Miras meselesi güncellenen sorun

Babaannenin kaç çocugu var tam anlamadim,bir sizin babanız birde bahsi geçen üvey kardeş mi eger öyleyse yeğen ne alaka 8 dönüm arazi babanıza ve diğer kardeşe kalır yeğene kalmaz ki yeğen kendi kafasına göre mi araziye sahip çıkıp ev yaptırmış yoksa onun ailesi ile ortak mi eğer ortaklık yoksa malın tamami size ait olur ve bahsi gecen diğer kardeşe.

Ayrica malinizdan vazgeçmeyin hakkınızı alın ,fiyatida 10 bin filan etmez, Mersin'de bile koylerde ev ilanları var milyonlar istiyorlar 10 bine ev mi olur toprak mi olur.
Babannemin baba kapısından kalan arsa bu. Bize ulaşan kişide babaannemin erkek kardeşinin oğlu. 8 dönüm arazide sizinde yarı hissenin var diyo. Yani 4 dönüm. Babam tek çocuktu bir tek biz üç kardeşe kaldı yani bu hak, babam vefat ettiği için.

8 dönümlük yer nasıl 10bin ediyor. Daha coktur o bence. Niye sahip çıkmıyorsunuz malınıza. Üzerinize alın sonra ne yapacagınıza bakarsınız.

Ben yurtdışında olup dava eden kişiyi anlayamadım. Mal sadece babaanneye ait değil mi? Bu mal acaba babannenin baska kardesiyle ortak mıydı? Zaten ortaklık varmışsa o zaman ortakla ya anlasacaksınız ya da kanuni olarak bölmek maksatlı izalei şuu davası acacaksınız bu durumda da mal değerinden cok asagısına satılıyormuş. Yurtdışındaki kardes tam olarak konunun neresinde ve de hakkı varsa tam olarak ne istiyor bunu anlarsak buna göre yorumlarız.

Köydeki akrabaya sakın vekalet vs vermeyin👌
Şimdi şöyle. Benim Babannemin baba kapısından kalan arsa bu. 8 dönüm toplam yarısı babaanneme aitmiş söylenene göre. Ama bilmiyoruz tabi bakmadık ne nedir ne değildir. Tapuda gözükmüyor. Bizden isteyen kişi babaannemin erkek kardeşinin oğlu. Babam tek çocuktu doğal olarak hak bölünmeden bzie devredildi. Üvey kız kardeş te bizden isteyen kişinin yani babaannemin erkek kardeşinin kızı. O adamın üvey kardeşi. Zamanında babaannemin erkek kardeşi diğer kardeşlerden yerleri almış bir tek babaannem kalmış oda uzakta irtibat kopuk olunca mallar bize kadar geldi.

Babannemin baba kapısından kalan arsa bu. Bize ulaşan kişide babaannemin erkek kardeşinin oğlu. 8 dönüm arazide sizinde yarı hissenin var diyo. Yani 4 dönüm. Babam tek çocuktu bir tek biz üç kardeşe kaldı yani bu hak, babam vefat ettiği için.
Babannenize ait olan mal,erkek kardeşine kalmaz ki direkt oğluna kalır bence.
Siz babannenin tapusu kaç dönüm onu öğrenin bir şekilde

Ekleme yapmak istiyorum.

Izaleyi suyu davalarinda artik ederinde rakamlar cikartiliyor.

Su an devam eden 3 davam var, ucunden de cikan rakamlar rayic degerde. Biri baya ucra bi koyluk olmasina ragmen.

Yeni evden resmiyette hak alir ama adaletli olur mu? Adam bastan sona kendi yaptirmis gibi algiladim ben.

Ayrica konu sahibi, bu arsada üvey bir kardesin hakki cikmis sanirim (kimin uveyi anlamadim), izale-i şuyu davasi acin, arsanin ustundekiyle topragindakiyke vs ederi belirlensin.

Sonra biri satin alir resmi kanaldan, bolusursunuz parayi.

Bu devirde kimsenin lafiyla malinizdan vazgecmeyin.

