Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

Çeyiz dizme işlemlerinden hiç anlamam ama çok abartılı değil mii?
Kız tarafı oturma odası, yatak odası, çamaşır bulaşık makinesi vs vs alır mı yahu :S
Bizde mobilya ve beyazeşyaları erkek alır..yazdıklarınızı görünce şaş kaldım vallahi :uhm: ohaoldumsmile

Son düzenleme:
para biriktirip kendi maasinla ceyizini almak gibisi yok..
aileye fazla yüklenmeyin arkadaslar..

Nisani kiz tarafi yapiyor evet ama kiyafetini altinini vs.. erkek tarafi aliyor cnm..
ve nisanda takilan takilar kiza kalir ki,ceyiz masrafina katki saglayabilesin..
bende uzaktayim, yavas yavas burdan aliyorum ufak tefek esyalari, ucakla yada
arabayla izine gittigimizde depoluyorum ama asil ihtiyaclar oraya gidilince alinacak..
sen yinede simdiden almaya basla, sonraya birakma cnkü alinacaklar öyle cokki,yetistiremezsin..
para konusunda tamamen aileye yüklenmek gercekten dogru degil, parttime bi is bulmaya bak cnm..
simdiden korkma, hersey hallolluyor merak etme.. nereye gelin gidceksin peki?

Ben Mersine gelin gidicem. Arabayla gidemiyorum ancak götürüceklerimi ucakla götürebilirim..Ama sanirim eger temelli gidiyorsan istedigin kadar agirlk götürebiliyorsun diye duydum öylemi acaba?

Nisanda kizin kiyafetini erkek tarafi,erkeginkinide kiz tarafi aliyor diye bi adette var..ama eger onlarda öyle düsünüyorsa ben derim sen kendininkini al bende kendiminkini :) o oradan alir kendine bende buradan alirim kendime öyle yani...

suanda zaten bi cok tencerem var ivir zivir.. 4 bavulda iste havluydu yatak örtüsüydü falan onlar var hepsi suanda aklimda yok yani.. ama gidince de dügün yapilcak sene elektronik esyalari alirim diyorum.. en iyisi bi an önce is bulup para biriktirmek... oradanda elime ne gecerse alirim diyoruM:))

aslinda kafa yormamak lazim paran olunca alicagin ne varsa alirsin evlendikten sonrada eksiklerini insan alabilr yavas yavas..bakalim kismet.. gecenlerde is sordum tüm gün ariyorlar okulum gec bittigi icin zaten gün bitiyor ise almiyorlar..eger yapabilirsen garsonluk falan yapicaksin ozaman alabilirler saat 16 dan sonra artik 21 e kadar falan..baska caresi yok..cünkü eger calismazsam hic birsy alamicam... tam seneye kardesimin dügünü olucak onu bile zor yapicaz bide benimki üsüste geliyo..annemde bi gitsenizde artik kurtulsam diyor :))))

para biriktirip kendi maasinla ceyizini almak gibisi yok..
aileye fazla yüklenmeyin arkadaslar..

Aynen ben de senin gibi düşünüyorum.Aileme yüklenmek istemiyorum.Zaten kardeşlerimin okul masrafları vs.Zor yetişiyoruz bi de ben çeyiz alsam ohoo :)

Kızlar bende yavaş yavaş başladım almaya gücümün yettiği kadar kendim alıcam.Daha anlamlı olur gerçekten.
YEMEK TAKIMI
GÜNLÜK YEMEK TAKIMI
KAHVALTI TAKIMI
ÇATAL BIÇAK SETİ
ÇELİK TENCERE SETİ
4 NEVRESİM TAKIMI(Bu arada en az kaç tane almak gerekir kızlar?)
PİKE TAKIMI
Daha çook yolum vaar.guclubacismile

juligu canım ilk başlanan yerden başlamışsın almaya hayırlı olsun.bence şimdilik okadar nevresim takımı yeter.daha sonra karşına çıktıkça ve çok beğendikçe alacaksın muhetemelen öyle oluyor zaten:>al al bitmiyor valla.
ben tüm çeiz malzemelerimi kendim alıyorum Allaha çok şükür.eğer ailem tarafından karşılansaydı bu kadar istediğimi alamazdım heralde.Allah herkese nasip etsin.

