Evde cocuklarini buyutmek mi, calismak mi?

Yarım gün yardımcı alın annenizin yanına. Büyüğü okuldan alıp evi derleyip toplasın.

Bebeğiniz küçük değil ki yaşına gelmiş artık. 2 yaşından sonra oyun gruplarına 3 yaşında da kreşe başlar zaten.

Günümüz koşullarında hele ki sizin gibi dönüşü garanti olmayacak bir şekilde işi bırakmak fazla romantiklik bence. Çocukla vakit geçirmek önemli evet ama kaliteli vakit daha önemli.

Evde kalınca sadece çocukla vakit geçirmiyorsunuz ki evin işi çamaşırı bulaşığı sürekli evde olunca da göze batıyor. Çalışınca daha düzenli olunuyor.

O çocuklar özellikle ileriki yaşlarda ihtiyaçları karşılanamadığında nasıl hırçınlaşıyor bilemezsiniz. O yüzden onların geleceği için çalışmalısınız.

Hepsini geçtim ben eşsiz kalma durumunu düşünürüm. Sadece boşanma değil. Yarın öbürgün eşiniz sakat kalsa çalışamayacak duruma gelse ya da Allah korusun vefat etse ne yapacaksınız? Ha diye 2 çocuğa tek başına bakacak iş bulabilecek misiniz? Cevabı kendiniz de biliyorsunuz.

Arkadaslar selam. Özel sektörde iyi bir maaşa 10 yildan fazla kidemim ile çalışıyorum. 2 çocuğum var. Birisi daha 11 aylik olacak. Fazladan ücretsiz izin kullanıyorum. 1 buçuk ay sonra ise geri döneceğim. Ama ben annelik muhakemesi yaparak ise dönmek istemiyorum. İlk çocuğum pandemi zamanıydı ve evden çalıştım çoğu zaman. Ama küçüğe haksızlık yapiyormuşum gibi geliyor. Bu arada öğlen aralarında da ev ve ofis yakın. Aracım ile emzirmeye gidip geleceğim. Ama şuan küçük bana inanılmaz düşkün. Buyuk oglum ile markete gidip gelince evde tum odalarda emekleyip beni arıyormuş. Annem anlatiyor. Tabi annem guzel bisey olarak iyi niyetle anlatiyor ama benim ise baslayacagim aklima geldikçe ağlayacak gibi oluyorum. Suan annelik hassasiyeti sanırım.
Bir de büyük çocuğumu okul icin ozele vs verelm dedik. Tam Gün olduğu için daha iyi olur. Yoksa evde annem zorlanır 2 cocukla diye ama rakamlar cok yüksek. Yani tek çocuk olsa problem yok. Ama diğer çocuğu da mecbur sonra aynı standartta devam ettirmek gerekecek. Bu zamanda 2 cocugu kolejde devam ettirmek cok zor. Devlet okuluna giderse de yarim gun olcak. Yarim gün yine Annem 2sine bakmış olacak. O hiç şikayet etmiyor ama yoruluyor cok ben hissediyorum.
Ben 2 3 yıl ara vermek istiyorum is hayatıma.. Ama sonra da işi biraktigim icin ilerde is bulamazsam ya da daha düşük maaşlara bulursam şuan bıraktığım için pişman olur muyum diyorum. Gerçekten hem anne hem çalışan kadın olmak çok zor durum. Siz olsanız ise ara verir miydiniz.

