Galiba ruh hastasıyım

Doiy

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2016
189
267
Herkese merhaba,

Öncelikle fazla detaylı ve uzun yazdım, okumak istemeyen veya özet geç diyenlere göre göre bir konu değil. Konumuz kayınvalide/görümce/elti/koca problemi de değil. Konumuz büyük ihtimalle 3 yaşındaki bir çocuk gibi kaprisli olan bir insan olmam (27 yaşındayım) veya düz takıntılı bir ruh hastası olmam ve bunun kedimiz üzerinden siyaret etmesi. Okuyan herkese şimdiden teşekkürler.

Sorunum kedim, ailem ve sanırım ruh hastası olmam. En başından başlamak gerekirse her şey 5 yıl önce köpeğimiz yaşlılığa bağlı öldüğünde başladı. Kendisi çok ani ve hızlı bir şekilde hastalanmış ve ölmüştü. Hayvanları ne kadar sevsem de uzun bir süre başka bir evcil edinmeyi istemedim, ki en büyük isteğim bir kediyle beraber yaşamaktı. Her neyse, bundan yaklaşık 2.5 yıl önce annem evimize bir kedi yavrusu getirdi ve benden beklendiği gibi kendisine aşırı bağlandım.

Kedimiz 7 aylıkken, ailemin dikkatsizliği de yüzünden, 3. kattaki evimizin balkonundan düştü ve ben gece geç saatte eve geldiğimde fark ettim. Gece 3e kadar sokaklarda ağlaya ağlaya aradım ve bulamadığımım için ertesi gün gideceğimiz yurt dışı turuna katılmamaya karar verip evimizde kaldım. Bir hafta boyunca sabah akşam kendisini sokaklarda aradım ve çok şanslıyım ki sağ salim bir şekilde buldum. Bu olaydan sonra kendisine olan bağlılığım sanırım sağlıksız halini almaya başladı, sürekli başına kötü şeyler gelmesinden korkar bir şekilde buldum kendimi. Sonrasındaki 2 ay boyunca sürekli balkondan düşüp kaçtığını gördüğüm rüyalar gördüm, ki hala da görmeye devam ediyorum.

Sorun şu ki ben eğitimim sebebiyle 4 ay öncesinde yurt dışına taşındım, ev kiralamayı ve kedinin evrak işlerini halledene kadar da aileme bıraktım. Ancak tahmin edersiniz ki covid-19 yüzünden hem kedimin evrak işleri gecikti, hem de getirebileceğim tarih belirsizleşti. Bugün ailemle görüntülü konuşurken annemlerin Türkiyede'ki önlemlerin esnetildiği ilk anda yazlığımıza gitmek istediğini öğrendim ve sinir krizi geçirttiren ve ruh sağlığımı sorgulatan olaylar gerçekleşti. Annemlerin iki önerisi var, birincisi kediyi evimizde bırakıp yaşıtım olan kuzenimin kedi ile bizim evde kalması diğeri de yazlığımıza götürmeleri.

Ancak iki öneriyi de kabul etmek istemiyorum. Yazlık evin bahçesinde bir sürü FIP hastası sokak kedimiz var ve evin dibi yol. Sarhoş araba kullananı, fast and furious sitili araba kullanan dolmuşu vs gece gündüz sokakta. Kedimizi araba ezebilir veya kendisi malesef tedavisi olmayan FIP'i diğer kedilerden kapabilir. Kuzenim konusu ise bambaşka uzun bir hikaye. Eğer bu planla devam edilirse kendisi bizim evde master'ı bitene kadar yaşayacak ve bu dönemde ailem yeni aldıkları eve çıkacak. Bu yeni alınan ev de giriş kat ve işlek bir sokak yanında, o yüzden ailem kediyi diğer evde kuzenime bırakmayı düşünüyor. Ve dananın kuyruğu da burada kopuyor benim için. Ben kuzenimden çok hoşlanmıyorum, hem kendi özgüvensizliklerim (yaşıt olduğumuz için kıyasa dolayı oluşan rekabet) hem de her ne kadar kabul etmek istemesem de gereksiz kıskanç olabilişim. Aklımdaki sorular ya kediye iyi bakamazsa, ya yine kaçarsa ve en utanç vericisi ya benden çok onu/kız arkadaşını/ev arkadaşını severse ve de beni artık sevmezse.

