Bebek Beslenmesi Sadece Mama ile Beslenen Bebek

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
hım anladım kilo başna 150 cc mama düşecek şekilde hesaplanıyor. mama miktarını bende öyle belirleyeyim bundan sonra bari. Sma bende denedim canım ama beğenmedi benim kız onu hiç içmedi. Duruyo öyle evde. Dr konusunda haklısın canım ama işte mahrumiyet bölgesindeyiz ne yaparsın... Bir tane dr var oda neye yetsin garip bebek takibi zaten yapmıyo anca hasta olnalarla ilgileinyor. Anlayacagın dr bulma işi yok. :KK43:(( artık burda sizlerden öğrenicem ne yapayım başka seçenek yok :KK43:( bunada bin şükür tabii ya burası da olmasa ne yapardım. çok sağol verdiğin moral için. bu arada kaç no bez e geçtin canım??

Canım hemen ek gıdaya geçme olurmu az sabret...merkeze çok mu uzaktasın bende ilçedeyaşıyorm...3 nolu bezdeyim cnm...Aşıları içinhemen doktora git cnm..

malesef benım sutum az oldugu ıcın 2. ayından ıtıbaren mama ıle beslendı ve 4.. ayından once asla ek gıda vermedım zaten hemende baslamamıstım yavas yavas ek gıdaya 6. ayında tam olarak gectı dr.un sana baslayacagı zamanı soyluyor canım.

slm kıslar oğlum 23 gunluk oldu ve sutum yetmıyor gunde ıkı yada 3 kere mama vermek zorunda kalıyorum ogunde 60 cc gayet guzel ıcıyor da 20 cc de su verıyordum yada rezene gazını cıkarsın dıye yanlışmı aceba bıde aptamıl cok pahalı yaa o yuzden bebelaca gecmeyı dusunuyorum ne dersınız sızce nıye bu kadar fıyat farkı var aralarında aptamıl dahamı ıyı ıkısınınde ıcınde aynı seyler var dıyorlar ama ne kadar dogru ya:KK43: kafam karıstı cook lutfen yardım edınn

slm kıslar oğlum 23 gunluk oldu ve sutum yetmıyor gunde ıkı yada 3 kere mama vermek zorunda kalıyorum ogunde 60 cc gayet guzel ıcıyor da 20 cc de su verıyordum yada rezene gazını cıkarsın dıye yanlışmı aceba bıde aptamıl cok pahalı yaa o yuzden bebelaca gecmeyı dusunuyorum ne dersınız sızce nıye bu kadar fıyat farkı var aralarında aptamıl dahamı ıyı ıkısınınde ıcınde aynı seyler var dıyorlar ama ne kadar dogru ya:KK43: kafam karıstı cook lutfen yardım edınn

canım sutunun yetmedıgını nerden bılıyorsun doktorun mu tavsıye ettı mamayı yoksakendın mı basladın cunku doktor bebegın kılo alımına gore bakıyor doktora sutum yetmıyor demıstım arada mama verıyorum demıstım 15 gun boyunca sadece anne sutu ver dedı ek bısey verme dedı 15 gun sadece kendı sutumu verdım gıttıgımızde de bebegım hıc kılo almamıstı doktor sımdı mama ya baslayabılırsın dedı ve bebelac veya aptamıl farketmıyor ben ılk baslarda aptamıl conformil verıyordum kabız oluyordu mamadan 4. ay cıvarı kabızlık duzeldı bu sefer kusma basladı ozamanda bebelac ar verdım kusması da duzelınce bebelac a devam ettım bence bebelac kullan ıkısıde aynı sey allah analı babalı buyutsun.yazmayı unutmusum su verebılırsın mama da ıctıgı ıcın ama rezene cok fazla verme bıkac cay kasıgı yeterlı.

