üvey annem (!) canıma tak etmeye devam ediyor

Bence biraz siz ılımlı olmaya çalışın Eskiye bir sünger çekin...Çünkü mecbursunuz...Babanız bosanmaz,yasliligini düşünür.Bizler de hem çalışıyor hem ev işi yapıyor hem de çocuk bakıyoruz...Öğrenci olmak iş yapmamak anlamina gelmiyor.Odami temizliyorum tabağımi yıkıyorum demişsiniz bu kadar mı?Bunun fazlasını benim 9 yaşındaki oğlum yapıyor...O kadın evin her seyinden sorumluysa, 22 yaşında kazık kadar kıza hizmet etmek istemez ...Bence siz ilk etapta x abla ben evi temizleyim sen de bana öğret de..Yemek yaparken en azından malzemeleri yıka dogra,herkesin tabagini yıka falan... Yani evin yükünü azalt ki sen de rahat edesin ..Yoksa böyle ne babada ne üvey annede ne sende huzur olur...Şunu da ekleyim hayat böyle bir şey...Yarın mesleğini eline aldığında işyerinde de kendi huzurun için birilerini idare ediyorsun,koçanı çocuğunu,anneni babanı gerektiğinde idare ediyorsun.Yani adı üvey anne diye düşünme ,kendi annen de olsaydı bazen o seni bazen sen onu idare edicektin.
evet kendi işimi yapmak da onun yükünü hafifletmiyor mu? bunun nesi yanlış? benimle sohbet etmeyen, evden gitsin diye arkamdan türlü türlü iş çeviren birine de kalkıp bana iş öğretir misin diyemem. onun derdi iş değil ayrıca, kıskançlık. evin işini yapamadığından ya da yapmak istemediğinden değil, derdi ortalık karıştırmak. kendi beni kendi iradesiyle kabul etti, evlenenler kendileri. ben değilim. ben bu evliliğe onay vermedim, zorla asık suratımla düğüne katılmak zorunda kaldım ama beni düşünen yoktu. evet ben de isterdim boşanmalarını biraz olsun babamın bana sahip çıkmasını fakat öyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğinin küçüklüğümden beri ne yazık ki farkındayım. öz annem yanımda olsaydı en ufak bir şeyine laf etmezdim bundan emin olabilirsiniz. ileride onu da ayrı bir yerde yanımda almak gibi bir dileğim var zaten. ama bakın ben şunu anlayamıyorum benim suçum günahım neydi ya da hâlâ ne peki burada?

evet kendi işimi yapmak da onun yükünü hafifletmiyor mu? bunun nesi yanlış? benimle sohbet etmeyen, evden gitsin diye arkamdan türlü türlü iş çeviren birine de kalkıp bana iş öğretir misin diyemem. onun derdi iş değil ayrıca, kıskançlık. evin işini yapamadığından ya da yapmak istemediğinden değil, derdi ortalık karıştırmak. kendi beni kendi iradesiyle kabul etti, evlenenler kendileri. ben değilim. ben bu evliliğe onay vermedim, zorla asık suratımla düğüne katılmak zorunda kaldım ama beni düşünen yoktu. evet ben de isterdim boşanmalarını biraz olsun babamın bana sahip çıkmasını fakat öyle bir şeyin gerçekleşmeyeceğinin küçüklüğümden beri ne yazık ki farkındayım. öz annem yanımda olsaydı en ufak bir şeyine laf etmezdim bundan emin olabilirsiniz. ileride onu da ayrı bir yerde yanımda almak gibi bir dileğim var zaten. ama bakın ben şunu anlayamıyorum benim suçum günahım neydi ya da hâlâ ne peki burada?
Sen kendi işini yapmak zorundasın zaten yani 5 yaşında çocuk değilsin yetiskinsin...Bu kafayla üzgünüm ama hayatta mutlu olamazsın.Uvey annen senin rakibin değil,baban icin senin yerin ayrı onun yeri ayri.Babanin boşanması durumunda ne olacak...Sen o evi çekip ceviremeyeceksin ve zamanı gelince gideceksin...Baban ne olacak...Arka cikmasiyla ne alakası var,evli olunca arka çıkmamış mi oluyor.
Bence bakış acini degistirmelisin

