Örgü Örgü Köşesi

Bebek örgüleri, örgü teknikleri, Tığ işi örgüler, Örgü oyuncaklar, Örgü takılar,
BONCUKLU PATİKLERİM

BİR ÇİFTİ YENİ BİTTİ,YAPILIŞINIDA EKLİYİCEM

B]

B]

B]

BUDA BEYAZI YENİ BAŞLADIM

B]

B]

BONCUKLU PATİK

1 ÇİLE PATİKLİK NAYLON YÜN
5 NO TIĞ
3 DİZİ PARLAK KÖŞELİ BONCUK(ipin renginde)

bir tekine 1,5 dizi boncuk gidiyor(ipin rahat örülmesi için önce 2dizi boncuk geçirin)boncukları kolay geçirmek için ipinize boncukların olduğu ipi tek sefer düğüm atın yavaş yavaş ondan öbür ipe aktarın

YAPILIŞI

14 zincir çekip üstüne 14 tane trabzon yapılıcak,ilk başladığınız ve son yaptığınız trabzonun dibine 3`er tane olucak şekilde batıcaksınız,yanlardan aynı yerden 3`er arttırılarak 8 sıra trabzon örülür

8 sıra bitiminde ön yüzün kenarından örnek kurmaya başlanır,5zincir çek 3 deliği atla 4üncü deliğe bat,4 tane boncuğu tığla al aynı yere tekrar bat,
aynı işlemi yaparak 6 tane boncuklu kafesi tamamla,
arkayı hep trabzon örüyoruz,öne gelince 3er zinzir çekerek boncukların üzerine ve aralarına batarak sıra tamamlanır ,bir sıra boncuk döşenicek bir sıra zincirle boncuklara kafes yapılıcak

yukarı doğru 5 sıra boncuk olunca,ayrım yerinden geri dönülerek örmeye devam edilir,bitirmek için ayırdığınız sıradan itibaren 9 boncuklu sıra olucak,topuk kısmınıda dantel ekler gibi boncuklu kısım eklenip trabzonda sık iğne örülerek bitirilicek

canım nette buldum bu modeli aynı senin ördüğün yelek modeline benziyor bunu ekliyim belki birtanede bu pançodan örer diye düşündüm takım olur :1yes2:

Link Silinmiştir.
alıntıdır

NOHUT ÖRNEĞİ
B]
B]
B]

!!!!!!!....Tek ilmek üzerinde çalışacağız.

Nohut deseni ÖRGÜ tekniği koymak istediğiniz ilmeğe gelince hiç sol şişten ilmeğinizi çıkarmadan;

1, önce 1 ilmek V şeklinde ters örün +

2, İpinizi ön yüze çekip 1 yüz ilmek örün +

3, Sonra ipi arkaya alın yine V şeklinde 1 ters ilmek örün +

4, İpi öne alın 1 yüz ilmek örün+

5, ipi tekrar arkaya alıp son-yani aynı ilmek içinden beşinci ilmeğimizi örüyoruz -V şeklinde 1 ilmek ters örün.

Şimdi aynı ilmekten 5 ilmek çıkarmış olduk. Sol şişimizde beklettiğimiz ve içinden 5 ilmek ördüğümüz ilmeğimizi çıkarıp; işimizi çeviriyoruz. Bu 5 ilmeği V şeklinde örüyoruz.
Tekrar işimizi çevirip bu sefer o beş ilmeği yüz örüyoruz. Yani V şeklinde değil diğer türlü. BEşinci ilmeği sabit tutup diğer 4 ilmeği onun üstünden geçirip tek ilmek yapıyoruz. Şimdi tekrar örgünüze devam edin.
Link Silinmiştir.

AJURLU-NOHUT DESENLİ

B]

son derece değişik bir kazak örneği. Ajur desenle çalışılmış sıraların üzerine nohut örneği eklenmiş sıralarla takip edilmiş.

