Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

dösemek ayri, ufak tefek ceyizlikler ayri..
bence yavas yavas basla ceyize, yoksa ilerde hepsi cok gözükür ve ikinizede fazla masraf olur..

evet doğru aslında bi sürü eşya var evlenince bile devam ediliyo alınmaya küçük küçük başlamak lazım

yatak odasınıda kız alır normalde ama bence biraz saçma evin tüm koltk takımalrı cart curt erkk alıyorsa yatak odaısnıda alsın :)

sen ev eşyalalarını al :KK70: mutfak banyo yatak odası eşyları vs.

yasemincik, maddi duruma göre degisiyor.. ama genelde 1-2 öncesinden baslamak lazim
yavas yavas almak en mantiklisi..

KIZLAR BENDE ALDIKLARIMI Bİ LİSTE ŞEKLİNDE YAPAYIM NELER VAR

-YATAK ÖRTÜSÜ,PERDESİ FONUYLA,NEVRESİM TK.,KÜLLÜK 2AD,MUMLUK 2ad,
YASTIK KILIFI 2AD,BATTANİYE,YERE HASIR HALI GİBİ, (BRİLLANT TAN ALDIM )
-HAVLULARIM DANTELLİ VE GÜNLÜK KULLANIMLI OLANLAR
-EŞARPLAR,PATİKLER,MASA ÖRTÜLERİ VS...
-SALON TAKIMI İNCİLİ OLANDAN
-MUTFAK TAKIMI PÜLLÜ BONCUKLU
-İÇ ÇAMAŞIRLAR (ERKEK BAYAN)
-GECELİKLER TK LAR
-NEVRESİM TAKIMLARI(15 ADET YAKIN)
-3 UYKU SETİ
-PİKE TK.
-BORNOZ TK.
-BATTANİYE 10ADET
YANİ YATAK ODASINDA NE VARSA ALDIM EKSİK YOK ALLAHA ŞÜKÜR BİTTİ.

-TOST MAKİNASI
-EKMEK KIZ.MAK.
-KETIL
-ÜTÜ
-RONDO
-N.MEYVA SIKACAĞI
-FİRİTÖZ
-MISIR PAT.MAK.
-MİKSER
-ŞARJLI SÜPÜRGE
-YEMEK TAKIMI 12KŞLİK
-KAHVALTI TAKIM 6.KŞLK
-BARDAKLAR (ÇOK ALDIM)
-ÇATAL BIÇAK (2 TANE ALDIM SANDIKLI İKİSİDE) MİSAFİR VE GÜNLÜK
KULLANICAM
-TEFLON TENCERE SETİ(KARACA)
-ÇELİK TENCERE SETİ (BMS)
-GÜNKLÜK YEMEK TAKIMLARI ÇOK VAR
-PASTA TAKIMLARI
-ÇAMAŞIR MAKİNASI
-BULAŞIK MAKİNASI
-ANKASTRE SET ÜSTÜ OCAK,DAVLUMBAZ,FIRIN,MİKRO DALGA
-ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE
-GÜMÜŞ VİTRİN TK.
-BİBLOLARIM (SALON VE OTURMA ODASI İÇİN)

YANİ AKLIMA GELMEYEN İNCİK BONCUKLAR YAZINCA NE KADAR ÇOK
OLUYOR AMA BAKINCA HİÇ BİŞEY YOK GİBİ KIZLAR VE İNANIN DAHA
BİR SÜRÜ EKSİĞİM VAR HERKES BÖYLE SIRALASIN OKUYUNCA ARADAKİ
EKSİKLERİMİZİ BULABİLİYORUZ.

arkadaş 2 sene önce yazmış gerçi ama, okurken şaka gibi geldi. bu kadar çok eşyaya ne gerek var ya! inanılmaz bir şey, tam teşekküllü kameraman cevat kelle varı eskşien, aynı onun gibi. bi kere aldıktan sonra sonsuza kadar bir daha eşya alma hakkı olmayacak falan sanmış herhalde arkadaş :) ay çok komik!

erkek ve kız önce kendileri anlaşsınlar neyi önce alıp neyi sonra alacaklarına .. ilk evlendiğinizde elinizin altında olmazsa olmaz şeyleri alın derim ben. tv buzdolabı bulaşık makinası çamaşır makinası gibi.. bunlarada aileler karışmadan ve ailelerin gerçek maddi imkanlarını birbirinizle paylaşarak karar vermek en iyisi olur bence tabi.. geri kalanlar bornozdu çarşaftı ütü masasıydı falan bu gibi şeyleri evlendikten sonra beraber elele çıkıp rahat rahat geniş geniş zamanlarda keyifli keyifli tamamlarsınız.. zaten evin alınacakları listesi hiç bitmiyor.. çeyiz diye alınınca parasına falan bakılıp sağlıklı karar verilmeyebiliyor ama evlendikten sonra hah bu benim aradığım şey diyorsun.. evi kurup içine girince evin ihtiyacını daha iyi görüyorsun çünkü.. internetten dergilerden bakıp hayal kurmak başka evine bakıp hayal kurmak başka oluyor..