Sen kendi işini yapmak zorundasın zaten yani 5 yaşında çocuk değilsin yetiskinsin...Bu kafayla üzgünüm ama hayatta mutlu olamazsın.Uvey annen senin rakibin değil,baban icin senin yerin ayrı onun yeri ayri.Babanin boşanması durumunda ne olacak...Sen o evi çekip ceviremeyeceksin ve zamanı gelince gideceksin...Baban ne olacak...Arka cikmasiyla ne alakası var,evli olunca arka çıkmamış mi oluyor.
Bence bakış acini degistirmelisin
ikimizin yeri babam için ayrı olsa bu olayların olmasına en başından müsaade etmezdi. küçüklüğümden beri bir konuda bile beni korumamış bir insan kendisi. bir insanın güveni bir kere kayboldu mu bir daha da geri gelmez. babama güvenim kalmadı. üvey annem de beni kıskanmaya devam ettiği sürece hiçbir şey zaten değişmeyecek. huylu huyundan değişmez. kendisi de böyle biri olduğunu her defasında söylüyor. siz böyle birine daha ne yapabilirsiniz? ben elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. artık daha fazla ılımlı olmaya mecalim kalmadı fakat yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. benim için en doğrusu bu evden ayrılmak ve mecbur kalmadıkça görüşmemek. iki taraf da ancak bu şekilde rahatlar.

olay benden bağımsız bir anda geliştiği için istediğim gibi müdahale edemedim. işaretle tamam diyip geçebildim sadece. ama babam aramızın iyi olduğunu sanarak ortalığın fitilini ateşledi. ha tam müdahale edebilseydim bile kadın beni her zamanki gibi suçlu pozisyonuna düşürecekti. ki yapıp hakareti tehditi iftirayı bastı zaten. babam da beni koruması gereken yerde korumuyor, izleyip susuyor film gibi. izleyip susan bir adam bana nasıl yurt ev açacak? ayrıca idrar yolu enfeksiyonun seyrinde stres de etken bende. evin içinde temel ihtiyaçlarımı bile zor gideriyorum çünkü evde babam yokken kadının üstüme yürümesinden hemen hemen her gün korkuyorum. savunmalarımın çoğu kadına etki etmiyor. film gibi izleyip susan babamdan güç alıyor çünkü. babama kadının onu defalarca manipüle ettiğini senin yanında bile bile bunları yaptığını, duygu sömürüsü yaptığını ve ne yaptığımı kendi de bildiği gördüğü hâlde tüm bunları çok kez güzellikle anlatmaya çalışsam da ona da bir şeyler etki etmiyor. kendisi bana takmış, başka işi gücü yok. ben yokken odaları karıştırıyor, oğluna, kızına, kendi akrabalarına hatta benim akrabalarıma bile beni saniyesinde yetiştiren biri. özel alana, özel hayata kendisinin bir gram saygısı yok. gençleri, kendi öz çocuklarını bile içten sevmeyen, çıkar, para kaynağı olarak gören birinin düşüncelerini, yaptıklarını değiştirebileceğimi sanmıyorum artık. bana hakaret yoluyla iletişim bozukluğu var diyor fakat asıl kendisi güzellikten anlamayıp ortalığı karıştırma peşinde, işleri de zorlaştıran kendisi. bunların anladığı dil polis, mahkeme gibi kanuni yollar ne yazık ki. bir evlat olarak bunları yaptırmaya mecbur kılanlar ne yazık ki kendileri. polise bunları şikayet etmesem ben belki şu an hayatta olamıyor olacaktım, muhtemelen 2.sayfa haberlerinde benim de ölü haberim yer alacaktı.

Babanla açıkça konuşacaksın. Baba ben yurda çıkmak istiyorum o zaman perde mi kirlenmiş o mu olmuş bu mu olmuş ben bilmiyorum. 2.evliliğe sen karar verdin dolayısıyla o da bozulmasın benim psikolojim de diyerek çok net olun. Araştırın. Şu şu yurtlar var hangisini istersen bütçene uyarsa de bırak.

