Evde cocuklarini buyutmek mi, calismak mi?

Aynı durumdayiz on yıldır sektordeyim yönetici konumundayım artık ve ikinci çocuk geliyor. Ben sanırım ara vereceğim. Çünkü ücretsiz iznimi bile kullanma hakkım yok isler çok yoğun bu da çocuğum üç aylikken dönmem demek.. o yüzden biraz ara vermeyi düşünüyorum bir iki sene sonra gerekirse bir alt unvandan yeniden başlarım diye düşünüyorum

Valla panpa zaten 10 yıl çalışmışsın ölene kadar mı çalışcaksın
Ara vermeye ihtiyacın varsa ver
Türkiyede iş ahlakı neden bmbk, ara verdinse de verdin sonrasında iş bulanaman büyük saçmalık. O yüzden derim ki 6 aydan sonra mümkünse hafta 1-2 gün çalışacağın bir iş bak piyasada kalmaya bak

Buradan ayrilirsam aynı pozisyonda dönemem muhtemelen. Devlet okulu evet yarim gun.
Bir de yasal olarak biz çalışan annelerin yarim gun çalışma hakları var. Belki onu kullanırım. Şirket muhtemelen olumsuz karşılayacak ama yasal hakkım. Yarim gun çalışma ile yarim maas alacagim
yarim gun calisma aslinda olursa sizin icin cok guzel olur

Siz önceki konuma da yazan kişi miydiniz acaba🤣 ben yine aynı cevabı vermiştim ama siz aynı kişi misiniz bilmiyorum. Şimdi size buradan annemin nasil bir insan olduğunu mu anlatayim 💆‍♀️ Anneme zorla cocuk baktırdığım yok. Ve siz de annemin yerinde değilsiniz 😊
Hayir ben önceki konunuzu bilmiyorum bile🤷‍♂️

Ben böyle konularda aktif çalışma hayatında hiç yer almamış kadınların tavsiye verdiğini görüyorum. Örneğin benim de çocuğum yok ve çocuğunuzun bakımı için tavsiye vermemem gerekir ama oluyor işte böyle şeyler. Çalışmadan sizin çalışma hayatınız için öngörüde bulunmak mümkün değil.
Bence buraya danışmakla kendiniz için doğru olanı bulamazsınız.

11 aylik veya 3 yasinda, her türlü cocuklarla gecirdigimiz zamandan feragat edip calismak hepimize zor geliyor ama kabul etmek gerekir ki, bu zamanda tek maasla hicbir konfordan kismadan yaşamak imkansiz.
Karar sizin, nasil iyi hissedecekseniz oyle yapin.

Sunu da eklemek isterim ki ben Turkiye sartlarinda yasamiyorum, hicbir ekonomik zorluğum ya da gelecek kaygim yok.
Benim calisma amacim, oncelikle kendim icin.
Hayatimin sadece evde ve çocuklar/ev isi dongusunde gecmesini istemedim, istemem.
Okul okudum, meslek sahibi oldum, bunun bosa gitmesini ve körelmekte istemem.
Cocuklarimin bebekliginden beri aktif bir çalışma hayatım var, yorucu olsa da bana iyi geliyor.

Cocuklarimin her seyine de tanik oldum, hic o dramalara girmedim.

anneniz yoruluyorsa yarım gün falan yanına bir bakici bularak çalışın bence.
hem maddi acidan zorlanmazsiniz hem anneniz fazla yorulmamış olur hemde sizin icinde iyi olur bence çalışmak.
ben çalışan annelerin çocuklariyla kısa sürede olsa aksama kadar bakan bizlerden daha verimli vakit gecirdigini düşünüyorum hep

Beklentilerinize göre karar vermelisiniz. Ben 2 yıl önce kurumsal hayata bay bay dedim, freelance çalışıyorum. Yani hem evdeyim hem de paramı kazanıp sigortamı ödemeye devam ediyorum. 15 yıl önce mezun olduğumu düşünürsek kurumsala dönmek istesem bence sıkıntı yaşamam, daha alt pozisyona evet demem ama desem de çok umrumda olmaz.
Siz maddi olarak bu süreçte zorlanır misiniz, evde olmak bir süre sonra psikolojik olarak sizi yorar mi, kariyeriniz sizin için önemli mi vb vb şeyleri detaylı değerlendirin derim.

Cok dogru diyorsunuz. Ozel sektörde çalışanım. İsim ve imkanlarim suan cok iyi ama bırakır ya da ara verirsem aynı pozisyonda dönmem zor. Çünkü şirket bizi yarı yolda bıraktın muamelesi yapacak. Eminim tanıyorum yoneticilerimi. Yani ara vermek demek aslnda 2 3 sene sonra artık kendine başka iş bak demek. Aynı yere dönmek zor gibi. Ve katılıyorum 2 cocuk tek maas zor. Ama ben 2 3 sene sonra başka bir iş bulup çalışırım diye düşünüyorum. Tabi burada 10 yillik kidemimi yakıp çıkmış olcam.
Valla 10 yillok kidem iyimis , ayni yere zaten donebilmeniz icin ayni pozisyonun acik olmasi gerekir. 2 3 zenw sonra ayni kalitede ayni maasi veren isi bulabilmek mesele zaten.