Son düzenleme:
canım sutunun yetmedıgını nerden bılıyorsun doktorun mu tavsıye ettı mamayı yoksakendın mı basladın cunku doktor bebegın kılo alımına gore bakıyor doktora sutum yetmıyor demıstım arada mama verıyorum demıstım 15 gun boyunca sadece anne sutu ver dedı ek bısey verme dedı 15 gun sadece kendı sutumu verdım gıttıgımızde de bebegım hıc kılo almamıstı doktor sımdı mama ya baslayabılırsın dedı ve bebelac veya aptamıl farketmıyor ben ılk baslarda aptamıl conformil verıyordum kabız oluyordu mamadan 4. ay cıvarı kabızlık duzeldı bu sefer kusma basladı ozamanda bebelac ar verdım kusması da duzelınce bebelac a devam ettım bence bebelac kullan ıkısıde aynı sey allah analı babalı buyutsun.yazmayı unutmusum su verebılırsın mama da ıctıgı ıcın ama rezene cok fazla verme bıkac cay kasıgı yeterlı.

bugun doktordaydık oglum 3800 olmuş 1kılo almış ayda ama dogudugu gunden berı gunde en az bı kere mama verıyorum onun sayesınde toparladı ac kalınca uyumuyor oglum doktordan gelınce dedım mama vermıyım emzırdım sureklı 3 saat gozunu bıle kırpmadı en son mamayı verdım anında uyudu ac olmasa cocuk uyur doktora sordum aptamılle bebelac kıyaslanamaz bıle cok fark var dedı aptamıl aldık bızde bıde su verme zaten mamayı suyla yapıyorsun dedi rezeneyıde sordum verebılırsın dedı gaz yapıyor mamalar dedı

bu gün 2 saatli yolculuk sonucu nihayet dr a ulaştık rotavirüs aşısı yapıldı tartı bakıldı 5 950 geldi dr bu çok zayıf besleyin dedi günde şu kadar şu öğün şu cc diye iyi ama bzim bebek yemiyor dedim bende denemediğimiz mama kalmadı piyasada dedim kan tahlili istedi kansızlık ta başlamış belki o iştahhızlık yapıyordur dedi kan damlası ferrum verdi ayrıca ACD3 diye bir vitamin damlası bi diş işin jel bi de ateş düşürücü dolven yazdı.
benim kızımdan ayca küçük bebekler ondan iri :KK43:( 7 kg olanlar bile vardı yaklaşık aynı kiloda doğupta :KK43:( boyuda 61 cm olmuş birde şunu farkettim kızım ne giyse yakışmıyo boydan gelen badilerin içinde yüzüyo resmen enden. incecik birşey kaburgaları görünüyodu dr kalbini falan dinlerken. ben ne yapıcam kzılar yaa ek gıdaya da başlama daha erken dedi 5. ayda yavaş yavaş başlamak lazım dedi. yoğurt meyve suları sebze püreleri falan birşeyler anlattı bilgilendim biraz ama benim kız onları da yemiycek gibi duruyo kaşık maması verdim geçenlerde bebelac sütlü meyveli pirinçliden ama diliyle itip durdu yemiyo bu kız yaa zayıflıktan elime alınca kemiklerini inciticem diye korkuyorum valla :KK43:(( Ne yapıcam ben kızlar yaa

bu gün 2 saatli yolculuk sonucu nihayet dr a ulaştık rotavirüs aşısı yapıldı tartı bakıldı 5 950 geldi dr bu çok zayıf besleyin dedi günde şu kadar şu öğün şu cc diye iyi ama bzim bebek yemiyor dedim bende denemediğimiz mama kalmadı piyasada dedim kan tahlili istedi kansızlık ta başlamış belki o iştahhızlık yapıyordur dedi kan damlası ferrum verdi ayrıca ACD3 diye bir vitamin damlası bi diş işin jel bi de ateş düşürücü dolven yazdı.
benim kızımdan ayca küçük bebekler ondan iri :KK43:( 7 kg olanlar bile vardı yaklaşık aynı kiloda doğupta :KK43:( boyuda 61 cm olmuş birde şunu farkettim kızım ne giyse yakışmıyo boydan gelen badilerin içinde yüzüyo resmen enden. incecik birşey kaburgaları görünüyodu dr kalbini falan dinlerken. ben ne yapıcam kzılar yaa ek gıdaya da başlama daha erken dedi 5. ayda yavaş yavaş başlamak lazım dedi. yoğurt meyve suları sebze püreleri falan birşeyler anlattı bilgilendim biraz ama benim kız onları da yemiycek gibi duruyo kaşık maması verdim geçenlerde bebelac sütlü meyveli pirinçliden ama diliyle itip durdu yemiyo bu kız yaa zayıflıktan elime alınca kemiklerini inciticem diye korkuyorum valla :KK43:(( Ne yapıcam ben kızlar yaa

Canımm.....sabırlı ve sakin ol...kulaktan dolma bilgilerle ekgıdaya geçme çocuğu yemekten tiksindirirsin...bebeklerin diller itmerefleksleri geçmede ek gıdaya geçemezsin hele sütlü pirinçliden hiç..az ama sık sık yedirmeyi denese bak ben bebeğime öyle kilo aldırdım....yarım saatte bir 30cc ver.. uyuduğu zamanlardada ver ben böyle verdim bunu dene bana haber lütfen..ayrıca bebeğini hiçbir çocukla karşılaştırmasağlıcakla ve esenlikle kal....

