Savurgan Nişanlı/Koca (Nasıl Adam Edilir?)

o zaman 1300 liranın çok az bi para olduğunun farkındasındır. bunla yesin mi içsin mi gezsin mi para mı biriktirsin? yani ben savurgan da olsam nişanlım sen bana parayı ver ayda 300 lira ile geçin dese dur bakalım noluyoruz derim. ne alaka yani. aldığı şeylere laf etmişsiniz ama poğaça ve içecek? yani bi insan her gün bi poğaça yese ayda olsun olsun 50 lira olsun, buna da laf edilmez. bence nişanlınız çok savurgan değil. günümüz şartlarında orta direğin bile altında bi para kalıyor eline. yetmemesi gayet normal.

Peki ne yapayım yani tamamen kendi haline bırakıp tüm düğün ve ev masraflarını ben mi sırtlanayım? Onun mu birşeylere katkıda bulunmasını bekleyeyim? Yoksa bende elimi ayağımı çekip hiçbir şekilde evlilik adına adım atmayayım mı?

Peki ne yapayım yani tamamen kendi haline bırakıp tüm düğün ve ev masraflarını ben mi sırtlanayım? Onun mu birşeylere katkıda bulunmasını bekleyeyim? Yoksa bende elimi ayağımı çekip hiçbir şekilde evlilik adına adım atmayayım mı?

valla ben adam etmeye uğraşacağıma hazır adam bulurum daha iyi. hemen nişanlanmışsınız, tanımaya çalışsaydınız biraz belki bu kadar ileri gitmezdiniz. hadi şimdi elinden parasını aldınız, evlenince de banka kartına el mi koyacaksınız?

Tavsiyelerim
1. çalışın, böylece kendi maaşınızla ilgilenir başkasının maaşı nedeniyle endişelenmezsiniz
2. halihazırda adam olmuş erkeklerle evlenin

valla ben adam etmeye uğraşacağıma hazır adam bulurum daha iyi. hemen nişanlanmışsınız, tanımaya çalışsaydınız biraz belki bu kadar ileri gitmezdiniz. hadi şimdi elinden parasını aldınız, evlenince de banka kartına el mi koyacaksınız?
İyi gazladınız muhtemelen gidip bugün konuşacağım yüz yüze. :KK70: Adam da diyecek ne oluyor ne bu hırçınlık asabiyet.
Tavsiyelerim
1. çalışın, böylece kendi maaşınızla ilgilenir başkasının maaşı nedeniyle endişelenmezsiniz
2. halihazırda adam olmuş erkeklerle evlenin
Tavsiye için teşekkürler

1. Çalışıyorum.
2. Zaten işin sonu onu gösteriyor bu zamanda böyle olan ilerde daha beter olur şimdi baş edilmiyorsa ilerde hiç edilmez.

Bence yine aynı konuyu açıp konuşma. Düğün nişan zamanı geleneksel olarak kız tarafının üstüne düşenleri gerçekleştirin.

Kredi mi çekti. Bırakın aylık ödemesini o düşünsün yapsın. Evlendiğiniz zaman mutfaktı faturaydı bazılarını anlaşarak siz ödeyin. Daha fazlasını yapmayın. Kalan paranızı istediğiniz gibi değerlendirin. Eşiniz senin maaşını ne yaptığını bilmesin. Borç ödedim der geçersin.

Para mevzusu zor bi mevzu. Karşılıklı olarak birbirinize karışmayın. Bu konuda dili yanmış biri olarak söylüyorum bunları

Boyle biriyle karsilastigimda cozumu ayrilmakta buldum.
Su an hem geziyorum tozuyorum hem gelecegim icin biriktiriyorum hem aileme katkida bulunuyorum.
Ve ilerde ancak bana benzer biriyle evlenirim.
Sanada tavsiye ederim. Kimse kimseyi degistiremez. İte kaka zorla adama biriktir diyemezsin. Sen kendi lukslerinden vazgecmissin o gecmiyorsa ozaman ayril.

