Eşimin ailesi, vefa, haksız mıyım?

Kızlarımı severken söyliycem. Ee anne torun sevmesi güzel oluyor değil mi ama 1,5 senedir umrunuzda olmadı. Bu çocuklar ne halde diye hiç aklınıza gelmedi ama canınız sağolsun. Biz yine geldik çünkü söz konusu görümcemse o yollar kan olsa yutar gelirdim diyecm
Hepsi hadi Neyse de oğlu içeri girmiş vs gelmemiş digerinin doğumuna gidiyor aile zor zamanlarda kenetlenmekdir eeeeee bunlar el gibi davranmışlar siz yine iyi sabretmişsiniz görümcene haksızlık yapma ama diğerlerine ben olsam selam vermem

Uzun ama anlaşılır yazmışsın görümcen her zaman yanında olmuş düğününe muhakkak git ama ben olsam damat tarafının yaptığı düğüne giderdim ki onlar da biraz anlasınlar artık alınan da istediği kadar alınıp bozulabilir

Evet sinirden o şekilde düşündüm. Aslında gitmesem mi derken memleketteki düğüne gitmesem mi diye düşünmüştüm diğerine gidecektim ama sanırım haklısınız. 2 sinede gitmeliyim, görümceme haksızlık yapmamalıyım.
Hayır bence sadece bir düğüne gitmeniz yeterli zaten 2 düğün gelemeyenler icin yapiliyor.
Ben olsam damat tarafındaki düğüne gider misafirhanede kalır esimin ailesiyle muhatap olmazdım mesafeli olurdum.
Gorumceniz size kırılmaz zaten bir düğüne geliyorsunuz neden kırılsın ki ?

Görümcenizin düğününe gidin bence.O olay başka bu olay başka onlara kırgın olsanızda görümcenizin bir suçu yok.Hayatta bir kere olacak birşey yanlız bırakmayın kadını sonuçta o size hep destek olmuş.Kv gelince ben bu konuda size hak verdim insan başına gelmeden bilemez,benimde kv diğer eltime bana olduğundan daha yakındır herşeyine koşar bana öyle değildir mesela.Aramızda bir tartışma,saygısızlığım yada bir olayımız olmadı aynı sizin gibi insan ister istemez gönül koyuyor neden acaba diye soruyor kendine.Eşinizin olayına gelince yaptıkları çok ayıp ama siz müdahale etmeyin ana oğul onlar aralarında hallederler siz sakın eşinizin önüne her fırsatta bu konuyu getirmeyin sonra sizin aranız bozulur mazallah..

evet uzun ama çok güzel anlatmışsınız ve bence çok haklısınız
"beklentiye girmişsin işte kimseden bişey bekleme" diyenleri ben anlamıyorum, kimse mi bunlar? anne baba..
nitekim siz diğer çocuklarına 15 saatlik mesafelere gidilmesine ama size gelinmemesine üzülmüşsünüz,haklısınız
insan bu kadar zor zamanlarda hiç çocuğuna ziyarete gitmez mi? gelinine sahip çıkmaz mı? beklentiye girmek çok mu abes ben anlayamıyorum beklentiye girme diyen insanları? arkadaş mı bunlar anne baba? çok mu hastalar, kötürüm mü kalmışlar? neden insan oğlunu bir görmeye gitmez anlamıyorum
ama tarzınızdan anladığım kadarıyla siz olgun bir insansınız, bu durumları eşinizle aranıza problem etmemişsiniz, tartışma çıkarmamışsınız ve onlara da şimdiye kadar tepki vermemişsiniz bu saatten sonra tepki vermeniz sizi kötü yapar, zaten gelip gitmiyorlar size karışmıyorlar, görümcenizin düğününe gidin düğünden sonra kayınvalidenize kırgınlığınızı size yakışan bir dille anlatın çekin gelin evinize, birşey değişmeyecektir en azından içiniz soğusun.
:super: Ağzınıza sağlık..İnsan tabiki böyle durumlarda beklentiyede girer üzülüp kırılırda bence.Ortada bir sorun saygısızlık yoksa bu nedir diye bile düşünür bence..

Yasadiklarinizdan oturu cok gecmis olsun.
Ben sonuna kadar hakverdim size. Cok haklisiniz zor günlerde insan bir sirtinin sivazlanmasini istiyor nasılsın diyr sorulmasını istiyor.
Ama gorumceniz gelmis. Onun hatrina gidin. Zaten onun dugunune gideceksiniz.
Kayinvalidenizle de mesafeli olun, zaten sizi arayip sormamalarindan belli onlarda size karsi mesafeli olacaklardır.

