İşe devam etmeli miyim?

Arkadaşlar merhaba. Ben 27 yaşındayım, evliyim ve kirada oturuyorum. Arabamız yok ama iyi sayılabilecek bir motorumuz var. Sadece o kadar . Bu detayları veriyorum ki durumumu göz önünde bulunduran yorumlar alabileyim. Üniversiteden sağlık bölümü mezunuyum ama hiç yapmadım desem yeridir. 3 ay kadar özel hastane deneyimimden sonra sağlık sektörüne tövbe ettim. Üniversite okurken part time e-ticaret işine girmiştim. 2 yıl kadar çalıştım o işte. Öğrendim, kendimi geliştirdim. Sonrasında hep o sektörden devam ettim. Eşim ticaretle uğraşıyor. Çok şükür geliri iyi fakat çok müsrif olduğu için bir şey sahibi olamadık henüz. E- ticaret biliyorum zaten, yanında muhasebe de öğreneyim dedim. Ön muhasebe yapıyordum öncesinde zaten, önüme genel muhasebeye eleman arayan bir iş çıktı. Anlaştım, girdim. Tecrübem genel muhasebede yoktu. Ona göre asgari ücretin bir tık üstünde anlaşıp girdim. Amacım işi öğrenmekti. Ancak gördüm ki buraya beni destek elemanı olarak almışlar. Kağıt getir götür, dışarı işlerine koş, bütün ıvır zıvır işleri yap. Yeri geliyor kahve yapar mısın? Bunlar müdürüm tarafından tatlı dille söylediği için yaptım birkaç kere. Hatta ilk girdiğim dönemler çıkan bulaşıkları bile bana yıkattılar. Son gelen yıkar dediler hep tatlı dille. Çıkıntılık yapmamak için yaptım ama sonrasında bu benim görevim değil diyerek o işi bıraktım ama hala kahve yapıyorum :) Ben fark ettim ki resmen burada stajyer görevindeyim. Bir şey imzalanacak bunu patrona götürür müsün falan. Yani asla burada işi öğreneyim de rahat edeyim diye kendimi de avutamıyorum, çünkü işi öğrenemiyorum, başımı ıvır zıvır işlerden kaldıramıyorum. Bana öğretmek gibi bir çabaları ve istekleri de yok zaten. Kendimi geliştirmek için girdiğim işte resmen çırak, stajyer pozisyonundayım ve asla ilerleyemiyorum. Vergi dairesine git, belediyeye git... Ben çalışmaktan asla gocunmam ve çok seviyorum gerçekten ama 27 yaşında bir kadın olarak ben bu pozisyonda kendimi çok ezik hissediyorum. Maaşlar açıklandı orada ayrı bir şok yaşadım. 19 bin yapmışlar maaşımı. 6 gün çalışıyorum bu arada, sürekli dışarıdayım, dışarıda değilsem de bütün gün kağıtlarla boğuşuyorum. Asla iş öğrenemiyorum dediğim gibi, buna vaktim kalmıyor zaten. Maaş açıklanınca patronumla görüştüm, kirada olduğumu, bu paranın beni idare edemeyeceğini söylememe rağmen maaşıma zam yapmadı. Birkaç ay geçsin tekrar görüşürüz deyip geçiştirdi. Çünkü dediğim gibi onların gözünde sanırım önemli bir iş yapmıyorum, stajyer muamelesi görüyorum. İş yerimde huzurluyum, mutluyum ama maddi anlamda ve kendimi geliştirme anlamında asla tatmin etmiyor. Böyle düşününce de bazen kendime kızıyorum, iş mi beğenmiyorsun diye. Bana işe girerken kimse kahve yapacaksın, evrak taşıyacaksın falan demedi. Ofiste bir şey bitince markete bile ben gidiyorum. Havlu kağıt al, çöp poşeti al. Yani bu pozisyona bence 18 yaşında falan biri alınabilirdi, stajyer alınabilirdi. Bilemiyorum saçmalıyor muyum böyle düşünerek ama bu yaşımda evrak getir götür zoruma gitmeye başladı. Tamam genel muhasebede tecrübem yok ama çalışma hayatı geçmişim var. Zaten dediğim gibi genel muhasebe adına bir iş asla yapmıyorum. Madem ön muhasebe işleri yapacaktım, o zaman tecrübeli eleman olarak alınabilirdim. Maaşım ve pozisyonum daha iyi olurdu. Sigortam da asgariden ödeniyor zaten, asgarinin üstünü elden alıyorum maaş günü, bu da söylenmedi girerken. Sizce burada devam etmeli miyim? Rahatım çünkü ortam olarak vs. evime de yakın. İnsanlar genel olarak iyi. Ne yapsam başka iş mi baksam, biraz sabretsem mi? Çok kararsızım. Yorumlarınız yol gösterebilir. Teşekkürler şimdiden.
Sağlık bölümünün atamaları çok yüksek neden dusunmuyorsun ?