Sigarayı kesinlikle bıraktırın. Sanırım sizde içmiyorsunuz , zaten evlilikte sigara içen eş iğrenç bir şey olur. 400 tl yi de size verir direkt böylece

Valla ne yalan söyleyeyim burada yazılanlardan sonra evliliğe hevesli olmama durumunu bende ciddi ciddi düşünmeye başladım. Akıl akıldan üstündür derler. Ben de çok har vurup harman savuran birisiydim ama onunla hayatımı birleştireceğim için güzel bir hayatım mutlu bir evliliğim olsun diye hiçbir eksiğimiz olmasın diye bir anda kıstım harcamalarımızı. En kötüsünden haftada 20 lira kaş bakım masrafım olurdu onu bile kendim hallediyorum. Minibüs metrobüs kullanırdım artık yakın mesafelere yürüyorum. Çünkü hep aklımda kenarda biriktirdiğim paranın mutluluğu oluyor. Ama onda öyle bir rahatlık var. Dediği şey de 20000 TL kredi çekicem sonra evlenicez borcunu da ben ödicem. Ben de inatla karşı çıkıyorum kredi ile düğün nişan yapmam borçsuz evlenelim krediyi ilerde ev alırken çekeriz diye. Anlatmak istediğimi birebir anlamışsınız. Ciddiyetin farkında değil, lay lay lom gidiyor. Erkek zaten geç olgunlaşıyor 28 yaşında bir erkek demek zaten yarı çocuk demek.

Az önce aradı mesela sigara molasına çıkmış iş yerinde. İster istemez soğuk konuştum sezinledi bir şeyler. Ne oldu falan dedi. Yok birşey canım uyuyordum diyip geçiştirdim. Kadınlar kulübünde seni gömüp duruyorum sen ne beter bir herifmişsin senden bi yol olmazmış öyle diyorlar falan diyemedim tabi ki. O da bozuldu kısa kesti kapattı telefonu. Demem o ki burada söylenen şeyler ister istemez bizi etkiliyor. Hayatlarımızı sevdiklerimizi geleceğimizi. O yüzden en doğru kararı vermeye çalışıyorum. Evlenmeden para istemek tabi ki hoş değil ama mesela ben savurgan olsam ve o benden istese ben verirdim bu sevgi ile. Düşünmezdim yani ilerde ne olur diye. Dursun onda biriksin derdim. Demek ki o benim baktığım gibi bakmıyor bu ilişkiye ve evliliğe.

Aynen öyle zorla olabilecek bir şey değil. Zorla bir yere kadar itelenir. Bir yerden sonra patlar tartışmalar başlar. Oturup ciddi ciddi konuşmayı düşünüyorum bu konuyu onunla. Ya bu gün ya da ay sonunu mu beklesem diyorum.

Benim de en büyük korkum bu. İleride aynı şekilde devam etmesi. Sonuçta bir eve girince masraflarımız artacak belki gücüm yetmeyecek tek başıma sırtlamaya. Ben stres olup borç harç yüzünden üzülürken onun hayatına olduğu gibi lay lay lom devam etmesi bir yerden sonra boşanma sebebi haline gelir. Kimse boşanmak için evlenmiyor. Ömür boyu birlikte olmak ve birlikte ölmek adına aynı yastığa baş koyuyorsun. Ama böyle bir sıkıntı ufukta gözükürken nasıl adım atacağım bilmiyorum.

Kimisi diyor kendi haline bırak. Kimisi diyor eşya aldır takside bağla. Düşünüp duruyorum en doğrusu hangisi diye.

Ben sizi anladim cunku bende su anda nisanlilik surecindeyim ve evlilik hazirligindayim.Bu tamamen karsindaki insanin evlilige ne kadar hazir olusuyla alakali.Bana seneler sonra ilk defa evlilige maddi ve manevi olarak hazirim dedi ve surece girdik ve gercekten maddi ve manevi her turlu uzerine duseni yerine getiriyor.Bu da baya bir seneyi buldu ama erkeklerde olgunlasma dedikleri sey de bu sanirim.
Kestirip atmak ta istemiyorsunuz ama bu durum caninizi fazlasiyla sıkıyor.Bence cok ciddi bir sekilde konusun.Gerekiyorsa rest cekin.(ben yaptim ve bu surece girdik) Bu ciddiyetteyse zaten duzelecektir.Ama acele etmeyin.Birseye gec kalmis degilsiniz.