O bahsi gecen yeni ev de bu davaya dahil edilir, ederi belirlenir, evin sahibi de evini satin alir, resmi kanaldan siz hakkaniyet namina (tabi hicbir katkiniz olmadıysa bu evin yapimina) adama parasini geri odersiniz.

Bi avukat tutun.

Ekleme: once gidip bir noterden (sanirim sulh hukuklardan da yapiliyordu) veraset ilaminizi alin, sonra bu ilamla tapularinizin bulundugu belediyelere basvurun mallarinizi bolusun.

Şimdi şöyle kısaca bir kez daha özetliyim. Babaannemin baba kapısından bize bir arsa kaldı. Bu arsa 8 dönüm toplamda o arsada bizimde hakkımız varmış. Arsa içinde bir eski bir yeni ev. Yeni evi babaannemin yeğeni yapmış yani abisinin oğlu. Bizi arayanda bu yeğen zaten. Babaannem erken yaşta evden ayrılmış evlenmiş ve irtibatı kopmuş aileyle ölene kadarda görüşmedi. Sonra bu yeğen bizi buldu ve bizden arsayı istiyor özetle. Babaannemin abisi diğer kardeşlerden almış haklarını babaannem uzakta olduğu için kalmış. Babam tek kardeş ve hayatta olmadığı için mal bize kaldı. Dava eden kişide abisinin kızı yani bizden mal isteyenin üvey kardeşi. Mallarda benimde hakkım var diyerek dava açmış bir kere kazanmış bu yeğen şimdi tekrar kadın dava açmış. Ama hak alsa bile babane in erkek kardeşine düşen haktan alır bizden değil. Ama arazi hisseli bütün bir arazi olduğu ve davada olduğu için işlem yapılamıyor dedi babaannemin yeğeni. Bende bu davadan bağımsız çözüp hakkımı bir an önce alabilir miyim diye düşünüyorum.

İyi günler arkadaşlar. Babaanneden kalma bir miras meselemiz vardı daha önce konu açmıştım. Şimdi güncel haliyle konu başka bir hal aldı. Size kısaca bahsedeyim. Babam hayatta değil o yüzden miras bize kaldı. Bizi mirastan haberdar eden kişi babaannemin yeğeni (65 yaş). Bu arsa batı Karadenizde 8 dönüm. içinde bir eksi (kullanılamayacak halde) bir de yeni ev var adamın kendi yaptığı. Bize dediki gelin eski evin yerine ev yapın hakları üzerinize alın vs. Satarsanızda ben alırım demişti. Ne verirsin diyince 10 000 TL veririm gibi bir şey söylemiş ablama. Neyse üstünden zaman geçti bu konuşmaların. Adam sürekli söylüyor tabi gelin bakın yere vs. Bu işin ahireti var ben istemem diyor. Neyse en son konuşmada ablama dedim ki biz yer istemiyoruz oraya gelmeyiz hakkımızı ver çıkalım de dedim. Adamı aradı söyledi bize söylediği şu, burası şuan davalık bir tane üvey kız kardeşi varmış yurt dışında yaşamış mal varlığı çok hali vakti yerinde ama burada gözü var o yüzden beni dava etmiş falan diye anlattı. Bu konuda yalan söylemiyor öncesinde de dava olmuştu kazanmıştım dedi. Şimdi aynı kişi hakkım orası benim diyip tekrar dava açmış biz yeri satın al demeden öncede dava kağıdını ablama falan atmıştı. Bize şuan davada mart ayında duruşma var hiç bir işlem olmaz dedi.