Manipüle mi ediliyorum acaba ben. Biraz şikayet etmeye başlayınca, diğer çalışan arkadaşlar; biz de bu yollardan geçtik diyorlar. Normalize ediyorlar.
Kesinlikle normal degil .bende is ogrenmek icin calistim ama pecete siparisi varmedim veya bulasik yikamadim . Size orada is ogreteceklerini sanmiyorum evrak getir goturu zaten ofisboyluk gibi .orada kendinizi gelistiremezsiniz aldiginiz zaten asgari ucret ama yeni bir is bulana kadar devam edebilirsiniz .Muhasebeyi ogrenmek istiyorsaniz mali musavirlik ofislerine bakin derim .

Sizin görevinizi dediğiniz gibi genelde stajyerler yapıyor. İş rahat olabilir ama bir süre sonra bu muamele sizi psikolojik olarak daha da yoracak ve özgüven zedelemeye kadar gider. Yerinizde olsam evde olmak evet zor o yüzden çıkmadan iş bakarım. Zaten dışarı çıkıyorsunuz görüşmeye kolay gidersiniz.

Evimiz ve arazimiz var köyde de evimiz var baya büyük ama gel Gör ki şuan calismak icin can atiyorum cok buyuk borcumuzda yok ben calismak istiyorum arabamiz yok vs diye evde dururken deli oluyorum çünkü ot gibi hissediyorum kendimi is bakiyorum bir de yerinden oynayan tas yer tutmaz derler eger rahatsaniz hic yerinizden oynamayin ben de bir kez oynadim kaldim ortada hicbir işim duzgun gitmedi 7 aydir evdeyim
İş bulmadan işten ayrılmam ben zaten.

Sizin görevinizi dediğiniz gibi genelde stajyerler yapıyor. İş rahat olabilir ama bir süre sonra bu muamele sizi psikolojik olarak daha da yoracak ve özgüven zedelemeye kadar gider. Yerinizde olsam evde olmak evet zor o yüzden çıkmadan iş bakarım. Zaten dışarı çıkıyorsunuz görüşmeye kolay gidersiniz.
Evet daha 10 ay oldu şimdiden kendimi çok ezik hissediyorum.

e-ticaret işi yaptığınız için muhasebeyi de öğrenme arzunuzu anlıyorum fakat bu aslına bakarsanız çok profesyonelce bir düşünce olmamış. büyüme vaad edecek bir iş planı hedefinizse her açıdan işe hakim olmaya çalışmak hem sizin büyümeniz önünde engel teşkil eder hem de alanlardan herhangi birinde uzmanlaşmanızı durdurur. en iyi olduğunuz alanı seçin ve işletmeye bu açıdan destek olun. ve bırakın muhasebeyi bu işin profesyoneli yapsın.
Evet haklısınız fakat e-ticaret sektöründe 5 yıl kadar tecrübem var. Kendini geliştirmek istersen ömür yetmez orası ayrı, illa eksik kaldığın yerler olacaktır fakat o işte uzmanlaştığımı düşünüyorum. Yanına ek başka bir sektör daha eklemek istemiştim. Profesyonel bir muhasebeci olmak değildi hedefim ama en azından hakim olmak istiyordum.

ben olsam iş de rahatsa boş kaldıkçe ve akşamları muhasebe eğitimi alırım madem onlar öğretmeyecek. sonrasında da iş aramaya başlarım. kendimi hazır hissedene kadar maaş aldığım yer olarak bakarım oraya

Kesinlikle normal degil .bende is ogrenmek icin calistim ama pecete siparisi varmedim veya bulasik yikamadim . Size orada is ogreteceklerini sanmiyorum evrak getir goturu zaten ofisboyluk gibi .orada kendinizi gelistiremezsiniz aldiginiz zaten asgari ucret ama yeni bir is bulana kadar devam edebilirsiniz .Muhasebeyi ogrenmek istiyorsaniz mali musavirlik ofislerine bakin derim .
Evet ofisboy gibi bir pozisyondayım maalesef. Genel muhasebe olması cezbetti beni. Hayır bir de giriş katımız mağaza. Biz üstünde ofisteyiz. Elimde tuvalet kağıtları, camsillerle girince nasıl utanıyorum.

Evet ofisboy gibi bir pozisyondayım maalesef. Genel muhasebe olması cezbetti beni. Hayır bir de giriş katımız mağaza. Biz üstünde ofisteyiz. Elimde tuvalet kağıtları, camsillerle girince nasıl utanıyorum.
Bu tarz seyleri tasimak hic beyaz yakali bir pozisyon degil .kucik ama kurumsal sirketlerde bile avansas gibi yerlerden siparis verilip toplu aliniyor .

