Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bana da Ankaradan görüştüğüm doç. dr. Sedar Ceylaner günde 5 km yürümen lazım demişti pıhtılaşma yüzünden ama durumum gereği yürüyemeyeceğimden yatak hareketleri önermişti ama ben hiç bir şey yapmıyorum eşim masaj yapıyor her gün... belki işe yarıyordur Arda bey de hareket filan demedi...

5 km mi ? İnan hiç duymadım rahim ağzı yetmezliğinde böyle bir öneri..Bir bildiği vardır dr. un..Ben değil 5 km 5 m yürümem anca wc ihtiyacı içindi :KK1:

5 km mi ? İnan hiç duymadım rahim ağzı yetmezliğinde böyle bir öneri..Bir bildiği vardır dr. un..Ben değil 5 km 5 m yürümem anca wc ihtiyacı içindi :KK1:

yok canım rahim ağzı yetmezliği olmayıp sırf pıhtılaşması olanlara.... Pıhtılaşmam ve r.a. y var diye bana yatak istirahati önerdi...

Bak pıhtılaşma topiğinden birinin mesajını kopyalayım:

Bugün bir doktor aracılığı ile Ankara'dan genetik uzmanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Ceylaner ile görüştüm.Benden hemen tüm tahlil sonuçlarını istedi.Mail attım ve okur okumaz bana geri döndü Serdar Bey telefonla.

Gerçekten bu insanlar kendilerini hiç karşılıksız bilime ve insna sağlığına adamışlar,helal olsun walla.

Benim değerlerim ve önerilen tedavi şekli şu idi arkadaşlar:
Factor V G1691A (Leiden)
ß Fibrinogen- 455 G>A
MTHFR A 1298 C genlerinde heterozigot mutasyon.

Gebelikten 3 ay önce (ki ben yaklaşık 1 yıl kullandım) günde 1'er adet Coraspin 100 mg,Neuvitan 50 mg,Folbiol ve gebeliktede 0,4 Clexan ve Coraspin'e devam,Folbiol 12.haftada kesilmişti.

Serdar Bey tedavinin doğru olduğunu,benim başıma gelen olayın %1-2 vakada görülebildiğini söyledi.
ığne ve aspirin tedavisinin faydası olmadığını lütfen düşünmeyin dedi,bundan sonraki gebeliğinizde aynı tedavinin,iğne dozuda aynı kalarak devam etmesinin doğru olacağını,gebeliğim sırasında da mümkün olduğunca kısa yürüyüşler yaparak aktif bir gebelik geçirmem gerektiğini söyledi.

Ben düşük tehlikem nedeniyle 16.haftaya kadar yattığımı söyleyince;bir dahaki gebeliğinizde iletişim halinde oluruz,yine öyle bir tehlikeniz olursa tehlikenin nedenine göre doktorunuzla ortak bir karar veririz dedi.

Ben düşük tehdinin kanama ile ortaya çıktığını,bunun nedenini de doktorumun iğne ve coraspin kullanımında kanama olabilir,ama tedbirli davranıp istirahat edin,şeklinde beni yönlendirdiğini söyleyince,Serdar Bey doğru dedi,iğneler hafif kanamalara neden olabilir dedi,ama düşük tehdidi nedeni rahim ağızı yetmezliği ise tabii ki size hareket edin demiycem,nedene göre önlemimizi alırız dedi.

Ve lütfen endişe etmeyin dedi,bir sonraki gebeliğinizde benimle iletişime geçin,doktorunuzla birlikte takibinizi yapalım dedi.

yok canım rahim ağzı yetmezliği olmayıp sırf pıhtılaşması olanlara.... Pıhtılaşmam ve r.a. y var diye bana yatak istirahati önerdi...

Bak pıhtılaşma topiğinden birinin mesajını kopyalayım:

Bugün bir doktor aracılığı ile Ankara'dan genetik uzmanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Ceylaner ile görüştüm.Benden hemen tüm tahlil sonuçlarını istedi.Mail attım ve okur okumaz bana geri döndü Serdar Bey telefonla.

Gerçekten bu insanlar kendilerini hiç karşılıksız bilime ve insna sağlığına adamışlar,helal olsun walla.

Benim değerlerim ve önerilen tedavi şekli şu idi arkadaşlar:
Factor V G1691A (Leiden)
ß Fibrinogen- 455 G>A
MTHFR A 1298 C genlerinde heterozigot mutasyon.

Gebelikten 3 ay önce (ki ben yaklaşık 1 yıl kullandım) günde 1'er adet Coraspin 100 mg,Neuvitan 50 mg,Folbiol ve gebeliktede 0,4 Clexan ve Coraspin'e devam,Folbiol 12.haftada kesilmişti.

