Miras meselesi güncellenen sorun

karamelcikolata

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2021
479
1.035
35
İyi günler arkadaşlar. Babaanneden kalma bir miras meselemiz vardı daha önce konu açmıştım. Şimdi güncel haliyle konu başka bir hal aldı. Size kısaca bahsedeyim. Babam hayatta değil o yüzden miras bize kaldı. Bizi mirastan haberdar eden kişi babaannemin yeğeni (65 yaş). Bu arsa batı Karadenizde 8 dönüm. içinde bir eksi (kullanılamayacak halde) bir de yeni ev var adamın kendi yaptığı. Bize dediki gelin eski evin yerine ev yapın hakları üzerinize alın vs. Satarsanızda ben alırım demişti. Ne verirsin diyince 10 000 TL veririm gibi bir şey söylemiş ablama. Neyse üstünden zaman geçti bu konuşmaların. Adam sürekli söylüyor tabi gelin bakın yere vs. Bu işin ahireti var ben istemem diyor. Neyse en son konuşmada ablama dedim ki biz yer istemiyoruz oraya gelmeyiz hakkımızı ver çıkalım de dedim. Adamı aradı söyledi bize söylediği şu, burası şuan davalık bir tane üvey kız kardeşi varmış yurt dışında yaşamış mal varlığı çok hali vakti yerinde ama burada gözü var o yüzden beni dava etmiş falan diye anlattı. Bu konuda yalan söylemiyor öncesinde de dava olmuştu kazanmıştım dedi. Şimdi aynı kişi hakkım orası benim diyip tekrar dava açmış biz yeri satın al demeden öncede dava kağıdını ablama falan atmıştı. Bize şuan davada mart ayında duruşma var hiç bir işlem olmaz dedi.

Bu arada veraset ilamı vermemiz lazımmış tapular üstümüze gözükmüyor. Bize söylediği bu. Şimdi size sormak istediğim. Bu böyle kaç yıl sürer vaz mı geçelim. Adama ablam biz yeri sana kardeşimle satıcaz deyince orda eski bi ev var zaten iki oda bişey yok para etmez gibisinden konuşmuş sanırım. Nasıl bir yol izliycez bilen anlayan birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Güncelleme : dava eden kişi babaannemin üvey yeğeni oluyor. O alırsa bizim hakkımızda değil babasından kalan hakka ortak olabilir ancak yani babaannemin erkek kardeşinin hakkına. Arazi 8 dönüm toplam bize kalan 4 dönüm. Yeni evi babaannemin yeğeni yaptırmış o evi almak hakkaniyetli olmaz ancak diğer kalan kısımlarda hak alınabilir.

Son düzenleme:
oraya gideceksiniz emlakçı götürüp fiyat belirleyeceksiniz

adamın sözyle mal mı satılır allah aşkına ,

neden eski evi söylüyor o adam yeni evvden neden hak alamıyorsunuz

Yeni evden resmiyette hak alir ama adaletli olur mu? Adam bastan sona kendi yaptirmis gibi algiladim ben.

Ayrica konu sahibi, bu arsada üvey bir kardesin hakki cikmis sanirim (kimin uveyi anlamadim), izale-i şuyu davasi acin, arsanin ustundekiyle topragindakiyke vs ederi belirlensin.

Sonra biri satin alir resmi kanaldan, bolusursunuz parayi.

Bu devirde kimsenin lafiyla malinizdan vazgecmeyin.

O bahsi gecen yeni ev de bu davaya dahil edilir, ederi belirlenir, evin sahibi de evini satin alir, resmi kanaldan siz hakkaniyet namina (tabi hicbir katkiniz olmadıysa bu evin yapimina) adama parasini geri odersiniz.

Bi avukat tutun.

Ekleme: once gidip bir noterden (sanirim sulh hukuklardan da yapiliyordu) veraset ilaminizi alin, sonra bu ilamla tapularinizin bulundugu belediyelere basvurun mallarinizi bolusun.