Tabikii düğüne girmelisiniz ama onlarla asla muhatap olma derim.ben olsam selam bile vermem.Gider otelde kalırım.onlar senin evine adım atmamışsa sende o eve girme bence

Neden böyle davranmışlar çok ilginç. Ben olsam suratlarına bakmam. Düğüne giderim ama kaynanamı görünce eşime “X bu hanım kim siması yabancı gelmedi ama çıkartamadım” derdim. Sonrasını kendisi düşünsün.
Çocuklarıma da sürekli “evladım zaten görmeyeceksiniz çok yakın olmayın” derdim.
Kendileri düşünsün.
Bir insan nasıl evladının çocuğunu görmeye gelmez?!

Ben sizi anladım ve hak verdim içten içe kirginsiniz haklı olarak bazı insanlar ağlamayı çok iyi becerir ve büyüklerin desteğini alırlar bazı insanlarda sizin gibi güçlü durup kendi ayaklarının üstünde dururlar kv niz siz ağlayıp sızlamadınız için nasıl olsa hallederler bi şekilde diye destek olmamış size.aslinda eşinizin olaylarına kadar sorun yok ama öyle zor bi surecte insan yıpratır tabiki destek olmaliydilar biyerde siz onlara oğullarının emanetiydiniz ben esinizin yorumunu merak ettim açıkçası

Bazi konularda hakli bazilarinda haksizsiniz.
Bebekleri kaybettiginizde gelmeleri gerekmez telefondan gecmis olsun demeleri yeterli.
Rahatsizlandiginizda aileniz neden gelmedi, bakmasi gerekenler asil sizin aileniz bence.
Diger konularda haklisiniz, belki onemsemeyip samimiyeti koruyunca onlar da davranislarina devam etmislerdir. Tepki gostermis olsaydiniz daha farkli olur muydu bilemiyorum.
Gorumcenin dugunune gitmeme gibi bir durum olmamali zaten.

Görümceniz için gitmeniz lazım kv de takmayın o da öyle bir kişilik sizinle alakası olmadığını düşünüyorum sonuçta eşinizin yanınada gitmemişler. Bence sizi çok güçlü gördükleri için her zorluğun altından kalkacağınızı biliyorlar o yüzdende umusamıyorlar.

Bir şey beklemişsinız diyorsunuz ama sonuçta anne baba sen zor gününde evladına torununa destek olmazsan kim destek olacak sız çocuğunuzun basına bir şey gelse uzaktan seyredecek misiniz sadece kapısını calmayacakmısınız insan maddi değil ama manevi destek gösterir
görümceyi yollamışlar işte. herkes aynı olacak diye bi kaide yok. siz cefakar olursunuz, başkası keyfine düşkün olur.

Baktığım her konunun altında siz . Bir tane yapıcı yorumunuz yok , tek yaptığınız insanlarda suç aramak. Haklıda olsa haksızda olsa konuda adı geçen 3. şahıslara kadar savunuyorsunuz ama ‘ böyle bir yol izleyebilirsin bir de sunu dene demek yerine , bakıcılık yapması için çağırdığını söyleyip hep bi eleştiri hep bi cool takılma havalarına giriyorsunuz . Sizi tanımadığım için karakteriniz hakkında yorum yapamam veya yorum yapmaya hakkınız yok diyemem buna benimde hakkım yok ama merak ediyorum gerçekten amacınız nedir .? Ben hayatım boyunca güçlü kendimi kimseye ezdirmeyen , önüme gelene pat pat cevabımı veren kendimden başka kimseyi de haklı görmeyen biriyim izlenimi yaratmak mı ?. İnsanlara biraz daha anlayışlı yaklaşın . Kvsini beklemesinin amacının bakıcılık olmadığını 10 yıl içinde kim olsa bu durumu fark edip kırılacağı olduğunu anlayamıyorsanız bence boşu boşuna da insanlara ahkam kesmeyin.
ahkam keserken sizden izin almam gerektiğini düşünmüyorum. kaldı ki ahkam da kesmiyorum. profilime girip gözardı et seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bakıcılık meselesi değil de, kendi evlatları tutuklanmış, kız tek maaşla ortada kalmış, bakıcı tutsa geçinebilir mi? Aç mı kalır? Küçük çocuk, hamilelik...
ne bileyim. Bu kadarı da fazla sanki?
En azından kızım bakıcı tut biz destek olalım diye teklif etselermiş..
Haklısınız herkes kendi ayakları üzerinde dursun ama bazen hayat fazla tepetaklak gidiyor.
Bu kadarına duyarsız kalmak biraz fazla geldi bana.
ben adamlar duyarlı demiyorum. evet duyarsızlar ama böyleler. herkesten istediğimiz davranışları göremeyiz ki. o insanları da öyle kabullenmek bel bağlamamak lazım.

