Çalışan Anne Ne Olmak Ne Kadar Zormuş Ben mi Kuramıyorum Dengeyi?

cocugunuzu en gec 8.30da uyutursaniz hem siz rahatarsiniz hem de cocugunuz. Yemek problemse sadece cocuk icin corba sebze gibi birsey yapabilirsiniz, uyuduktan sonra da kendinize yaparsiniz.
Bazen cocuga anne gunu ya da baba gunu gibi seyler yaptirabilirisini, mesela bir gun baba tum gun evde bir gun tum gun anne. Boylelikle kendinize zaman ayirmis olursunuz ve bu inanin cok seyi degistirir. Siz kendinizi iyi hissederseniz, esinizi de cocugunuzu da iyi hissettirebilirsiniz. Cocukla ne kadar uzun sure kaldiginiz cok da onemi yok, onemli olan ne kadar kaliteli zaman gecirdiginiz. Belki rutinden cikip park harici seyler de yapabilirsiniz.
Bu arada haftalik plan yapmayi unutmatmayin, bir ajanda alin ve yapilacak isleri ona gore duzenleyin, illa herseyi pazar yapmaniza gerek yok.
Ve en onemlisi kendinizle gurur duymaniz gerekiyor, yaptiginiz is gercekten saygi duyulasi.

cocugunuzu en gec 8.30da uyutursaniz hem siz rahatarsiniz hem de cocugunuz. Yemek problemse sadece cocuk icin corba sebze gibi birsey yapabilirsiniz, uyuduktan sonra da kendinize yaparsiniz.
Bazen cocuga anne gunu ya da baba gunu gibi seyler yaptirabilirisini, mesela bir gun baba tum gun evde bir gun tum gun anne. Boylelikle kendinize zaman ayirmis olursunuz ve bu inanin cok seyi degistirir. Siz kendinizi iyi hissederseniz, esinizi de cocugunuzu da iyi hissettirebilirsiniz. Cocukla ne kadar uzun sure kaldiginiz cok da onemi yok, onemli olan ne kadar kaliteli zaman gecirdiginiz. Belki rutinden cikip park harici seyler de yapabilirsiniz.
Bu arada haftalik plan yapmayi unutmatmayin, bir ajanda alin ve yapilacak isleri ona gore duzenleyin, illa herseyi pazar yapmaniza gerek yok.
Ve en onemlisi kendinizle gurur duymaniz gerekiyor, yaptiginiz is gercekten saygi duyulasi.
8 30 cok erken bir saat.. zaten yemeğimizi 8 de yiyiroz 9 a kadar anca yemiş bitirmiş bulasıkları toparlamış oluyorz ve oglum bütün gün beni görmüyor babayı görmüyor eger o saatte yatırrsam hiç bir aktivite oyun yapamayız.. 10 10 30 gibi yatıracagm artık.. cokta erken yatırdm mı bu sefer gece cok uyanıyor ben sabah cok kötü bir şekilde uyanıyorm kendime.. ama biraz gec yattmı gece daha az uyanıyor uykumu alamadm mı kendimi iyice bitkin hissediyorum çünkü.. ajanda iyi filir.. zaten kafam hep planlarla dolu sunu sunu yapayım vs gibi.. sagolun tşk ederm..

8 30 cok erken bir saat.. zaten yemeğimizi 8 de yiyiroz 9 a kadar anca yemiş bitirmiş bulasıkları toparlamış oluyorz ve oglum bütün gün beni görmüyor babayı görmüyor eger o saatte yatırrsam hiç bir aktivite oyun yapamayız.. 10 10 30 gibi yatıracagm artık.. cokta erken yatırdm mı bu sefer gece cok uyanıyor ben sabah cok kötü bir şekilde uyanıyorm kendime.. ama biraz gec yattmı gece daha az uyanıyor uykumu alamadm mı kendimi iyice bitkin hissediyorum çünkü.. ajanda iyi filir.. zaten kafam hep planlarla dolu sunu sunu yapayım vs gibi.. sagolun tşk ederm..

