Ne Zaman İş Bulsam "Sen Bunu Yapamazsın" Diyorlar!

Diss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Şubat 2012
13
0
Merhaba arkadaşlar 22 yaşında ve işletme mezunuyum.
Kpssye girdim bugün fakat beklediğim gibi geçmedi. Ben de özel sektörde şansımı denemek istiyorum. Kısa süre mali müşavir yanında çalıştım. Bilenler bilir mali müşavir pek para vermez bana da sadece 100tl yol parası vermişti ki yol paramın yarısı ediyordu. Neyse aslında deneyim amaçlı çalışmıştım orda sonra o konuya girmek istemiyorum işten çıktım.

Daha sonra bir sigorta şirketine başvuru yaptım gelin başlayın dediler. Ama ailem sen böyle iş yapamazsın sen zora gelemezsin dedi tüm hevesim gitti. Babam sanayiye falan gidip adamlara sigorta mı yapcaksın kız başına ne biçim işlere kalkışıyorsun dedi. Ben de sinir oldum gitmedim.

Sonra rehabilitasyon merkezine başvuru yaparken tüm sülalem okula kaydeder gibi geldiği için doğal olarak başvurum kabul edilmedi.

Geçen gün Gayrimenkul Danışmalığına başvuru yaptım. Pazartesi görüşmeye gitcem. Adam cv'niz uygun görüşelim dedi. Bende aileme söyledim. "Öyle bi iş için üniversite mezunu olman yeter deneyime gerek yok zaten cv tabi uygun olcak, iyi bi iş değil. Sen insanlarla nasıl konuşup satış yapacaksın. Sen o işi yapamazsın. Sen öyle işlere gelemezsin." Sürekli aynı laflardan sıkıldım. Tamam belki ben o işi yapamıcam ama tüm hevesimi kırmaları beni mahvediyor.

Ama ben işletme mezunuyum,doktor olsam doktorluk yapardım,öğretmen olsam öğretmenlik, hemşire olsam hemşirelik ama işletme mezunuyum ben işletmelik mi yapıcam yani. Bizim bölümün belli bir mesleği yok ki. Hem bankalara da başvuru yaptım onu bile yapamazsın diyorlar. Zaten onun için ilk şart torpil. Torpille bir sürü arkadaşım bankaya yerleşti. Ama malesef bende de torpil yok.

Yani diyeceğim ben bu iş görüşmesine gitmeye kararlıyım ama ailem sayesinde şimdiden yapamam ben bu işi diyorum. Yani kendime olan güvenim gidiyor ikilem arasında kalıyorum.

Aranızda bu işi yapanlar varsa ve fikir verirse çok sevinirim. Eğer yapabileceğim bir işse ailemi dinlemeden çalışmak istiyorum artık baba parası yemekten çok sıkıldım. Sağolsun ailem istediğim zaman para verir. Ama insan artık okuduğunun karşılığını almak kendi kazandığını yemek istiyor.

Ayrıca işletme mezunu olup da şu işi yapıyorum diyenler varsa yazın lütfen ben de kendimi yönlendirmek istiyorum. İşsizlik çok zor bi durummuş meğer :KK5:

Gayrimenkul Danışmanlığı derken proje satış mı yoksa gayrimenkul ofisi mi acaba? bu sektörde yöneticilik yapıyorum ama cevabına göre yorum yapmak istiyorum.

Valla yapar mısın yapamaz mısın bilemiyorum.
Ama sigortacılık olsun,gayrimenkul danışmanlığı olsun,bir işletme mezunu için pek makbul işler değil.Sonuçta lise mezunları da bu işleri yapabiliyor.
Ben senin yerinde olsam,kariyer sitelerinden,büyük şirketlere başvuru yaparım.

Valla yapar mısın yapamaz mısın bilemiyorum.
Ama sigortacılık olsun,gayrimenkul danışmanlığı olsun,bir işletme mezunu için pek makbul işler değil.Sonuçta lise mezunları da bu işleri yapabiliyor.
Ben senin yerinde olsam,kariyer sitelerinden,büyük şirketlere başvuru yaparım.

Gayrimenkul Danışmanlarının aylık kazancını biliyor musunuz acaba?? Çok yakın bir akrabam 20 yıldır mühendis.Konumu da çok iyi.Geçen gün maaşını sordum
ve bir kez daha bu sektörde olduğuma dua ettim.Üniversite mezunuyum ve bu iş sadece para değil çok ciddi bir networking de sağlar insanlara.Tek zorluğu haftasonu,bayram seyran demez çalışırsın.Ama insan ilişkilerin iyiyse hızlıca yükselir ciddi primler kazanırsın.

Bahsettiğin bu iki işte prim usulü çalışma yöntemi maaş yok yani
pazarlama yönüne güveniyorsan yap yok güvenmiyorsan hiç kalkışma boşa zaman harcarsın.

