İnsanlar değişir mi , değişmez mi?

Aykadarguzel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2022
1.047
1.363
Kızlar bunu genel olarak soruyorum, sürekli bu soru kafamda dönüyor, insanlar değişmez mi gerçekten ? 7sinde neyse 70inde odur diye bir atasözü var. Ama kendime bakıyorum yıllar içerisinde bambaşka biri olmuşum. Bana kalırsa her insan her gün değişiyor ama bu sanırım temel huyları mı kasteden bir Görüş. Siz ne düşünüyorsunuz ? İnsanlar asla değişmez mi ?

Kızlar bunu genel olarak soruyorum, sürekli bu soru kafamda dönüyor, insanlar değişmez mi gerçekten ? 7sinde neyse 70inde odur diye bir atasözü var. Ama kendime bakıyorum yıllar içerisinde bambaşka biri olmuşum. Bana kalırsa her insan her gün değişiyor ama bu sanırım temel huyları mı kasteden bir Görüş. Siz ne düşünüyorsunuz ? İnsanlar asla değişmez mi ?
Bilgi birikimi , görgü, çevre vs insanda temel degisiklikler yapabilir ancak kalbi , karakteri kötü insan değişmez illa patlak veriyor.

Yetişkin olmak aslında kendimizdeki kötü huyları bastırmayı öğrenmektir bence. O yüzden olgunlaştıkça değiştiğimizi düşünürüz ama aslında bize kötü gelen huyları bastırmayı öğrenmişizdir. O yüzden insan elbette bunun farkında olursa değişir ama bazı insanlar ben buyum beni böyle kabullensinler şeklinde davranmayı alışkanlık edindikleri için hep aynıdırlar

Kişi, değişmek isterse değişir. Günümüzde özellikle kadınlar erkeği oyun hamuru,heykel olarak görüyorlar. Ben ona şekil veririm diyorlar. İşte bu bakış açısı yanlış. Kişi değişmek istemezse bin yıl geçse de değişmez. Değişmek isterse de birkaç sene içinde kendini değiştirir. Değişim için gereken anahtar sözcük; farkındalıktır, kendisinde sorun olduğunu düşünen insan bu farkındalıkla çözüme ulaşır.

Yetişkin olmak aslında kendimizdeki kötü huyları bastırmayı öğrenmektir bence. O yüzden olgunlaştıkça değiştiğimizi düşünürüz ama aslında bize kötü gelen huyları bastırmayı öğrenmişizdir. O yüzden insan elbette bunun farkında olursa değişir ama bazı insanlar ben buyum beni böyle kabullensinler şeklinde davranmayı alışkanlık edindikleri için hep aynıdırlar
Güzel bir yorum 💐 gerçekten bazı insanlar hep çocuk modunda ya da ergen modunda kaç yaşına gelirse gelsin

Bugün açılan ikinci insanlar değişir mi konusu. Önceki konuda verdiğim cevabın aynısını yazayım. Mevcut durumu ve Kendi iç sesi değişime ihtiyaç duyarsa değişir yoksa asla biri istedi diye değişmez kimse.

Huylar kolay kolay değişmez sadece biraz kişinin gayretiyle törpülenir. Bir insan 7sinde neyse 70inde de o örnek babamdan vereyim babam kızdığı durumlarda önceden bağırırdı ama karşıdaki kırılmış mı kırılmamış pek alakadar olmazdı ama şimdi kızdığı durumda yine bağırıyor 😀ama bu sefer özür diliyor yani huy aynı sadece törpülenmiş

Insan çevresindeki 5 insanın ortalamasıdır. Huylar kökten değişmez belki ama genel olarak bulunduğu ortam, edindiği çevreye göre değişebilir bence.

Bu soru iki yıl önce sorulsa değişmez derdim. Çocuk sahibi olduktan sonra kesinlikle insanların değişebilecegini düşünüyorum . Kesinlikle öz disiplin sahibi oldum ki asla öz disiplini olmayan bir insandım. Ama bu komple bir karakter değişikligi ise asla inanmıyorum olacağına

İnsanlar değişebilir ama insanları biz değiştiremeyiz.

Eğer değişim kendimiz içinse yani hayatının dönüm noktası olan bir olay yaşamıssındır ve bu olay seni çok etkilemiştir artık o eski kişi olmak istemiyorsun. İnsanlara karşı tavırların , duruşun , fikirlerin değişiyor. Hayat tecrübelerin aslında seni değişime itiyor.

Değişebilir.
Ancak değiştirilemez.

Her huydan her insanda farklı oranlarda vardır. Bu doğuştan.
Ve huyları bir tohum gibi düşünürsek nasıl büyüyeceği ve şekilleneceği birçok dış etkene bağlıdır.
Bir noktadan sonra onların bahçıvanı olup olmamak bizimle ilgili ama.

Ancak mevzunun kökten bir mizaç değişiminden ziyade, karaktere ve davranışlara yön vererek mümkünse mizacı da törpülemek sureti ile görünür olan kişiliği değiştirmek olduğunu düşünüyorum.
Tohuma pek birşey yapamıyoruz. Onunla baş etmeyi öğreniyoruz.

Değişebilir ama kişide yüksek bir bilinç düzeyi olmalı ya da çok büyük bir olay yaşamalı. Tekdüze giden bir hayatta değişim de zor

Ben değişebileceklerine inanıyorum.

Eğer değişmezse, gelişmemiş demektir zaten. 15 yaşındaki haliyle aynı olan 40 yaşındaki bir kişinin bir uzman desteği alması lazım mesela.

Sadece bizim değil, çevremizdeki kişilerin yaşadıkları da bize tecrübe katar. Ruhsal olarak bu bile insanı geliştiren bir durumdur.

değişir zamanla her acı üzüntü öfke stres mutluluk birşey katar insana 10 seneki benle şimdi ki ben arasında dağlar kadar fark var başkalaşıyorsun

Üstteki arkadaşa katılıyorum insan yaşı ilerledikçe daha farklı düşünmeye olayları farklı gözlemlemeye başlıyor, hayat tecrübesi kazanıyor insan evet ama bu ayrı bir konu diye düşünüyorum.
Konu sahibi genelleme yapamayacağım ama eğer karşıdaki insanın değişip değişmeyeceğini soruyorsan kendi tecrübeme dayanarak, insan özünde ne ise o kalır, arada bir iki istisna çıkar onu bilemem.

Son düzenleme:
X