Serdar Bey tedavinin doğru olduğunu,benim başıma gelen olayın %1-2 vakada görülebildiğini söyledi.
ığne ve aspirin tedavisinin faydası olmadığını lütfen düşünmeyin dedi,bundan sonraki gebeliğinizde aynı tedavinin,iğne dozuda aynı kalarak devam etmesinin doğru olacağını,gebeliğim sırasında da mümkün olduğunca kısa yürüyüşler yaparak aktif bir gebelik geçirmem gerektiğini söyledi.

Ben düşük tehlikem nedeniyle 16.haftaya kadar yattığımı söyleyince;bir dahaki gebeliğinizde iletişim halinde oluruz,yine öyle bir tehlikeniz olursa tehlikenin nedenine göre doktorunuzla ortak bir karar veririz dedi.

Ben düşük tehdinin kanama ile ortaya çıktığını,bunun nedenini de doktorumun iğne ve coraspin kullanımında kanama olabilir,ama tedbirli davranıp istirahat edin,şeklinde beni yönlendirdiğini söyleyince,Serdar Bey doğru dedi,iğneler hafif kanamalara neden olabilir dedi,ama düşük tehdidi nedeni rahim ağızı yetmezliği ise tabii ki size hareket edin demiycem,nedene göre önlemimizi alırız dedi.

Ve lütfen endişe etmeyin dedi,bir sonraki gebeliğinizde benimle iletişime geçin,doktorunuzla birlikte takibinizi yapalım dedi.

Hımm haklısın,o zaman durum başka tabi...

Dogru soyluyorsunuz, tekil gebelikte alınan önlemlerin ilaçların hiçbiri ikizde bir ise yaramıyor nerdeyse, ikizlerde uygulanan tedaviler doktorun kar-zarar değerlendirmesi sonucunda elinden gelen herseyin yapılmaya çalışılması aslında...bu benim ikinci hamileliğim büyük oğlum 3,5 yasında şimdi, onu 40+3de doğurdum, hatta gelmedide suni sancıyla başlattık dogumu, üstelik 4 kilo doğmuştu...doktorumda onu diyor zaten gecmis deneyimin en büyük avantajımız, ben minyon biriyim, bu vucutla 4 kilo taşıdın sen diyor, banada en büyük morali bu veriyor, 24u atlayıp bir an önce ciğer geliştirici iğne olmak istiyorum...kendime hedefler koydum;
1. Ramazan bayramı (24. Hafta)
2. Okulların açılması (28. hafta)
3. Kurban bayramı (33. Hafta)
4. Dogum gunüm (37. Hafta)

Dogru soyluyorsunuz, tekil gebelikte alınan önlemlerin ilaçların hiçbiri ikizde bir ise yaramıyor nerdeyse, ikizlerde uygulanan tedaviler doktorun kar-zarar değerlendirmesi sonucunda elinden gelen herseyin yapılmaya çalışılması aslında...bu benim ikinci hamileliğim büyük oğlum 3,5 yasında şimdi, onu 40+3de doğurdum, hatta gelmedide suni sancıyla başlattık dogumu, üstelik 4 kilo doğmuştu...doktorumda onu diyor zaten gecmis deneyimin en büyük avantajımız, ben minyon biriyim, bu vucutla 4 kilo taşıdın sen diyor, banada en büyük morali bu veriyor, 24u atlayıp bir an önce ciğer geliştirici iğne olmak istiyorum...kendime hedefler koydum;
1. Ramazan bayramı (24. Hafta)
2. Okulların açılması (28. hafta)
3. Kurban bayramı (33. Hafta)
4. Dogum gunüm (37. Hafta)

Ben de ilk ciğer geliştiricileri 24.haftada yaptırmıştım ........ Tabi 32 + 4 de planlı sezaryan oldum ikizlerle........

Ben de ilk ciğer geliştiricileri 24.haftada yaptırmıştım ........ Tabi 32 + 4 de planlı sezaryan oldum ikizlerle........

Maşallah şimdi 2 yasına gelmişler bile, darısı hepimizin basına...33. hafta cok iyi, inşallah bende görebilirim o günleri, herhangi bir sorun yasadılar mı doğduklarında, kaçar kilo dogmuslardi?

