Pratik Hızlı Cankurtaran Misafir Menüsü

Bende çalışan biri olarak tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum.Buzluğa kuru faulye ve nohut haşlayıp koyarım bende.Birde peynirli sıgara böreği koyarım.Ama soracağım birkaç şey var.Sıgara böreği değilde normal börek yada poğaça koymak istesek buzluğa ve kıymalı yada patatesli olsa nasıl hazırlayıp ne şekilde koyacağız buzluğa acaba?Birde pişirmek istediğimizde nasıl hareket edeceğiz?Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.Hafta sonları,yeni gelin olduğum için,misafiirim eksik olmuyorda.Hazırda birşeylerim olsun istiyorum.

bu konu neden sabitlenmiyor. insanlar iyi yaptıkları şeyleri paylaşmalı bence kesinlikle tecrübelilerden faydalanmamız gereken şeyler bunlar. lütfen dolabınızdakileri ve saklama şekillerinizi detaylı yazın bu forumun usta aşçılarndan bu başlığa destek istiyorum.

bende çalışan bir bayanım,elim de çok şükür fazlasıyla hızlı.eşim bazen takılır sen insan olamazsın yarım saatte 3 çeşit yemek çıkar mı diye:)alışkanlık sanırım,buzdolabımda her daim tavuk bulunur benim de,tavuğu haşlayıp bir tavuklu pilav,suyundan çorba,yanına da taze fasulye.tatlı olarak da genelde acil durumlar için ayva tatlısı,hemen olur.bunlar olurken fırına da bi kek çırpar atarım,çayın yanında olsun diye.buzlukta yazdan sebzelerimi koymuştum,fasulye,dolmalık biber,kızartma yapıp koymuştum,yoğurtlamalık hemen iyi olur diye.birkaç poşet mantım var,milföyüm hazırdır,sigara böreğim de hazır bulunur hep buzlukta.kuru fasulye,nohut haşlar koyarım.yani sıkışmam öyle acil durumlarda.domatesimi bile rendeleyip koymuştum yazdan,okadar yanizemuszemus

öyle gün içinde arayıp da akşama size geliyoruz diyen misafiri kabl etmem ..şu zamana kadar da öyle densiz misafrim olmadı çok şükür ,evime gelecek olanlar en az bir gün öncesinden haber verilmesi gerektiğini bilirler o yüzden sıkıntı yaşamıyorum ,elim çabuktur hazırlarım hemen bir şeyler ,5 dakikada beşiktaşımdır yani ..:)

royall demiş ki daha önce verilenleri bu linkten bakabilirsiniz ( 100 msj ım henüz olmadığı için link veremiyorum :KK43: )

sabitlenmesini istediğim şey deepfreezde gıda saklama yöntemi değil misafir gelince ikram adına çayın yanına yada yemek olarak neler önceden hazırlanıp buzluğa atılır onu merak ediyorum bu konuda tecrübelerin konuşması çok ilham verici oluyor demek istedim sewgili royall cim. link için de tşk ler :)

yaa kızlar bu kadar şeyi difrize nasıl sığdırıyorsunuz ben yazdan hormonsuz domatesleri robotta ççekip yemeklik çorbalık diye ayırmıştım alt bölümün yarısından fazlasını o dolduruyor ee tavuk balıket birer yemeklik paketlenmiş kıyma taze fasülye haşlanmış nohut barbunya sarma mutlaka milföy amanın bende bayaa bişiy koyuyormuşum yahuu sizinkini okuyunca çok gibi gelmişti domatesleri fazla tutuyorum ben her zaman her yemekte mis gibi domates oluyor hem anneciğim kavanozda yapıyor bende dolaba dolduruyorum 2 senelik evliyim zatii ama takipteyim hanımlar

ben tatlı olarak irmik tatlısı yaparım hemencecik hem lezzetli hemde görseli iyi olumunekankayizsmile
mutlaka bi kavanoza ceviz kırar hazırlarım

kızlar şu dolapta sarma olayını nasıl lezzetli buluyorsunuz.ben kaç kez yaptım dolaptan çıkarıp ocağa koyunca pirinçler kırık kırık oluyor bulgur gibi hiç lezzetli gelmiyor bize yani....
ben oyüzden dolamyı sarmayı buzluğa koymuyorum...acaba siz donuk haldemi ocağa koyuyorsunuz yoksa sarmaları dışarıya çıkarıp yumuşatıpmı ateşe koyuyorsunuz bunu öğrenmek istemiştim.

