Bu kişiden kişiye değişen bir değerlendirme gibi çünkü çok ortada bir yerde;
Kardeşime sorsanız "Hesabını bilen-yarınını düşünen bilinçli tüketici" der eşinize.
Evet, kardeşim de gıdada 2-3 saat değerlendirme yapabilir ama ucuzluk olarak değil, içerik-gramaj-marka değeri olarak kıyaslar.
Ben, hangisini istiyorsam-içime siniyorsa onu alır 2 dk demez çıkarım.
Eşim de inceler; ama kardeşim kadar değil.

Kardeşim dışarıda yemek yemeyi gerekli gören biri değildir, "Ne gerek var, mis gibi evde yaparız" der çoğunluk.
Eşim bir plan yapılırsa uyum sağlar ama fiyat olarak restoranları kıyasladığı olur.
Ben, canım ne zaman ve nerede yemek istiyorsa dalarım.

Kardeşim borçtan nefret eder; 24 yaşında ve kendi birikimi var, kampanyaları inceler.
Eşim taksitlendirmeyi sever, borçtan korkmaz, kampanyalardan haberdar olmak ister.
Ben, cebimde varsa harcarım, yoksa harcamam. Nakit veya tek çekim ödeyip kurtulmak isterim.

Kardeşim eve-ev eşyasına yatırım yapmayı sever, sağlamcıdır, üzerine düşünür.
Eşim teknolojik alet söz konusuysa paraya acımaz, ama düşünür-inceler-kıyaslar.
Ben, canım o an parayı basmaya neyi değer bulduysam alırım, kıyaslamam, araştırmam, kazığımı da yerim yeri gelir. :)

Totalde; eşiniz bilinçli bir tüketici fakat eli oldukça sıkı, geleceği düşünerek harcayan ve bu yüzden bugünkü zevk ve heveslerinizden çalan, eğlence harcamalarında cimri ama garanti yatırımcı biri.

Ben de oğlağım

Yukarıda yazdım 3-5 kere dolaşır zor alırım bir şeyi diye

O kadar paraya değmez ya da başka yerde aynı paraya daha iyisi de olabilir derim

İstek mi ihtiyaç mı diye çok düşünürüm

Bir gömleğin 5 rengini, aynı rengin farklı düğmelisini vs almam

İstekleri ile hareket edene göre çok cimriyim

Ama yerim içerim gezerim

Ya da hiç gitmeyeceğim bir yemeğe destek olsun diye paraları basarım ama o paraya gidip pantolon almam

Markete girer bir akşam yemeği için harcatacağım fiyata bir mağazaya girip sadece rengi hoşuma gitti diye bir giysi almam

Ben de oğlağım

Yukarıda yazdım 3-5 kere dolaşır zor alırım bir şeyi diye

O kadar paraya değmez ya da başka yerde aynı paraya daha iyisi de olabilir derim

İstek mi ihtiyaç mı diye çok düşünürüm

Bir gömleğin 5 rengini, aynı rengin farklı düğmelisini vs almam

İstekleri ile hareket edene göre çok cimriyim

Ama yerim içerim gezerim

Ya da hiç gitmeyeceğim bir yemeğe destek olsun diye paraları basarım ama o paraya gidip pantolon almam

Markete girer bir akşam yemeği için harcatacağım fiyata bir mağazaya girip sadece rengi hoşuma gitti diye bir giysi almam

Benim nişanlımda oğlak. Oda inceler...
Ben balik burcuyum (eğer burclarla alakasi varsa) impulsif alışveriş yapmasını severim (değişmeye çalışıyorum) ama hoşuma giden birşeyi alirim- genelde zaten beğendiğim şeylerin alternatifi olmuyor :KK43:

Zeytin alırken ben de baya düşünürüm. Lönk diye sepetime atmam. Kaliteli adam akıllı olsun isterim, dener seçerim. Zeytin bu ya, öyle hemen alınamaz 😁😁