Bir başka konuda, cocuklu insanların neden tekrardan evlenmemesi gerektiğinin örneği olan bir konu, cok üzüldüm senin için kardeşim, üvey annenle muhatap olma odanı kendin temizle ve babanla arayı iyi tutmaya calış, babanı manipüle etmesine izin verme bence sabrını cok zorlarsa saçlarına yapış o kadının🤣🤣 şaka bir yana mesleğini eline al o evden kurtul ilerde üvey annenede fazla yüz verme maaşını alıp ayrı eve çıkınca iyilik meleği kesilir merak etme

Sana da üzüldüm ama artık burada mağdur olanın üvey anne olduğunu iyice düşünmeye başladım.Bence babanı kıskanan sensin,boşansınlar diye kadına elinden gelen kötülüğü yapmışsın,işe yaramayınca adli işlere girmişsin.Cidden psikolojik destek alsan bunları farkedebilirsin.Çünkü sürekli kendini haklı görüyorsun,verdiğin ipuçları bile aslında gerçeğin anlattığın gibi olmadığını gösteriyor.

Sana da üzüldüm ama artık burada mağdur olanın üvey anne olduğunu iyice düşünmeye başladım.Bence babanı kıskanan sensin,boşansınlar diye kadına elinden gelen kötülüğü yapmışsın,işe yaramayınca adli işlere girmişsin.Cidden psikolojik destek alsan bunları farkedebilirsin.Çünkü sürekli kendini haklı görüyorsun,verdiğin ipuçları bile aslında gerçeğin anlattığın gibi olmadığını gösteriyor.
gözünüzün önünde görmediğiniz için inanıp inanmamak elbette size kalmış ama bunlar benim gerçeklerim. çocukluğumdan beri böyleydi, el bebek gül bebek büyütülmedim ben. bir insan kendisini durduk yere adli işlere sokmaz. zorla evlendirmeye kalkma, darp gibi konuları da kimse bilerek planlamaz uydurmaz. ayrıca 2.evlilik yapılacaksa çocukların gelecekleri kurulduktan sonra yapılması gerektiğine inanıyorum. yoksa o çocuklar böyle ezilir. yaşayarak da bunu görmüş oldum. bunun öngörüsünü yapabilip evliliklerine onay vermemem, boşanmalarını istemem bana doğal geliyor. ama gidip bunun için de maalesef kötülük yapacak halim yok, o kadarına kafam ne yazık ki ermiyor. tekrar söylüyorum, kendi iradeleriyle evlenen onlar, ben değilim. yorumunuz için de teşekkürler. :)

Öncelikle konu perde falan değil. Kadınla mahkemelik olmuşsunuz baban nasıl aranızın iyi olduğunu düşünüyor. Gerçi babanız da pek baba değil. Baba olsaydı öz kızına böyle davranan,ortak çocuğu bile olmadığı kadını bir gün bile yanında tutmazdı. Yasal haklarını araştır, ev araba ne varsa senin hakkın var. Umarım mal varlığı o saçma evlilikten sonra değildir.

Öncelikle konu perde falan değil. Kadınla mahkemelik olmuşsunuz baban nasıl aranızın iyi olduğunu düşünüyor. Gerçi babanız da pek baba değil. Baba olsaydı öz kızına böyle davranan,ortak çocuğu bile olmadığı kadını bir gün bile yanında tutmazdı. Yasal haklarını araştır, ev araba ne varsa senin hakkın var. Umarım mal varlığı o saçma evlilikten sonra değildir.
teşekkür ederim güzel yorumunuz için, babamın maddi durumu emekli olduğu halde herkesten iyi. çoğu emekliden, asgariliden, memurdan 4 kat daha fazla maaşı var. ne düzgün bir maddi yardım ne de manevi bir yardım gördüm bu yaşıma kadar. boşandıklarında bile bana küçükken tedbir nafakası dışında iştirak nafakası bağlanmadı, kendisi akrabalarımdan birine vekalet verdi parayı ödememek için. ayrıca bu evlilikten sonra babam taşınmaz mallardan tapulu ev almış, kredisi ödeniyor ama hala kirada başka bir evde oturuyoruz, uygunsa zaten şerh koyduracağım. hakkım olan neyse almak için mücadele edeceğim. bunda da kararlıyım.

