Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

bizde de mutfak ve yatak odası perdesinden halısına kadar kıza aittir. Salonu erkek yapar halısı, perdesi, yemekodası falan falan bir de buzdolabını alır. geri kalanlar ortak yapılır. kim ne alırsa.

bazı yörelerde de bütün mobilyaları kız alır, ama ona göre de nişanda altın ister. bozdurur bozdurur mobilya yapar kaydirigubbakcemile3

bizde de mutfak ve yatak odası perdesinden halısına kadar kıza aittir. Salonu erkek yapar halısı, perdesi, yemekodası falan falan bir de buzdolabını alır. geri kalanlar ortak yapılır. kim ne alırsa.

aynen bizim adetlerimiz de böyle.kız tarafı mutfak eşyası ve yatak odasını alır halılar perdeler içinde dahil ayrıca çeyiz sandığı verilir içinde o evin ihtiyacına göre danteli örtüsü ıvır zıvırı olur.erkek tarafı salon ve oturma odasını alır ayrıca çocuk odasıda kız tarafına aittir .ama biz şçyle yaptık kayın pederim zaten birsürü masrafa giri bize ev aldı o yüzden mutfak ve salonu biz aldık oturma odası ve yatak odasını onlar alacak

bizde halıları yarı yarıya alırlar yarısını erkek tarafı yarısını da kız tarafı.Perde, buzdolabı, yatak odası ve yemek odası takımı ,bulasık yada çamasır makınesininde 1ini erkek tarafı alır.fırın,mutfak gereçleri,havlular,örtüler,oturma odası takımı,çanak çömlek kız tarafına düşer.

Bizde de yatak odasının herşeyini kız tarafı yapar. Mutfak eşyaları falan alınır. Gerisini erkek tarafı yapar. Ama biz böyle yapmıcaz tabii, çünkü çalışmıyorum ben. Anneminde geliri yok. Yine de bir sürü şey aldık. Teyzemler, dayımlar yardımcı oluyorlar bu konuda Allah'a şükürler olsun. Gerisini de nişanlım yapmaya çalışıyo, ailesi destek olmuyo onun, ama başladık mı gerisi gelir diye düşündüğümüzden artık beklememeye karar verdik. ınşallah kısmet olursa eylülde nikahımız olucak. :))

bizde muftak ve yatak odası komple kız yapar bulaşık mak fırın dahil perdesi halısı ıvıırı zıvırı herşey dahil. erkek salon takımı , yemek odası , buzdolabı , çamaşır mak , tv salon halısı perdesi alır.
ama biz böyle yapmıyoruz. çamaşır makinası , bulaşık mak , fırın , ocak , ve bütün mutfak eşyalarını ben aldım , ayrıca yatak odasının perdesi alısı salonun halısı felan biz aldık. diğerlerinide nişanlım alıcak ama birlikte ödeyeceğiz :KK66:

kızlar bız nısanlımla ayrı sehırlerde oturuyorz ve dugun onların bulundugu sehırde yanı tokatta olacak ama bızım tarafın oraya gıdecegı otobusu kım tutacak sorun oldu yardım edın ben de ona gore davranıym arada kaldım

kızlar bız nısanlımla ayrı sehırlerde oturuyorz ve dugun onların bulundugu sehırde yanı tokatta olacak ama bızım tarafın oraya gıdecegı otobusu kım tutacak sorun oldu yardım edın ben de ona gore davranıym arada kaldım

onları erkek tarfı halleder canımmcım.sorun eden kim.

Düğün için ulaşımı erkek tarafı karşılar benim bildiğimde.

ya kızlar merhaba dedim ki artık yaş kemale erdi bi bakayım millet neler yapıyo bikaç sayfa okudum bunalıma girdim..ya ben düşünüyorum düşünüyorum aklıma alacak bişey gelmiyodu döktürmüşsünüz..benim hiç bişeyim yok galiba..olanlar:
yemek takımı
kahvaltı takımı
çelik tencere takımı
çatal - kaşık takımı
çay takımı (cezve - çaydanlık filan)
kettle
narenciye sıkacağı
tost makinası
arada annemin aldıkları(ufak tefek şeyler nevresim takımı filan)
haa unutmadan bi de koca adayı :)
ya aday bile yok bende..biraz da bu nedenle alıyorum ama şu da bi gerçek ki evlenmeye kalksam her şeyimi ben yapıcam..maalesef yardım isteyebilecek başka kimse yok..annem babamdan kalan emekli maaşıyla zor idare ediyo..ablam abim ve diğer yakın çevrem kendi maaşıyla zor geçiniyo..yani her şey benim elime bakacak...şimdi aniden evlenme işi çıksa birden alamam..bide evleneceğim insanda da ne var ne yok bilmem gerek dimi?
sizce ne alabilrim şimdiden..ufak tefek de olsa para tutar zaten şimdiden onlar aradan çıksın ufak ufak taksitlerle...robot,teflon tencere seti,nevresim takımı filan ilk gözüme çarpanlar...
bide ben danteli hiç sevmem..yani olsa bile evimde kullanır mıyım bilemem de malum çeyiz serme adeti var..örgüyle filanda aram yok ki..yardım eder misiniz kızlar?

Havlular alabilirsin canım, bornoz seti falan, mutfak için, banyo için el havluları. Tepsi alabilirsin boy boy. Su bardakları alabilirsin, yastık, yorgan vs. Baharatlık setleri, lifler, kek kalıpları, borcamlar (fazla alma ama, genelde hediye gelir), mutfak için gerekli olan süzgeç, rende, tahta kaşıklar, kaşıklık falan alabilirsin. Sonra da hayırlı bi damat adayı bulur, diğer eksiklikleri tamamlar evlenirsiniz. kaydirigubbakcemile3

bizdede yarı yarıya olur... buzdolabı hariç tüm mutfak kıza yatak odasının tamamı vitrin içi ıvırlar zıcırlarhep kıza aittir...

gerçi kayınvalidem kız çeyiizi gbi çeyiz yapmış eşime... pike takımı bilem var kihhlkihh.. :))

ben pek gözüksün istemiyorum böyle kapaklılar daha çok hoşuma gidiyo hani tv ünitelerinin yanında sanki şekil gibi duruyo ama aslında kapak onlar kaldırıp içndekileri alabiliyosun..hem vitrinler filan sürekli sil temizle çalışan bayanlara pratik değil gibi geliyo bana..

ben pek gözüksün istemiyorum böyle kapaklılar daha çok hoşuma gidiyo hani tv ünitelerinin yanında sanki şekil gibi duruyo ama aslında kapak onlar kaldırıp içndekileri alabiliyosun..hem vitrinler filan sürekli sil temizle çalışan bayanlara pratik değil gibi geliyo bana..

Aklın yolu bir :)) kaydirigubbakcemile5

kızlar merhaba ... aklım cokk karısık 2.5 ay snra dugunumm olucak .. fakat ıkımızde ayrı sehırlerdeyız ,babam dugun yapıcak buyuk bır dugun kınada .onlarda yapıcakmıss .. pekı mutfak evın tum perdelerı havlu takımalrı pıke nevreseım tabak bardak vs.. bız alıcaz daha almamız gereken eksık nedır sızce? beyaz esya ve mobılya damı alıncak offfffff aklım karıstıııı .. yardımmlarınzıı beklıyorum

X