Canımm.....sabırlı ve sakin ol...kulaktan dolma bilgilerle ekgıdaya geçme çocuğu yemekten tiksindirirsin...bebeklerin diller itmerefleksleri geçmede ek gıdaya geçemezsin hele sütlü pirinçliden hiç..az ama sık sık yedirmeyi denese bak ben bebeğime öyle kilo aldırdım....yarım saatte bir 30cc ver.. uyuduğu zamanlardada ver ben böyle verdim bunu dene bana haber lütfen..ayrıca bebeğini hiçbir çocukla karşılaştırmasağlıcakla ve esenlikle kal....

yarın sabahtan itibaren bide böyle deneyeyim. saat bşı az az belki işe yarar . bu arada canım neden sütlü pirinçli kaşık mamayla başlama dedin??

sağol canım birde böyle deneyeyim belki işe yarar. bide canım neden sütlü pirinçli ile ek gidaya başlanmaz dedin???

sağol canım birde böyle deneyeyim belki işe yarar. bide canım neden sütlü pirinçli ile ek gidaya başlanmaz dedin???

bildiğim kadarıyla oan 6.ayda geçiliyooo.amaşimdi az az elma suyu ver ya da denebakalım sevecek mi..ama asla zorlama...az az annesi..sevdiresevdire...ama sabırlı ol..Allaha dayan...<mübarekgünlergeliyoo bolbol dua et..

şuan kendini boş yere üzüyorsun benim bebeğim hiç emmedi sağarak 16 gün anne sütü alabildi sonrasında hipertansiyon ve böbrek hastalığım yüzünden sütüm kesildi neler yapmadım ki satılık anne sütü bile aradım süt anneler buldum ama doktorum kabul etmedi aptamil 1 e devam dedi bazen gün boyunca toplam 100 cc bile mama yemediği oluyordu ya ölürse allah korusun diye gece gündüz ağlıyordum tüm biberon markalarını denedim ama asla mamayı değiştirmedim azimle ben bu kıza bu mamayı sevdiricem diye uğraştım bazen saat başı 30 cc az ama sık verdim aç bırak yer dediler denedim yine yemedi saatlerce ağzına sıkarak yediriyordum zorla uykuda veriyordum biberon dr brawns da karar kıldık avent bizimkinin ağzına çok sert geldi ememedi kullndığın ne bilmiyorum ama bilgin olsun diye söylüyorum ve suan altı aylık 6400 gr bebeğini diğerleriyle asla kıyaslama 5 aylık olup 10 kilo olanlarda var önemli olan sağlıklı olması ek gıdaya dördüncü ay dolduğunda meyve püreleri ve kaşık maması ile geçebilirsin marka olarak hipp önerdi bizim doktorumuz zamanla alışıyor ilk günler dil itme refleksiyle dışarı çıkarıp öğürüyor yavaş yavaş emzik yardımıyla alıştırabilirsin bebeğinin kilosu gayet normal aralıkda benim kızım hala günlük yemesi gereken mamanın hep yarısını yiyor yavaş yavaş ek gıdaya geçebilirsin kuşluk vakti meyve püresi kayısı ve erikle başla kavanoz pürelerinden kaka yapımınıda kolaylaştırır,kaşık mamasıda hip organik elmalı 4.aydan itibaren olanından başlamıştım ben akşam yatmadan önce yediririyorum