güzel kardeşim , seni çok iyi anlıyorum , zor bir hayatın olmuş , pek çokları gibi şanslı olamamışsın ama hayat böyledir . Şimdi olgun güçlü bir yetişkin gibi davranmak düşüyor senin payına . Bunu bazı noktalarda yapamadığını görüyorum. Konunun ağırlıklı kısmının senden değil baban ve üvey anneden kaynaklandığını düşünsem de sonuç olarak kendi payına düşen minik kısmı halletmen de olayları biraz rahatlatır . Yaşın itibariyle haklı olarak bazı şeyleri düşünemiyorsun bence örneğin evde daha çok iş yapabilirsin . Perdelerini kadının yıkaması bana absürt geldi . Kadın zaten kötü e bide 22 yaşındaki kızın perdesini yıkarsa sevecen olur mu ? Mesela o süpürüyorsa sen de sil evi haftada bi kez , haftada 1 gün de yemekleri ben üstleneyim filan de 2 günlük yemek yap mesela . Çünkü hiçbir üvey anne 22 yaşında bir kıza hizmet etmek istemez . Özler etmiyor . Erkekler zaten hayırsız ve salak ama sen kendi menfaatin için uyanık ol babana çok iyi davran madem parası var sevgi ilgi göster say onu , harçlık verince Allah razı olsun baba iyiki arkamdasın de daha çok verir . Seni biraz çocuksu ve depresyonda gözlemledim. Ama bunlar senin için lüks güçlü ve akıllı olmaya mecbursun .

güzel kardeşim , seni çok iyi anlıyorum , zor bir hayatın olmuş , pek çokları gibi şanslı olamamışsın ama hayat böyledir . Şimdi olgun güçlü bir yetişkin gibi davranmak düşüyor senin payına . Bunu bazı noktalarda yapamadığını görüyorum. Konunun ağırlıklı kısmının senden değil baban ve üvey anneden kaynaklandığını düşünsem de sonuç olarak kendi payına düşen minik kısmı halletmen de olayları biraz rahatlatır . Yaşın itibariyle haklı olarak bazı şeyleri düşünemiyorsun bence örneğin evde daha çok iş yapabilirsin . Perdelerini kadının yıkaması bana absürt geldi . Kadın zaten kötü e bide 22 yaşındaki kızın perdesini yıkarsa sevecen olur mu ? Mesela o süpürüyorsa sen de sil evi haftada bi kez , haftada 1 gün de yemekleri ben üstleneyim filan de 2 günlük yemek yap mesela . Çünkü hiçbir üvey anne 22 yaşında bir kıza hizmet etmek istemez . Özler etmiyor . Erkekler zaten hayırsız ve salak ama sen kendi menfaatin için uyanık ol babana çok iyi davran madem parası var sevgi ilgi göster say onu , harçlık verince Allah razı olsun baba iyiki arkamdasın de daha çok verir . Seni biraz çocuksu ve depresyonda gözlemledim. Ama bunlar senin için lüks güçlü ve akıllı olmaya mecbursun .

