Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Hic bisey yapilmadi canim ya ozaman verdikleri raporda ileri derece azalmis amniyon sivisi diyordu benim suyum geldi ama emr mi ray mi bilemiyorum ray olsa bebek rahimde durmaz asagi iner diyorlar ama benimki duruyordu önümüzdeki hafta ölçülecek rahim agzi 12. Hafta da birde protestan ne ise yariyor tam olarak

Discovery Elite cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Canım serklaj da çok basit değil riskleri var. Şayet sen enfeksiyon nedeniyle kaybettiysen demek enfeksiyona meyillisin serklajdada orada yabancı ip var bu da enfeksiyonu tetikleyebilir. Malesef çok olmasa da burada serklaj yapılıp kayıp yaşayan var. Bence mutlaka yakın ilde mesela izmirde perinatolağa git. progestanın erken doğumu engellemede etkinliği kanıtlanmış. araştırmalarda.

Bu arada biz geçen hafta bu forumdan 2 arkdaşla İskenderunda buluştuk herkese tavsiye ederim.

Merhaba herkese :KK3:

bu gün zeynep kamile gittim tahliller için.Dr a durumumu anlattım önce pi pisikoloğa gitmemi önerdi :KK52:

hangi tahlilleri yaptığını söylemedi :44: 2 tüp kan alındı, genetiğe gitmemi söyledi ordada yapılacak 3 test varmış.rahim filmi çektirip çektirmediğimi sordu
bukadarmı dedim tıp bukadar bennucum dedi :KK52: :KK33: :KK36: :KK9:

Merhaba herkese :KK3:

bu gün zeynep kamile gittim tahliller için.Dr a durumumu anlattım önce pi pisikoloğa gitmemi önerdi :KK52:

hangi tahlilleri yaptığını söylemedi :44: 2 tüp kan alındı, genetiğe gitmemi söyledi ordada yapılacak 3 test varmış.rahim filmi çektirip çektirmediğimi sordu
bukadarmı dedim tıp bukadar bennucum dedi :KK52: :KK33: :KK36: :KK9:

hayırlı olsun akadaşım güzel haberlere azkaldı...

Teşekürler canım önümüzdeki hafta giticem inş bi sorun olmaz

canım merhaba öncelikle hemşerimsin bende uşaklıyım ama burdurdayız iş gereği...senin durumun pek ray gibi değil bende arkadaşlara katılıyorum...mehmet akif şanlı var biliyosundur sana tavsiye ederim ben kendisiyle sadece telefonda görüştüm durumumu olduğum yerde doktor bulamasaydım ona gelecektim hiç gittinmi bu doktora bilmiyorum ama riskli gebelik takibi yapıyormuş görüşmeni tavsiye ederimm...Rabbim bir daha evlat acısı yaşatmasın inşllahh..

Bu arada biz geçen hafta bu forumdan 2 arkdaşla İskenderunda buluştuk herkese tavsiye ederim.

bu kişilerden birisi bendim, çok güzel bir gündü.aynı kaderi yaşadığın arkadaşlarında konuşup dertleşmek çok iyi geliyor, terapi gibi geldi chnb :) ayaklarına sağlık

bu kişilerden birisi bendim, çok güzel bir gündü.aynı kaderi yaşadığın arkadaşlarında konuşup dertleşmek çok iyi geliyor, terapi gibi geldi chnb :) ayaklarına sağlık

Ben de çok mutlu oldum elimden gelse herkesle tek tek görüşmek isterdim:))

Arkadaşlar merhaba;

Dün kızımı görmek için doktoruma gittim ultrasonda bakarken rahim darlığı gördü vajianadan bakmak lazım dedi transvajinal us yaptı ve rahim darlığı var dedi 19. haftamdayım normalde 35 mm ve üstü olması lazımmış benim 31 mm ameliyat gerekmiyor dedi 25 mm ve altına ameliyat yapıyorlarmıs...erken doğum riskin var dedi :KK43: haftada 1 iğne verdi ve düşük önleyici fitil verdi sabah akşam vajina yoluyla alıyorum 1 hafta sonra tekrar bakacak 10 gün yatmamı söyledi 5 dakikadan fazla ayakta kalma dedi inşallah 35 üstüne çıkarabilirim tedirgin oldum canım sıkıldı..annemde ve teyzelerimdede rahim darlığı varmış...Allahım hepimize yardım etsin bebişlerimizi sağ salim kucağımıza almayı nasip etsin...

canım merhaba öncelikle hemşerimsin bende uşaklıyım ama burdurdayız iş gereği...senin durumun pek ray gibi değil bende arkadaşlara katılıyorum...mehmet akif şanlı var biliyosundur sana tavsiye ederim ben kendisiyle sadece telefonda görüştüm durumumu olduğum yerde doktor bulamasaydım ona gelecektim hiç gittinmi bu doktora bilmiyorum ama riskli gebelik takibi yapıyormuş görüşmeni tavsiye ederimm...Rabbim bir daha evlat acısı yaşatmasın inşllahh..

ben surekli ona gidiyorum zaten ama eskisi gibi degil pek ilgilenmiyor ilk suyum geldiginde rahim agzi acilmismi die bakmadi bile sansizlik dedi sadece bu gebeligimdede hem ona hem medicalde emrah bey var ona gitiyorum sanli 3 gun once gittigimde sadece aspirin verdi ben sordum ray olabilirmi die 2 hafta sonra gel konusalim dedi bi tahlil bile istemedi kan idrar vb.. emrah bey hepsini istedi ilk gittigmde bakalim artik ikisinede gitecegim