Ajur örgü : Bu örneği şişinizdeki ilk iki ilmeği bir yere alın. Birlikte alacaksınız. Hemen arkasından şişinize bir ilmek dolamalısınız. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örmelisiniz. Diğer sıraya başladığınızda tekniğe aynı şekilde devam edeceğiz. Ancak ajur örgü sıralarında Hani iki ilmeği bir arada alıyorduk ya, bu ikinci ilmek bir önceki sıranın arttırdığımız ilmeği olmak zorunda. Yoksa desen ///// şeklinde ortaya çıkar III şeklinde yıkılmamış ayakta bir örgü isterseniz dikkkat edin :)

AJUR ÖRNEĞİ

Link Silinmiştir.
B]

B]

B]

Ben örnek olarak 20 ilmek attım 2 sıra haraşo ördüm, eğer sizde bu örneği yaparsanız mutlaka altına 2-3 sıra haraşo yapın çünkü yapmazsanız altı kıvrılır. 2 ilmek alıp, 1 ilmek arttırıyoruz. Hep bu şekilde oluyor. Öndende arkadanda hep aynı şekilde örülecek 2 al, 1 artır. Burada bilmeniz gereken bir ipucu 2 ilmek alıyoruzya aldığımız 2.nci ilmek mutlaka bir önceki sırada arttırdığımız ilmek olmalıdır, yoksa örnek kayıyor ve ördüğümüz parçada yamuk duruyor. Ama bu şekilde yaparsanız kaymaz

AJURLU ŞAL
üçgen yapmak isterseniz,üç ilmekle başlayıp her sırada yanlardan birer birer arttırılır,etrafına püskül yapılır
B]

Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL]
8-9 ADET (İPİN KALINLIĞINA GÖRE) ZİNCİR ÇEKİLDİKTEN SONRA ÜZERİNE 2Lİ TRABZAN 22 ADET ÖRÜLÜYOR
İKİNCİ SIRAYA GELİNDİĞİNDE 22 ADET 2Lİ TRABZAN SAYISI 44 OLUYOR YANİ FAZLALAŞTIRILIYOR
ÜZERİNE ARTIK ÖRNEK DÖŞENİYOR 2 Lİ TRABZAN ÖNCE 3 ADET ÖRÜLÜYOR 4. SÜ 1. TRABZANIN ÜZERİNDEN İLMEK ÇIKARTILIYOR BİR SEFERDE ÇEKİLİYOR. BU BÖYLECE DEVAM EDİYOR.
BİTİŞİ İSE YESİL BEREDE SIK İĞNE İLE YAPILDI ANCAK BENİM DAHA ÖNCE YAPTIĞIM BEREYİ ÖRNEĞİ BİRAZ FAZLALAŞTIRILARAK OLDUĞU GİBİ BİTİRMİŞTİM

Tığla Trabzon Yapılışı
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL] Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL] Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL]
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL] Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL] Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! [/URL]

TIĞ İŞİ NOHUT ÖRNEĞİ
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!

ÖRGÜYÜ BİTİRİP KESMEK
[youtube]n9JB8THRl54[/youtube]

burda deyişik bir kesim yapmış,ben 2 ilmek alıp kesiyorum,şişte kalan tek ilmeyi tekrar karşı şişe geçirip tekrar 2şer 2şer kesiyorum

Lastik örgü
[youtube]rmTjx8tTDeY[/youtube]
Lastik örmek Anlatilmiştir. Bu örgüyü Genelde örgüye Başlarken Yapariz Hem örgümüz Kivirilmaz Hemde Adindanda Anlaşilacaği Gibi Lastik örmüş Oluruz. 1 Düz 1 Ters Olarak örülür. Ama Ip ön Tarafta Iken Yapilan Işlemi Sürekli Yaparsak Ters (haraşo) örmüş Oluruz, Eğer Ip Arkada Iken Yapiyorsak Videoda Anlaşilmaktadir Hep O Işlem Tekrarlanirsa Düz örmüş Oluruz. Bazen Lastik 2 Düz 2 Ters Olarakda örülür.
Buda Başka Bir şekil
[youtube]eeG1U2_LvXg[/youtube]

İLMEK BAŞLAMAK
B]

YANLARDAN İLMEK ARTTIRMAK
B]

ÖRGÜNÜN ÜSTÜNDEN DESEN İŞLEME
B]

YUVARLAR ÖRGÜ KESMEK
B]

3 YADA 5 ŞİŞLE YAPILAN ŞAPKAYI KESME,BEN BUNU 2 ŞİŞLE ÖRDÜKLERİMEDE YPIYORUM

FARKLI BİR İLMEK ARTTIRMAK