Asla işini bırakma çok pişman olursun, özel sektör o boşlukları affetmez

Arkadaslar selam. Özel sektörde iyi bir maaşa 10 yildan fazla kidemim ile çalışıyorum. 2 çocuğum var. Birisi daha 11 aylik olacak. Fazladan ücretsiz izin kullanıyorum. 1 buçuk ay sonra ise geri döneceğim. Ama ben annelik muhakemesi yaparak ise dönmek istemiyorum. İlk çocuğum pandemi zamanıydı ve evden çalıştım çoğu zaman. Ama küçüğe haksızlık yapiyormuşum gibi geliyor. Bu arada öğlen aralarında da ev ve ofis yakın. Aracım ile emzirmeye gidip geleceğim. Ama şuan küçük bana inanılmaz düşkün. Buyuk oglum ile markete gidip gelince evde tum odalarda emekleyip beni arıyormuş. Annem anlatiyor. Tabi annem guzel bisey olarak iyi niyetle anlatiyor ama benim ise baslayacagim aklima geldikçe ağlayacak gibi oluyorum. Suan annelik hassasiyeti sanırım.
Bir de büyük çocuğumu okul icin ozele vs verelm dedik. Tam Gün olduğu için daha iyi olur. Yoksa evde annem zorlanır 2 cocukla diye ama rakamlar cok yüksek. Yani tek çocuk olsa problem yok. Ama diğer çocuğu da mecbur sonra aynı standartta devam ettirmek gerekecek. Bu zamanda 2 cocugu kolejde devam ettirmek cok zor. Devlet okuluna giderse de yarim gun olcak. Yarim gün yine Annem 2sine bakmış olacak. O hiç şikayet etmiyor ama yoruluyor cok ben hissediyorum.
Ben 2 3 yıl ara vermek istiyorum is hayatıma.. Ama sonra da işi biraktigim icin ilerde is bulamazsam ya da daha düşük maaşlara bulursam şuan bıraktığım için pişman olur muyum diyorum. Gerçekten hem anne hem çalışan kadın olmak çok zor durum. Siz olsanız ise ara verir miydiniz.
Tabi ki çalışmak.o dönemleri hatırlamayacak bile.hayatı fazla dramatize etmeyin.

Ben böyle konularda aktif çalışma hayatında hiç yer almamış kadınların tavsiye verdiğini görüyorum. Örneğin benim de çocuğum yok ve çocuğunuzun bakımı için tavsiye vermemem gerekir ama oluyor işte böyle şeyler. Çalışmadan sizin çalışma hayatınız için öngörüde bulunmak mümkün değil.
Bence buraya danışmakla kendiniz için doğru olanı bulamazsınız.
Eee aktif olarak çalışma hayatında olan kadınlar da çok burada.niye forumu küçümsedin ki şimdi?.çalışan sayısı çalışmayanlar kat kat fazla burada

İki cocugumdada iki yil ara verdim sonra ise dondum cokta guzel isler buldum sektorumde ozel sektor iyi sartlar cocuklarimada baktim siz calismak istemiyorsunuz bu cok net ise girmeyin cok ileriyide dusunmeyin yarin ne olcaginin zaten garantisi yok ama on senelik tecrubesi olan biri her turlu is bulur merak etmeyin

Cok dogru diyorsunuz. Ozel sektörde çalışanım. İsim ve imkanlarim suan cok iyi ama bırakır ya da ara verirsem aynı pozisyonda dönmem zor. Çünkü şirket bizi yarı yolda bıraktın muamelesi yapacak. Eminim tanıyorum yoneticilerimi. Yani ara vermek demek aslnda 2 3 sene sonra artık kendine başka iş bak demek. Aynı yere dönmek zor gibi. Ve katılıyorum 2 cocuk tek maas zor. Ama ben 2 3 sene sonra başka bir iş bulup çalışırım diye düşünüyorum. Tabi burada 10 yillik kidemimi yakıp çıkmış olcam.
2 çocuğum var. Küçük şu an 5 olmak üzere. Doğum izni sonrası hep aynı telaşları yaşadım. Anksiyete sahibi kafasında milyon tane senaryo kuran biriyim.
Ama iyi ki çalışmaya devam etmişim. İşi gücü, kaç yıllık emeği, ekonomik özgürlüğünüzü bırakıp kendinizi eve kapatmayın. Çocuklar çok kolay adapte oluyor duruma. Biz büyütüyoruz.
Ayrıca evliliğin ne garantisi var. Başımıza ne geleceği belli mi...