Merhaba arkadaşlar 22 yaşında ve işletme mezunuyum.
Kpssye girdim bugün fakat beklediğim gibi geçmedi. Ben de özel sektörde şansımı denemek istiyorum. Kısa süre mali müşavir yanında çalıştım. Bilenler bilir mali müşavir pek para vermez bana da sadece 100tl yol parası vermişti ki yol paramın yarısı ediyordu. Neyse aslında deneyim amaçlı çalışmıştım orda sonra o konuya girmek istemiyorum işten çıktım.

Daha sonra bir sigorta şirketine başvuru yaptım gelin başlayın dediler. Ama ailem sen böyle iş yapamazsın sen zora gelemezsin dedi tüm hevesim gitti. Babam sanayiye falan gidip adamlara sigorta mı yapcaksın kız başına ne biçim işlere kalkışıyorsun dedi. Ben de sinir oldum gitmedim.

Sonra rehabilitasyon merkezine başvuru yaparken tüm sülalem okula kaydeder gibi geldiği için doğal olarak başvurum kabul edilmedi.

Geçen gün Gayrimenkul Danışmalığına başvuru yaptım. Pazartesi görüşmeye gitcem. Adam cv'niz uygun görüşelim dedi. Bende aileme söyledim. "Öyle bi iş için üniversite mezunu olman yeter deneyime gerek yok zaten cv tabi uygun olcak, iyi bi iş değil. Sen insanlarla nasıl konuşup satış yapacaksın. Sen o işi yapamazsın. Sen öyle işlere gelemezsin." Sürekli aynı laflardan sıkıldım. Tamam belki ben o işi yapamıcam ama tüm hevesimi kırmaları beni mahvediyor.

Ama ben işletme mezunuyum,doktor olsam doktorluk yapardım,öğretmen olsam öğretmenlik, hemşire olsam hemşirelik ama işletme mezunuyum ben işletmelik mi yapıcam yani. Bizim bölümün belli bir mesleği yok ki. Hem bankalara da başvuru yaptım onu bile yapamazsın diyorlar. Zaten onun için ilk şart torpil. Torpille bir sürü arkadaşım bankaya yerleşti. Ama malesef bende de torpil yok.

Yani diyeceğim ben bu iş görüşmesine gitmeye kararlıyım ama ailem sayesinde şimdiden yapamam ben bu işi diyorum. Yani kendime olan güvenim gidiyor ikilem arasında kalıyorum.

Aranızda bu işi yapanlar varsa ve fikir verirse çok sevinirim. Eğer yapabileceğim bir işse ailemi dinlemeden çalışmak istiyorum artık baba parası yemekten çok sıkıldım. Sağolsun ailem istediğim zaman para verir. Ama insan artık okuduğunun karşılığını almak kendi kazandığını yemek istiyor.

Ayrıca işletme mezunu olup da şu işi yapıyorum diyenler varsa yazın lütfen ben de kendimi yönlendirmek istiyorum. İşsizlik çok zor bi durummuş meğer :KK5:

....ben ailenize hic ama hic katilmiyorum.
Hic kimse annesinin karnindan uzman olarak dogmuyor, her meslegi
o meslegin mezunu olsaniz bile yapmadan ögrenemiyorsunuz.
Kafaniza koydunuz mu? Yapmak istiyor musunuz?
Eger cevabiniz her iki soruyada evet ise yaparsiniz.
Hem de cok güzel yaparsiniz, yeter ki azimli ve istekli olun.

Bir zamanlar bir yerlerde kurbağaların yarışı varmış. Hedef en yüksek kuleye ulaşmakmış. Birçok kişi bu yarışı izlemek ve onlara destek vermek için biraraya toplanmışlar. Ve yarış başlamış. Gerçekte insanlar kurbağaların kulenin en tepesine ulaşmalarının mümkün olabileceğine inanmamışlar ve tüm duyulan sözcükler hep aynı olmuş : "Ne acı !!! Hiçbir zaman yapamayacaklar!" Hiçbir zaman yapamayacaklar!" Bütün kurbağalar pes etmeye başlamış, sadece tırmanmaya devam eden bir tanesi kalmış. Seyirciler şöyle haykırıyormuş: "... Ne acı !!! Hiçbir zaman yapamayacaklar!..." Ve kurbağalar yenilgiyi kabul etmişler sadece devam etmekte ısrarlı olan bir kurbağa kalmış. Sonunda tüm kurbağaların gücü tükenmış ve pes etmişler, sadece yanlız kalan ve inanılmaz mücadele gösteren ve kulenin tepesine ulaşmayı başaran o kurbağanın bu inanılmaz mücadelesini ve nasıl başardığını diğerleri bilmek istemişler. İçlerinden bir tanesi ona doğru yaklaşmış ve yarışı nasıl bitirmeyi başardığını sormuş. Ve ne olmuş biliyormusunuz kurbağanın sağır olduğunu farketmişler. o kurbağa ne seyredenleri, ne seyredenlerin negatif konuşmalarını, hayıflanmalarını hiç bişiyi duymamış. Hiçbir zaman, negatif olmak gibi kötü alışkanlıkları olan insanları dinlemeyin..
çünkü onlar kalbinizin en iyi isteklerini çalarlar.! Her zaman duyduğumuz ya da okuduğumuz kelimelerin gücünü kendinize hatırlatın. İşte bu yüzden her zaman pozitif düşünmelisiniz.
Sonuç: Her zaman size, hedeflerinize ulaşamayacağınızı ya da hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen kişilere karşı sağır olun.