Bu arada veraset ilamı vermemiz lazımmış tapular üstümüze gözükmüyor. Bize söylediği bu. Şimdi size sormak istediğim. Bu böyle kaç yıl sürer vaz mı geçelim. Adama ablam biz yeri sana kardeşimle satıcaz deyince orda eski bi ev var zaten iki oda bişey yok para etmez gibisinden konuşmuş sanırım. Nasıl bir yol izliycez bilen anlayan birisi varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Güncelleme : dava eden kişi babaannemin üvey yeğeni oluyor. O alırsa bizim hakkımızda değil babasından kalan hakka ortak olabilir ancak yani babaannemin erkek kardeşinin hakkına. Arazi 8 dönüm toplam bize kalan 4 dönüm. Yeni evi babaannemin yeğeni yaptırmış o evi almak hakkaniyetli olmaz ancak diğer kalan kısımlarda hak alınabilir.
Merhaba 10 bin etmez diye bilerek söylenmiş. Benn Boluluyum. Bizim oralar istimlak oldu ve 30 hisseli araziler satıldı düşünün 30 hisseden bahsediyorum. Herkes ev bile aldı istanbuldan. Kesinlikle hakkınıza sahip çıkın. Ölüm hak miras helal

Şimdi şöyle kısaca bir kez daha özetliyim. Babaannemin baba kapısından bize bir arsa kaldı. Bu arsa 8 dönüm toplamda o arsada bizimde hakkımız varmış. Arsa içinde bir eski bir yeni ev. Yeni evi babaannemin yeğeni yapmış yani abisinin oğlu. Bizi arayanda bu yeğen zaten. Babaannem erken yaşta evden ayrılmış evlenmiş ve irtibatı kopmuş aileyle ölene kadarda görüşmedi. Sonra bu yeğen bizi buldu ve bizden arsayı istiyor özetle. Babaannemin abisi diğer kardeşlerden almış haklarını babaannem uzakta olduğu için kalmış. Babam tek kardeş ve hayatta olmadığı için mal bize kaldı. Dava eden kişide abisinin kızı yani bizden mal isteyenin üvey kardeşi. Mallarda benimde hakkım var diyerek dava açmış bir kere kazanmış bu yeğen şimdi tekrar kadın dava açmış. Ama hak alsa bile babane in erkek kardeşine düşen haktan alır bizden değil. Ama arazi hisseli bütün bir arazi olduğu ve davada olduğu için işlem yapılamıyor dedi babaannemin yeğeni. Bende bu davadan bağımsız çözüp hakkımı bir an önce alabilir miyim diye düşünüyorum.

Yani 8 donum arazi babanne ve abiye bolunmus (abi diger kardeslerden mali toplamis)

Yani malin 4 donumu sizin.

Dogru mu anladim?

Şimdi şöyle. Benim Babannemin baba kapısından kalan arsa bu. 8 dönüm toplam yarısı babaanneme aitmiş söylenene göre. Ama bilmiyoruz tabi bakmadık ne nedir ne değildir. Tapuda gözükmüyor. Bizden isteyen kişi babaannemin erkek kardeşinin oğlu. Babam tek çocuktu doğal olarak hak bölünmeden bzie devredildi. Üvey kız kardeş te bizden isteyen kişinin yani babaannemin erkek kardeşinin kızı. O adamın üvey kardeşi. Zamanında babaannemin erkek kardeşi diğer kardeşlerden yerleri almış bir tek babaannem kalmış oda uzakta irtibat kopuk olunca mallar bize kadar geldi.
Baba vefat edince mal babaanne ve erkek kardeşe kalmış yani o zaman, üvey kardeş sizin malinizdan değil,abisine kalan haktan pay alır o zaman 2+2 onlara,4 size tapu kimin üstüne peki,diğer erkek kardeşe vefat etti o zaman

Bu arazi ekilebilir arazi degilse, uzerinde tarla vs yoksa, mal bolusturme / tapu ayirma davasi da acabilirsiniz. Kalan 4 donumuyle o yasli amca ve uvey kiz kardes napiyorsa yapsin.

Boylece istediginiz zaman elinizden cikarirsiniz araziyi ya da kendiniz birseyler yapabilirsiniz.

Ustte bahsettigim mal bolusturme / tapu ayirma olayinin adi baska olabilir.

Ama siz avukat tutsaniz iyi olur.