şuan kendini boş yere üzüyorsun benim bebeğim hiç emmedi sağarak 16 gün anne sütü alabildi sonrasında hipertansiyon ve böbrek hastalığım yüzünden sütüm kesildi neler yapmadım ki satılık anne sütü bile aradım süt anneler buldum ama doktorum kabul etmedi aptamil 1 e devam dedi bazen gün boyunca toplam 100 cc bile mama yemediği oluyordu ya ölürse allah korusun diye gece gündüz ağlıyordum tüm biberon markalarını denedim ama asla mamayı değiştirmedim azimle ben bu kıza bu mamayı sevdiricem diye uğraştım bazen saat başı 30 cc az ama sık verdim aç bırak yer dediler denedim yine yemedi saatlerce ağzına sıkarak yediriyordum zorla uykuda veriyordum biberon dr brawns da karar kıldık avent bizimkinin ağzına çok sert geldi ememedi kullndığın ne bilmiyorum ama bilgin olsun diye söylüyorum ve suan altı aylık 6400 gr bebeğini diğerleriyle asla kıyaslama 5 aylık olup 10 kilo olanlarda var önemli olan sağlıklı olması ek gıdaya dördüncü ay dolduğunda meyve püreleri ve kaşık maması ile geçebilirsin marka olarak hipp önerdi bizim doktorumuz zamanla alışıyor ilk günler dil itme refleksiyle dışarı çıkarıp öğürüyor yavaş yavaş emzik yardımıyla alıştırabilirsin bebeğinin kilosu gayet normal aralıkda benim kızım hala günlük yemesi gereken mamanın hep yarısını yiyor yavaş yavaş ek gıdaya geçebilirsin kuşluk vakti meyve püresi kayısı ve erikle başla kavanoz pürelerinden kaka yapımınıda kolaylaştırır,kaşık mamasıda hip organik elmalı 4.aydan itibaren olanından başlamıştım ben akşam yatmadan önce yediririyorum

canım sende çok zor günler geçirmişsin belli ama benide en iyi sen anlarsın işte çünkü sende benimle benzer durumlar yaşamışsın. biberon markalarından avent bebedor ve chicco denedim avent dediğin gibi çok seert geldi içemedi chicconun kauçuk emzikli olanlardan aldım onları biraz daha sevdi gibi. dr brawns hiç denemedim. 4. ayını doldurdum bende hatta 4 ay 1 haftalık oldu ama ek gıda için nasıl bi taktik izlesem bilemiyorum tam olarak canım hiip in organik olduğunu bende duymuştum ama bebelac ve aptamil i zor buluyorm burda onları bulamam internnetten sipariş vermem gerekir. biberon mamalarını aptamil bebelac hero bayb sma gold denedik ama bişiy değişmedi. Ek gıda da bebelac kaşık maması verdim yemedi. mamadan yoğurt yaptım onuda sevmedi. meyveleri sever belki. Saol önerilerin için

bencede cnm kilosu gayet normal. anne adayının sakin olması çok önemli ilk başlarda az az ver yemezse 4-5 gün sonra yenıden ver sakın zorlama. sonra hiç yemez. yiyeceklerın hepsinide aynı anda deneme. daha senınki cok ufak. önce meyve suyundan başla derim sonra sebze corbası. 5. aydada muhallebi ve yogurt eklersın. kaşık mamalarındanda dene tabıkıde. benim kızım 6 aylıkkken 7 kılo cıvarıydı. şuan 12 bucuk. bir bucuk yasında tabıkıde. doktor ıkı yasında cocuk kılosunda dedı maasallah.. bende zor gunler yasadım ama gecıyor merak etme. sadece kıloyu cok cok takma önemli olan sağlığıı başkalarının ne dedıgı hiç önmeli değil.. benim kızımada derlerdi 6-7 aylıkken ne kadar ufak diye. üzülüyor insan ama genede önemli olan sağlık problemin olmayışıı

çok sağol canım yaa allah razı olsun gerçekten çok aydınlattın beni.Bunca işin arasında burada beni ve bu sayfayı okuyanları bilgilşendirmen çok büyük bir iyilik çok saol. Kızlarımız sanırım aynı yaştalar yani aynı aydalar demek istedim:)) bende denemeye başlayayım yarın mevye sularıyla başlıyayım. canım maşallah kızın iyi besleniyormuş ek gıdaya güzel alışması önemli tabii sonrasında sorun yaşmamak için planlı olmak lazım senin gibi. Elma suyunu içmedi diye de bence çok üzülme belki bebek sevmemiştir sonunçta bizim de sevdiğimiz sevmediğimiz meyveler var değil mi? Ya da değişik gelmiştir şeftaliden sonra zamanla alışır bence ona da . Dr unda bayağı bilgili bir dr muş. Normal devlet hastanesıne mi götürüyorsun çocuk dr una? yoksa özel hastane falan mı??