Öncelikle kurumsal şirketlere,proje üreten konut firmalarına başvurmalısınız.Ancak sektörde deneyimi yoksa lise mezunu olsun
üniversite mezunu olsun danışman zor işe alınır.Deneyim önemli.Hele mütekabiliyet yani yabancı ülkeler mülk satışının genişletildiği
şu günlerde ingilizce şartı hatta ikinci yabancı dil arayışı var.Sektörümüz ülkenin dinamo sektörü ciddi bir rant var.O nedenle
şu anda bir çok üniversite mezunu maaş+prim ve yan bir çok imkanı olan sektörümüze ucundan girebilmek için can atıyor.
Hazır görüşmeye çağrılmışken bu şansı iyi kullanın derim.Başarılar..

Bahsettiğin bu iki işte prim usulü çalışma yöntemi maaş yok yani
pazarlama yönüne güveniyorsan yap yok güvenmiyorsan hiç kalkışma boşa zaman harcarsın.

Eğer proje üreten bir şirketin satış ofisinde danışman olursa maaş+prim var.Ayrıca maaşlar da ciddi iyidir.

Öneri istiyorsunuz konu açıyorsunuz yazıyoruz cevap yok bir de ofline oluyorsunuz..
Çok enteresan gerçekten.Gayrimenkul sektörü biraz daha konsantrasyon ve takip ister

yaşınız çok genç .
Mezun olduğunuz bölüm ucu çok açık bir bölüm . En azından Kpss de iyi bir puan alıp yerleşene kadar böyle işlerle neyi yapıp neyi yapamayacağınızı da tayin edebilmeniz lazım .
Kimseyi dinlemeyin insanlar işsiz güçsüz . İsdihdam alanı . az gönül ister bütün mezun kardeşlerimiz üst düzey yönetici olsun ama olmuyor malesef

İnternette sorun olduğu için yazamadım hemen cevap veriyorum kızlar.

Kızlar ben yakında başka bir şehire başvuru yapmıştım ama bir kaç şirkete birden başvuru yaptım hangisi aradı bilmiyorum ama semt olarak başvuru yaptığım iki şirkette aynı yerde.

Yani nasıl bir iş aslında proje işi mi hiç bi bilgim yok. Pazartesi geldiğinizde arayın görüşelim dediler. O zaman gidip ayrıntılarıyla öğreneceğim. Paradoks seni de burdan tanımam çok iyi oldu cevapların için çok teşekkür ederim. Net yokken konuyu okumak için içim içimi yedi açıkcası.

Lise mezunu da belki bu işi yapabilir ama ben en azından kendimi geliştirebileceğim bir iş olsun istiyorum. Hem hangi şirket hemen beni alıp işletme yönetcisi yapar ki yeni mezunken? yani bi yerden başlamayı düşünüyorum bi şekilde.

İnternette sorun olduğu için yazamadım hemen cevap veriyorum kızlar.

peki o halde bekliyoruz..:KK24:

Bir dip not daha bizim satış ofisimizde iki arkadaşımız Türkiye'nin
sayılı bankalarından ayrılıp işe başladılar.Daha önce deneyimleri yoktu ama tanıdık faktörü işte:KK47:
Şu anda tek söyledikleri keşke bu işe yıllar önce başlasaydık.Bankada 1000-1500 arası maaş alıyorlarmış.
Tabi seçeceğiniz şirket ve sizi gönderecekleri proje de önemli..
Ya bu arada fazla övdüm sanırım başvuru patlaması yaşanacak sektörde:KK52:elbette zorlukları var,özellikle haftada bir gün
izin kullanmak bayramlarda dahi çalışmak zor.Ama ayın sonunda kazancınıza baktığınızda maddi manevi tatmin olmak yetiyor br süre
sonra.Tabi herkesin beklentisi farklı..