Onların aradı daki dava sizi ilgilendirmez ki onların sorunu o. Bir kere bu kalan yer tapuda kimin üstünde gözüküyor, babaannenizin mi babasının mı?

Baba vefat edince mal babaanne ve erkek kardeşe kalmış yani o zaman, üvey kardeş sizin malinizdan değil,abisine kalan haktan pay alır o zaman 2+2 onlara,4 size tapu kimin üstüne peki,diğer erkek kardeşe vefat etti o zaman
Babaanne ve abisi öldü. Şu an hissedar abinin oğlu ve babamdan dolayı biziz. Tapu hisseli. Ama e devlet vs gözükmüyor üstümüze veraset ilamıyla babaannneden düşürmemiz lazımmış.

Bu arazi ekilebilir arazi degilse, uzerinde tarla vs yoksa, mal bolusturme / tapu ayirma davasi da acabilirsiniz. Kalan 4 donumuyle o yasli amca ve uvey kiz kardes napiyorsa yapsin.

Boylece istediginiz zaman elinizden cikarirsiniz araziyi ya da kendiniz birseyler yapabilirsiniz.

Ustte bahsettigim mal bolusturme / tapu ayirma olayinin adi baska olabilir.

Ama siz avukat tutsaniz iyi olur.
Peki dava sürecinde yapılabilir mi bu işlemler? Evet arazi üstünde iki ev var ama ne kadarı arsa ne kadarı bahçe tarla vs gözüküyor bilmiyorum. Ama diğer eski ev yerine ev yapın dediğine göre iskan durumu mevcut.

Babaanne ve abisi öldü. Şu an hissedar abinin oğlu ve babamdan dolayı biziz. Tapu hisseli. Ama e devlet vs gözükmüyor üstümüze veraset ilamıyla babaannneden düşürmemiz lazımmış.
Babaannenizin veraset ilamını çıkarmamız lazım, tapu babaannenizin üzerine ise babanız da vefat ettiği için sizlere intikali ve oranı açıkça gözükür. Babaannenizin üzerinde değilse tapu, babaannenin babasının veraset ilamını çıkarmanız gerekir

Peki dava sürecinde yapılabilir mi bu işlemler? Evet arazi üstünde iki ev var ama ne kadarı arsa ne kadarı bahçe tarla vs gözüküyor bilmiyorum. Ama diğer eski ev yerine ev yapın dediğine göre iskan durumu mevcut.
Veraset ilamını çıkarıp tapuyu üstünüze almadan hiçbişey yapamazsınız

Siz once su tapulari bi ustunuze alin, sonra da tez vakitte avukatla gorusun. Veraset ilaminizi alip, tapu dairesini gidip, bu sorularin yanitlarini daha temiz alabilirsiniz.

Veraset ilamını çıkarıp tapuyu üstünüze almadan hiçbişey yapamazsınız
Arsa davalık olduğu için adam hiç bir işlem yapamazsınız deyip kestirip attı biz ondan sonra uğraşmayı bıraktık. Davada çok uzun sürer dedikleri için.

Siz niye veraset ilamını almadınız? Babanızın maaşı falan da mı yoktu hiç mi üzerine fatura yoktu aktarılması gereken. Babam öldü, evin elektrik mevzusu vardı, bir daha ilk 10 günde gittik veraseti aldık ki elektrik bağlansın. Yani verasetsiz hiç bir iş yürümüyor.
Veraseti alınca edevletinizde görürsünüz, arsa nerede, ne kadar büyük, kaç hissesi var. Ona göre uğraşılmay değerse uğraşırsınız.
Ben hiç görmedim bu işin öbür dünyası var diye gelin size para vereyim diyen adam. Vardır bir çıkarı ya da çakallığı. Asla inanmam iyi niyetli sizinle iletişim halinde olduğuna.

Karadenizde yer meseleleri çok uzun sürüyor. Kayınvalidemlerin var bir yane mesela yıllardır sürüp gidiyor detayı kayınvalidem bile bilmiyor yeğeni avukat o takip ediyor . Bu tarz konularda avukattan fikir almak daha doğolur.

X