bakın benim kazık kadar oğlum 9 da yatıyor

ilkokula gidiyor

küçükken de 10.00 da yatardı

işten siz 5 te çıkıyorsunuz benimki sizinki kadarken biz eve 7 de gelirdik

10 a kadar gayet de oynardık

örneğin toplamayın sofrayı

bakın oğlum kocaman ama ben hala o uyanıkken sofra falan toplamam

en fazla meyve kek börek vs hazırlarım yemek dışında mutfakta

ona ayırılacak zamanı işe ayırmayın

şimdi ramazan oruç tutuyorsanız saat normal da onun dışında yemek saatiniz de geç

yani işten 5 te çıkıyorsanız pişirin yiyin akşam altıda yemeği sonra çıkın dışarı gezmeye oynamaya ne yapacaksanız onu yapmaya

çocuk yorulsun gelip yatsın

kalan zamanda da sofra da toplanır eşle çay da içilir

gece kalkıyor diyorsunuz da benim oğlum 30 ay emdi ve bu süreçte gece 3 kere kalktı
saatleri dahi belli idi

bunda bir sıkıntı yok ki uykusunu açmazsanız uyur yine, eğer uykusunu tüm gün almadı ise

sabah 8 de evden çıkıp akşam 7 de girerek büyüttük çocuklarımızı, sizin şartlarınız daha iyi kıymetini bilin örneğin cumartesi de çalışmıyorsunuz

biraz düzenleme ile hayatınız daha yolunda gider ama gün içindeki uyku azalıp hareket vs biraz da o araya da girmeli

Çocuk büyüdüğünde size bu kadar bAğımlı olmayacak .birde çocuğunuzu etken yatırmaya alıştırırsanız her işinizi yaparsınız

Mükemmel olmaya çalışmazsanız sanırım sorun çözülür bende saat akşam 11 kadar ertesi gün yemek pişirirdim ki kızımda ilkokula gidiyordu ev sahibide çok acımasızdı işten eve gelene kadar kızım akşam öyle benim yolumu gözlerdi pencerede , ev sahibi ne bir yemek ne bir pasta verir yada kızımla ilgilenirdi çok zor zamanlardı herhalde bende ondan başkasının çocuğuna tahamülüm yok hiç önüme iyi insanlar çıkmadı komşu olan ondanır kendimi kullandırmayı sevmiyorum bakıyorum bazılarının ev sahibi çocukla ilgileniyor yemek veriyor bende bunlar hiç olmadı

Tam benlik konu olmuş:dondurma:

Oğlum 9 aylıkken işe döndüm. Haftanın 6 günü, tam gün çalışıyorum. Sabah 7 buçukta çıkıyorum, akşam 7de evde oluyorum.

Oğluma annem bakıyordu. 9 aydır yarım gün annemde, yarım gün kreste. Kresten ben alıyorum. Koştur koştur eve gidiyoruz. Yemeği, sütü, banyosu.. çoğu zaman iş kıyafetlerimi çıkarmak 9 oluyor. Yani şartlarım senden kötü diye düşünüyorum. Ben de isyan ediyorum bazen ama yine de yetişiyorum sanırım.

O yüzden, söyleyenler olmuş, ben de tekrarlayayim. Kilit nokta uyku düzeni. O yaşta bir çocuğun aksam üzeri kestirmemesi ve en geç 8 buçukta uyuması gerekir. Uyku saatini kaçırırsan uyumakta güçlük çekeceği gibi tüm gece uyanır.

Gece emzirmeyi kesmelisin eğer yapıyorsan. Yatmadan önce son sütünü verip sabaha kadar uyansa da emzirmemelisin. Bir süre sorun yaratacaktır ama zamanla alışır. O süreçte de sabırlı olmak gerekiyor.

Sallayarak uyutmaktan da vazgecmelisin. Uyku da öğrenilen bir eylem tuvalet eğitimi gibi. Doğuştan bilmiyor yani. Sen nasıl alıştırırsan öyle devam eder. Kendi kendine dalmayı öğrenirse işin çok kolaylaşır. Böylece gece uyansa da tekrar uyumak için sana ihtiyacı kalmaz. Bu noktada dikkat etmen gereken uykuya dalmak için ona başka bir araç yaratmaman. Emzirmek veya sallamak gibi. Uykuyla onları birbirine bağlamasın.