Buradan ayrilirsam aynı pozisyonda dönemem muhtemelen. Devlet okulu evet yarim gun.
Bir de yasal olarak biz çalışan annelerin yarim gun çalışma hakları var. Belki onu kullanırım. Şirket muhtemelen olumsuz karşılayacak ama yasal hakkım. Yarim gun çalışma ile yarim maas alacagim
Bu iyi bir çözüm gibi geldi bana.
Bende işe dönmeyenlerdenim,hamileyken doğuma kadar çaliştım,izin bitiminde dönmedim, tam kızım ilkokula başlayacak işe döneyimmi dönmeyeyim mi diye düşünürken hamile kaldım,oğlumu doğurdum. Şu an ikisi de okula gidiyor ben evden çalışıyorum. (Oglum anaokulunda kızım 6.sınıf)
Ben anneme,kayınvalideme çocuk baktırmayı hiç düşünmedim,doğru bulmadığım icin ben bakarım diye düşündüm,zaten öyle bir durumda annem bakmak durumda olurdu,kayınvalidem bakamazdı,eşimde bakicıya mesafeliydi,ikimizin ortak kararıydı,maddi anlamda bizi zorlayacak bir durumda oluşmadi ben işten ayrılınca, kızım özel okulda okudu anaokulundan 6.sınıfa kadar. Şimdi farklı sebeplerle tam gün bir devlet okulunda kızım. Yine maddiyat kaynaklı değil.
Ha maddi anlamda yetemeyeceğimizi düşünsem işe bu kadar uzun süre ara vermezdim ben. Sonuçta çocuk demek masraf demek. Eksikleri hiç bitmiyor. Sizde maddi durumunuza göre karar verin bence. Sizi zorlamayacaksa yarım gün çalışmanız,işyeriniz de kabul ederse bence gayet makul.

İş bırakmayı doğru bulmuyorum. Özel sektör çok nankör özellikle. Ne güzel anneniz de destek oluyormuş. Bir yardımcı tutabilirsiniz, büyük kaç yaşında bilmiyorum ama tam gün alan devlet anaokulları da var paralı ama özellere göre çok uygun oluyor yine de bence onları araştırın. Anaokulunda değil de ilkokula başlayacaksa da büyümüş artık bebek kadar yormaz annenizi.

Ne kadar zor demi ara verdikten sonra tekrar iş bulmak hayat zor..... İş bulmak artık lüks gibi bir şey....
Kesinlikle iş bulmak artık ekstra zor. Bunun nedeni hem iş imkanlarını sınırlı olması hem geriden gelen yeni nesil genç kadınların deli gibi çalışmak istemsi. Bir diğer neden ise ara veren kadınların iş konusunda uyum sorunu yaşaması. Bu nedenlerden dolayı bir çok iş veren işe ara verenleri, çocuklu olan kadınları işe konusunda tercih etmiyor.

Niye nicklerin altında kişilerin hzimet dökümü mu var. Liseden beri okul hariç aralıksız çalışıyorum. Sadece 2. Çocuğumda ücretsiz izin alabildim. Kesinlikle ara vermek gerektiğini düşünüyorum. Büyük oğlumla 2. Ayda ise başladım. Küçük ve büyükle kurduğum ilişki farkını gözlemliyorum. Bir tane yapay zeka ile pankek videosu var bugün denk geldi. 10 dolarlık pankek resmi, bir milyon dolarlık pankek resmi diye kademe kademe gidiyor. Paha biçilmez pankek resmi istiyor. Annesinin yaptığı pankek resmi çıkıyor. Çok güzel bir videoydu.
Para her zaman kazanılır. Kariyer her zaman edinilir. Bilmem kaç yaşından sonra üniversite okuyan insanlar var. Hayatında hiç çalışmamış sonradan kariyer edinmiş kişiler var. Zor mu zor. Ama daha kötü olacağı anlamına gelmez. Daha iyi bir şirkette daha iyi şartlarda da iş bulabilir.
Eğer eşin maaşı yetiyorsa kesinlikle ara vermek diyorum. Calirken çoğu zaten okula, temizliğe vs gidecek. Onun yerine çocuğun birebir yanında olup dersleri ile ilgilenmek daha iyi olur bence.
Yada yarım gün seçeneği de oldukça iyi bir seçenek. pandemi olmasa ben de iki yaş sonrası yarım gün yarım maaş olayını zorlayacaktim.