Saolasın gamziyacım.Çok çeşit çıkıyor zamanla doğru.Ama insan görüpte çok beğenince zınk diye kalıyo:1shok:Gönlüne söz geçiremiyo alıyoor.
Eğer ev kurmaya daha vakit varsa insan hem özene bözene alıyor hem de yavaş yavaş ödüyor.Para birikmiyor çünkü harcanıp gidiyor,maalesef taksitleri ödemeden olmuyor:eek:lmaz:

oturma odası erkek tarafınındır kızlar yatak odası ve mutfak esyaları kız alır bırakın bişeyler eksık kalsın sonra yavas yavas zevkınıze gore yaparsınız

Merhaba gelin adayları

Ben de ikiz iki oğlumu 5 ay arayla yine ikiz kızlarla evlendirdim. Evlilik ticari bir anlaşma değildir, öyle görülmemelidir. Biz iki aile oturduk ve evlatlarımıza onlar için daha önce alıp kenarı koyduğumuz şeyleri söyledik.Söyledik ki gereksiz yere masraf etmesinler. Daha sonra düğünleri için zamanında biriktirdiğimiz paraları olduğu gibi çocuklarımıza verdik. Yardımcı olmak için ayda ödeyebileceğimiz taksit miktarını da belirttik. Gerisini kendileri hallettiler. Kınada takılanları da, düğünde takılanları da gençlere bıraktık.Fikir sorduklarında elimizden geldiğince yardımcı olduk. Ama iki aile de asla müdahaleci olmadık. Hem gençler evlerini düzmenin heyecanını yaşadılar, hem üzerlerine sorumluluk aldılar. Ufak tefek eksikleri de kaldı. Onlar da evliliklerinin nazarlığı oldu:) Zamanla eksiklerini de tamamladılar. Karşılıklı anlayış ve açık sözlü olmanın faydası çok.

İstisnası olsa da aileler çocukları için elinden geleni yapar. Biz neden varız ki? Evlatlarımız için. Allah alınanları tatlı bir geçimle kullanmayı nasip etsin. Eşya, altın vs maddi şeyler insanın önüne geçmemeli. Kaldırılamayacak yüklerin altına doyumsuzluktan ya da gösteriş merakından girilmemeli. Yoksa olan yine gençlere olur, anneler babalar da onlar kadar üzülürler.

Hepinize mutluluklar diliyorum sevgili gençler.

Son düzenleme:
cok doğru seyler yazmısınız... ALLAH evlatlarınızı mutlu etsin bir yastıkta kocamayı nasip etsin...

agziniza saglik, keske tüm büyüklerimiz sizin kadar ilimli yaklassa bu ceyiz malk mülk olayina..
ne yazikki cogu zaman ortaligi karistiran yine ailelerden biri oluyor.. halbuki büyüklerimiz
ortaligi yatistirmali,sizin gibi genis pencereden degerlendirmeli.. cocuklariniz cok sansli.. mutluluklar:)

Merhaba gelin adayları

Ben de ikiz iki oğlumu 5 ay arayla yine ikiz kızlarla evlendirdim. Evlilik ticari bir anlaşma değildir, öyle görülmemelidir. Biz iki aile oturduk ve evlatlarımıza onlar için daha önce alıp kenarı koyduğumuz şeyleri söyledik.Söyledik ki gereksiz yere masraf etmesinler. Daha sonra düğünleri için zamanında biriktirdiğimiz paraları olduğu gibi çocuklarımıza verdik. Yardımcı olmak için ayda ödeyebileceğimiz taksit miktarını da belirttik. Gerisini kendileri hallettiler. Kınada takılanları da, düğünde takılanları da gençlere bıraktık.Fikir sorduklarında elimizden geldiğince yardımcı olduk. Ama iki aile de asla müdahaleci olmadık. Hem gençler evlerini düzmenin heyecanını yaşadılar, hem üzerlerine sorumluluk aldılar. Ufak tefek eksikleri de kaldı. Onlar da evliliklerinin nazarlığı oldu:) Zamanla eksiklerini de tamamladılar. Karşılıklı anlayış ve açık sözlü olmanın faydası çok.

İstisnası olsa da aileler çocukları için elinden geleni yapar. Biz neden varız ki? Evlatlarımız için. Allah alınanları tatlı bir geçimle kullanmayı nasip etsin. Eşya, altın vs maddi şeyler insanın önüne geçmemeli. Kaldırılamayacak yüklerin altına doyumsuzluktan ya da gösteriş merakından girilmemeli. Yoksa olan yine gençlere olur, anneler babalar da onlar kadar üzülürler.

Hepinize mutluluklar diliyorum sevgili gençler.

Allah evlatlarınızı mutlu etsin .. ne güzel bilinclisiniz,genclerin beyinlerine tezat düsümnmüyorsunuz. herkes böyle olsa keşke..