Beni istiyor demişsin. Sanırım uykuyu sadece sallanmak veya emzirmekle de bağdaştırmadı. Aynı zamanda seni de dahil ediyor. Yani sallanmazsam değil, annem sallamazsa uyuyamam gibi. Dolayısıyla bu alışkanlığı da ortadan kaldırman gerekiyor. Ve bir başka kilit nokta da bunların hepsini aynı anda değiştirmen gerekiyor. Kademe kademe değil.

Tüm bu söylediklerim 1-2 günde olacak veya 3-5 dk ağlayacak sonra alışacak sanma. Çok yüksek ihtimalle bugünlerini mumla aratacak bir 15-20 gün geçireceksiniz eşinle birlikte. Ama tünelin ucu çok parlak bir yere çıkacak. Mutlu bebek, mutlu anne-baba. Arada gecireceginiz o vakitler de sadece keyifli anlar olacak.

Yazdıklarımı okurken söylemesi kolay tabi, her çocuk bir değil, benimki uyumuyor vb diyor olabilirsin ama uyku eğitimini doğru yaparsan sonunda haklı olduğumu göreceksin. Garanti ederim. Herşeye yetişeceğini de.

Biz eve 7de geliyoruz dediğim gibi. Hemen yemeğe otururuz. Bir gün önceden hazırlamış olurum. Yemekten sonra ben veya babası veya hep birlikte 1 saate yakın dolu dolu oynarız. Sonra banyo yapar. Banyodan sonra pijamasini giyer, sütünü içer. Evin iş durumuna göre ben veya babası uyutur. Oğlum öğlen uyandığı saate göre 9-9 buçukta uyur. Babası uyutursa ben o arada bir sonraki günün yemeğini yapar, evi toplar, kendimle ilgilenirim. Banyo hatta kahve keyfi vs dahi yaparım. Sonra eşimle dizi, film vs izler veya ayrı ayrı internet, kitap seansları yapar, yatarız.

Bütün bu düzeni okurken oğlumun da çok uyumlu, uslu, sakin bir çocuk olduğunu düşünüyorsan çok yanılıyorsun. İnatçı, inanılmaz hareketli ve enerji dolu bir çocuktur. Bu düzeni kurana kadar da gece 12ye kadar kesintisiz ağlayan, gecede 3 defa süte kalkan bir bebekti. Sazı elime aldığımda 6 aylıktı. Günlerce uykusuz gezdim. O ağladı, ben ağladım. Ama hiç pes etmedim. Ve disiplini hiç bozmadım hastalık harici. Geçen gün öğretmeni aradı. Öğlen uyumadığını, o yüzden 5te okuldaki oyun minderinde uyuyakaldığını söyledi. Siz geldiğinizde uyuyor olur dedi. Hayır, uyandırın dedim. Uyanmasaydı gece uyuması 11 olacaktı ve ertesi gün sabah yine 7-8de kalkacaktı. O, çocuk için inan daha yorucu. Uyandırdı öğretmeni ve ben akşam 9da değil, 7 buçukta yatırdım. Ertesi gün normal düzene döndük.

Çok uzattım. Ama inan hariçten gazel okumuyorum. Ukalalık olarak da görebilirsin. Ama bu sistemle kurduğumuz düzende rahat ve huzurlu bir aile olarak tek derdim yardımcı olmak.

Ufaklığı kokla benim için. Sevgiler..

Mükemmel olmaya çalışmazsanız sanırım sorun çözülür bende saat akşam 11 kadar ertesi gün yemek pişirirdim ki kızımda ilkokula gidiyordu ev sahibide çok acımasızdı işten eve gelene kadar kızım akşam öyle benim yolumu gözlerdi pencerede , ev sahibi ne bir yemek ne bir pasta verir yada kızımla ilgilenirdi çok zor zamanlardı herhalde bende ondan başkasının çocuğuna tahamülüm yok hiç önüme iyi insanlar çıkmadı komşu olan ondanır kendimi kullandırmayı sevmiyorum bakıyorum bazılarının ev sahibi çocukla ilgileniyor yemek veriyor bende bunlar hiç olmadı