Topraktan vazgeçilir mi borc harc kredi alirim topragima sahip çıkarım bati Karadeniz hele diyorsun 15 20 sene istanbul gibi olur oralar. istanbul artik tasimiyor etrafa yayilacak 8 dönüm cok buyuk yer coluk cocugunuz dua eder size yaslilik var birde bunun
Ben bati karadeniz detayini kacirmisim.

Konu sahibi bu mal akcakoca, duzce vs oralardaysa, findikliksa falan asla vazgecmeyin bak.

İyi günler arkadaşlar. Babaanneden kalma bir miras meselemiz vardı daha önce konu açmıştım. Şimdi güncel haliyle konu başka bir hal aldı. Size kısaca bahsedeyim. Babam hayatta değil o yüzden miras bize kaldı. Bizi mirastan haberdar eden kişi babaannemin yeğeni (65 yaş). Bu arsa batı Karadenizde 8 dönüm. içinde bir eksi (kullanılamayacak halde) bir de yeni ev var adamın kendi yaptığı. Bize dediki gelin eski evin yerine ev yapın hakları üzerinize alın vs. Satarsanızda ben alırım demişti. Ne verirsin diyince 10 000 TL veririm gibi bir şey söylemiş ablama. Neyse üstünden zaman geçti bu konuşmaların. Adam sürekli söylüyor tabi gelin bakın yere vs. Bu işin ahireti var ben istemem diyor. Neyse en son konuşmada ablama dedim ki biz yer istemiyoruz oraya gelmeyiz hakkımızı ver çıkalım de dedim. Adamı aradı söyledi bize söylediği şu, burası şuan davalık bir tane üvey kız kardeşi varmış yurt dışında yaşamış mal varlığı çok hali vakti yerinde ama burada gözü var o yüzden beni dava etmiş falan diye anlattı. Bu konuda yalan söylemiyor öncesinde de dava olmuştu kazanmıştım dedi. Şimdi aynı kişi hakkım orası benim diyip tekrar dava açmış biz yeri satın al demeden öncede dava kağıdını ablama falan atmıştı. Bize şuan davada mart ayında duruşma var hiç bir işlem olmaz dedi.

Bu arada veraset ilamı vermemiz lazımmış tapular üstümüze gözükmüyor. Bize söylediği bu. Şimdi size sormak istediğim. Bu böyle kaç yıl sürer vaz mı geçelim. Adama ablam biz yeri sana kardeşimle satıcaz deyince orda eski bi ev var zaten iki oda bişey yok para etmez gibisinden konuşmuş sanırım. Nasıl bir yol izliycez bilen anlayan birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.
8 dönümlük yer nasıl 10bin ediyor. Daha coktur o bence. Niye sahip çıkmıyorsunuz malınıza. Üzerinize alın sonra ne yapacagınıza bakarsınız.

Ben yurtdışında olup dava eden kişiyi anlayamadım. Mal sadece babaanneye ait değil mi? Bu mal acaba babannenin baska kardesiyle ortak mıydı? Zaten ortaklık varmışsa o zaman ortakla ya anlasacaksınız ya da kanuni olarak bölmek maksatlı izalei şuu davası acacaksınız bu durumda da mal değerinden cok asagısına satılıyormuş. Yurtdışındaki kardes tam olarak konunun neresinde ve de hakkı varsa tam olarak ne istiyor bunu anlarsak buna göre yorumlarız.

Köydeki akrabaya sakın vekalet vs vermeyin👌

8 dönümlük yer nasıl 10bin ediyor. Daha coktur o bence. Niye sahip çıkmıyorsunuz malınıza. Üzerinize alın sonra ne yapacagınıza bakarsınız.

Koylulere gore her yer ve her mal 10 bin ediyor.

Koylu kurnazi diye bir laf vardir bilirsiniz...