Evet haklısınız fakat e-ticaret sektöründe 5 yıl kadar tecrübem var. Kendini geliştirmek istersen ömür yetmez orası ayrı, illa eksik kaldığın yerler olacaktır fakat o işte uzmanlaştığımı düşünüyorum. Yanına ek başka bir sektör daha eklemek istemiştim. Profesyonel bir muhasebeci olmak değildi hedefim ama en azından hakim olmak istiyordum.

madem bu kadar uzmanlaştınız global firmalarda iş bulunuz.

Yerinizde olsam hemen çıkarım.

Bu tarz işe alımları çok iyi bilirim.

Amaç muhasebe değildir. Kahve, bulaşık yıkama, dışarı işleri, ortalığı düzeltme, zaman kalırsa muhasebenin tırı vırı işlerimi yapmaktır.

İlanı ofis çalışanı ve altına bunları sıralasa donanımlı bir insan gelmeyecegi icin, ilanı muhasebe olarak verirler.

Çok eskiden yıllar yıllar önce başıma bu olay geldi. Muhasebe diye girdim. Tam hatırlamıyorum bir hafta ne olduysa oturdum, program yüklenecekti sanırım.
Bi gün bi baktım mutfak geldi ara boşluğa, bu ne dedim kahve, çay, sıvı ihtiyaçların hepsi😂
Ben yapacakmışım.neden söylemediniz baştan dedim sustular.
Unutmam birde pilot bir arkadaşı gelmişti. Benden çay istemişti. Çay yok mutfak geldi. Kurulduğunda yapar içersiniz demiştim.
Ertesi gün işten ayrıldım.

Amaç zaten muhasebe değil. Yetiştirecek biri alınsa kendi etraflarından birilerini sokmaya çalışıyorlar zaten…

İyi hoş da eğitiminiz zaten bu alanda değil, deneyiminiz de bu alanda değil. Bir işin çıraklığını yapmadan usta olamazsınız. İnsanlar işin gücün arasında size iş öğretecek değil, işi kendi başınıza öğrenmeniz için size verecek size yaptıracak kadar sorumluluk alabileceğinizi düşünmüyor da olabilirler. 18-19 yaşında stajyer alınabilirmiş bu işe haklısınız çünkü onun yapabileceği işler yapıyorsunuz. Ekonomik çevre faktörlerimizi düşünürsek biraz az kalıyor olabilir maaşınız. Ama siz yaptığınız işe göre ücret bekleyin bence. Yaşınız ve görmeniz gerektiğini düşündüğünüz saygıya göre değil bilgi ve tecrübenize göre maaş verirler. Ki kilit işler yapan ve yeri dolmayacak insanların zam oranları daha yüksek oluyor bu bir gerçek. İstediğiniz maaşı vermezlerse ve bunun karşılığında giderseniz yeriniz kolay mı dolar zor mu dolar bunu hep göz önüne alırlar. 18 yaşında birini hadi gel başla diye alabilecekleri bir işe maaş konusunda gerçekçi bakmanızı öneririm.

Kendinizi düşünün daha iyi bir iş bulursanız bırakın bulmuyorsanız bence kahramanlık yapmaya gerek yok. Vergi dairesine, ticaret odasına vs gitmek her gittiğinizde bir üst segment bir işi yapmanıza zemin hazırlayabilir, ayak işleri sistemin nasıl döndüğünü gözlemlemenize fayda verir. İşin mutfağındasınız, tezgahta değil de mutfaktaki çöpü çıkar ocak temizle kısmında çalışıyorsunuz ama yine de mutfaktasınız. Eğitim ve tecrübe olmadan şefin elinize bıçak vermesini bekleyemezsiniz.

İyi hoş da eğitiminiz zaten bu alanda değil, deneyiminiz de bu alanda değil. Bir işin çıraklığını yapmadan usta olamazsınız. İnsanlar işin gücün arasında size iş öğretecek değil, işi kendi başınıza öğrenmeniz için size verecek size yaptıracak kadar sorumluluk alabileceğinizi düşünmüyor da olabilirler. 18-19 yaşında stajyer alınabilirmiş bu işe haklısınız çünkü onun yapabileceği işler yapıyorsunuz. Ekonomik çevre faktörlerimizi düşünürsek biraz az kalıyor olabilir maaşınız. Ama siz yaptığınız işe göre ücret bekleyin bence. Yaşınız ve görmeniz gerektiğini düşündüğünüz saygıya göre değil bilgi ve tecrübenize göre maaş verirler. Ki kilit işler yapan ve yeri dolmayacak insanların zam oranları daha yüksek oluyor bu bir gerçek. İstediğiniz maaşı vermezlerse ve bunun karşılığında giderseniz yeriniz kolay mı dolar zor mu dolar bunu hep göz önüne alırlar. 18 yaşında birini hadi gel başla diye alabilecekleri bir işe maaş konusunda gerçekçi bakmanızı öneririm.