Ev sahibi dediğiniz kirada oturduğunuz evin sahibi mi

Neden sizin çocuğunuzla ilgilensin ki

13 aylik bebegim var benim de. 5 aydir calisiyorum. Bende hicbiseye yetisemiyorum. Ama napiyim. Olmuyo iste. Biraktim bende bu duruma uzulmeyi. Sana bir gunumu anlatayim. Esimle ayni yerde calisiyoruz. Sabah 7 gibi kalkariz. Oglumda uyanir. Emziririm bi 10 dk. Altini degistiririm. Bu arada esim dusa girer. Giyecegi giysiyi utuler. Sonra ben girerim dusa. Kiyafetimi utulerim. Hazirlanirim giyinirim. bu arada bebis odada gezinir bi babaya sarar bi bana. Paldir kuldur hazirlanir cikariz. Makyajimi arabada yaparim. Oglani kv ye birakiriz. Ise gideriz kahvaltimizi yapariz. Aksam 7 de bitiyo mesaim. Cikisa Kv ya gideriz o bakiyo gunsuz. Bazen yemege kalin der. Varsa yeriz yoksa eve. 8 gibi evdeyiz. Eve gelirim genelde yemegim olmaz. Buzlukta bisey varsa yaparim. Yoksa menemen kiymali veya ton balikli makarna kiymali yumurta tarhana corbasi bulgur pilavi kahvalti et kavurma bunlardan birini yapariz. Yani bi cesit yemek. Salata bazen. Yogurt her zaman. Bu arada oglan rahat birakmaz tabi. Arada kucak yaparim onu veya babaya atarim. Sofrayi toplarim. Hemen mutfaga gecmem. Biraz cay kahve keyfi yapariz balkonda. Oglum hicbir zaman erken uyumaz. Bizle yatar. 12 gibi anca uyur. Uyuyana kadar onla oynariz. Bi babasi bakar bi ben bakarim. Oyle oyle idare ediyoruz iste. Gordugun gibi bende hic ama hic mukemmel degilim. Ama napiym bunu dusunup durarak icimi karartamam. Oldugu kadar. Kendimi ne zaman bu konuda kassam yani herseye yetismeye calissam hep ters tepti. Ya cocuk uyumadi ya esimle kavga ettik. Sartlari degistiremiyecegim icin psikolojimi degistirdim. Eve kadin aliyorum ayda bir dip bucak temizler. Ben haftasonu sadece supurge tutup toz alirim bide tuvalet banyoyu hijyen yaparim. 2 saatte hallediyorum zaten. Utu yapmiyom. Camasir haftasonu yikarim. Bitmediyse haftaici yikarim. Kuruyanlari katlamiyom giyceksem utuluyom giymiceksem bi dolabim var bos oraya koyuyom. Ev isini minimuma indirdim cocugumla esimle zaman gecirmek daha onemli benim icin. Ama ne uzun yazdim ya:)cok takma ev islerini kafana. Cocukta oyle boyle buyur. Rahat ol kasma gerisi gelir.

Açıkçası kaynak bilmiyorum internette çıkıyor bir şeyler

Oğlum o tarz eğitim veren bir anaokuluna gitti

Orada anlattılar birçok şey

İşini kendi yapmak vs vs

Biraz büyüyünce mesela bulaşık çamaşır makineye koyuyor alıyor vs

Evde her yere ulaşma imkanı tanıyan şekilde dizayn ediliyor

Göstererek ve deneterek öğretiyor

En pratik ve güzeli kaşıklama çalışması

İki kase alta bir tepsi bir de kaşık

Kaşık ile o malzemeyi taşıyor en son tepsiye dökülenleri de eli ile sıyırıp içine koyuyor eli hissediyor birisi ona bu hatalı demiyor onu da kendi bulup hallediyor vs
teşekkür ederim. Evet internette araştırma yapmistim daha once. Çok gUel bir yöntem. Kaşıklama çalışmasını ilk kez duydum. Oma da bakacağım :))