Ben kendi kazandığım parayla harçlığa bağlanacak biri değilim. Ki kendisi bile öyle değil. Maaş kartımı ona vermem. Kendi harcayacağım kısmını alıp gerisi kendi hesabımda durur. İhtiyaç oldukça kullanırım.
Sadece kendi ihtiyaçların için mi kullanacaksın maasıni
İle girersen o beğendiğiniz masayı sen de alabilirsin

Dediğim gibi sürekli para hesabı yapmasından bunaldım bişey alınacak yada gidilecekse ilk olarak fiyatına bakılır orda neler yaşayacağımız nelerle mutlu olacağımıza değil paranın ne kadar harcanacağı hesap edilir. Bu da benim hiç hoşuma gitmiyor. Tamam plansız olalım demiyorum ama bu kadarı çok fazla bana göre.
Adam çalısııyor
Ülkenin hali belli
Tabiki ne kadar para harcayacağını düşünebilir
Bundan doğal ne var ?

Ben cimri olduğunu düşünmüyorum. :KK12:
Konu sahibi.. her şeyi kocam yaptı, kocam aldı, borcsuz harcsız genç yaşta ev bark sahibiyiz diyorsun. Ne güzel
Birde siz çalışında adamın yükü hafiflesin. O da yazık bir nefes alsın.
Sizin çalıştığınız kazançı yer içer , gezer tozarsınız. Onunkiyle de geçinirsiniz.
Zaman evde oturup kocanın kazandığı parayı bekleme zamanı değil.
Çalışın kazanın. krizi bahane etmeyin, zira kriz hiç bitmeyecek memlekette:KK66:

( bu arada oğlakları beğenmeyenler kurban olun siz oğlaklara :63::KK70:
Çalışırsam kendim için harcarım kalanı da kendi hesabımda tutarım diyor konu sahibi

İyice gözlemle eğer sen çalışıyorsan fazla sıkıntı olmaz ama cimri insanla yaşamak gerçekten çok zor. Ben nişanlılık aşamasında hiç farkına bile varmadım. Çünkü para gönderirdi. İstediğim birşey varsa alırdı. Evlendikten sonra ne oldu anlayamıyorum.
O daha da kötü başta gizleyip sonra gerçek yüzünü göstermesi yani. Suan uzakta kendisi ama tabii ki gözlemlemeden evlenmem asla.

Cok dogru demissiniz, calismaniz lazim mutlaka. Almak ya da yapmak istediginiz seyler icin birinin gozune bakmak kadar berbat bir duygu yok...
Benim de babam ölümüne cimriydi ama elaleme verip ailesine vermeyen cinsten. Hem alacağım alacağım deyip heveslendirip almayan cinsten. Öyle bıkmışım ki. Çok şükür mesleğim var da ağzımı açıp tek bir şey istemiyorum kimseden. Allah da muhtaç etmesin