Hesaplara bak ben ekonomist olarak böyle hespalar yapmadim esimin maasi ile ilgili. Ha dur. Dogru ya. Ben böyke kurusuna ne maasini bilirdim,ne kime ne kadar para harcadigini..

Canım haklısın da şu da bir gerçek ki senin borçsuz evlenme hayalin için en az 4 sene sonraya ertelemeniz lazım düğününüzü. Bak 2000 tl maaşla 1000 tl kenara nasıl koyacak orası biraz zor bence. Bugun bi yürüyüşe çıktığında bir yere oturmasan bile 1 simit bi su alsan 3 4 tl paran gidiyor görünmez yere. Ee bu adam işyerinde çay kahve de içiyordur. En ucuz sigaranın paketi 10 tl zaten. Sigarası ayda 300, çayı da 100 tutsa, ulaşım gideri görünmez masraflar onlar da 150 tutsa zaten 500 tlsi gitti. 300 de telefona ödüyormuş. Kaldı eline 1200 tl.. e hiç mi dışarıda yemek yenmeyecek, bi tatlı ısmarlamayacak size? Oradan biriktirse biriktrde en fazla 500-600 tl biriktirebilir. O da yılda 6 -7 bin eder. Bugün gelinliği beyaz eşyası düğün salonu mobilyası takısı derken en en en uygun düğün 30-40000 tlden aşağıya çıkmıyor. Bu da hesaba göre bir 4 yıl para biriktirmeniz gerektiği anlamını taşır. İsterseniz evlilği biraz erteleyin.. en azından bir 4 yıl ikiniz de para biriktirip sonra evliliği düşünün.. Aldığı maaş hemen harekete geçilebilecek güce sahip bir maaş değil çünkü.. daha yüksek maaşlı bir işe geçemez mş acaba:/

Evlenirken kredi çekip,senelerce uğraşacaksınız valla.
Benim eşim de inanılmaz savurgandı. Para idaresi konusunda yetenek sıfır.
Yiyelim,içelim,gezelim havasındaydı hep.
. Hem evlenmeden önceki borçlarını ödedik,hem de evlenirken yaptığımız borçları. Hem de yedik,içtik,gezdik.
Kırlarda uzanıp gökyüzünü seyredip "amaaan satmışım bu dünyanın anasını,oh missss" diyordum.
Zaman zaman yaptığı müsrifliklere kızsam da 4 sene ona uydum.
Sonra dank etti.
Bir b.k sahibi olmadığımızı fark ettim.
Kopardım fırtına normale döndük şükür.
Ama bazen kırlarda uzanıyoruz hala.

2000 tl paranın birde 4 te 1 sayılacak kısmını neden ailesine veriyor? Aldığı maaş ne ki birde dağıtıyor.

Böyle biri ile evlenilir mi ? Onun muhasebesini yap.

Bence evlenilmez.

Kızlar selam, herkesin derdini okuyunca bende kendi derdimi anlatmak istedim. Belki farklı bir fikir veren olur.

6 aydır tanıdığım birisi var. Geçen sene kendi aramızda nişan yaptık ama önümüzdeki günlerde de resmi olarak nişanımız var. İyi hoş güvenilir sadık ve bana bağlı bir adam ama sorun şu ki;

TAMAMEN SAVURGAN VE PARASININ HESABINI TUTAMAYAN BİR ADAM.

Muhtemelen birçoğunuz benim eşim de öyle diye cevap verecektir. Erkeklerin çoğunun böyle geleceği düşünmeden para harcayan ve günlük yaşayan kişiler olduklarını biliyorum ama bir evlilik yoluna gireceğim insana para konusunda güvenememek canımı gerçekten çok sıkıyor.