Açıkçası kaynak bilmiyorum internette çıkıyor bir şeyler

Oğlum o tarz eğitim veren bir anaokuluna gitti

Orada anlattılar birçok şey

İşini kendi yapmak vs vs

Biraz büyüyünce mesela bulaşık çamaşır makineye koyuyor alıyor vs

Evde her yere ulaşma imkanı tanıyan şekilde dizayn ediliyor

Göstererek ve deneterek öğretiyor

En pratik ve güzeli kaşıklama çalışması

İki kase alta bir tepsi bir de kaşık

Kaşık ile o malzemeyi taşıyor en son tepsiye dökülenleri de eli ile sıyırıp içine koyuyor eli hissediyor birisi ona bu hatalı demiyor onu da kendi bulup hallediyor vs
teşekkür ederim. Evet internette araştırma yapmistim daha once. Çok gUel bir yöntem. Kaşıklama çalışmasını ilk kez duydum. Oma da bakacağım :))

Bize yurtdışında yabancılar göz kulak olurdu annen babam çalıştığında , kendi insanımız o kadar olamadı , buna üzüldüm hep bir çekememezlik,kıskançlık mevcut ben bunu kıyasladım sadece
Ev sahibi dediğiniz kirada oturduğunuz evin sahibi mi

Neden sizin çocuğunuzla ilgilensin ki

ama oglum emior.. ve ona zaman ayırmak varken kendimi düşünmüyorum bile hiç.. cünkü onu özlüyorum.. hava güzelse öglen asagıya indirmeye calışıyorum kapı önüne.. cok mutlu oluyor ve anne sütü aldıgı içinde mutlaka gitmem gerekiyor.
Açıkçası siz 13 ay ile 3 ayı karıştırıyorsunuz. 13 aylık bir bebek gayet güzel evde yapılan yemeği yer. Siz eve geldiğinizde emzirmeye başlayabilirsiniz.
Ayrıca böyle yapmaya devam ederseniz yakında kafayı yersiniz şimdiden başlamış zaten yetersiz hissetme duygusu. Öğlen değil eve gelince emzirmeye başlayın. Tüm gece emsin. Benim de 11 aylık bebeğim var eve gelince emzirmeye başlıyorum öğle arasında da kendi işlerini görüyorum.
Bu Arada 2 haftada bir yardımcı alırsanız temizlik yükünüz hafifler.

Tam benlik konu olmuş:dondurma:

Oğlum 9 aylıkken işe döndüm. Haftanın 6 günü, tam gün çalışıyorum. Sabah 7 buçukta çıkıyorum, akşam 7de evde oluyorum.

Oğluma annem bakıyordu. 9 aydır yarım gün annemde, yarım gün kreste. Kresten ben alıyorum. Koştur koştur eve gidiyoruz. Yemeği, sütü, banyosu.. çoğu zaman iş kıyafetlerimi çıkarmak 9 oluyor. Yani şartlarım senden kötü diye düşünüyorum. Ben de isyan ediyorum bazen ama yine de yetişiyorum sanırım.

O yüzden, söyleyenler olmuş, ben de tekrarlayayim. Kilit nokta uyku düzeni. O yaşta bir çocuğun aksam üzeri kestirmemesi ve en geç 8 buçukta uyuması gerekir. Uyku saatini kaçırırsan uyumakta güçlük çekeceği gibi tüm gece uyanır.

Gece emzirmeyi kesmelisin eğer yapıyorsan. Yatmadan önce son sütünü verip sabaha kadar uyansa da emzirmemelisin. Bir süre sorun yaratacaktır ama zamanla alışır. O süreçte de sabırlı olmak gerekiyor.

Sallayarak uyutmaktan da vazgecmelisin. Uyku da öğrenilen bir eylem tuvalet eğitimi gibi. Doğuştan bilmiyor yani. Sen nasıl alıştırırsan öyle devam eder. Kendi kendine dalmayı öğrenirse işin çok kolaylaşır. Böylece gece uyansa da tekrar uyumak için sana ihtiyacı kalmaz. Bu noktada dikkat etmen gereken uykuya dalmak için ona başka bir araç yaratmaman. Emzirmek veya sallamak gibi. Uykuyla onları birbirine bağlamasın.

Beni istiyor demişsin. Sanırım uykuyu sadece sallanmak veya emzirmekle de bağdaştırmadı. Aynı zamanda seni de dahil ediyor. Yani sallanmazsam değil, annem sallamazsa uyuyamam gibi. Dolayısıyla bu alışkanlığı da ortadan kaldırman gerekiyor. Ve bir başka kilit nokta da bunların hepsini aynı anda değiştirmen gerekiyor. Kademe kademe değil.