Bunu neden özellikle siz üstünüze alınıp savunmaya geçtiniz bilmiyorum ama kariyerin her zaman yapıldığına ya da her yaşta üniversite okumanın yarar sağlayacağına inandığınız için belki de üstünüze alınmanız yerli yerinde olmuş.
Kurumsal hayatta yer almış hanımlar bilecektir (10 kişilik patron şirketi değil, gerçekten kurumsal şirket) 35 yaşında junior kadrosuna başvuramazsınız. Sizin hyatınızda evltlarınızı önceliklendirmeniz ya da maddi imkansızlıklar dan ötürü üniversiteyi geç okumuş olmanızla da işe alımcılar asla ilgilenmez. İşe alımcılar üstünüzü çizip daha genç adaylara fırsat verir. Çünkü genç adayların hayattaki sorumlılukları daha azdır ve dolayısıyla onlar için bahane sayılabilecek sorunlarla hiç karşın gidilmez. Ayrıca beklentileri düşüktür ve bu yüzden şirketten de çok şey takep etmeyecektir. Ve elbette daha dinamiktir.
İstanbul'daki hayatım kurumsal şirket dediğinizde aklınıza gelebilecek en büyük şirketlerin HR alanında koçlukla geçti. İsterseniz beni yanlışlayın ama her yaşta kariyer yapılamayacağı ya da her yaşta okunan ünversitenin yarar sağlamayacağı gerçeği duracak burada.
İsterseniz bu gerçekliği kenara bırakıp neden sizin üstüneüze alındığınızı konuşalım

Eee aktif olarak çalışma hayatında olan kadınlar da çok burada.niye forumu küçümsedin ki şimdi?.çalışan sayısı çalışmayanlar kat kat fazla burada

Sizce forumu küçümsemek mi bu? O halde çocuk sahibi olmadığım için kendimi de küçümsemişim.
Gerçekten inanılmazsınız.

Kesinlikle iş bulmak artık ekstra zor. Bunun nedeni hem iş imkanlarını sınırlı olması hem geriden gelen yeni nesil genç kadınların deli gibi çalışmak istemsi. Bir diğer neden ise ara veren kadınların iş konusunda uyum sorunu yaşaması. Bu nedenlerden dolayı bir çok iş veren işe ara verenleri, çocuklu olan kadınları işe konusunda tercih etmiyor.
Acı ama gerçek tam da bu! Cinsiyet eşitliğinden uzaktayız çocuklu kadınların müdür yapılmadığı bir şirkette çalışmıştım.

Çocuğu büyümüş bir kadın olarak iyiki birakmamisim diyebilirim.Birakip pişman olanlar dışında verebileceğim örnek yok bende.Bir süre sonra çocuk bağımsızlığını ilan ediyor dış çevre arkadaşlar hobiler daha önemli oluyor ve bu sefer hadi baştan iş manasında hele bu zamanda yani bilemedim iyi cesaret derim en fazla.Birde hayat sürprizlerle dolu yaşamimiz hep bu çizgide sorunsuz ilerleyecek diye bir belge yok elimizde.Sonra o belgeler mahkeme celplerine dönüyor bir günde yada bir kaza yada başka birşey Allah korusun da bazen korumayabilirde ....Garanticiyim ben para kazanmak önemli değil lafına yer yok hayatımda