Doğum yapan veya ileri haftalara gelen arkadaşlar doktorlarınız size proluton,protestan ve nidilatı ne zaman bıraktırdı?
Doktorum 34 haftadan sonra hepsini bırakmamı önerdi ama yabancı forumlarda baktım hep 36 ya kadar devam etmişler.
Nidilatı azalttım,azaltarak keseyim dedim,çünkü günde altı tane alıyordum,onda bile kasılmalarımın şiddetlendiğini hissediyorum.
Şimdi bu ilaçları bırakınca pat diye doğurmaktan korkuyorum:KK43:

Son düzenleme:
Geçmiş olsun cnm öncelikle. Emr (erken membran) suyun gelmesi yaşadığım tecrübeler doğrultusunda bir sebep değil sonuç. Neden Emr olur oncelikle ray var ise , miyom var ise , enfeksiyon var ise, doğuştan şekil bozukluğu var ise ... Bunlar Emr sebep olur. Her Emr olanda bebek aşağı inmez ki ben emr olduğumda henüz yerinde idi oğlum bir hafta sonra sancı ile indi. Her ray olanda sancısız olmuyor açılma veya doğum en büyük örnek benim çatır çatır sancı çektim. Ilk hamileliğinin sorunsuz geçmedi seni ray dan uzaklaştırmasın ama umarım yoktur.

Geçmiş olsun cnm öncelikle. Emr (erken membran) suyun gelmesi yaşadığım tecrübeler doğrultusunda bir sebep değil sonuç. Neden Emr olur oncelikle ray var ise , miyom var ise , enfeksiyon var ise, doğuştan şekil bozukluğu var ise ... Bunlar Emr sebep olur. Her Emr olanda bebek aşağı inmez ki ben emr olduğumda henüz yerinde idi oğlum bir hafta sonra sancı ile indi. Her ray olanda sancısız olmuyor açılma veya doğum en büyük örnek benim çatır çatır sancı çektim. Ilk hamileliğinin sorunsuz geçmedi seni ray dan uzaklaştırmasın ama umarım yoktur.

Ben 34 de hala kullanıyordum ama erken doğum yaptım. Dikiş varsa alınana kadar bekle bence.

Yok dikişim,benim asıl sorunum ray değildi de çok erken haftalarda çok kanadım ve bu rahim kasılmasına neden oldu,ilerleyen haftalarda kasılmaları tetikledi oradaki hasar.Kasıldıkça rahim ağzı kısaldı.Şimdi aklım çok karışık,prolutonu yaptırmadım da nidilatı azaltarak kullanmaya devam ediyorum.Progestanı vajinal kullanıyorum.Dr en geç pazar günü kes nidilatı dedi ama nasıl olacak,azaltınız bile arttı kasılmalar...

Selam kizlar öyle böyle dogdu dogcak derken 33+0 olduk yani 33 uncu haftamizda bitti sukurler olsun 34 den sonra kasilmam felan olursa durdurmiycagini soyledi doktorum cunku preklampsi belirtileri sanki az az var tahlillerim felan yapildi bi kac deger dusuk ciktigi icin 34 ten sonra ne zaman dogarsa artik :) Ama korkuyorum yinede cunku 3 kere ayrintili ultrason yaptirmistim kizimin safra kesesini goremediler ve yok dediler prinatologada gorundum oda goremedi.bu bize bi skinti yaratirmi yada herhangi bi problemi olurmu melegimin dusunceleri urkutuyo rabbim hepimiz hakknda hayirlisini versin ins.

canım senin emr nin sebebi neymis benim ki sebebsiz kaldi ama soyle dusunuyom babaannemin 6 cocugu var hayatta 4 tane dusuk yapmis, esimin annesinin ilk cocugu 5 aylik dusmus arkasindan 4 saglikli dogum yapmis bunlar ozamanin sartlarinda hic doktora gitmemis hic bi sekilde kader demek istiyom ama icimdr el vermiyor :eek:

merhaba arkadaşlar 21 haftalık ikizlere gebeyim. En sn muayenede rahim ağzım 20mm ölçüldü. Doktor ikiz gebelik olduğu için dikiş önermedi. Şu anda evde istirahatteyim. İkiz gebelik yaşayıp dikiş attıran var mı aranızda. Çok korkuyorum. Yatarak ne kadar devam edebilir bilmiyorum

merhaba arkadaşlar 21 haftalık ikizlere gebeyim. En sn muayenede rahim ağzım 20mm ölçüldü. Doktor ikiz gebelik olduğu için dikiş önermedi. Şu anda evde istirahatteyim. İkiz gebelik yaşayıp dikiş attıran var mı aranızda. Çok korkuyorum. Yatarak ne kadar devam edebilir bilmiyorum

Geçmiş olsun arkadaşım. İnşalla sağ salim vakitlice yavrularını alırsın kucağına. Haftan itibariyle de ayrıca ikiz olduğu için dr n risk almak istememiş. Yeni araştırmalar özellikle ikizlerde serklaj pek önermiyor hatta progestan kullnımını bile. Geçmişte erke haftalarda 12-16. haftalarda ikizlerde de serklaj yapılıp başarılar var ama çok acil değilse yani rahim açılmış ve acil serklaj durumu varsa atılan durumlar var. Dr nin yaklaşımı doğru gibi görünüyor. Şayet için rahat etmeyecekse yakınlarda bir perinatoloğa görünmeni tavsiye ederim.

X