Haksız mıyım üzülmekte

Roza30

Üye
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2023
419
335
Merhaba hanımlar
Şuan çok üzgünüm biraz içimi döküp fikir almaya ihtiyacım var. O yüzden yazmak istedim.
31 yaşında eğitim fakültesi mezunu ama çalışmayan bir kızım. Bekarım. Henüz küçük yaşlardan itibaren annemin aşağılamaları ve hakaretlerine maruz kaldım. Yıllardır hep tartışırız bu beni aşağılama ve hakaretleri yüzünden. Üniversiteyi farklı şwhirde okudım o dönem ve sonrası ara vermişti. Son 3 yılda farklı şehirdeydim bekar kardeşim farklı şehire atanmıştı onun yanındaydım genelde 3 yıldır. Bu yıl eve döndüm ama yine başladı ara ara laf dokundırmaları ve ben aryık alttan alamıyorum sesimi yükseltiyorum bağırıyorum. Ve bu gğn yine salak bir kuzenim aradı annemi boş boş konuştu oda birini bulsun aryık gibisinden laf etmiş. Annem telefonu kapattıktan sonra bana bizde kör topal biri karşımıza çıkarsa kandırırız diye bir söz kullandı bana. Çok zoruma gitti elim yüzğm düzgün aklım fikrim var hiçbir kusurlu bir yanım yok fiziksel zihinsel gayet düzgün sağlıklı ve iyi görününen biriyim. Beni aşağılamasından artık yoruldum ve hiç alttan alamıyorum. Ve bu lafından sonra da bağırdım çağırdım yine neden beni aşağılıyorsun ne hakkın var gibi sözler kullandım. Üzgğnüm şuan.Tekrar kardeşimin yanına gitmeyi düşünüyorum Haksız mıyım tepkilerimde sizce.
Teşekkür ederim şimdiden fikirleriniz için.

Merhaba acaba çalışıyor musunuz? Belirli bir yaştan sonra aileyle olmuyor maalesef. Kendi hayatınızı kurmaya çalışsanız ayrı bir düzen ev kurmak sizin için daha sağlıklı olurdu.

Annenize de he he diyip geçmeye çalışın evet biliyorum zor insanın sinirine dokunuyor ama daha gençsiniz eğitimlisiniz eminim çok güzelsinizdir. Doğru kişi için hala geç değil. Sizi böyle manipüle etmesine izin vermeyin

anneniz biraz tuhaf.
siz psikolojik olarak kötü durumda olabilirsniz keza kilolu da olabilirsiniz. neden anneler evlatları hakkında bu tarz şeyler söyler anlamam. sanırım belli bir yaştan sonra anne babayla yaşamak her anlamda zor oluyor.

Merhaba acaba çalışıyor musunuz? Belirli bir yaştan sonra aileyle olmuyor maalesef. Kendi hayatınızı kurmaya çalışsanız ayrı bir düzen ev kurmak sizin için daha sağlıklı olurdu.

Annenize de he he diyip geçmeye çalışın evet biliyorum zor insanın sinirine dokunuyor ama daha gençsiniz eğitimlisiniz eminim çok güzelsinizdir. Doğru kişi için hala geç değil. Sizi böyle manipüle etmesine izin vermeyin
Kpss çalışmak için bir işe girmedim bu yıl. Matematik öğretmenliği mezunuyum

Herkes anne olamıyor işte.. Kendisi sizi baya sığdırmış, öz güveninizi zedelemiş. Bu durumun tek kurtuluşu çalışmak. Ya kardeşinizin yanına gidip orada KPSS'ye çalışın atanmaya bakın ya da iyi kötü bir iş bulup çalışın. Hem kardeşinizle kaldığınız evde katkınız olur. Açıkçası eli, kolu tutan insanın çalışmaması bana garip geliyor. Atanamayan dahi bir alana yönelip kendini geliştirip çalışabilir. Ayrıca çalışmak maddi özgürlük ve güçtür.