Âmin canim inşallah hepimize nasip etsin Allahım...kendi dr'um hunilesme ve 2 cm rahim boyu kalmis demişti, 3 gün sonra atil yükselle detaylı ultrason için randevumuz vardı onun muayenesinden sonra napilacagini tekrar konuşalım dedi, atil beyde rahim boyu 3 cm olculdu hunilesmede yok dedi. Çok sevindim ama sok oldum, 3 gün önce kendi gözlerimle gormuştum hunilesmeyi nerdeyse alttaki oğlumun kafası girmek üzereydi, 3 gün sonra yine kendi gözlerimle gördüm normal bi rahim agzi, hatta atil beye doğru yeremi bakıyorsunuz acaba dedim, oda sadece 1 tane rahminiz var doğru yere baktığıma hiç şüphem yok dedi:) bu haftalarda ikizlerde olumlu sonuctan ziyade erken dogumu tetikleme riski de çok yüksek sıkı takip edelim yeter dediler, salı gunü kontrolum var yine merakla bekliyorum...neye inanacagima şaşırdım birbiriyle tam zıt iki görüntüde gözümün önünde...internette araştırdım benzer bişey yaşayan var mı diye yurtdışından bazı ornekler var benzer "dinamik rahim" olarak teşhis koymuşlar onlara ve yatarak gecirmisler...ama hiç turkce bir yazı yok bununla ilgili! 1 milyon soru isaretiyle dr'uma gitmeyi bekliyorum şimdi...

Bu arada bu topikte çok güzel bir arkadaşlık kurulmuş beni de kabul ederseniz çok sevinirim...

Arkadaşım hoşgeldin.Allah dayanma gücü,sabır versin..Bebeklerini de zamanında kucağına alırsın inşallah.

Maşallah şimdi 2 yasına gelmişler bile, darısı hepimizin basına...33. hafta cok iyi, inşallah bende görebilirim o günleri, herhangi bir sorun yasadılar mı doğduklarında, kaçar kilo dogmuslardi?

Çok teşekkür ederim..Darısı başınıza..Kızım 1780 gr,oğlum 1650 gr doğdular..15 gün küvezde kaldılar toparlanmaları için..Ödemlerini atınca 1500 gr a düştüler.. Çok özel bir sorun yaşamadılar çok şükür...Ancak prematüre oldukları için bakımları zor oldu biraz :)

Şu an oğlum kızımdan daha iri ama :)

kızlar az önce yiNE HABER ALDIK OĞLUM İYİMİŞ Ama kızımda sürekli apne oluyormuş çok üzüldüm inşallah atlatır lütfen dua edin

kızlar az önce yiNE HABER ALDIK OĞLUM İYİMİŞ Ama kızımda sürekli apne oluyormuş çok üzüldüm inşallah atlatır lütfen dua edin

Canım dualarım seninle, ikisini de sag salim evine götüreceksin inşallah...internetten baktım şimdi, prematurelerde olması normalmiş, monitorle yakından takibi yapılırmış bebeğin, bebek büyüyüp, gelişimini tamamladikca ortadan kalkacakmış. Senin bebislerinde emin ellerde inşallah, Allahım sanada dayanma gücü versin...

Kızlar selam:KK16:..

Sinem,canım dualarım bebişlerinle Allahın izniyle sağlıkla alacaksın bebişlerini kucağına:nazar: dualarım bebişlerinle.. Allah kucağına alacağın güne kadar sana sabır ve güç versin İnşallah

Ben,tatile gitmiştim ama geri dondüm malesef :KK43:( Eşimin babası cok hasta :KK43:( Eşim yanına gitti hastanede yanında yatarım belki diyerek beni götürmedi ...Durum sıkıntılı biraz inşallah iyileşir ..Dönüşü belli olunca tekrar yanına geçicem..Hayat plan yapmaya gelmiyor malesef:KK43::KK43:..

Hepinizi öpüyoeum:KK54::KK54:

Benim oğlumda da küvezdeyken arada apne oluyordu uykusunda..Prematüre bebeklerde normalmiş..Küvezden çıktıktan sonra da eşime dönüşümü takipteydik uyurken...Tabi uykusuzluğumuz hat safhadaydı o günlerde...

Kızlar selam:KK16:..

Sinem,canım dualarım bebişlerinle Allahın izniyle sağlıkla alacaksın bebişlerini kucağına:nazar: dualarım bebişlerinle.. Allah kucağına alacağın güne kadar sana sabır ve güç versin İnşallah

Ben,tatile gitmiştim ama geri dondüm malesef :KK43:( Eşimin babası cok hasta :KK43:( Eşim yanına gitti hastanede yanında yatarım belki diyerek beni götürmedi ...Durum sıkıntılı biraz inşallah iyileşir ..Dönüşü belli olunca tekrar yanına geçicem..Hayat plan yapmaya gelmiyor malesef:KK43::KK43:..

Hepinizi öpüyoeum:KK54::KK54:

Arkadaşım çook geçmiş olsun.Allah yardımcısı olsun kayınpederininde.Hayat plan yapmaya gelmiyor.Bunları yaşadıklarımızla görüyoruz zaten..Çok doğru söylemişsin.Allah kısmet etmediyse planlar boşuna..

canım bak yukarıda arkadaşın ikizlerinde de olmuş, şimdi 2 yaşındalarmış..
toparlanacaklar ALLAH ın izniyle... sende bol dua ederek ferahlamaya çalış.. stres yapma elinden geldiğince

X