Evet maalesef öyle. Biz kadınlar icin gerçekten özel sektör cok acımasız. Bazen gozumu karartıp bu zamanlar geri gelmeyecek küçük de buyuyene kadar evde dur yanında diyorum. İlerde pişman olma diyorum. Sonra da tam tersi işi bıraktığın için pişman olursan ne yaparsın diyorum kendi kendime. İş hayatini tamamen bırakmak değil de. 1 2 sene ara vermek belki iyi olabilir ama yaş da geçiyor. Aynı standartta is bulmak bu zamanda mümkün durmuyo ama belli de olmaz. Off hiç bilmiyorum
Her şeyin artısı eksisi var. Bunu da iyi değerlendirmek gerekiyor. Belki part time ya da evden çalışabileceğiniz bir iş tercih edilebilir tabii meslek uygunsa. Evde olmak çocuğa zaman ayırmak için extra bir fırsat. Bu sefer de sürekli evde olmak, sosyalleşememek dengesini iyi kurmak lazım 🥹

Devlette tam gün olan bağımsız anaokulları var. Ayrıca belediye kreşleri falan da tam gün. Onları araştırın. Örneğin benim çalıştığım okulun yan tarafında bir anaokulu var, devlete ait. Sabah 8.30 akşam 18.00 arası. Sanırım ekstra para veriliyor biraz ama fazla da değil. Tavsiye ederim.

Valla çalışın. Bahar dizisi başladı izlediyseniz..işte hep aynı son. Yapmasaydın der geçerler. Evde kalmayın..herşeyi izi verirsiniz yine de yaranamazsınız benliginiz değişir. Çalışın ekonomik ve sosyal özgürlüğünüz olsun..çocuklar az bı büyüyünce el elde baş başta kalırsınız evde. Eşiniz iyidir ama hayat bu bı boşanma olsa size olur olan..

Büyük çocuğunuzu devlet okuluna verip yarım gün için annenizin yanına yardımcı bularak işe devam etmek?

Ben kamu personeli olduğum için 2 yıl ara verdim çocuğum olduğunda. Sonrasında da hep kreşle devam ettik.
Aslında düşününce 1-1.5 yaş arası bile kreşe verebilirdim diye düşünüyorum. Bizim nesil iyi eğitimli ise genelde 30 yaş civarı anne oluyor. O yaştan sonra asla alışık olmadığın ev hanımlığı bize iyi gelmiyor. Bana hiç gelmedi en azından. Şu an eşimin işi sebebiyle yurt dışındayım ve tekrar ara verdim bir yıl. Oğlum da okuluna devam ediyor. Bir iki ay dinlenmek güzel evet ama sonrasında insana bir atalet ve mutsuzluk geliyor. Bana öyle oldu en azından. On yıldır çalışan biri olarak evde mutlu olabilir misiniz onu iyi düşünün.Siz mutlu olmazsanız çocuklarınızı da mutlu edemezsiniz. İşinizden memnun olup olmamanız da önemli burada. Zaten mutsuzsanız iş yerinde, ayrılıp birkaç ay sonra iş bakmaya başlayabilirsiniz. Buldunuz başladınız derken çocuğunuz 1.5 yaşa yaklaşır. Aslında tek bir doğru cevap yok. Sizin karakterinize, maddi manevi koşullarıniza bağlı.

Annenize bir yardımcı tutma fikri bana mantıklı geldi. Çocuğunuz iki yaşına yaklaşınca da kreşe verirsiniz.

Çalışma saatlerini ve maaşınızı yazmamışsınız bence önemli onlar haftada 6gün olması var 9-5 var mesela. Çocuk zaten işe başladığında 13 aya yakın olacak bence ideal zaman 3 aylık bebek değil ki. 2-3 sene ara verseniz ne olcak 10senelik emek çöp aynı dereceden başlamak zor bu sefer okul dönemi bir sürü masraf çıkıcak devlete versen geri kalmasın diye kursa götürceksin aktivitelere yani mesele artık tek özele vermekte değil. Ben 15 ayda başladım vallahi işte dinlendiğimi anlıyorum kendime geldim evde sürekli ev işi çocuk aynı döngü en azından iş yerimde sohbet muhabbet var farklı bi ortam. Daha küçük olsa haklısınızda 1+ yaş iyi bence odalarda sizi araması tamamen dönemsel bağlanmayla ilgili ve çok çok normal

X