Tüm bu söylediklerim 1-2 günde olacak veya 3-5 dk ağlayacak sonra alışacak sanma. Çok yüksek ihtimalle bugünlerini mumla aratacak bir 15-20 gün geçireceksiniz eşinle birlikte. Ama tünelin ucu çok parlak bir yere çıkacak. Mutlu bebek, mutlu anne-baba. Arada gecireceginiz o vakitler de sadece keyifli anlar olacak.

Yazdıklarımı okurken söylemesi kolay tabi, her çocuk bir değil, benimki uyumuyor vb diyor olabilirsin ama uyku eğitimini doğru yaparsan sonunda haklı olduğumu göreceksin. Garanti ederim. Herşeye yetişeceğini de.

Biz eve 7de geliyoruz dediğim gibi. Hemen yemeğe otururuz. Bir gün önceden hazırlamış olurum. Yemekten sonra ben veya babası veya hep birlikte 1 saate yakın dolu dolu oynarız. Sonra banyo yapar. Banyodan sonra pijamasini giyer, sütünü içer. Evin iş durumuna göre ben veya babası uyutur. Oğlum öğlen uyandığı saate göre 9-9 buçukta uyur. Babası uyutursa ben o arada bir sonraki günün yemeğini yapar, evi toplar, kendimle ilgilenirim. Banyo hatta kahve keyfi vs dahi yaparım. Sonra eşimle dizi, film vs izler veya ayrı ayrı internet, kitap seansları yapar, yatarız.

Bütün bu düzeni okurken oğlumun da çok uyumlu, uslu, sakin bir çocuk olduğunu düşünüyorsan çok yanılıyorsun. İnatçı, inanılmaz hareketli ve enerji dolu bir çocuktur. Bu düzeni kurana kadar da gece 12ye kadar kesintisiz ağlayan, gecede 3 defa süte kalkan bir bebekti. Sazı elime aldığımda 6 aylıktı. Günlerce uykusuz gezdim. O ağladı, ben ağladım. Ama hiç pes etmedim. Ve disiplini hiç bozmadım hastalık harici. Geçen gün öğretmeni aradı. Öğlen uyumadığını, o yüzden 5te okuldaki oyun minderinde uyuyakaldığını söyledi. Siz geldiğinizde uyuyor olur dedi. Hayır, uyandırın dedim. Uyanmasaydı gece uyuması 11 olacaktı ve ertesi gün sabah yine 7-8de kalkacaktı. O, çocuk için inan daha yorucu. Uyandırdı öğretmeni ve ben akşam 9da değil, 7 buçukta yatırdım. Ertesi gün normal düzene döndük.

Çok uzattım. Ama inan hariçten gazel okumuyorum. Ukalalık olarak da görebilirsin. Ama bu sistemle kurduğumuz düzende rahat ve huzurlu bir aile olarak tek derdim yardımcı olmak.

Ufaklığı kokla benim için. Sevgiler..
Uslubunuza anlatış tarzına hayran kaldım gerçekten ben de konu sahibiyle aynı durumdayım ben eve 7 de geliyorum bebeğim 1 yaşında ve hiç birşeye yetişemiyorum hep kötü anne oldugumu düşünüyorum çoçugumu kendimden mahrum ettiğimi falan düşünüyorum sizin çocugunuz şimdi kaç yaşında bana bi el atın :KK43:

Bankada calisuyorm 9-7 oglan arasi bi saat ve isimden nefret ediyorm ama calismak zorundayim.esimin ev kredisi var. Hic birseye yetisemiyorm tum isi biriktirip haftasonu yapiyorm ev hanimi.olmayi cok isterdm
Ayyyy meslektaşım bende banka çalışanıyım nefret ediyorum ve bian önce kurtulmak istiyorum :KK43:

Evin temizligini cumartesi gunu bitirebilirsiniz gibi geldi bana. Pazara hic is birakmamaya calissaniz. Gunun tamamini esiniz ve cocunuzla gecrirsiniz. Wc banyo ve camasirlar cumartesi gununu doldurmamali bence. Eviniz ne kadar buyuk bilemiyorum ama supurmesi silmesi banyo wc toplasan iki saatte biter gibi geliyor. Ev islerini cok yaymissiniz gibi. Haftanin bir gunune islerin cogunu ekleyin. Diger gunler yemekten baska ugrasiniz olmasin.