Merhaba arkadaşlar, içim artık o kadar boş ki; ne düşüneceğimi ne yapacağımı inanın bilemiyorum. Kendimi inanılmaz çaresiz hissediyorum. Belki bir nebze dertleşmek veya akıl almak adına, buraya yazmaya karar verdim.

Yaklaşık olarak 10 yıllık evliyim. Eşimle tamamen zıt şehirlerde doğup büyüdük, sonra görev yerlerimiz de tanıştık ve henüz nişanlıyken eşimin memleketine yakın bir yere tayin olduk.

Eşimin ailesinden bahsedecek olursam; kalabalık bir aile. Genel olarak herkes okumuş meslek sahibi olmuş, KV ev hanımı, kp emekli. Oldukça anlayışlılar herhangi bir şeye müdahale etmezler. Bizden asla maddi bir beklentileri yoktur. Oraya gittiğimde elimi sıcak sudan soğuk suya soktum azlar vs.
Ee o zaman sorun ne diyorsunuz değil mi? Aslında ortada bir sorun var mı, onuda bilmiyorum. Sizlere danışmak istedim.

Henüz 1 senelik evliyken çok ciddi bir rahatsızlık geçirdim, ölümlerden döndüm, 29 gün hastanede yattım. Bu arada eşimin ailesine 2.5 saat mesafedeyiz ve eşimin benimle yaşıt kardeşini gönderdiler bana bakması için ama KV gelmedi. Sonra eşim 3 ay sonra mesleki bir kursa gitti ve 9 ay başka bir şehirde kaldı. Ben bu sürede yine bir başıma kaldım. Bu arada henüz 21 yaşındaydım. Yine aynı görümcem geldi yanıma sağolsun. Eşimin ailesi yine bir kere kapımı çalmadı.
Çocuk konusunda sıkıntılı bir sürece girdik. 3 defa karnımda bebeğimin kalp atışları durdu. Defalarca kez yıkıldık. Sadece telde bir geçmiş olsun dediler. Sebep ise KV hep yolculuk yapamıyorum uzun yola gidemiyorum rahatsızlanıyorum diyordu. Bu arada 2.5 saat mesafeye gelmeyen insanlar, 15 saat uzaklıkta diğer oğlunun evine gittiler bebeğine hayırlı olsuna. İnanın hiç kıskanmadım, eltimle abla kardeş gibiyiz çünkü. Zaten gitmeliler, olması gereken bu. Ama hani yolculuk yapamıyorsunuz ne oldu, ne değişti.

Sonrasında şükürler olsun 4. Hamileliğimde kızım doğdu. Bu defa bekledim yine gelmediler. Bu arada bizde farklı bir şehire tayin olduk. Mesafede arttı yaklaşık olarak 15 saat civarı oldu. Bu bahane değil tabii gelmek isteyene. Yine gelmediler, görümcem geldi Allah razı olsun ondan. Kızım 10 aylıkken dersaneye başladım. Bakıcı tuttum. Asla gelin vs demedim. Sonuçta herkes doğurduğu çocuğa bakmalı. Kimseye güvenerek yapmadık çocuğumuzu. Kızım 2 yaşındayken hamile olduğumu öğrendim, diğer bebeklerim tedaviyle olmuştu. Bu defa Rabbim nasip etti. Sürpriz oldu. Hamileliğimi öğrendiğimiz ertesi günü doğunun çok ücra bir ilçesine atandığımı öğrendim ve eşimin tayınını vermediler. Hiç bilmediğim bir yer. Annemler umredeler bu arada. Annem aradı hemen 10 gün idare edin ben yetişecek. Orda kimseyi bilmiyorsun kızım bakıcıyla uğraşma, hem eşinde yok gözüm arkada kalmasın dedi.