ne demek canım:KK71:

evet bebeklerimiz aynı aydalar benimki de anne sütü almıyor bu yüzden uzun uzun anlattım
elmayı sevmedi ama armut ve kayısıyı da çok beğendi
çorbayı da içiyor ama öyle istekle değil
çocuk doktorumuz gerçekten çok iyi ve ilgili
,özel hastanede canım

kaşık maması olarak da Türk maması olan arı mamayı aldım
4.aydan itibaren sütlü pirinçi olanı
2 lira gibi bir fiyatı var üstelik bebeğim de çok sevdi

çorba derken ne çorbası veriyorsun canım???

anlatmıştım canım o uzun mesajımda

ufak bir patatesin yarısı,yine öyle az kabak ve havucu küp küp doğruyorum
bir tatlı kaşığı pirinç ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını
iki bardak içme suyu ile kaynatıp blenderden geçiriyorum ve yere kaşıkla yemezse de biberonla veriyorum

zamanla patlıcn hariç başka sebzeler de ekleyebilirsin ben arada maydonoz da katıyorum bir iki dal
aklımda fasülye var bir kaç gün sonra da

anlatmıştım canım o uzun mesajımda

ufak bir patatesin yarısı,yine öyle az kabak ve havucu küp küp doğruyorum
bir tatlı kaşığı pirinç ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını
iki bardak içme suyu ile kaynatıp blenderden geçiriyorum ve yere kaşıkla yemezse de biberonla veriyorum

zamanla patlıcn hariç başka sebzeler de ekleyebilirsin ben arada maydonoz da katıyorum bir iki dal
aklımda fasülye var bir kaç gün sonra da

hımm anladım seze çorbası veriyorsun bende denedim ama benim kız hiç yemedi 1 kaşık bile yediremedim maalesef :KK43:(( tükürdü durdu bende zorlamak istemiyorum. Geçen gün hero bayb nin kavanoz maması ananas şeftalili meyve püresini verdim tek seferde kavanozun yarısı yedi çok şaşırdım :nazar::nazar: :nazar: onun dışında başka birşey pek veremiyorum maalesef :KK43:((

bu arada sizce hazır kavanoz mamaları sebze püreleri de var meyve püreleri de sizce sağlık lı mı??? Evde yapılan daha iyi olmaz mı????

bu arada sizce hazır kavanoz mamaları sebze püreleri de var meyve püreleri de sizce sağlık lı mı??? Evde yapılan daha iyi olmaz mı????

canım elbetteki evde yapılan daha sağlıklıdır,tartışmaya bile gerek yok ama yemiyorsa napacaksın?aç mı kalsın?
ben de çok direndim vermemek için ama beslenememesinden daha iyidir deyip veriyorum.hero baby de bi dönem çalışan gıda mühendisi bir arkadaşım var.onunla görüştüm bu konuyu,kesinlikle çok titiz bir şekilde hazırlanıp çok ciddi denetimlerden geçiyor,kendi çocuğum olsa çekinmeden yedirirdim dedi.ha başka türlü deseydi mecbur yine yedirecektim ama şimdi içim biraz daha rahat veriyorum.meyveden ziyade sebzelerden veriyorum ben.evdeki meyveyi yiyor ama sebzeyi ağzına sürmüyor.
annemler hero baby üretim tesislerine çok yakın oturuyor.gittiğim zaman satış mağazasına uğrayıp taze olarak alıyorum ürünlerden,sevdiğini yiyor,sevmediği çöpe gidiyor.üzülüyorum ama yapacak bir şey yok.
bu arada sana daha önce yazmıştım hatırlarsan,mucize bekleme diye.yavaş yavaş alışır bebeğin,ek gıdaya geçiş zor bir süreç.2,5v aydır uğraşıyorum daha tam bir düzen oturmuş değil.bugün sevdiğini yarın yemiyor.bazı dönemler asla ağzını açmıyor.sen de zamanla kendinize göre bir düzen oturtursun.oyunla,şarkıyla 2-3 kaşık derken doyurursun.
o doktorlar da çok biliyorlar.kolaysa gelip kendileri yedirsinler.sinir oluyorum ahkam kesiyrolar oturdukları yerden.şunu yedir bunu yedir.yemeyince yemiyor işte.

ahh be canım ne cok üzüp yıpratmıssın kendini
tamam normalden zayıf olabilir ama cok cok düşük te değil
mesela 6 aylıkken en düşük 5.4 olması gerekir bebeğin..
yani bebeğin sınırın altında değil üzme kendini

X