“Temiz olun” nasıl söylenir?

Air bnb veya ayrı ev diyen arkadaşlar
Eşimin halası “az görüşüyoruz bu yaz 3-5 gün de ben misafir edeyim sizi, benim çocuklar da ziyaret eder kuzenlerle eğlenceli vakit geçirirsiniz.” dedi. Tamam dedik.
Kayınvalide ağlıyor ben yavrumu yılda bir veya iki görüyorum ona da halası el koymuş, siz şimdi 4 gün onda mı kalacaksınız diye.

Ne ayrı evi
Ben olsam ağlasa da umursamam.Herkes herşeye alışır.Siz de ağlayın o zaman bu pislik içinde ben nasıl yaşayayım diye.Yavrusu da isterse gitsin yatsın annesinin evinde.

Orda kalmayın yakınlarda otel tutun, yurtdışından geliyormuşsunuz cok sorun olmazsa sizin için öyle yapın. Uzun süre kalacaksanız yine sezonluk kiralık bir ev tutarsınız küçük. Ama yerinizde olsam yine de kalmam, her dakika huzursuz olurdum öyle bi ortamda. Bardaklarından su dahi içemem şahsen. Eşinizle şimdiden konuşun o da ailesine söylesin bebek var rahat edemeyiz diyip otel tutsun.
Gerçi böyle durumlarda ben direkt söylemeyi tercih ederim sizin temizlik anlayışınız benimkine çok uzak, rahat edemeyeceğim bir ortamda kalamam derim açıkca. Onların ki ayıp değil bunu söylemek mi ayıp olacak?

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.
Ne yazık ki eşimin ailesi pis. Ben çok titiz biri değilim, onlar bariz pis.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
Temizlik namına yapılan iki şey var:
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”
“Yok yok ne gerek var, temizlikçi ne yapacak” cevabını aldım.

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Ay ben bu aileyi hatırladım😄 . Bence emrivaki yapın . İnternet uzerinden iki hatta üç kişiyi yönlendirin . Sole dipkose yapsınlar 🤷

Bence bu sıkıntılarınızı fark ettiklerinizi eşinize kırmadan ailesinide kötülemeden çok uygun bir dille anlatın. Şahsen ben gitmezdim. Çok ciddiyim gitmezdim. Zaten başta benim eşim gitmezdi kendi ailesi dahi olsa. Eşinizden hiç bahsetmemişsiniz kendiside bu durumdan rahatsız değil mi? Sanırsam değil. Çünkü rahatsız olsa gitmek istemezdi. Bence eşinizle konusup kendinize ayrı bir ev tutabilirsiniz. Zaten yurt dışından geliyormuşsunuz ücret olarak sıkıntıda olmaz. Kötülük için söylemiyorum bu arada ücret konusunu sizin için daha kolay, rahat olduğu için belirtiyorum. Tuttuğum evde rahat rahat kalırdım. Akşam yemeklerine arada onlara giderdim, onları çağırırdım. Gündüz oturmaya giderdim. Sorunda bu sekilde çözülürdü. Eşiniz veya siz istediğiniz kadar ailesi ile konuşun. Hiçbir şey değişmeyecek çünkü o insanlar artık o düzene alışmış. Midem bulandı yemin ederim..
Ev ya da otel tutsak da tuttuğumuz yere yatmadan yatmaya gideceğiz gün içinde yine birlikte olacağız. Yemek çay yine birlikte olacak.
Eşim de uyarıyor dış terlikle girmeyin veya bulaşıkları makineye at veya bak bu kirli kalmış diye. Tabii erkek gözü benim kadar detay görmüyor (örneğin sararan perdeleri veya işi bitince iyice durulanıp sıkılmadan lavabo içinde bırakılan bulaşık süngerini.)
İnanın eşim titiz bazen bana söylenir buralar niye böyle diye. Bazen deliriyorum sen benim temizliğime laf edene kadar ailenin evini görmüyor musun diye. “E biz de öyle mi olalım” diyor

Midem kalktı resmen her şeye çözüm bulunur bi şekilde ama wc sonrası el yıkamamaya bulunamaz iğrenç. Açıkca söyleyin bebeğe bu şekilde dokunamazsınız ellerinizi yıkamıyosunuz diye mikrop kapsa hasta olsa en çok siz üzüleceksiniz hiç ağlamalarına falan kanmayın, o kadar hassassa özlediyse bi zahmet temiz olsun geçici bir süre, sonra yine pis haline dönebilir.

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Aynı dertten muzdaribim. Konuyu takipteyim.

Yatmadan yatmaya bile olsa başka evde kalmak şart bence, en azından çocuk temiz yerde yatar sen temiz yerde duş alırsın fln vs.. temiz yerde WC girersin bunlar bile yeterli, yani yetmez tabi de belki pislikten rahatsız olduğunu anlarlar

Ne diyeceğimi bilemedim inanın.Siz açık açık yüzlerinede söyleseniz,tartişsanizda bu yaştan sonra mümkün değil değişmez sanırım ama bu şekilde birde bebekle yaşanmaz,durulmaz ya.Umarim duzelirler yada başka yerde durma isteğinize anlayiş ve saygı gösterirler.

Isterseniz kibarca, isterseniz de direkt söyleyin sonuc değişmiyor emin olun. Pis olan pis olarak kalıyor, bu onların yaşam şekli olmuş çünkü. Temizlikci çağırıp evi baştan aşağı çamaşı suyuna boğun isterseniz, tuvaletten çıkınca o ellerini yıkamadan yine bebegi tutmak isteyecekler. Yıkamayana yıkattıramıyorsun...

Kirli çarşaflar yikanmayan havlular viledadaki su en çok da tuvalet sonrası temizlik midemi bulandirdi. Ben olsam odamdan cikmazdim. Bu arada takıldığım iki nokta var birincisi bulaşık sonrası her seferinde yeni sünger açmıyorum ben bakteri falan denince korktum. İkincisi yazlıkta ben de kısa program 30 derecede yıkıyorum çünkü sadece ter oluyor kiyafetlerde. Ama her bireyin kıyafeti ayrı ayrı yıkanır bizde. Benim siyahlarim ayrı kizimin siyahlari ayrı çamaşır sepetimiz bile ayrıdır. 30 derece mikrop mu barındırıyor hiç bilmiyorum bunları ben. Sadece iç çamaşırları uzun programda derece yüksek yıkıyorum.

Kayınvalidem de çok pis yerde bildiğin yağ var nişanlıyken sırf annem eve gelecek diye. Yardım geleyim bahanesiyle temizliğe girişmiştim neyse hayatımda böyle pasaklı görmedim ne zaman konuşsak yatıyorum der anne kalk evi temizle yok bacım bir şey yenmez içilmez ben asla kalmam eşimde öyle huylu ki allahtan bir erkeğe göre rabbim dağğına göre. Kar. Veriyor

X