İki çocuk annesi olarak ara vermeyin derim. Ülkede ekonomik sabitlik yok. Çalışan kadın çocuğunu ihmal eden kadın demek değil. Niye bu ikilemde kalınıyor? Çoğu kadının seçme şansı yok çalışmazsa evi çocuğu eksik kalacağı için mecbur çalışmaya. Bu kadınlar çocuğunu ihmal eden başında durmayan her anına tanık olmayan anneler mi oluyor? Ben duygusal değil mantıklı gerçekçi bakan biriyim. Çocuğuma iyisini kalitelisini vermem gerekiyorsa çalışırım. Çalışma hayatına çocuklardan sonra başlamadınız, zaten biliyorlar annenin nereye gittiğini. Biraz zaman geçince oda oda emekleyip sizi aramayacak. Annem çalışmaya gitti ama gelecek diyecek.

Kararınızı verirken sadece duygusal değil, hem duygusal hem mantıken düşünün. Hele hele çok iyi ve tekrar elde edemeyeceğim pozisyon varsa ben bırakmam. Ama şu da var benimkiler de 2 yaş arayla doğdu ve ben anneme bu kadar sorumluluk yük vermezdim. 1 hadi dersin ama 2 bebekle uğraşmak zor. Temizlik toplama yıkama vs yardımcı vs eve yardımcı alırdım.

Benim çocuğum yok ama çocuk için işe ara vermek veya işi bırakmak bana saçma geliyor. Dünya hali bu ne zaman ne olacağı belli değil. Günün birinde eşinizden ayrılabilirsiniz de o zaman beş parasız ne yapacaksınız. Bence bir kadın için işinden ekonomik bağımsızlığından daha önemli hiçbir şey olmamalı.

Ben böyle konularda aktif çalışma hayatında hiç yer almamış kadınların tavsiye verdiğini görüyorum. Örneğin benim de çocuğum yok ve çocuğunuzun bakımı için tavsiye vermemem gerekir ama oluyor işte böyle şeyler. Çalışmadan sizin çalışma hayatınız için öngörüde bulunmak mümkün değil.
Bence buraya danışmakla kendiniz için doğru olanı bulamazsınız.
Niye nicklerin altında kişilerin hzimet dökümü mu var. Liseden beri okul hariç aralıksız çalışıyorum. Sadece 2. Çocuğumda ücretsiz izin alabildim. Kesinlikle ara vermek gerektiğini düşünüyorum. Büyük oğlumla 2. Ayda ise başladım. Küçük ve büyükle kurduğum ilişki farkını gözlemliyorum. Bir tane yapay zeka ile pankek videosu var bugün denk geldi. 10 dolarlık pankek resmi, bir milyon dolarlık pankek resmi diye kademe kademe gidiyor. Paha biçilmez pankek resmi istiyor. Annesinin yaptığı pankek resmi çıkıyor. Çok güzel bir videoydu.
Para her zaman kazanılır. Kariyer her zaman edinilir. Bilmem kaç yaşından sonra üniversite okuyan insanlar var. Hayatında hiç çalışmamış sonradan kariyer edinmiş kişiler var. Zor mu zor. Ama daha kötü olacağı anlamına gelmez. Daha iyi bir şirkette daha iyi şartlarda da iş bulabilir.
Eğer eşin maaşı yetiyorsa kesinlikle ara vermek diyorum. Calirken çoğu zaten okula, temizliğe vs gidecek. Onun yerine çocuğun birebir yanında olup dersleri ile ilgilenmek daha iyi olur bence.
Yada yarım gün seçeneği de oldukça iyi bir seçenek. pandemi olmasa ben de iki yaş sonrası yarım gün yarım maaş olayını zorlayacaktim.

Babalar da çocuklarının çoğu şeyinden mahrum kalıyor ancak hiç de bunun vicdan muhasebesini yapmıyorlar, annelik evet çok başka bir boyut ancak babaların çalışması nasıl normal çalışamaması anormal bir durumsa bu devirde artık annenin de çalışması elzem bir şey ekonomi şartlar belli, tek maaşla evin dönmeyeceği ya da güç bela döneceği aşikar, çocuklara bakan anneniz de varsa hiç düşünmeyin devam edin derim. Ben de iki çocuklu ve çalışan bir kadınım çocuklara eşimle dönüşümlü bakıyoruz, zorlayıcı yıpratıcı evet ama hiçbir şey kapıdan dışarı çıktığımda işime gittiğim için şükretmeme engel olmuyor. Çalışmak sadece para kazanmak değil ki, yenilenmek tazelenmek, üretmek, sosyalleşmek demek. İkinci çocuğunuz da öyle küçük değil 1 yaşına gelmiş, zamanla alışacak ve işe gittiğiniz zamanlarda sizi evde aramayı bırakacak. Çocuklar arası çok kavga olmuyorsa her gün krizler yaşanmıyorsa anneniz de bakabilir bence, gözünüz de arkada kalmaz.