Ben yurtdışında olup dava eden kişiyi anlayamadım. Mal sadece babaanneye ait değil mi? Bu mal acaba babannenin baska kardesiyle ortak mıydı? Zaten ortaklık varmışsa o zaman ortakla ya anlasacaksınız ya da kanuni olarak bölmek maksatlı izalei şuu davası acacaksınız bu durumda da mal değerinden cok asagısına satılıyormuş. Yurtdışındaki kardes tam olarak konunun neresinde ve de hakkı varsa tam olarak ne istiyor bunu anlarsak buna göre yorumlarız.

Köydeki akrabaya sakın vekalet vs vermeyin👌

Ekleme yapmak istiyorum.

Izaleyi suyu davalarinda artik ederinde rakamlar cikartiliyor.

Su an devam eden 3 davam var, ucunden de cikan rakamlar rayic degerde. Biri baya ucra bi koyluk olmasina ragmen.

Koylulere gore her yer ve her mal 10 bin ediyor.

Koylu kurnazi diye bir laf vardir bilirsiniz...
Üsenmedim merak ettim batı karadenizde arsa fiyatı baktım köyden 😄 4 dönümü 400bin civarına koyuyorlar ilana. Ama evet harabe evin hurdaları 10bin eder onu demiştir kurnaz abimiz 🤣

Babaannenin kaç çocugu var tam anlamadim,bir sizin babanız birde bahsi geçen üvey kardeş mi eger öyleyse yeğen ne alaka 8 dönüm arazi babanıza ve diğer kardeşe kalır yeğene kalmaz ki yeğen kendi kafasına göre mi araziye sahip çıkıp ev yaptırmış yoksa onun ailesi ile ortak mi eğer ortaklık yoksa malın tamami size ait olur ve bahsi gecen diğer kardeşe.

Ayrica malinizdan vazgeçmeyin hakkınızı alın ,fiyatida 10 bin filan etmez, Mersin'de bile koylerde ev ilanları var milyonlar istiyorlar 10 bine ev mi olur toprak mi olur.

Arsa sizinse adamın sizden arsayı satın alması gerekmiyormu? Ortak mal mi ben anlamadım.
Ortak değilse bile arsa sizinse ister ev yaptırsın ister rezidans hak iddia edemez ki. Oldu herkes boş bulduğu yere ev yaptırip benim desin o zaman,ha akrabadır mirasçidır yine de öyle bir hak iddia edemez,kimin payı neyse verilir öyle kullanılır o arsa.
Adamın para etmez laflarına itibar etmeyin,8 dönüme 10 bin nedir ki zaten evi hesaba katmıyorum(eski olanı)siz evi değil arsayı satacaksınız zaten.
Sakın bu adamın lafiyla iş yapmayın.
Verin bir emlakçıya fiyat belirlesin ondan sonra oturur konuşursunuz fiyatı ne olur kime satılır vs. Emlakcinin verdigi fiyattan ödeyip alsın çok istiyorsa ama 10 bin eder, ev eski vs sözleri baya manasız.

Arsa sizinse adamın sizden arsayı satın alması gerekmiyormu? Ortak mal mi ben anlamadım.
Ortak değilse bile arsa sizinse ister ev yaptırsın ister rezidans hak iddia edemez ki. Oldu herkes boş bulduğu yere ev yaptırip benim desin o zaman,ha akrabadır mirasçidır yine de öyle bir hak iddia edemez,kimin payı neyse verilir öyle kullanılır o arsa.
Adamın para etmez laflarına itibar etmeyin,8 dönüme 10 bin nedir ki zaten evi hesaba katmıyorum(eski olanı)siz evi değil arsayı satacaksınız zaten.
Sakın bu adamın lafiyla iş yapmayın.
Verin bir emlakçıya fiyat belirlesin ondan sonra oturur konuşursunuz fiyatı ne olur kime satılır vs. Emlakcinin verdigi fiyattan ödeyip alsın çok istiyorsa ama 10 bin eder, ev eski vs sözleri baya manasız.
Arsa davalık o yüzden satış olmuyo dedi babaannemin yeğeni olan o adam. Yani hiç bir şey yapamazmışız dediğine göre.

X