Canım bızde de kız tarafı alıyor yatak odasını bencede cok sacma ama adetler boyle sırf erkege yuklemek olmaz herseyı
sonra kaynanalar basa cıkıyor haberın olsun sen ne getrdınkı felan dıyor ama erkek alıyorsa bırak alsın sen rahatlıgını cek bosver..........

Biz nişanlıyken ben doğuda çalışıyordum annemle her konuştuğumda kızım işte nevresim takımı aldım,şunu aldım bunu aldım falan diyordu.Çok fazla şey aldıkaz tüyü yoraganı yastığından tutun yatak örtüleri bir sürü şey.Ben sadece jumbodan çatal bıçak takımı ve batmayan battaniyeler var ya days in coloursın onlardan falan aldım.Annem bütün mutfak gereçlerini bulaşık makinamı,süpürgemi ,ütümü, fırınımı, buz dolabımı ve yatak odası takımını aldı.Eşimin tarafı ise salontakımı ve çamaşır makinasını aldılar. Halı ve perdeler ise ortak alındı.Gerçekten eşyalar alınırken gerginlik falan çıktı zaten eşimin ailesi sadece salon takımını alıp sıyrılcak gibiydi annem işte çamaşır makinası ve televizyonuda siz alın diyince kayınvalidem ık mıklamaya başladı..Biz de eşimle gerildik.Eşime göre ben çok şekilciyim zaten evlendikten sonra tartışmalarımızda böyle söylüyordu. Aldığımız eşyalar da öyle lüks değil yani.. Gerçekten şimdi olsa aileleri bu kadar belki işin içine sokmazdım diye düşünüyorum .Ne bilim belki çok sıkışcaktık ama ogerilemelr olmicaktı..

SaLon takımını da siz alsaydınız çAMAŞIR makinasınada gerek yok ben elde yıkarım deseydinde hazıra gelseydi eşin.Napmışsınız siz öyle yaa..Okadar yüz verilir mi? Ben 2 aylık nişanlıyım.ıvır zıvırlar ufak mutfak gereçleri hariç.Yatak odası ve bulaşık makinasından başka birşey almayacağız diğerlerinin hepsini erkek tarafı alacak.Bu konudada hiçbir yüz vermiyorum.Alacak tabiki erkek evlendirmek kolay değil.Alamıyor mu? Ozaman alabildiği zaman evleniriz benim için sorun değil.Bunuda hep söylerim.Nasıl olsa acelesi yok herşey istediğimiz gibi olunca evleniriz diye çok bozuluyor.Olur mu yaparız diyor.Yapacak tabiki Hemde nasıl hangisinden istersem onu yapacak.Öyle kolay değil.Hatta geçenlerde beyaz eşya bakıyorduk.Bulaşık makinasını da gönderdi bak bu nasıl diye.Bende hiç demedim onu biz alıcaz diye.Düşünüosa madem onuda alsın zemuszemus Aileleri karıştırmadan alalım evlendikten sonra öderiz Düşünceside çok yanlış bence. Ufak tefek şeyler ödenir evet.Ama okadar borc içinde sıkıntıylada yaşanmaz yani :) Eğer benim ailem abim için yapıyorsa herşeyi bnm nişanlımın aileside yapacak tabiki :eek: bence şimdiden bukadar yüz vermeyin :)

Canım bızde de kız tarafı alıyor yatak odasını bencede cok sacma ama adetler boyle sırf erkege yuklemek olmaz herseyı
sonra kaynanalar basa cıkıyor haberın olsun sen ne getrdınkı felan dıyor ama erkek alıyorsa bırak alsın sen rahatlıgını cek bosver..........

Tabiki hiçbirşey almadan olmaz ancakk şu kaynanalar seni alırken bunu kabul ederek alıyor zaten.Sen ne getirdinki zaten diyebilen bir kaynanaya ben de derdimki "Ben sana yalvarmadımki beni al diye ozaman hiçbirşey istemeyecek bir kız bulsaydında onu alsaydın"ne gıcık bir düşünce :eek:klava:

Ki kayınvalidem şuan için gayet iyi inşallah sorun yaşamayız.Ama onlar sorun yaparsa bende sorun yaparım.guclubacismile

mrb kızlar..bnde 3 aylık nişanlıyım çeyiz hazırlıkları başladı.onlar salonu lcd tv yi buzdolabını perde ve halıları alıcaklar biz yatakodası çamaşır makinası bulaşık makinası fırın ve mutfak gereçlerini alıcaz oturma odası ortak alınıcak çatal bıcak yemektaımı yatak örtüleri falan hazırdı zaten..koca bi ew kurulucak işler zoor...yemekli düğün yapıcaklar bide inşallah ağız tadıyla kurarız kayınvalidem çok iyi şuan nazardeğmesin:)herkes üzerine düşeni yapmalı bnce bi tarafa çok yüklenmek doğru değil kimse sorumluluktan kaçmayacak sonuçta oğlan evlendiriolar.kızda herşeyi oğlanın üstüne yıkmamalı sonuçta artık herşey çok zor kadında erkekte çalışıyor.herkese mutluluklarkaydirigubbakcemile5kaydirigubbakcemile5

sandra35 aman nazar degmesin, bencede iki taraf ise el atmali..
ve en önemlisi agiz tadiyla bi yuva kurabilmek,
kavgasiz gürültüsüz gayet medeni sekilde olmali..

sandra35 aman nazar degmesin, bencede iki taraf ise el atmali..
ve en önemlisi agiz tadiyla bi yuva kurabilmek,
kavgasiz gürültüsüz gayet medeni sekilde olmali..