Bazı insanlar gereksiz para harcamayı sevmezler.
Ben mesela 28 yaşında bir kadınım. Ve bugüne kadar bir ayakkabıya verdiğim maksimum para yüz TL idi. Onu da verdim hala içime oturuyor :)
Bana hediye alınan birşeye bile gereksiz para verildiyse içim acıyor :)
Herhangi birşeye haddinden fazla para vermekten nefret ederim. Aynı eşiniz gibi rafin önünde ooooyle bekler , 'alsam mi almasam mi?' muhasebesi yaparım:) arar sorar bekler daha uygununu bulurum. eksi yirmi dereceye kadar koruyan kar ayakkabim mesela sadece 70 liraydı,decatlondan ^^ aynı şekilde bir çantaya verdiğim en çok para yine 70 liraydi, kocaman kamp cantam. Ama yıllardır tepe tepe kullandım :) kendini çoktan amorti etti ve hala sapasağlam...
Mangal yapmayı seviyorum. Geçenlerde sırt cantama sığacak taşinabilirlikte katlanan bir mangal almaya niyetlendim. Normalde 100 TL falan bu tarz mangallar. Ben aradım ettim ve gerçekten güzel ve pratik bir tanesini 40 liraya aldım :)
Bir mangal almadan önce bile 3 gün arama yapar, aynı şekilde daha uygunu var mı diye bakarım.
Çünkü kendimi mutlu edecek şeyleri biliyorum. ben paramı seyehat ya da yeni deneyimler kazanmaya harcamayı seviyorum. Bunun dışındaki her şey beni yapacağım seyehatten ya da deneyim kazanacağım o aktiviteden alikoyuyor. 150 lira ile ayakkabı da alabilirsin , paraşütle de atlayabilirsin. Ben seçimimi ayakkabıdan yana yapmadığım için ayakkabiya haddinden çok para vermek para vermek bana mantıksız geliyor.
Ben de böyle mutlu oluyorum:)
Ofisimdeki arkadaslaraysa her gün en az bir Trendyol kolisi gelir,dolapları açılmaz kıyafet taştiğindan. Onlar da öyle mutlu oluyor... ne güzel.
Demek ki sizin eşiniz de kendini güvende hissedince , maddi olarak birikim sahibi olunca mutlu olan bir insan. Belki kendi çektiği zorluklari çocukları cekmesin isteğidir bu. O yüzden bu amaci dışındaki harcamalar ona Fuzuli geliyordur (toprak grubu mu?oglak - boğa'ya benzettim)
Birakin böyle devam etsin... Kendi istediklerinizi almak sizin de hakkınız ama bu yüzden part time bir iş bulmayı deneyebilirsiniz. Az vaktinizi alacak... Mesela evde nikah şekeri paketlemesi gibi. Ya da yeteneğiniz varsa ayda bir iki elbise dikmek gibi, ya da günde sadece iki-uc saatinizi alacak servis hostesliği gibi ..
Böylece eşiniz evi, evin ihtiyaçlarını daha rahat döndürür. Hem de siz istediğiniz şeyler için kimseye ağız burun eğmezsiniz,kendi kazandığınızi doya doya harcarsiniz. Hem de tam zamanlı bir iş olmadığı için fazla vaktinizi de almaz.
Bence tek çözüm yolu bu

Son düzenleme:
Kendi paranızı kazanırsanız, emeğin ne değerli olduğunu görürsünüz. Dışarda yemek yememe vs konularına birşey diyemeyeceğim, eşiniz abartıyor olabilir ama genel olarak para harcarken herkes iki kez düşünmeli bence. Para kolay kazanılmıyor.

Ayrıca eşiniz genç yaşta ev ve araba sahibi olmuş ne güzel. Size hiç bu sıkıntıları yaşatmamış. Kira ya da kredi ödüyor olabilirdiniz.

Size tavsiyem çalışın, kendi paranızı daha rahat harcayın.

Edit: Şimdi diğer mesajlarınızı da gördüm. Çalışsanız bile eve bir katkıda bulunmayacaksınız sanırım. O zaman eşiniz üç kere düşünmekte çok haklı. Bugünün bir de yarını var.

Son düzenleme:
Eşiniz cimri.

Cimri demek elzem ve çok zaruri ihtiyaci alıp görece daha az olan ihtiyacı almamak ya da ödememek denebilir.

Mesela cimri bir insan evine patates alır ama dışarda kızarmış patatese para vermez. Bu örneği coğaltabiliriz.

Diyelim ki kendine don alır. Ama mesela 2 gömleği varsa 3.gömleği almak istemez. Hiçbir şeyi sırf çok beğendiği için almaz.

Ve daima her şeyin fiyatını hesaplar.

Eşiniz bunlara ne kadar uyuyor. Ona göre cimrilik seviyesini saptayabilirsiniz.

Benim eşim de çok harcar mesela. Evde yemek yapma,dışarda yiyelim. Onu alalım bunu alalım şunu alalim... der. Yemeyi içmeyi giymeyi gezmeyi cok seviyor. Ben gencim çalışıyorum parami yiyeceğim diyor.

Artık hangisi iyi hangisi kötü bilemiyorum ama. Herkesbi şekilde idare ediyor.

X