yorumunuz için sağ olun, kendi yapabildiğim kadarını onun laflarına ve okumama rağmen yapıyorum bunda problem yok fakat perde konusunu benden bağımsız bir anda babam yarattı. burada benim suçlu tutulmam yersiz bu yüzden. ayrıca kadının derdi hizmet etmek istememesi perde değil -istediğinde de evi gayet çekip çekiştiriyor- onun derdi benim, gençliğim, yaşadıklarım. onun derdi manipülelerle duygu sömürüleriyle yalan dolanla babamla aramızı bozmaya çalışarak ortalık karıştırmak. geçmişte kendi yaşadıklarını bana da yaşatmak istiyor sanki devir şimdi aynıymış gibi ve bunu kendine hak görüyormuş gibi. kuşak farkımız zaten çok fazla. düşüncelerimiz zevklerimiz doğal olarak farklı. beni yıldırma politikalarıyla, sözde evlilikle vs. babamla bir olup evden böyle göndermek istiyor. iyilikten, güzellikten, yardımdan anlamayan bir insanla da ben konuşamam, konuşmak dahi istemem. böylesi de ona karşı biraz olsun etkili oldu. beni de hayat insanlara hele aileme karşı bu şekilde duvar yaptı ne yazık ki. babam da beni küçüklüğümden bu yana hiç korumadığı için ona güvenemiyorum fakat onunla çoğu zaman iyiyim.

Son düzenleme:
Maalesef bende de bir üvey anne sorunu var-dı. 5 senelik evliyim ve bu şekilde kurtuldum kendisinden. Evlenmek hiç bir zaman çözüm değil, yağmurdan kaçarken doluya tutulma ihtimaliniz var bu yüzden sakın emin olmadan, ondan kaçmak için evlenmeyin (ben bu yüzden evlenmedim). Tercihen memuriyetlik bir işiniz olursa umarım çok rahat edersiniz evden kurtulmuş olursunuz. Gerçekten bu tipler yüzünden insanın psikolojisi bozuluyor, benim de travmalarım var hala. Kendisine 6 yaştan 24 yaşa kadar maruz kaldım. 2 sene önce babam öldüğünde de millet konuşurken kimsenin sesini de kesmedi sağolsun. Allah’a havale ediyorum. Emin olun çektirdiklerini çekecek, benimki çekiyor şuan kendi öz kızından. Siz de öyle yapın görmezden gelmeye çalışın başka türlü olmuyor gerçekten.

Babanızla aranızdaki iletişimi bile kıskanıyor olabilir, benimki kıskanıyordu.

Üvey anneler hep genelllenir hepde masaldaki cadıdır tü kakadir o nedenle belki birde karşı tarafı dinlemek gerekir yani karşılıklı iki hemcins bayilmiyorsunuz birbirinize keşke oturup ortak bir noktada bulusabilseydiniz sizin için de onun içinde zor bir durum.Zaten üvey anne kavramida kaynanaya anne demekde saçma gelir bana ....kayınvalide de oda anne d gil gelinde sizde evlat değilsiniz gönül isterki saygılı mesafeli bir ilişki kurulabilsin...ne evlat ezilsin nede anne diye tabir edilen babanın eşi ezilsin.....Sevgi olabilse güzel olurdu ..... önyargılı hiçbir ilişki ne eltilik ne gorumcelik ne kayinvalidelik nede bu yürümüyor galiba bizim ülkede hepsi tü kaka hepsi linçlik konu .....

Bu arada genellemiyirum insanın iyisi kötüsü var bir kadın sırf üvey anne oldu diye kötü olmaz bir evlatda üvey annesi var diye sırf safi iyi haksızlığa uğrayan olmaz karakter meselesi bu işi çok güzel götürenler var istisnalar var kötü olanda var iyiside var .... öz anne olup çocuğunu terkeden de var saygısız olup üvey anne diye kan kusturanlarda var ....Allah herkesin gönlüne göre versin tabi.Belki bizim cocuklarimizda bir gün üvey anne olur yada torunlarımız hayat işte. ..Sizde oturup insanca konuşmayı deneyim baktiniz herşeye kapalı koyun mesafenizi inşallah hayat güzel şeyler getirsin size