2000 TL maaşı var. 300 TL aylık annesine veriyor. 400 TL'de sigarası var. Yani eline 1300 TL para kalıyor bu giderleri çıkarınca ve bu giderler sabit. Annesi bana diyor ki sen ondaki paranın en az 1000 TL'sini al kenara koy her ay. Adamla konuşuyorum bana tamam canım vericem hayatım vericem diye diye ay sonunu getiriyor.

Bakın bugün 24'ü ben bırakın 1000 TL'yi 600 TL'ye kadar düşmeme rağmen onu bile alamadım ondan hala. Paragöz bir insan değilim kesinlikle ama ben yarın bir yuva kuracağım bu adam kira ve fatura ödemezken annesinin evinde yaşarken 2000 TL'den bana 600 TL bile veremiyorsa ileride kendi evini nasıl geçindirecek ki yahu.

Diyeceksiniz parayı ne yapıyor? Başkasına mı harcıyor? Başkasına harcamadığını biliyorum yemeyi içmeyi çok seviyor. Bir şey alırken fiyatına bakmıyor. Beni hep bir yerlere götürmek gezdirmek istiyor. Her hafta sinemaya gidiyoruz düzenli olarak. Yani benim dışımda ve kendi yediği içtiği dışında para harcadığı bir yerde yok. Ama nasıl anlatayım mesela normalde her eve seyrek giren şeyleri sık sık tüketiyor. Bugün hanginiz 1-2 günde bir sucuk yiyorsunuz ya da kavurma yiyorsunuz? Her sabah işe giderken poğaçalar, her akşam eve gelirken bol bol içecekler. Yani demek istediğim para ufak ufak da olsa bir şekilde gidiyor. Hiçbir şekilde kenara koyayım bu da biriksin düğünüme katkı olur falan YOK.

Defalarca kavga ettim. Her kavgada tamam vereceğim diye sözler verdi. Ay sonu geldi ben daha bu ayki maaşından para alıp da kenara koyamadım. Zaten şu an kurcalayıp baksam 600 TL parası bile kalmamıştır 100 200 TL ile geziyordur. Cebindeki son parayı da nasıl çekip alayım bu defa gidip milletten borç alacak ya da iş yerinden avans çekecek.

Ne yapayım bilmiyorum, bazı arkadaşlar diyor git maaşının yattığı hesaptan maaşın yattığı gün tüm parayı çek ve ona sadece ihtiyacı kadar olanı ver diyorlar. Böylece en azından nisan ayında adam olmayı öğrenir diyorlar. Sizce bu tarz birşey mi yapmalıyım? Kendi rızası ile vereceği yok acaba zorla çakallıkla alma yollarına mı gideyim? :KK43:
Kazanıyor, yiyecek. Kendi karar vermeden sizin zorunuzla yetişkin biri birikim yapmaz. Boşuna uğraşmayın. Tutumlu maaşının hepsini biriktirip aç gezen birisini istiyorsanız öyle birini bulabilirsiniz. Veya kendiniz kazanın birikim yapın başkasının maaşına karışmayın en rahatı. Hatta daha da rahatlamak isterseniz birikim diye kendinizi ve çevrenizdekileri darlamayı bırakabilirsiniz.

Kızlar selam, herkesin derdini okuyunca bende kendi derdimi anlatmak istedim. Belki farklı bir fikir veren olur.

6 aydır tanıdığım birisi var. Geçen sene kendi aramızda nişan yaptık ama önümüzdeki günlerde de resmi olarak nişanımız var. İyi hoş güvenilir sadık ve bana bağlı bir adam ama sorun şu ki;

Muhtemelen birçoğunuz benim eşim de öyle diye cevap verecektir. Erkeklerin çoğunun böyle geleceği düşünmeden para harcayan ve günlük yaşayan kişiler olduklarını biliyorum ama bir evlilik yoluna gireceğim insana para konusunda güvenememek canımı gerçekten çok sıkıyor.

2000 TL maaşı var. 300 TL aylık annesine veriyor. 400 TL'de sigarası var. Yani eline 1300 TL para kalıyor bu giderleri çıkarınca ve bu giderler sabit. Annesi bana diyor ki sen ondaki paranın en az 1000 TL'sini al kenara koy her ay. Adamla konuşuyorum bana tamam canım vericem hayatım vericem diye diye ay sonunu getiriyor.