Merhaba çalışma saatleriniz nasıl olacak? 8.00_ 17.00 mi? Bu saat aralığındaysa çok sıkıntı yaşamazsınız. Öğlen en az iki saat uyuyacak. Gelip emziredebileceksiniz. Maaşınız bu yorgunluğa ve emeğe değecek mi ona karar verin. İki üç yaşlarına geldiğinde bebekler evde de sıkılıyor yarım gün kreşe de gönderirsiniz. Her şeyi yazın bence artısını eksisini sonra karar verin. Evde kalmaya karar verirseniz de sonrası için hiç üzülmeyin. Karşınıza daha iyi kısmetler de çıkabilir.

İşte dinleniyorum ben:)
Ben olsam işimi bırakmam. Akşam gelir onlarla da ilgilenirim. Annemin yanına da bir yardimci koyarım. Büyüğü okuldan alır gelir, yemekleri yapar. Evi siler süpürür annem de çocuğa bakar.

Arkadaslar selam. Özel sektörde iyi bir maaşa 10 yildan fazla kidemim ile çalışıyorum. 2 çocuğum var. Birisi daha 11 aylik olacak. Fazladan ücretsiz izin kullanıyorum. 1 buçuk ay sonra ise geri döneceğim. Ama ben annelik muhakemesi yaparak ise dönmek istemiyorum. İlk çocuğum pandemi zamanıydı ve evden çalıştım çoğu zaman. Ama küçüğe haksızlık yapiyormuşum gibi geliyor. Bu arada öğlen aralarında da ev ve ofis yakın. Aracım ile emzirmeye gidip geleceğim. Ama şuan küçük bana inanılmaz düşkün. Buyuk oglum ile markete gidip gelince evde tum odalarda emekleyip beni arıyormuş. Annem anlatiyor. Tabi annem guzel bisey olarak iyi niyetle anlatiyor ama benim ise baslayacagim aklima geldikçe ağlayacak gibi oluyorum. Suan annelik hassasiyeti sanırım.
Bir de büyük çocuğumu okul icin ozele vs verelm dedik. Tam Gün olduğu için daha iyi olur. Yoksa evde annem zorlanır 2 cocukla diye ama rakamlar cok yüksek. Yani tek çocuk olsa problem yok. Ama diğer çocuğu da mecbur sonra aynı standartta devam ettirmek gerekecek. Bu zamanda 2 cocugu kolejde devam ettirmek cok zor. Devlet okuluna giderse de yarim gun olcak. Yarim gün yine Annem 2sine bakmış olacak. O hiç şikayet etmiyor ama yoruluyor cok ben hissediyorum.
Ben 2 3 yıl ara vermek istiyorum is hayatıma.. Ama sonra da işi biraktigim icin ilerde is bulamazsam ya da daha düşük maaşlara bulursam şuan bıraktığım için pişman olur muyum diyorum. Gerçekten hem anne hem çalışan kadın olmak çok zor durum. Siz olsanız ise ara verir miydiniz.
Önce maşallah diyelim, işiniz iki evladınız yardım eden bir anneniz var ... Kişiden kişiye değişir bu durum özel sektörde ara verip aynı randımanı yakalayamama ihtimali mevcut. Süt için gelip gitmek sizin için araç da olunca avantaj. Bu işin yarını da var ekonomi belli çocuk için kendi yaşam standartınız için para her zaman şart. Şuna karar vereceksiniz eşinizin tek geliri olunca yarı yarıya gelir düşecek , gelire göre gider olur biz bununla idare ederiz diyorsanız bu işe adım atın ister istemez hayatını o standarta alıştırıyorsun.

Gelelim bebiş mevzusuna git desek zor kal desek zor 🤷🏻‍♀️ Duygular hormonların karman çorman zor bir muhakeme süreci. İnşallah tüm aile için en hayırlı kararı alırsın ve içine siner🌸

Bizler tahmini yorum yapıyoruz, hayatını süreci bilen sensin en doğru kararı alırsın sakince etraflıca bir düşün🤍

Tekrar çalışmayı düşünüyorsanız iyi düşünün çünkü çocuk için işine ara veren kadınların hepsi olmasa da büyük çocuğu işe geri dönemedi. Sebebi çok fazla işsiz olması ve kimsenin uzun süre çalışmaya ara veren birini işe almak istememesi.
Ne kadar zor demi ara verdikten sonra tekrar iş bulmak hayat zor..... İş bulmak artık lüks gibi bir şey....

X