Kronik hastalik istihare evlilik

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kişilğinden dolayı biraz tedirgin olmuştum. Bana çok hassasım işte misal vermişti sözlendikten sonra ayrılırsak depresyona girebirilim falan demişti.

Ben de ilginç bulmuştum böyle konuşmasını..

Görüşüp fikir edinmek gerekmez mi dersiniz ?

Kendisi biliyor düşündüğümü ve emin olmadığımı. yani hakkına girmemek için açık oldum onunla
Evli biri olarak kişilikte sorun olduğunu düşünüyorsan hiç uğraşmaya değmez diye düşünüyorum. Sana ve beklentilerine uymasi sart. Mesela ben mıy mıy adamlardan hiç haz etmiyorum. Sonrasında daha iyi olmuyor erkekler, türlu türlü huyları çıkıyor...

Ondan diyorum ki daha görüşmediğiniz biri ile hasta olduğunu öğrenirseniz devam edersniniz mi.

Siz bu insandan etkilenmis olsaniz bu soruyu sormazdiniz bile. Kafanizda bir liste var su bu olmasi lazim diye. Onlara bakiyorsunuz. Herhangi bir duygusallik görmedim yazdiklarinizdan. Ya cok kisa dir görüsüyorsunuz, yada "eh iste belki olabilir" diye görüsüyorsunuz.
Genel olarak sorunuza gelecek olursak: Benim kronik hastaligim var. Esimden gizlemedim. Ilk bulusmada anlattim. Oda bunu hic sorun etmedi. Hepimizin basina gelebilir (benim geldi 😆). Ama siz sorunsuz bir evlilik umut ediyorsaniz hic bulasmayin derim. Kaldiramazsiniz

Anladığım kadarıyla dindar bir insansınız. O sebeple söyleyeceklerimi önemsersiniz.
İstihareden daha önemli bir şey tavsiye etmiş peygamber efendimiz. İstişare. Aklı başında ve iki tarafı da gerçek anlamıyla bşken insanlarla istişare edilmeli ama daha öneicelikli konular var.
Tercihlerimizde önemsememiz gereken belli kriterler söylemiş; dini, güzelliği/yakışıklılığı, malı, soyu.
Aynı zamanda kalplerin birbirine ısınması gerektiğini ve diğer konularda da denklik olması gerektiğini de ifade etmiş pek çok hadiste. İstihare en son iş. Ki rüyayla da amel olmaz. Sahih rüya olup olmadığını bilmek de zor.
Size tavsiyem kitabı tersten okumayın ki doğru evlilik yapabilesiniz.

Herkese iyi günler

Benim bir sorunum var yardımcı olursanız çook sevinirim. :)
Ben yakın zaman önce tanıştığım bir kişi ile evliliğim hayırlı olur mu diye istihare namazı kıldım. Sonra içim rahat ferah olmadığı için son vermek istedim. Ama daha sonra tekrar düşünmek istedim ve tekrar istihare kıldım. Rabbim kolaylaştırsın diye eğer ki hayırlı ise.

Ama bu sefer o kişi rahatsızlandı ve crohn hastalığı şüphesi çıktı..

Sizce bu benim için bir işaret mi ? Çok korkuyorum bu evliliğe doru ilerlemekten…

Siz olsaydınız bu hastalık şüphesi olan bir kişi ile evlenme kararı alırmıydınız ?

Bilmeyenler için kronik bir hastalık ve çok komplikasyonları olabilir hayatı çok etkiliyor…

sadece hayırlı bir evlilik istiyorum.. şimdiden böyle bir imtihanı göze almak çok zor..

Ama o kişi çok efendi dürüst namazında abdestinde vs…

Lütfen bana yardımcı olurmusunuz ?
Siz ne yapardınız ?

Teşekkür ederim 😊
Esimi seviyorum, kör de olsa topal olsa çirkin de olsa, tekerlekli sandalyede olsa... seviyorum. Yani kor olsa onun gozu olurum, topal olsa onun ayagi olurum, tekerlekli sandalyede olsa arabayla hem kosarim hem onu ucururum. Dilsiz olsa ona dil olurum... crohn olsa yine ayak uydururum, temizlerim altini cunku cok seviyorum. ama siz mustakbel damadi sevmiyorsunuz. Ve o damat adayi madem okadar iyi bir insan, sizi gercekten hakketmedigini dusuniyorum. O adamin da kendine asik olan bir kadina ihtiyaci var ama sanirim bu kadin siz degilsiniz. Bence evlenmeyin ya, birakin daha iyi adaylar ciksin onun karsisina. 😊

Evlendikten sonra olanlarla evlilik öncesini neden kıyaslıyorsunuz ?