2-3 yaş çocuğu gibi kıskançlık krizine girdiğimin ya da ruh hastası gibi düşündüğümün farkındayım. Benim isteğim 3 ay boyunca evimizde dönüşümlü olarak kedi ile annem babam kalsa, hiç kediyi kuzenime bırakmasalar ve ben biraz önümüzü görebildiğimizde kediyi getirebilmem. Manas detanının rekorunu kırmadan sormak istediğim sorular şunlar: Sizce en makul çözüm ne, ben ruh hastası mıyım veya bildiğin düz şımarık mıyım? Dünyanın en özgüvenli insanı sayılamam ve 2 aydır full karantina sürecinde iyice garip bir ruh haline girdim. Mantıklı düşünemiyorum ve yardımınızı istiyorum.

Biliyorum herkesin derdi başından aşkın, ancak benim de derdim bu. Bu sorunun altındaki daha büyük sıkıntılarımın da farkındayım, evet psikolojik yardıma ihtiyacım var. Şimdilik bu sorunumu, uzun vadede de özgüvensilik/paranoyaklık/kabul edilme ihtiyacımı çözmek istiyor, bu konularda fikirlerinizi bekliyorum.

Hayvanları sevmeniz, baktığınız hayvana sorumluluğunuz güzel . Ama biraz abartmişsiniz. Ailenizin yazliği var ise ne diye bu korona varken eve kapansın kendi kapılarının önünde ferah ferah otururlar. Kediye göre bende hareket etmezdim..Çünkü evde tek birakmiyorlar ki götürelim deseler yok,kuzenin baksin deyince ona da yok. Koskoca insanlar sana göre hareket edecek değiller. Biraz şımarık ve kiskançsiniz. Allahtan kendinizin farkindasiniz biraz kendinizi torpulemelisiniz. Farkında olmasaniz tam bir ruh hastası derdim sanırım. Ama bizler doktor değiliz bilemeyiz nesin.
Velevki kedin kuzeninı sevdi bundan şu süreçte mutlu olman lazım . Zaten kedi senin kimse alamaz sevse nolur? Sevmese asıl daha kötü değilmı?
Evlenseniz çocuk olsa eşiniz falan sizi hayal edemiyorum.
Biraz içinize dönüp hatalarınızi görüp ki gormuşsunuz bu konuda kendinizi eğitip özgurlesmelisiniz. Sizin için bu durum daha zor bunaltıcıdir eminim. Neden hayatı kendinize bukadar zehir ediyorsunuz? Biraz Salın kendinizi daha düz düşünün ayrıntıya girmeyin . Güzel şeyler düşünün .

Allahım ne büyük dertler var Ya Rabbim :uykucu:

Yani dünyanın en büyük derdi değil farkındayım, şükür ki herkes sağlıklı ve başını sokabileceği bir çatısı var. Rahat batması diye düşünebilir insan ama beni aşırı strese sokup endişe sevilerimi yükseltiyor. Asıl derdim endişe seviyem, bunun en küçük konuda bu kadar yoğun kendini göstermesi ve sağlıksız bağlanma eğlimim.

Kedinin ölümsüz olmadığını kabullenmeniz lazım ve kaygı bozukluğunuz için psikiyatrist

Farkındayım ancak şu anda dilini bilmediğim bir ülkede 18 m2 bir evde karantinadayım. Önceliğimi terapiye/psikiyatiste vermem gerektiğini ve mantıksız davrandığımı duymak rahatlattı.

İşlerinizi kendinizin üstlenmesi kedinizin tüm bekleme süresini vs siz gelme kararı aldığınız an başlatıp şimdi sadece birinin getirmesi kalması gerekirdi. Bunun için bahaneniz yok. İsteseydiniz öyle ayarlardınız ki beraber götürürdünüz.

Onun haricinde psikiyatristten randevu alın ve destek alın. Aşırı endişe, takıntı gibi sıkıntılarınız var.
Hayvanın sorumluluğunu almaya çalışmak, sahibi olmak, hayvan sahiplenme güzel ama hayvan sizin sorumluluğunuzda, annenizin babanızın günahı ne?

Şımarıklıksa evet, gayet öyle. Anne babanızın beraber ve rahatlayabilecekleri bir yerde kalması evde kedi ile tek başına dönüşümlü kalmalarından daha mantıklı ve vicdanlı olur. Uzaktan insanlara böyle istekler yapmak çok saçma olmuş. Kediye gelince düşünceli, anne baba virüs ortasında yalnız başına kalmasına gelince aşırı düşüncesiz ve sorumsuzca.

Benim isteğim 3 ay boyunca evimizde dönüşümlü olarak kedi ile annem babam kalsa, hiç kediyi kuzenime bırakmasalar ve ben biraz önümüzü görebildiğimizde kediyi getirebilmem.