Cok cok zor. Ama cok sukur esiniz anlayisli bir adammis. Yinede eger maddi sikintilariniz yok ise ozaman isten ayrilin bence. Varsa ozaman daha pratik yollar arayin burda cogu hanimlar zaten oneriler vermis cok guzel. Mesela cocugunuzu esiniz parka goturebilir bencede..

Sinbonun falan yemek yapma makinesi gibi elektrikli düdüklü tencere gibi bı şeyleri var. Fiyatı da çok değil. Süresini ayarliyosunuz o süre bitince kapanıyor. Mesela eve geldiniz hemen soğanı, salçayı,domatesi ,misal kabağı atın az da suyunu koyun süresini ayarlayın siz parka gidince o psiirmis olur. Gelince de hemen bir cacık oldu bitti. Akşamları da sebzeleri atın süresini ayarlayın. Haşlansinlar siz oğlunuz uyuturken, sonra bir blender oldu bitti. Bence ondan edinin size zaman kazandırır. Bir de taksitle kurutma makinesi alsanız ? Ser beklet topla olmaz en azından

Canım ben de çalışan bir anne adayıyım ve aynı zorlukları yaşayacağım. Her ne kadar henüz çocuğum olmasa da zaman sorunu her daim olduğundan sana da kendi çözümümü sunayım belki işine yarar.
Önce her cumartesi tüm hafta ne yeneceğine karar veriyorum. Yani günlük yemek menüm oluyor, alışveriş yapıp bu menüm için gerekenleri alıyorum. Sonra herşeyi pişirmeye hazır bir şekilde dolaba koyuyorum. Mesela pırasa mı yapacağım. Pırasaları yıkayıp, şu salata süsme leğeni ile süzüp buzdolbı poşetine koyuyorum sonra içine atacağım havuçları soyup dilimleyip poşetliyorum ve buzdolabında sebzeliğe atıyorum. Ya da menemen mi var, domatesi, biberi ve soğanı doğrayıp buzdolabına atıyorum ama hepsni ayrı ayrı poşetleyerek. Karnabahar yapacaksam karnabaharları yemeklik hazırlayıp süzüyorum. Sonra soğanı yemeklik doğruyorum direk buzdolabına. Bu şekilde poşetlenmiş pişmeye hazır yiyeceklerim hep buzdolabında oluyor. Mesela nohut yemeği yapacaksam nohutu ıslıyorum ve akşam haşlayıp derin doıındurucuya atıyorum. Yemeklerim de et kullanacaksam haşlıyorum gibi... Sonra menüme bakarak hergün yapıyorum yemeklerimi inan o kadar pıratik oluyor ki. Sadece 20-25dk da yemek hazır oluyor.
Çorba olarak da iki çeşit çorbayı pişirip saklama kabında koyuyorum dolaba 5 gün boyunca dönüşümlü içiyoruz yemeklerin yanında.
Bir de pilav, cacık ya da salata gibi yan yemekler içinde hazırlık yapıyorum. Mesela pilav genelde mercimekli bulgur pilavı pişiririm. Mercimeklerimi haşlayıp derin dondurucuya tek pişirimlik atıyorum. Cacık için salatalıklarımı rendeleyip içerisine sarımsak dövüp yine derin dondurucuya atıyorum. Salata için domates hariç tüm sebzeleri ayrı ayrı dilimleyip poşetliyorum sonra dilediğim kadarını alıp yapıyorum.
Cumartesi günleri 3 saatimi alıyor tüm bunları yapmak. Haftaiçi de çok rahat ediyorum. Hem böylece eşim erken gelirse menüye bakıp o yapıyor yemekleri. Zaten herşey hazır olduğundan çok pratik oluyor.

Umarım senin için de aynısını yapmasan da bşr yol gösterici olur. Allah kolaylık versin.

X