bende difrize yazın sebze olarak ne varsa atarım taze fasulye bamya börülce kuru fasulye barbun fasulye..kırmızı biber domatez(domatezleri bütün atıyorum hem hiç uğraşamam 10 kg domatezi doğramaya..sonra donuk şıkarıp biraz ılık suya tutuyorum hemen kabuk zar gibi çıkıyor kendide hafif yumuşuyor kolay doğruyorum yani)
sonra dolmalık biberleri doldurmadan koyarım..kıymalarımı 250 gr poşetlerde tek tek poşetlerim....
onun dışında misafir için hazır yufkadan yapılmış sarılmış böreğim olur herdaim kahvaltıda yemekte pişmeye hazırdır....yanına bi bizküvili pasta tamamdır .bide makarna salatası veya kısır...10 çeşit yapmaya hiç gerek yok sonra kilo yapıyor hem....

ben hem derindondurucu aldım hemde buzdolabının derin dondurucusu anca yetiyor....ama çok rahat gerçekten...

ya bide banada kimse öyle pat diye yemeğe gelmez.bir kez birisi aradı onlarıda kabuletmedim yani kendime uygun olan günü söyledim ogün geldiler....evim yemeğim hazırmı yani zevkle olacak şeyi aceleden işkenceye çeviremem elim ayağıma giriyor çünkü...

Son düzenleme:
ne güzel misafirlerin var darısı bizim dawetsiz misafirlere de inşallah :) hayır madem dawetsiz geliosun eleştirme hakkın yok karrrrdeşim :KK70:

bende buzlukta hazır şeyleri bulundurmayı sevenlerdenimm
haşlanmış nohut
kuru fasulye
taze fasulye
barbunya
mısır
haşlanmış kırmızı ett
kavrulmuş kıyma
pişmeye hazır yuvarlanmış köfteler
içi doldurulmuş biber dolmasıı(hala pişirmesini beceremesemde)
yaprak sarma
milföy hamuru(olmazsa olmazım)
yufka(katlanmış bişekilde )
mantar
tavuk
sigara böregi
bogça
etli ekmek
ve herdaim bulundurdugum mantımmm

acil misafirim geldiginde hemen çorba
sulu köfte
pilav yada mantıı
yaprak sarma
tava böregi
evde kendi yaptıgım enaz 4çeşit turşu
fırın mantar
eeee daha ne olsunn
hazır şeyler elimizin altındayken herşeyy çook kolayykaydirigubbakcemile3

benim merak ettigim patlicanlari kizarttiktan sonra ne olarak kullaniyorsun yogurtlayipta yemek icinmi? bide mantari nasil koyuyon dondurucuya?

kızartılmış patlıcanı dondurcuya koymayın kızlar zararlı olduğunu okumuştum

benim merak ettigim patlicanlari kizarttiktan sonra ne olarak kullaniyorsun yogurtlayipta yemek icinmi? bide mantari nasil koyuyon dondurucuya?

patlıcanı dograyarak koyuyorum çigden ama kızartarakda koymuştum karnıyarık yapmıştım hemde içini falan doldurdum ..bilmem pekbi güzeldi....mantarıda çigden koyuyorum

hanımlar valla süper şeyler yapıyormuşsunuz... Bende ıslattığım kuru fasulyeden kalır genelde elim boldur hepsini haşlarım haşlanmış olarak yarısını dondurucuya koyarım. Milföyüm benimde hep vardır bittikçe alırım acil misafir yada öğlen pratik diye kendime yaparım. Sarma dolma iyi fikirmiş aslında sarmak zaman alıyor üşenmem sarmaya ama işim olduğunda arada zaman ayırmak zor oluyor. Dolmayı nasıl kokuyorsunuz pişirmeden dimi.. Etli yada zetinyağlı farkeder mi her ikisi de duruyormu bende sarıp koyayım ama sınavlarım var bitsin bittiği hafta bende buzluğa yapıp yapıp atarım finallere çalışırken misafir gelirse yada kendim için hemen kullanırım. Ben acil misafir geldiğinde hemen yufkayla tepsi böreği yaparım kolay kek yada bisküvi pastası kısır da yaparım hemencik yada kek olana kadar poğaça hamuru yoğurur yaparı kek pişer onu atarım...

ne marifetli hanımlarsınız pes yahu ben normalde yemekleri zor yapıyorum birde difriz için uğraşsam mutfaktan çıkamam..benim pratik yöntemim şu: alo lahmacun hattını aramak.ilgilenenlere önerim olsun.