Merak etmeyin beni siz. Ben eşimi sırtımda olsa bile taşırım.

Din ile ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum.
Bana pek evlilik olgunluğunda gelmediniz, yaşınız küçük galiba öyle hissettim , bence bu evliliği bir süre daha erteleyin , kişisel gelişim kitapları okuyun belli ki alt bilinçte evlilikle ilgili büyük korkular yatıyor, eşinizi kaybetmekten çok korkuyorsunuz bu yüzden evliliğe garantör bir şekilde yaklaşıyorsunuz, evlilik ile ilgili psikologları mutlaka yakından takip edin ...

Crohn hastasiyim.

Diyetime dikkat ettigim surece herkesten daha kaliteli hayat surebiliyorum. Nisanliyken ortaya cikmisti, esimin bir gun dahi bu kisiyle evlenmemeli miyim acaba diye dusundugunu gorsem, duysam tek kalemde o nisani atardım. Bu kadar abartili bakan birini hayatimda tutmak istemezdim.

Ekleme: ben yazarken devam eden mesajlasmalari okudum. Tanisma hikayeniz baskaymis, bu sekilde bir iliskiyi evlilige dokmeyin. Insanlari da hasta diye yargilamayin.
Aynen

Kişilğinden dolayı biraz tedirgin olmuştum. Bana çok hassasım işte misal vermişti sözlendikten sonra ayrılırsak depresyona girebirilim falan demişti.

Ben de ilginç bulmuştum böyle konuşmasını..

Görüşüp fikir edinmek gerekmez mi dersiniz ?

Kendisi biliyor düşündüğümü ve emin olmadığımı. yani hakkına girmemek için açık oldum onunla
Kendisi kaç yaşında acaba?

Islam da denklik diye bir sey var.
Bu nedenden dolayı birine hayır demek caiz.
Tabi ki bende hastalıktan dolayı bırakmak istemem ama bunun ilerisi nasıl olacak ?
Neden endişelenmeye hakkım yok benim ?

Canimdan çok seviğim kişiyi rahatsız görmek veya Allah korusun kaybetmek kolay mı ?

Bunları düşünüyorum yoksa ben hep yanında olurum onun..

Acaba sizin eşinizin hastalığı neydi ?

Siz dini çok yanlış anlamışsınız ya gerçekten. Evlilikten uzak durun kesinlikle ve biraz kendinizi geliştirin. kaç sayfa yazılmış hala ama denklik var. İnşallah çocuk böyle birinden uzak durur ne olursa olsun kimse bu tavri haketmiyor cunku.

şüphe varsa devam edilmemeli bence
Evet biliyorum ama kabullenemiyorum çünkü islam açısından bana çok katacağı var,
İmanı kuvvetli ve gerçekten islam’a uygun bir jayat sürdürmek istiyor tıpkı benim gibi.

Ahir zamanda kolay degil böyle bir insana denk gelmek..

Ama evet hassas kişiliği acaba sorun olur mu diye düşündürüyor

Bu hastalık açısındanda çünkü psikolojiyi çok etkiliyor hastanın. Kendisi acaba kaldırabilecek mi diye korkuyorum..
Yani hastalığın acısından başka demek istediğim

Evet biliyorum ama kabullenemiyorum çünkü islam açısından bana çok katacağı var,
İmanı kuvvetli ve gerçekten islam’a uygun bir jayat sürdürmek istiyor tıpkı benim gibi.

Ahir zamanda kolay degil böyle bir insana denk gelmek..

Ama evet hassas kişiliği acaba sorun olur mu diye düşündürüyor

Bu hastalık açısındanda çünkü psikolojiyi çok etkiliyor hastanın. Kendisi acaba kaldırabilecek mi diye korkuyorum..
Yani hastalığın acısından başka demek istediğim

Adamın yüzünü bir görseydin önce🤐🤐🤐

birincisi evlendikten sonra ne çıkarsa çıksın başımın üstüne. Evlilik öcesi daha yüz yüze bile görüşmemiş olduğum bir insanla durum nasıl kıyaslanabiliyor..
Ikincisi ben hastalığını çekemem diye değil. Korkum o dur ki bu hastalığın komplikasyonlarından dolayı erken yaşta eşimi kaybetmek.
İstihare namazı ili çelişkili bir durum. Yani onu da sordum. Acaba benim için hayırlı değilde Allah böyle bir zotluk mu çıkardı beni geri çeviröek için.

Çünkü iyi okursanız bu hastalık olayından önce ben o kişi ile yollarımızı ayırmak istemiştim. Ve tekrar düşünöek istedim.
İstihare namazından ziyade neden tanıyıp istişare yapmadınız merak ettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X