10 gün kadar eşim yanımda kaldı. Ev eşya vs ayarladık. Annem geldi yanımda 5 ay kaldı. Bu arada tayin için çıktığı şehir eşimin ailesine 5 saat bizimkilere 20 saat mesafede. Yine bir kerede biz gelelim annem dinlensin demediler. Buraya kadar hiç önemsemedim inanın ki. Herkes kendine yakışanı yapar diye düşündüm. Ama bu süreçte de asla bir kırgınlık vs yok. Gayet güzel konuşuyoruz görüşüyoruz. Sonra ben eşimin tayini istedim eşimle bambaşka bir şehire ikimizin birden tayini çıktı. Biraz karışık ve uzun olmuş olabilir, lütfen kusura bakmayın arkadaşlar.
Ben bu arada 8 aylık hamileyim. Yeni tayini mizin çıktığı yer tamamen tercihlerimizin dışında geldi ve benim aileme 3 saat mesafede. Annem yine herşeyime yetişti. Evimi taşıdılar, yerleştirdiler. Annem tekrar 1 ay sonra doğuma gelirim deyip evine döndü. 1 hafta sonra ben erken doğum yaptım. Yine ablamlar annemler apar topar yetiştiren. Eşimin ailesinden hiç kimse yok. Bebeğim yoğun bakımda kaldı, yine kimseden ses yok. Yine önemsemedim ama en son bende şu olaylarla ipler koptu.

Lütfen rica ediyorum olayı siyasete dökmeyin, konum kapanırsa hiç kimseye bir faydası olmaz. 2 sene önceki olaylarla eşim tutuklandı ve ihraç oldu. Eşim rütbeli bir personel bu arada. Eşim eski görev yaptığımız şehire götürüldü. Ben 2 çocukla perişan oldum. Eşim ihraç olunca lojmanı boşaltmak zorunda kaldım. Yine her daim benim ailem yanımda tabii. Karşı taraftan kimse birkere bişe kızım ne haldesin diye gelmedi. Tabi bu sürede iki çocukla sürekli görüşlere gidiyorum bambaşka bir şehire. Eşimin ailesinden yine kimse gelmiyor görüşlere bile. Ama telefonda ağlayıp sızlıyorlar. Bu süreçte sadece evli olan kaynıö ve sürekli yanıma gelen görümcem maddi manevi destek oldular. İkisininde hakkını ödeyemem. Eltimde çok çok ilgilendi. Benim doğum iznim vs bitince yeniden göreve başladım. Kayınvalidemi aradım. Anne durum ortada lojmandan çıktık, ev kira, avukat vs parası ödüyoruz ben tek maaşla birde 750 tl bakıcı parası ödeme yeyim dedim. Annem dediki ben 45 gün kalayım, onlarda 15 gün kalsın dönüşümlü bakalım kızım bakıcıya para verme dedi. Her telefonumda kv, bir düşünelim bilmem ki vs deyip durdu. Sonra diğer görümcem aradı. Sadece 1 kere gelirim başının çaresine bak dedi. Nitekim geldi Allâh razı olsun. Bende bakıcı tuttum zaten hemen. 19 gün kalıp döndü.

Bu süreçte eşimin yanına birkere gitmedi kayınvalidemler. 1.5 sene sonra eşim tahliye oldu, şükürler olsun görevine döndü. Suçsuzluğumuz anlaşıldı. Tabii ailesi yine gelmedi bir geçmiş olsun veya hayırlı olsuna. Eşim gitti 1 haftalığına biz gitmedik.
Arkadaşlar çok uzun oldu ama daha kısa nasıl anlatırım bilmiyorum. Şu anda görümcemin düğünü var ve ben nasıl bir yol izliycem bilemiyorum. Gitmesem görümcem benım için çok değerli. Gitsem 10 senedir evime ayak basmadılar, daha eşyalarımın rengini bilmiyorlar. En zor zamanlsrımda yalnızdım. Ama en zoru da ortada bir tartışmak vs yok. Ne diycem gitmeyip. Çok çaresiz hissediyorum kendimi. Bir taraftan umursama git, resmi davran bir şeyde deme zaten umurlarında değilsin diyor.
Bu arada şimdi görümcemin 2 düğünü olacak. Biri memlekette biri damadın memleketinde ve diğer düğüne de gidecek kv. Gitsin tabii ki ama bana niye bu haksızlık. Yada benmi abartıyorum. Arkadaşlar çok çok uzun olmuş kusura bakmayın ama 10 seneyi, daha kısa anlatamazdım.

Görümcenizle bir probleminiz yoksa gidin tabii. Probleminiz olan kimselere karşı da telefonda ve yüz yüze soğuk ve mesafeli olun. Sorarlarsa sakin sakin, kısaca sebebini söyleyin.

Ayrıca ileride bir sıkıntıya düşerlerse kim size nasıl davrandıysa siz de öyle davranın.

Eşiniz ne diyor? O kırgın değil mi?