Bakın bugün 24'ü ben bırakın 1000 TL'yi 600 TL'ye kadar düşmeme rağmen onu bile alamadım ondan hala. Paragöz bir insan değilim kesinlikle ama ben yarın bir yuva kuracağım bu adam kira ve fatura ödemezken annesinin evinde yaşarken 2000 TL'den bana 600 TL bile veremiyorsa ileride kendi evini nasıl geçindirecek ki yahu.

Diyeceksiniz parayı ne yapıyor? Başkasına mı harcıyor? Başkasına harcamadığını biliyorum yemeyi içmeyi çok seviyor. Bir şey alırken fiyatına bakmıyor. Beni hep bir yerlere götürmek gezdirmek istiyor. Her hafta sinemaya gidiyoruz düzenli olarak. Yani benim dışımda ve kendi yediği içtiği dışında para harcadığı bir yerde yok. Ama nasıl anlatayım mesela normalde her eve seyrek giren şeyleri sık sık tüketiyor. Bugün hanginiz 1-2 günde bir sucuk yiyorsunuz ya da kavurma yiyorsunuz? Her sabah işe giderken poğaçalar, her akşam eve gelirken bol bol içecekler. Yani demek istediğim para ufak ufak da olsa bir şekilde gidiyor. Hiçbir şekilde kenara koyayım bu da biriksin düğünüme katkı olur falan YOK.

Defalarca kavga ettim. Her kavgada tamam vereceğim diye sözler verdi. Ay sonu geldi ben daha bu ayki maaşından para alıp da kenara koyamadım. Zaten şu an kurcalayıp baksam 600 TL parası bile kalmamıştır 100 200 TL ile geziyordur. Cebindeki son parayı da nasıl çekip alayım bu defa gidip milletten borç alacak ya da iş yerinden avans çekecek.

Ne yapayım bilmiyorum, bazı arkadaşlar diyor git maaşının yattığı hesaptan maaşın yattığı gün tüm parayı çek ve ona sadece ihtiyacı kadar olanı ver diyorlar. Böylece en azından nisan ayında adam olmayı öğrenir diyorlar. Sizce bu tarz birşey mi yapmalıyım? Kendi rızası ile vereceği yok acaba zorla çakallıkla alma yollarına mı gideyim? :KK43:
Bence oyle zorla cakallikla almak falan cok saygisizca. Eger adam hesabini bilmiyir ve ben ona guvenemiyorsam cakalligi degil ayrilmayi dusunurdum.

İyi de evlenebilmemiz için para biriktirmemiz gerekiyor benim ailem de onun ailesi de durumları kötü. Ben canla başla uğraşırken onun böyle davranması sinirlerimi bozuyor. Ben didinip biriktireyim o yesin içsin s... mı böyle mi olmalı sizce?

Annesi istememi söyledi. Çünkü çocukluğundan beri bu şekildeymiş hiç cebinde para tutmaz ve hemen harcarmış.
Kusura bakmayin da o zaman size o akli veren annesi zamaninda egitseymis oglunu.

Ben mi yanlış anladım ya parayı kazananan adam seni ilgilendiren bi durum yok parayı alıp sen ne yapcan

Sucuk yemeyi ya da aksam eve gelirken icecek almayi gercekten lux mu sayiyorsunuz? Hani demissiniz ya her eve girmeyen seyler diye abartmissiniz bunlar normal yiyecekler adam pogaca yemesin mi icecek almasin mi sacmalamissiniz resmen. Evlenmeden de bu kadar mudahil olmaniz cok cok itici. Size ne yani siz de calisin kendi calstgnjzi biriktirin.2bin dediginiz cok bir miktar degil ayrica
aynen katılıyorum hergün yediğimiz şeyler sonucta hayat pahlı

Adamın parasından sanane ki şuan için evlendiğin zaman düşünürsün adam vermiyorsa zorla mı alacaksın ben utanırım . Istemem isteyemem evlendiğinzde kendi düşünsün bi yerde dank eder tek maaş olacaksa geliriniz

X