Kedinin kuzeninizi ve ev arkadaslarini daha çok sevmesi kiskancliginiz disinda ben abarti birşey goremedim.

Kedim benim ya da eşimin dikkatsizligi yuzunden düşüp ölebilecek olsa veya kaybolsa ben de oldukça etkilenirdim ve kendimi suçlardim bir süre.

Tehlikede olabilecegi ortama goturulmemesini istemeniz de gayet normal aileniz kediye dikkat etmiyor belli ki balkondan dusebildigind gore, kuzene kiskancliginizi bir kenara birakirsak vicdanli bir insansa dikkat edecekse kuzene birakin derim.

Hayvanları sevmeniz, baktığınız hayvana sorumluluğunuz güzel . Ama biraz abartmişsiniz. Ailenizin yazliği var ise ne diye bu korona varken eve kapansın kendi kapılarının önünde ferah ferah otururlar. Kediye göre bende hareket etmezdim..Çünkü evde tek birakmiyorlar ki götürelim deseler yok,kuzenin baksin deyince ona da yok. Koskoca insanlar sana göre hareket edecek değiller. Biraz şımarık ve kiskançsiniz. Allahtan kendinizin farkindasiniz biraz kendinizi torpulemelisiniz. Farkında olmasaniz tam bir ruh hastası derdim sanırım. Ama bizler doktor değiliz bilemeyiz nesin.
Velevki kedin kuzeninı sevdi bundan şu süreçte mutlu olman lazım . Zaten kedi senin kimse alamaz sevse nolur? Sevmese asıl daha kötü değilmı?
Evlenseniz çocuk olsa eşiniz falan sizi hayal edemiyorum.
Biraz içinize dönüp hatalarınızi görüp ki gormuşsunuz bu konuda kendinizi eğitip özgurlesmelisiniz. Sizin için bu durum daha zor bunaltıcıdir eminim. Neden hayatı kendinize bukadar zehir ediyorsunuz? Biraz Salın kendinizi daha düz düşünün ayrıntıya girmeyin . Güzel şeyler düşünün .

Evlendiğimi veya çocuk sahibi olduğumu ben de düşünemiyorum, düşman başına :KK70: Belki de hayatımın diğer sorunlarını buna yansıtıyorumdur, haklısınız.

Düz şımarık ve bencilsiniz, herkesin kendi hayatını sizin kafanızda kurduğunuz ve gerçekleşmemesi ihtimali oldukça yüksek olan veya gerçekleşse dahi hayatın olağan akışında hemen hemen herkesin yaşayabileceği şeylere göre düzenlemesini bekliyorsunuz.

Bence bi doktora görünün bu kadar düşünce bu kadar takıntılık hiç iyi değil farklı bi boyut sizin ki Allah yardımcınız olsun.

İşlerinizi kendinizin üstlenmesi kedinizin tüm bekleme süresini vs siz gelme kararı aldığınız an başlatıp şimdi sadece birinin getirmesi kalması gerekirdi. Bunun için bahaneniz yok. İsteseydiniz öyle ayarlardınız ki beraber götürürdünüz.

Onun haricinde psikiyatristten randevu alın ve destek alın. Aşırı endişe, takıntı gibi sıkıntılarınız var.
Hayvanın sorumluluğunu almaya çalışmak, sahibi olmak, hayvan sahiplenme güzel ama hayvan sizin sorumluluğunuzda, annenizin babanızın günahı ne?

Şımarıklıksa evet, gayet öyle. Anne babanızın beraber ve rahatlayabilecekleri bir yerde kalması evde kedi ile tek başına dönüşümlü kalmalarından daha mantıklı ve vicdanlı olur. Uzaktan insanlara böyle istekler yapmak çok saçma olmuş. Kediye gelince düşünceli, anne baba virüs ortasında yalnız başına kalmasına gelince aşırı düşüncesiz ve sorumsuzca.

Çok haklısınız, duymaya ihtiyacım olan da sanırım saçmalıyor oluşum :110:

Valla bir insanin ariza oldugunun farkinda olmasi guzel , hakaret amacli yazmadim kendiniz yazmissiniz zaten ruh hastasiyim diye
Kesinlikle normal degilsiniz ama durumun farkindasiniz ve degisebilirsiniz , ve lutfen yasli basli insanlara zulum etmeyi birakin , onlarin hayati uzerinde bir kontrolunuz olmamali , konuya once buradan baslayin
Ve yol gostermek acisindan , zaten sorununuzun kaynagi aileniz , inanilmaz simartmislar sizi
Normal saglikli bir aile yapisinda sj sekilde olaylar olmaz

Düz şımarık ve bencilsiniz, herkesin kendi hayatını sizin kafanızda kurduğunuz ve gerçekleşmemesi ihtimali oldukça yüksek olan veya gerçekleşse dahi hayatın olağan akışında hemen hemen herkesin yaşayabileceği şeylere göre düzenlemesini bekliyorsunuz.