Kendinizi düşünün daha iyi bir iş bulursanız bırakın bulmuyorsanız bence kahramanlık yapmaya gerek yok. Vergi dairesine, ticaret odasına vs gitmek her gittiğinizde bir üst segment bir işi yapmanıza zemin hazırlayabilir, ayak işleri sistemin nasıl döndüğünü gözlemlemenize fayda verir. İşin mutfağındasınız, tezgahta değil de mutfaktaki çöpü çıkar ocak temizle kısmında çalışıyorsunuz ama yine de mutfaktasınız. Eğitim ve tecrübe olmadan şefin elinize bıçak vermesini bekleyemezsiniz.
Ben bu yoruma katilmiyorum .kendimde muhasebe alaninda calisiyorum bir yere yetistirilmek uzere girdiyseniz size is ogretmeyi basta vaadetmislerdir demek .insanlar size is güç arasinda is mi ogretecek diye bir sey olmaz .ayrica genel muhasebe diye girilen iste bulasik, cay servisi ve markete gidip alisveris yapmak olmaz .tamamen kandirilmissiniz bende ilk isyerime is ogretecegiz diye alinmistim sadece dosyalama yaptiriyorlardi bu yuzden ciktim 2 sene gevti yerime alinankisi hala sadece dosyalama yapiyor .bazi sirketler bu sekilde gercekten insanlari kandiriyor .ben yeni is ararken gorusmelerde israrla bana is ogretecek biri var mi tam olarak hangi sileri yapacagim diye soruyordum ve oteki is tecrubemide beni yestistirmek icin aldilar ama arsivci oldum eger boyle yapacaksaniz bastan soyleyin bosuna ise girmeyeyim diye belirtiyordum.

Evet daha 10 ay oldu şimdiden kendimi çok ezik hissediyorum.
10 ay bu iste fazla bile durmussunuz 10 ayda is ogretmedilerse daha hic ogretmezler .paraya ihtiyaciniz yoksa cikin varsa iste is arayin .asgari ucrete is her yerde var zaten .2 binin degecek bir fark oldugunu dusunmuyorum ustelik hafatada 6 gun .baska ise girseniz hafatada 5 gun asgari alir hastasonuda size kalir .

Evet çok haklısınız ben de tam olarak böyle düşündüğüm için devam ettim bugüne kadar ama bana iş görüşmesinde görev tanımı olarak şu an yaptığım işler söylenmedi. Dışarı işi söylendi evet ama mesela her iş için benim gideceğim söylenmedi. Patronumun kişisel (evi ile ilgili) vergi cezasını ödemek için gideceğim söylenmedi mesela. Ki vergi cezaları online ödenebilmesine rağmen eski usül devam etme gibi inat var. İlla gidip elden ödenecek. Patronumun eşinin kişisel işleri için sigortaya gideceğim söylenmedi... Bunun gibi saçma sapan işler söylenmedi.

Ben zaten çalışmaktan gocunmam ama tuvalet kağıdı almak da benim işim değil bence. Zoruma giden kısım bu. Bir sürü online sipariş uygulamaları var, çok rahat oradan da sipariş edilebilir. Evet vazgeçilmez değilim, normal standartta bir insan çok rahat bu işi yürütebilir ama siz de takdir edersiniz ki bu tür çırak, stajyer muameleleri motivasyonu aşırı derecede kırıyor. Yaşım gereği ekstra muamele beklemiyorum ama 27 yaşında bir kadını işe alırken kahve yaptırmamaları gerektiğini bilmelilerdi diye düşünüyorum. Tecrübem olmadığını söyledim ama yine burada da sinir olduğum kısım, zaten tecrübe gerektiren bir pozisyon değilmiş ki. Ben tecrübesiz olduğum için o maaşı kabul etmiştim. Dediğim gibi herkes bu işi yapabilir. Ve yine evet maaşım da ona göre olacak elbette, onun için girerken kabul ettim. İş tanımıma uymayan, saçma sapan işler yapınca da beklentiniz ister istemez yükseliyor. Maaş konusunu zaten kabul ettim ve devam ediyorum şu anda ana sıkıntım o değil. Maaş konusunu da eklememin sebebi hiçbir açıdan beni tatmin etmiyor oluşunu göstermekti.

He niye o zaman çıkmıyorsun madem bu kadar kötüyse diyeceksiniz, bu işi öğrenmenin usulü mü bu yoksa ben kullanılıyor muyum sorusunun cevabını bulmak amacım. Manipüle mi ediliyorum, yoksa cidden bu süreçlerden geçmeli miyim?

X