Konu dışı ama bir şey sormak istiyorum, farkında olan ama içine atan dillendirmeyen biriyse ne yapmak gerekir?
Bu konuda ne yapılmalı?
Kendim böyle bir şey yaşıyorum da, yorumunuzu görünce sormak istedim
Hayirli geceler.
Simdi gördüm mesajınizi
Içine atan, herşeyin farkında olan insanlar inanın er yada geç patlıyor .
Araya duvarlar örüyor .
Bizde bunu yaşıyoruz

Hepsini okudum.ortada bir vefasızlık var bunun sebebini eşiniz niye sormadı ailesine? kötü zamanlarda yanınızda olabilirlerdi.en azından eşiniz cezaevindeyken onu ziyaret edebilir sizin kapınızı çalabilirlerdi.oysa gayet iyi de bir ilişkiniz varmış aileyle. size davranışları falan gayet iyi sıcak... bir gariplik var bu işte.sık gelmelerine her olayda yanınıza gelmelerine gerek yok ama bazı durumlarda kesinlikle gelmelilerdi.belki de görümcenizi göndermeyi yeterli buluyorlardi ne bileyim. ben de üzülürdüm şu tabloda, haklısınız yani.ama tepkinizi görümcenizin düğününe gitmeyerek gösteremezsiniz.o gayet vefalı.tepki gösterip mesafe koyacaksanız bunu kv ve kp'e yapmalısınız.

Herkese iyi bayramlar arkadaşlar, eşimle kötü bir şekilde tartıştığımızı yazmıştım son mesajlarımdan birinde. Eşimle barıştık, arayı düzelttik.
Dün bayramlarını kutlamak için Kv, görücem leri falan aradık. Herkes neden gelmediniz bayram için zaten işiniz gücünüz yok ne diye oradan duruyorsunuz gibisinden birkaç laf etti sanırım. Hatta görümcem sizi göremedik falan diye laf çarptı galiba. Eiimde ilk kez bizde sizi görmemiz gereken zamanlarda göremedik yapacak bir şey yok dedi.
Kv demle konuşurken hiç sormadı neden gelmediniz vs diye, herzaman ki gibi sıcak samimi konuştu. Yarın yola çıkacağız hayırlısıyla. Bu arada eşimle tartıştığımızda, memlekete gidince bütün bu düşüncelerini annemle paylaşalım bilsinler o zaman dedi. Gelişmelerden haberdar ederim yine sizi.

bişey beklemediğinize emin misiniz? beklemişsiniz işte her sıkıştığınızda gelsinler istemişsiniz. adamların huyu bu demekki. mesafeliler, kendi çocukları için de olsa rahatlarını bozmak istemiyolar. siz kendi çocuğunuzun her sorumluluğunu evlendikten sonra dahi alabilirsiniz,50 yaşına kadar destek olabilirsiniz ama insanlar evlenip çocuk sahibi olmuş insanlara destek olmak istemiyolar demek ki. çok saçma geliyor bana yani evde yalnız kalamıyorum kayınvalide gelsin, ameliyat oldım kayınvalide gelsin demek? gelmiyor işte, gelmek zorunda değil.
iki geline de gelmiyorsa yapisi bu. birine gidiyor digerine gotmiyorsa kasittir bu. ayrica torununun dogumuna gitmeyen kayinvaldenin yapisi bu demek oldukca sacma.

Herkese iyi bayramlar arkadaşlar, eşimle kötü bir şekilde tartıştığımızı yazmıştım son mesajlarımdan birinde. Eşimle barıştık, arayı düzelttik.
Dün bayramlarını kutlamak için Kv, görücem leri falan aradık. Herkes neden gelmediniz bayram için zaten işiniz gücünüz yok ne diye oradan duruyorsunuz gibisinden birkaç laf etti sanırım. Hatta görümcem sizi göremedik falan diye laf çarptı galiba. Eiimde ilk kez bizde sizi görmemiz gereken zamanlarda göremedik yapacak bir şey yok dedi.
Kv demle konuşurken hiç sormadı neden gelmediniz vs diye, herzaman ki gibi sıcak samimi konuştu. Yarın yola çıkacağız hayırlısıyla. Bu arada eşimle tartıştığımızda, memlekete gidince bütün bu düşüncelerini annemle paylaşalım bilsinler o zaman dedi. Gelişmelerden haberdar ederim yine sizi.

Bilsinler bence de. Üste çıkmalarına da izin vermeyin. Bize anlattığınız gibi sakin sakin ama kendinden emin bir biçimde anlatın.

X