Tüm millet gayrimenkule yönelecek bu gidişle :KK1:

Ahhh keşke bende sizin ofiste işe başlayanlar gibi iyi ki bu işe başlamışım diyebilsem:KK31:

Peki bu işin emlakcılıktan farkı ne acaba ? Yani müşterilere alacağı gayrimenkulu emlakçı gibi gidip gösterecek miyiz belki çok saçma sorular soruyorum ama bu konuda çok bilgisizim ve internette de fazla bişey bulamadım :26:
Maddi yönden de iyi olursa zaten hergün çalışırım sorun değil :KK53:

yaa çok özür aynı şeyi yazmışım

Son düzenleme:

Lise mezunu da belki bu işi yapabilir ama ben en azından kendimi geliştirebileceğim bir iş olsun istiyorum. Hem hangi şirket hemen beni alıp işletme yönetcisi yapar ki yeni mezunken? yani bi yerden başlamayı düşünüyorum bi şekilde.

İyi de yönetici olarak başvurmayacaksın ki :)
Yeni mezun birisini kimse alıp yönetici yapmaz.Açık bir pozisyondan başlarsın.
Bir yerden başlamayı düşünüyorum diyorsun,en azından önü açık bir yerden başlamış olursun.

Gayrimenkul konusunda Paradoks ile aynı sistemden sözetmiyoruz sanırım.
Benim sözettiğim,markalaşmış gayrimenkul firmalarının,birkaç saatlik eğitimle işe aldığı danışmanlar.
Aşağı yukarı her başvuranı kabul ediyorlar.
İşe alınanlar,sadece firmanın bilgi havuzundan faydalanıyorlar.Maaşları yok,prim alıyorlar.

İyi de yönetici olarak başvurmayacaksın ki :)
Yeni mezun birisini kimse alıp yönetici yapmaz.Açık bir pozisyondan başlarsın.
Bir yerden başlamayı düşünüyorum diyorsun,en azından önü açık bir yerden başlamış olursun.

Gayrimenkul konusunda Paradoks ile aynı sistemden sözetmiyoruz sanırım.
Benim sözettiğim,markalaşmış gayrimenkul firmalarının,birkaç saatlik eğitimle işe aldığı danışmanlar.
Aşağı yukarı her başvuranı kabul ediyorlar.
İşe alınanlar,sadece firmanın bilgi havuzundan faydalanıyorlar.Maaşları yok,prim alıyorlar.

Anladım canım onu sana dememiştim. Fakat ben internetten iş başvurularına baktığımda özellikle büyük şirketlerde hep deneyim ve referans yazıyor. Bende de deneyim diye bişey yok. Sanki herkes anasının karnından deneyimle çıkıyor. Yaptığım firmalarında hiçbirinden geri dönüş almadım malesef ve o yüzden boş durmamak için bu işi denemek istedim.

Tüm millet gayrimenkule yönelecek bu gidişle :KK1:

Ahhh keşke bende sizin ofiste işe başlayanlar gibi iyi ki bu işe başlamışım diyebilsem:KK31:

Peki bu işin emlakcılıktan farkı ne acaba ? Yani müşterilere alacağı gayrimenkulu emlakçı gibi gidip gösterecek miyiz belki çok saçma sorular soruyorum ama bu konuda çok bilgisizim ve internette de fazla bişey bulamadım :26:
Maddi yönden de iyi olursa zaten hergün çalışırım sorun değil :KK53:
[/QUOTE

Öncelikle sizi arayan kişiye geri dönün.Kibarca o gün yoğun olduğunuzu ve tam olarak hangi şirketten aradıklarını anlayamadığınız söyleyin.
Mailinie iletişim bilgilerini gönderelerini talep edin.iş görüşmesine gidiyorsunuz ve bu ilk görüşmeniz anladığım kadarıyla.
Öyle iş görüşmesine gittiğinizde iş tanımını bilmeden,konuyla ilgili hiç bir araştırma yapmadan gidilmez.Ama konuyu açtığınıza göre
heveslisiniz bu bir artı.
İkincisi şimdi şöyle bir düşünün reklamları falan hatırlayın.Konut projelerinden aklınıza neler geliyor ya da hangi şirketler.Ağaoğlu,Simpaş,Çalık GYO,Varyap vs vs...Bu şirketler proje üretiyorlar.Milyon dolarlık projeler.Lüks konut ve ticari projeler.Bunları kim satıyor.Kendi bünyelerine aldıkları satış danışmanları ve uzmanlar.Çok şık ofisler içlerinde de örnek daireler var.Evet müşterilere bu daireleri gezdiriyorsunuz ama ofisin içinde oluyor zaten.Ama bu şirketlerde işe alım öyle kolay olmaz.Sizi İK dan aramış olmaları gerekiyor.Arayan yerin adını hatırlıyorsanız daha da yardımcı olurum

Birde ben cv ye istediğiniz maaş kısmına 1000-1500 yazmıştım ve adam cv uygun deyince herhalde maaş da veriyorlar diye düşündüm ama dediğin gibi primli de olabilir.

X