Maşallah,hamarat hatunlarsınız.Burada elde,evde olan malzemelerle yapılabilecekler anlatılmış.Malzemesi olan illa ki birşeyler yapar ve sunar.

Benim merak ettiğim anlatacağım durumda neler yapabilirsiniz?

Güne pek iyi başlamadınız.Yorgunsunuz,bıkkınsınız,hiç haliniz yok.Hani 3 evladınız olmasa da o gün yatsanız ve bir iş yapmasanız daha iyi.En büyük olan okula gidiyor. Güvenip de birkaç saatliğine iki evladınızı bırakacağınız bir komşunuz olsa biraz daha uyuyabileceksiniz.
Mecburen kalktınız ve çocuklara birşeyler hazırladınız.Kahvaltı sonrası masayı toplayıp çocukların acil ihtiyaçlarını giderdiniz. Çocuklarla birlikte oturma odasındasınız. Oyuncakları çıkardınız ve tv.yi açıp koltuğa yattınız.Çocuklar oynarken arada uyukluyorsunuz.Zorunlu durumlar haricinde yatıyorsunuz. Günlük temizlik de ertesi güne veya akşama bırakıldı.Elinizi kolunuzu kaldıracak dahi haliniz yok.

Bir süre sonra kapı çaldı.Karşınızda habersiz gelen misafirleriniz var.Kesinlikle geri gönderilmezler. Mecburen içeri aldınız.Sizin o bitkin halinizde ilgilenmeniz gereken iki çocuk ve bir oda dolusu insan var.
Kesinlikle ikramlık hazırlamalısınız.Mutfakta,kendinizi idare edebilirsiniz ama misafir için pekbir malzeme yok.Henüz maaş gününe var,elinizde hiç para yok ve para alıp malzeme aldıracak komşunuz da yok.
Mutfakta olan malzemeler :
1 su bardağı kadar sıvı yağ,1 kg. patates,2 yumurta,5 paket makarna,sadece bir kase şeker,1 kg.un,1 kase mercimek,bir kase bulgur,2 su bardağı kadar çay,2 konserve kahvaltılık sos,3 kase yoğurt,günlük ekmeğiniz var.

Olmayanlar :
Kesinlikle derin dondurucu v.s. yok.salça,soğan,yeşillik,alış veriş yapınca yazdıracağınız bir bakkal,bakliyat,et türü,kahve,bisküvi,tatlı tuzlu kraker türü yok.Olanlar belli gerisi yok.

Elde olan malzemeler de maaş gününe kadar yetecek.Yağ biterse haşlama yapacaksınız. Zaten kısıtlı ekonomi ve malzemeler var.
Ve siz bu durumu bir ay olmazsa öteki ay kesinlikle yaşıyorsunuz.Yeteriniz siz için ama gelen bir misafir oldu mu yapacak olduklarınız da kısıtlı.Ve bu malzemelerle maaş gününe kadar da yetinmek zorundasınız ayrıca 3 çocuğunuz var.Bunlar olduğu için herşey kısıtlanıyor.
Bu durumda ne yaparsınız?Kesinlikle davetsiz,habersiz misafirler ve herşey de kısıtlı.Hadi kolay gelsin.
cokacimcoook

bu durumda ne misafiri ne ikramı canım yaa..bi çay ver gitsinn..misafir umduğunu değil bulduğunu yermişş

Sonuçta çatkapı habersiz gelen bir misafir.
Habersiz geldiklerinden dolayı ikramlık birşeyler hazırlayacak vaktimin olmadığını söyler, özür diler ve sadece çay ikram ederim.

elımızdekılerı değerlendirelim.bir kase yoğurt bir yumurta un güzel bır hamur yoğuralım sonra yarım su bardağı yağda hamurdan kucuk parcalar kesip elımızle şekil verip kızartalım.bide çay demleyelım.eee bide kahvaltılık sos varmış ona koyalım bandıra bandıra yıyelım:)

misafir umduğunu değil bulduğunu yermiş:)
diyeceğim ama insan telaşlanıyor panik yapıyor neyi nası yapsmda hemen halletsem yetiştirebilsem diye:)))

X