Bende 2011 yazında evlenicem allah nasip ederse.çeyizim çok fazla(dantel,pike,nevresim,ara oyaları,yemeniler,yaşmaklar,işte kız çeyizi diyince aklınıza gelen herşey.eşya hariç)annem yıllardır yaptırıyor.kendi annesinin küçük yaşta kaybettiğinden evlenirken dosdoğru bişeyi yokmuş.şimdi bana çok özeniyor.ayrıca eşyalar konusunda biz ortak girdik.yani 16 milyara herşeyi aldıkmı 8 ini babam 8. ni nişanlım ödücek (nişanımın babası 2 yıl önce öldü,anneside kendi evine inşaat yaptırıyor.kaynanam 3 bilezikle gelenlerine yemekli mevlit okutcakmış düğünde)yani kendi ailem ve nişanlım yapıcak herşeyi birazcık kötü bi durum ama napalım.babam benim için 10 milyar kredi çekicek.allah göstermesin yarın birgün sıkışsalar eşyalarımı bile satar kendi aileme takviye ederim aç kalırım aç bırakmam.ama kaynanam için aynı şeyi söylyemiycem.fedakarlık yapan fedakarlık bulur.yani kısacası biz kız tarafı olarak zararlı çıkıyoruz:S ama nişanlımada yüklenemiyorum oda biliyor annesinle ailem arasındaki farkı.üstelik oturcağımız ev eski diye baştan yeniliyor evi benim için 10-15 milyar oraya yatırcak.kısacası evlenecek gençlere akıl değil destek ve fedakarlık yapmak gerekiyor.yapılanlara ne mutlu.yapılmayanlarsa üzülmesin,herşeyin başı sağlık allah yeterki sağlığınızı bozmasın ve mutlu bir yuvanız olsun.eksiklerinizi tamamlarsınız kimseyede ağzını açma fırsatı tanımassınız.kendi paranızla kendi istediğiniz gibi yaparsınız.allah ağız tadıyla oturmayı nasip etsin hepimize.

yapılanlara ne mutlu.yapılmayanlarsa üzülmesin,herşeyin başı sağlık allah yeterki sağlığınızı bozmasın ve mutlu bir yuvanız olsun.eksiklerinizi tamamlarsınız kimseyede ağzını açma fırsatı tanımassınız.kendi paranızla kendi istediğiniz gibi yaparsınız.allah ağız tadıyla oturmayı nasip etsin hepimize.

cnm ne güzel anlatmıssın yaa bazen küçük bi şeyde bile canımız sıkılıyo ama kk da birsürü insan hayat tanıyz bizden cok kötü durumda ve cok iyi durumda insanlar var sükür etmesi bilmeliyiz agzına saglık ben okuyunca bu oldugu gördügüm için senin adına cok sevindim allah herseyi gönlüne göre nasip etsin inşş

allah evlenecek olanlara kolaylık, ailelerede ortak yolu bulmayı nasip etsin valla bu işler zormş.. konunun yaklaşık 1/3ünü okudum bu kadar zor olduğunun farkında değildm bu zmna kadar yaa :KK36: gerçi benimde 6-7sene var ama en azından harçlıklardan biriktireym en iyisi :21: başka türlü işin içinden çıkılmıyo baksana.. aaa bide şeyi sorcam size, hani demişsinz ya ufak tefek şeyler getiriyo misafirler düğüne nişana gelemeyenler diye. şöyle bi kabataslak neler geliyo bide onları listeleseniz aslında oda iyi bi fikir olabilir adaylara.. :KK71: en azından neleri almayalm,bekletelim biraz daha onun bilincine varalım :81:

Son düzenleme:
eşimin ailesi ufak bir ilçenin sevilen ailelerinden olduğundan bizim düğün hediyemiz çok geldi, sayelerinde paşabahçenin bütün serilerini öğrendim:KK1:gelen şeyler genelde sürahi takımları, misafir için kullanılan gümüş renginde tepsiler, kaseler, borcam takımlar, tencere takımları, çaydanlıklar, kahve fincan takımları, çay & nescafe fincan takımları, büyük siniler, tabaklar, battaniyeler, banyo havlusu takımları gibi şeylerdi... gerçi bize banyo aynası bile geldiği için ne gelip ne gelmeyeceğini önceden kestirmek pek mümkün değil... benim çeyizimde gelen herşeyden yeterince olduğu için ben bir kaç paket aldım sadece, gerisini kayınvalideme bıraktım ihtiyacı olanlara dağıtması için, evde yer kalmıycaktı hepsini almaya kalksaydım ama kesin gelecek şeyler paşabahçenin serileri yani bardak, sürahi, fincan, tepsi, kase, servis tabağı türünden şeylere çok fazla para harcamaya hiç gerek yok...
bizim çeyiz için aldıklarımıza gelince yatak odası takımı, perdesi, halısı, mutfağın bütün ihtiyaçları(yemek takımları, çatal bıçak takımları, tancereler, tavalar, uzar gider:KK1:) çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, işte klasik sandık çeyizi (yatak örtüleri, yorganlar, nevresimler, uyku seti, bornoz, banyo havluları, masa örtüleri, mutfak takımları, salon takımı vs), evin bütün ıvır zıvırı oldu... bence de kız çeyizi daha ağır sanki, hem çok emek var, hem de sanki hiç bişi yapmamış gibi olup en az oğlan tarafı kadar masrafı olması yönünden...
ben bir evin tek kızı, eşim bir evin tek oğlu olunca ailelerimizin de imkanı olunca herşey gönlümüze göre oldu sayelerinde, darısı diğer evleneceklerin başına... önemli olan biraz da iki tarafın da huyu suyu yoksa istersen senin bir kamyon çeyizin olsun kayınvaliden kusur arama peşindeyse mutlaka bulacaktır:KK55:

X