Bence bi doktora görünün bu kadar düşünce bu kadar takıntılık hiç iyi değil farklı bi boyut sizin ki Allah yardımcınız olsun.

Takıntılı bir kişi olduğumun veya gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğu şeylerin peşinde olduğumun az çok farkındayım ve bunu çözmeyi her şeyden çok isterim. Ancak tüm çocukluğunuz boyunca detaylara önem veren/sorumluluk (!) seviyesi yüksek bir çocuk olarak büyütüldüğünüzde ileriki yaşlarda saçma sapan bir şekilde patlak verebiliyorsunuz sanırım. Kaygı seviyemi düşürebilmek için önerilere açığım.

Bu kedi artik ev kedisi degil mi ve ailenizle birlikte yasamaya coktan alismamis midir. Hic hayvan bakmadim bilmiyorum ama ev kedileri tirsak olmuyor mu biraz, gidemez herhalde bir yere. Yazliga gitsin onlarla iste takilsin orda. Felaket senaryolari yazmayin kafanizda.

Valla bir insanin ariza oldugunun farkinda olmasi guzel , hakaret amacli yazmadim kendiniz yazmissiniz zaten ruh hastasiyim diye
Kesinlikle normal degilsiniz ama durumun farkindasiniz ve degisebilirsiniz , ve lutfen yasli basli insanlara zulum etmeyi birakin , onlarin hayati uzerinde bir kontrolunuz olmamali , konuya once buradan baslayin
Ve yol gostermek acisindan , zaten sorununuzun kaynagi aileniz , inanilmaz simartmislar sizi
Normal saglikli bir aile yapisinda sj sekilde olaylar olmaz

Hak veriyorum, ailemin tek çocuğuyum. Uzun yıllar sonra bi sürü sorundan sonra doğmuşum ve şımartılmışım. Çocukluğumda ve ilk gençliğimde yaşayıp bastırdığım sorunlar da patlak veriyor büyük ihtimalle ve mücadele edemiyorum. 2 aydır evde tek başına durmak hiç ama hiç faydalı olmuyor. Abarttığımı ve şımarıklık yaptığımı duymak iyi geldi açıkcası.

Hak veriyorum, ailemin tek çocuğuyum. Uzun yıllar sonra bi sürü sorundan sonra doğmuşum ve şımartılmışım. Çocukluğumda ve ilk gençliğimde yaşayıp bastırdığım sorunlar da patlak veriyor büyük ihtimalle ve mücadele edemiyorum. 2 aydır evde tek başına durmak hiç ama hiç faydalı olmuyor. Abarttığımı ve şımarıklık yaptığımı duymak iyi geldi açıkcası.
Yani konunuzu okuyunca tek cocuk oldugunuzu da asiri simartildiginizi da anladim hemen , sizin gibi insanlar var cevremde , dedigim gibi en azindan bunun farkindasiniz , aksiyon alin , yasiniz 27 henuz geç degil

Bu kedi artik ev kedisi degil mi ve ailenizle birlikte yasamaya coktan alismamis midir. Hic hayvan bakmadim bilmiyorum ama ev kedileri tirsak olmuyor mu biraz, gidemez herhalde bir yere. Yazliga gitsin onlarla iste takilsin orda. Felaket senaryolari yazmayin kafanizda.

Kedimiz ev kedisi, ama sokaktan geldi. Hiç enseye vur ekmeğini al bir tip değil ama bize karşı değil, gerçek sokak kedilerine karşı tavrı ne olur ne olmaz bilemiyorum. Zaten benim de amacım şimdiye kadar yanıma alıp, ailemi onun sorumluluğundan azat etmekti. Evcil hayvan olunca evde, kişinin özgürlüğü çok engelleniyor.

Farkındayım ancak şu anda dilini bilmediğim bir ülkede 18 m2 bir evde karantinadayım. Önceliğimi terapiye/psikiyatiste vermem gerektiğini ve mantıksız davrandığımı duymak rahatlattı.
Herşeyi kontrol edemiyoruz maalesef bunun sonucunda doğuyor kaygı bozukluğu yani insanın hayatını zorlaştırıyor bence şu koronoda online terapi alma şansı varken alın derim

X