Kuzeniniz de hadsizmiş, şaka gibi. Anneniz çok zor bir insan, tepkinizde haklısınız. İş bulana kadar kardeşinizle kalmanız daha iyi olur sizin için

Haklısınız. Bizim toplumumuzda kız çocuğu 20’lerin başlarından sonra elden çıkarılması gereken bir mal(!) olarak görülüyor ne yazık ki, çok üzücü; ama böyle. Kendi isteğinizle evlenmeseniz dâhi, eliniz ayağınız düzgün, hâliniz vaktiniz, durumunuz, işiniz yerinde bile olsa 30’a merdiven dayayınca acaba bir kusuru mu var, alıcısı(!) mı yok dedikoduları yapılıyor, birileri bulmaya çalışılıyor. Elden çıkartılmaya çalışan, aileye yük görülen bir metaymış gibi.

Annenizin bu kadar üstünüze gelmeye, onurunuzu kırmaya tabii ki hakkı yok;fakat değiştiremezsiniz. En iyisi vasıfsız da olsa bir iş bulup, kendinizi o evden bir şekilde atmak.

anneniz biraz tuhaf.
siz psikolojik olarak kötü durumda olabilirsniz keza kilolu da olabilirsiniz. neden anneler evlatları hakkında bu tarz şeyler söyler anlamam. sanırım belli bir yaştan sonra anne babayla yaşamak her anlamda zor oluyor.
Annem ben küçüklüğümden beri böyle laf atar aşağılar. Örneğin bğr misafir gelir koca koca kadınlar ben o kadınlarla hoş sohbet olmak zorumdayım hoşgeldin demem yetmez. Eğwr hoş sohbet edip konuşmuyorsam salaksın konuşmayı bilmiyorsun vs deyip aşağılardı. Şuan bana hoş sohbet et dediği kadınların evşne gidiyoruz o kadınların kızı hoşgeldin bile demiyor ve kadınların umrunda değil ywterki çocukkarımızn özgüveni kırılmasın kafasındalar

Eğitimli, belli bir olgunluğa erişmiş bir insansınız. Çok şanslısınız. Kendi hayatınızı düzeninizi kurup aile evinden uzaklaşmanız sizin için en mantıklısı. Aile tabi ki silinmiyor ama uzaklaşabilirsiniz. Sıkmayın canınızı ve kimsenin sizi kötü hissettirmesine izin vermeyin. Türkiye şartlarında sizin yerinizde olmak isteyen bu imkanları bulunmayan bir sürü kadın var. Özgürlüğünüzün hakkını verin.

Kpss çalışmak için bir işe girmedim bu yıl. Matematik öğretmenliği mezunuyum
Niye bu yaşa kadar çalışmadınız?

Evlat bile olsa belli yaştan sonra yük geliyor demek ki insana. Doğrudur ya da haklıdır demiyorum yanlış anlaşılmasın ama herhangi bir engeli yoksa insan sizin yaşınızda hayatını düzene sokmuş olmalı sanki artık,

Niye bu yaşa kadar çalışmadınız?

Evlat bile olsa belli yaştan sonra yük geliyor demek ki insana. Doğrudur ya da haklıdır demiyorum yanlış anlaşılmasın ama herhangi bir engeli yoksa insan sizin yaşınızda hayatını düzene sokmuş olmalı sanki artık,
Nasıl bir yorum bu evlenememiş ve atanamamış olmam için bir engelim mi olduğunu söylemeye çalışıyorsunuz çok yanlış bir düşünce. Benim gibi hem evlenememiş hem atanamamış bir sürü insan var bu onların yetersizliği değil. Adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz sistemim kurbanlarıyız