Yazıların hepsini okuyamasam da, okuyabildiklerim kadarıyla siz babanızın eşini kendinize rakip olarak görüyorsunuz. 22 yaşına gelmişsiniz, hala babanızla eşinin boşanmasını bekliyorsunuz, ki sizin kendi hayatınızı kurmanız lazım. Belki adam ve kadın birbirine çok aşık, demekki kadın babanızı çok seviyor, yoksa 22 yasınd, hala hizmet bekleyen koca kadını neden çeksin 22 yaşına gelmişsiniz üvey anneniz perdeleri çıkarmadan önce, babanız söylediğinde siz çıkarabilirsiniz. Ve ayrıca ilerde annemi yanıma almayı planlıyorum demişsiniz, bu çok nankörce… Sizin kahrinizi bu kadin çekmiş, donunuzu çamaşırınızı bu kadın yıkayıp paklamış, siz feraha erince annenizi yanınıza almayı planlıyorsunuz. Madem öyle annenizle yaşasaydınız, biraz da, üvey babanız ve anneniz baksaydı size. Bakalım onlarla ne gibi sorunlar yaşayacaktınız? Ses kaydı almanız, mahkemelik olmanız vs çok saçma. Aynı ev içinde ses kaydı alacak kadar düşman olduysanız neden devlet yurtlarında kalmıyorsunuz, neyi bekliyorsunuz, babanızı neden bu kadar kıskanıyorsunuz, neden bu kadar nefret dolusunuz? Bu nedenle çocuğu olan adamla evlenmemek gerekiyor, illa bir arıza çıkıyor işte.

babanız niye perdelerin yıkanması gerektiğini hem size hem eşine bildiriyor?
babanızın perdelerle ne işi var?
buna mı takıldım diye soracak olursanız evet buna takıldım.
Zaten genelde dengeyi kuramayan erkekler yüzünden ilişki bozuluyor. Tamam kadın kötüdür falan ama perdeyi zaten kızının yıkaması lazım. Eşim gelip kocaman kızının perdesini yıka dese sinirlenirim. Artı ne babamın ne eşimin hiç bir zaman şu perde yıkanmalı dediğini duymadım.

öyle desem bile kadının ''neyi halledeceksin sen ya?'' tarzında üstüme yürüyeceğini düşündüm ve bu da beni tahrik edecekti. sonra zaten ses kaydı almak zorunda kaldım. babam da pişman olduğunu söyledi yüzüne ama geçiştirici şekilde gibiydi. temizliğim laf olur, ders çalışmam laf olur, yemek, bulaşık laf olur.
Bunlar öz annede de oluyor ki. Annem çok fedakardir beni de çok sever ama ne laflar duymuştum ben ondan temizlik yüzünden. Hele de 22 yaşında falan hiç nazimi cekmezdi. Artık ayrı eve çıkmamizi beklerdi bir sekilde..hem abim için hem benim için. Ama evlilik yoluyla ama meslek yoluyla artık bir şekilde yolumuzu bulmamızi veya eve tam destek olmamızı beklerdi. Belli bir yaştan sonra göze batıyor öz çocuk da olsa.

Yerinizde olsam babamdan yurt için para isterdim ve yurda çıkardım. Özel derslerle vs de gecinirsiniz konaklama ayarlandiktan sonra. Ben aile evinde kaldığım halde yaz kış çalıştım. Ki derslerim çok ağırdı. Yazın fabrikada çalışıyordum hatta.
Siz elinizden geleni yapmıyorsunuz bence. Çatışmak anlamsız..küçük değilsiniz.

benim kizim 6 yasinda üstünü kendi iki kez ust uste giymese, poposunu silmeye erinse geriliyorum 22 yasinda bir insan camasir makinesi nerden calisiyor bilmiyor ve buna aciklamada aileden kimse sahip cikmiyor.
uvey anne kotu birimi iyi birimi bilmem ama bunaldigi ve hizmetci olarak kullanildigini dusundugu bir gercek
Oğlum 10 yaşında aynen acaip geriliyorum ve söylemiyorum. Üstelik eşime catiyorum çünkü o biraz da sebep oluyor. Kendi kendine yapması gereken şeyleri o yapınca çocuk yüz buluyor. Çoğu zaman hem oğluma hem eşime çıkistigim oluyor.
Kimse saf kötü veya saf iyi olamaz.
Kadın yüzde 75 kötü ve haksız olsa da haklı olduğu taraflar var. Gerçek oranları bilemem, geçmişi de bilemem ama 22 yaşında bir kızın aile evinde olması bile çok normal bir durum değil.

X