“Temiz olun” nasıl söylenir?

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.
Ne yazık ki eşimin ailesi pis. Ben çok titiz biri değilim, onlar bariz pis.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
Temizlik namına yapılan iki şey var:
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”
“Yok yok ne gerek var, temizlikçi ne yapacak” cevabını aldım.

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Ben direk söyleyenlerden, temizlik konusunu hiç affetmem... Ama kırmadan... Kuzenimin iki mtre tırnağıyla çocuğun poposunu temzlerkn ona tırnaklarının mikrop toplayacağım söyledim artık kısacık😂bir çalışan o kdr pis kokuyordu ki iş yeri leşşş kırmadan söyldim ilk gün surat etti sonra gelip sarıldı öptü bni🥰bulaşık leğeninde kısır yapanı uyarmışlığımmı demezsin,,, pastayı keserken elini yalayıp bıçağı eliyle yalayıp yalayıp pasta koyana,,, Aaa asla yemem m demişliğim bile var.... Temiz olsunlar kardeşim bu ne pislik..... Bir gün arkdşm kahvaltıya geldi reçel ksşıklarını yalayıp tekrar içine koydu 1 yıl konuşmadım😂😂😂bni arayıp ne oldu niye hiç aramıyorsun dediğinde diyemedim reçel meselesini ama bir daha davet etmedim.... Bn bu konulara çok takıntılıyım,,,, bnce sizde güzelce söyleyin ama değileceklerini sanmıyorum,,, ama şu el yıkama konusu çok önmli bunu direk söylerdim....anne baba hayırdır wc den çıkınca musluk sesi glmiyorrrr diye direk söylrdim...bn kahrolacağıma onlar temiz olsun...

Çok temiz insanlar daha sık hastalanıyormuş deterjanların etkisinden dolayı ,onlar değişmez

😳 şuan tam olarak böyle bakıyorum yaşadıklarınıza ama yorum yspıcak kelime bulamadım 😳😳😳😳 saygılı ve anlayışlı bir insansınız ve çok sabırlı taktir ettim gerçekten ama kırmadan nasıl söylenir söylense nekadar anlaşılır bilemedim gerçekten kaldığınız sürece kadın tutsanız ama kişisel trmizlik olayıda var acaba gitmesenizmi valla iki ucu oklu değnek dedikleri yer sanki

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.
Ne yazık ki eşimin ailesi pis. Ben çok titiz biri değilim, onlar bariz pis.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
Temizlik namına yapılan iki şey var:
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”
“Yok yok ne gerek var, temizlikçi ne yapacak” cevabını aldım.

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Ya hakketen ben bu temizlik meselesinden hiçbir yere yatılı gitmek istemiyorum..lavaboyu her kullanımdan sonra bile en azından fisfisla üzerinden bir geçerim 😊..başkasının evinde kalmak bana işkence gibi geliyor

Kayın aileniz tasarrufun belini kırmış🤪

E temizlikçi de tutmuzlar haliyle
Ya ben de bazen düşünüyorum acaba deterjana para vermemek için mi böyle az kullanıyorlar diye. Ki ben de aşırı deterjan tüketimine hem doğaya hem insan sağlığına zararlı olduğu için karşıyım ekolojik almaya çalışıyorum

Bence kendinize kalacak yakınlarda başka yer tutun bu seferliğine. Sorarlar ve drama yaparlarsada ' bebek için uygun bir yer bakıyorduk burası en uygun ve en temiziydi, o yüzden burayı seçtik ' dersiniz çaktırmadan ve soğukça. Onlarda aslında beklentinin ne olduğunu anlamaya başlar ve gerekli özeni temizlikte gösterirler sizi evde istiyorlarsa bence.

Ha görüştüğünüz zamanlarda da, kişisel temizliklerine güvenmiyorsanız, 'çok alerjik, anca benim kucağımda sakin kalıyor' gibi laflarla geçiştirirsiniz

X