Annem ben küçüklüğümden beri böyle laf atar aşağılar. Örneğin bğr misafir gelir koca koca kadınlar ben o kadınlarla hoş sohbet olmak zorumdayım hoşgeldin demem yetmez. Eğwr hoş sohbet edip konuşmuyorsam salaksın konuşmayı bilmiyorsun vs deyip aşağılardı. Şuan bana hoş sohbet et dediği kadınların evşne gidiyoruz o kadınların kızı hoşgeldin bile demiyor ve kadınların umrunda değil ywterki çocukkarımızn özgüveni kırılmasın kafasındalar

bence kendi hayatınızı kurun. kardeşinizin yanına gidicekmişsiniz orda çalışmaya birikim vs yapmaya çalışsanız daha iyi olmaz mı? kendi paranızı istediğiniz gibi harcarsınız bağımsızlık en güzel şey. insan annesini seçemiyor anne bu satsan satılmaz atsan atılmaz ama sizi bu denli dibe çekmesine izin vermeyin

Merhaba hanımlar
Şuan çok üzgünüm biraz içimi döküp fikir almaya ihtiyacım var. O yüzden yazmak istedim.
31 yaşında eğitim fakültesi mezunu ama çalışmayan bir kızım. Bekarım. Henüz küçük yaşlardan itibaren annemin aşağılamaları ve hakaretlerine maruz kaldım. Yıllardır hep tartışırız bu beni aşağılama ve hakaretleri yüzünden. Üniversiteyi farklı şwhirde okudım o dönem ve sonrası ara vermişti. Son 3 yılda farklı şehirdeydim bekar kardeşim farklı şehire atanmıştı onun yanındaydım genelde 3 yıldır. Bu yıl eve döndüm ama yine başladı ara ara laf dokundırmaları ve ben aryık alttan alamıyorum sesimi yükseltiyorum bağırıyorum. Ve bu gğn yine salak bir kuzenim aradı annemi boş boş konuştu oda birini bulsun aryık gibisinden laf etmiş. Annem telefonu kapattıktan sonra bana bizde kör topal biri karşımıza çıkarsa kandırırız diye bir söz kullandı bana. Çok zoruma gitti elim yüzğm düzgün aklım fikrim var hiçbir kusurlu bir yanım yok fiziksel zihinsel gayet düzgün sağlıklı ve iyi görününen biriyim. Beni aşağılamasından artık yoruldum ve hiç alttan alamıyorum. Ve bu lafından sonra da bağırdım çağırdım yine neden beni aşağılıyorsun ne hakkın var gibi sözler kullandım. Üzgğnüm şuan.Tekrar kardeşimin yanına gitmeyi düşünüyorum Haksız mıyım tepkilerimde sizce.
Teşekkür ederim şimdiden fikirleriniz için.
Annenizin size karşı sabır katsayısı baya eksilerde sanırım. Yaşınızda büyük olduğu için sizden beklentileri çok fazla bu yüzden fazlasıyla yükleniyor ama yaptığı gerçekten çok yanlış eğer huzurunuz yoksa kesinlikle durmayın kardeşinizin yanıma gidin tekrar kimse mutsuz olduğu yerde kalmaya mecbur değil

Nasıl bir yorum bu evlenememiş ve atanamamış olmam için bir engelim mi olduğunu söylemeye çalışıyorsunuz çok yanlış bir düşünce. Benim gibi hem evlenememiş hem atanamamış bir sürü insan var bu onların yetersizliği değil. Adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz sistemim kurbanlarıyız
Bir de alıngansınız 🙄

Hayır sizin engeliniz olduğunu söylemeye çalışmıyorum. Evlenmenizle ilgili yorum bile yapmadım. Sadece bu yaşa kadar insanın düzenini kurup (düzenden kasıt evlilik değil) ayaklarının üzerinde durması gerektiğini düşünüyorum. Bunları yapmak için de illa atanmanız gerekmiyor, zibilyon tane özel okul var matematik öğretmenini havada kapacak olan.

Ek; engelden kasıt hastalık ya da sakatlık değildi, mani anlamındaki engeldi.

X