:nazar:cümlemize canım ah birde tayinim çıksa başka ne isterim şu tayin yüzünden istediğimiz ayda kuramıyoruz yuvamızı önce nikah yapmak zorundayız eş durumundan tayin isticemmmm:emir_bebek:

Valla nisanı ve kınayı bizde kız tarafı yapar öncelikle.Yatak odasın,beyaz esya'yı da kız alır.Halılar ve ceyiz kısmı da kızındır.naniknanik

Heralde en zor olan benim.Bu bodrumun geleneği de ne zormuş.Oğlanın evi varsa herşeyi iğneden ipliğe kız alıyor.Nişanlım tv alacak sadece bense bütün evi aklınıza ne geliyorsa.Aslında ben o kdr aileme yüklenmek istemiyorum ya offf bakalım nolcak

bızdede yatak odası takımını yatak dası halısını tulunu mutfak gereclerını tabak bardak vs mutfak halısı ve tulunu kız tarafı alıyo bırde ceyız sandıgı oluyo ıste dıger kalanlarda erkek tarafına aıt yanı geleneklerde boyle ama artık basta anlasılıyo sız sunu alın bız bunu alalım kımın gucu neye yetıyosa herkez onu halledıyo ortak oluyo yanı bı tarafa yıgılmıyo hıcbısey

ya bende almanyada yasiyorum..türkiyede oturucaz sevgilimle evlenince. 1. bucuk sene sonra fln evlenicez..türkiyede olsaydim yavas yavas alirdim ne alicaksam. ama ben buradayken birsey yapamiyorum. seneye agustos eylül gibi nisan yapicaz.. nisan yapicagim zaman gidip alicaklarimimi alsam..yoksa dügün icin gittgimde hepsini birden mi alsam napcami bilmiyorummmm ..hadi onlari bildim ne alicagimida bilmiyorummm offfff cok is var cok.. yatak odasimi mutfakmi ne alicaksam artik.. ama bana mutfak esyalari ve önceden aldigim ufak tefek esyalar yeterli gibi geliyo.. havlu yatak örtüsü falan filan yani...suanda okuyorum saat 15.30 a kadar okulum var... zaten calismam gerek ceyizimi alabilmem icin.. kafam öyle karisikki herseyi annemdende isteyemiyorum sonucta oda calismiyor..arti seneye nisan var türkiyeye gitme biletleri arti nisan elbisesi bilmem ne gibi bi cok masraflar olucak.. altindan nasil kalkicam bilemiyorum...

Nisani kim yapar sizce ? benim bildigim kiz tarafi ?

Nisani kiz tarafi yapiyor evet ama kiyafetini altinini vs.. erkek tarafi aliyor cnm..
ve nisanda takilan takilar kiza kalir ki,ceyiz masrafina katki saglayabilesin..
bende uzaktayim, yavas yavas burdan aliyorum ufak tefek esyalari, ucakla yada
arabayla izine gittigimizde depoluyorum ama asil ihtiyaclar oraya gidilince alinacak..
sen yinede simdiden almaya basla, sonraya birakma cnkü alinacaklar öyle cokki,yetistiremezsin..
para konusunda tamamen aileye yüklenmek gercekten dogru degil, parttime bi is bulmaya bak cnm..
simdiden korkma, hersey hallolluyor merak etme.. nereye gelin gidceksin peki?

İki tarafta makul olmalı bence...

Ben çalışıyorum a dan z ye tüm çeyizimi ben aldım...
Nişanlımsa yeni başladı işe...
Benim aldıklarım: Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, elektirik süpürgesi, tüm mutfak gereçleri, banyo, yatak odasının tüm ayrıntıları (nevresimi, örtüsü vs...)

Nişanlım da buzdolabı ile televizyonu kendisi alacak...
Yatak odası takımını ailem almayı düşünüyor...
Salon, yemek odası ve oturma odası için iki çekyat düşünüyoruz bunları da nişanlımın ailesi alır...
Şimdilik plan böyle bakalım...

Yuva kuran herkesin Allah yardımcısı olsun...

aldım aldım zamanında yavaş yavaş yapayım diye yaşım oldu 32 birçoğunun modası geçti :))) şimdi yine alıcam :))) neiseee kısmet :))sempatiksalakcinni

X