“Temiz olun” nasıl söylenir?

Valla sanırım ben eşime söylerdim konuşsun ailesi ile . Temizlikçi tutulsun temizlensin . Genel olarak her şeyi söylerdim ellerin yıkanmadığını . Eğer konuşamam söylemem falan derse kbakmasın gitmem alınıyorsa alınsın yani .. yanınızda dezenfektan bulundurun sıkarsanız milletin eline , kolonya fln .

Benim kv’de de bu kadar değil ama pis bir insan. Asla düzelmez asslaaa. Hele ki gelmişler kaç yaşına.

Hiç unutamam daha yeni tanışıyoruz ilk kez evlerine gittim kahvaltıya. Sofrada elini koltuk altına sürüp burnuna götürdü kokladı ve dedi ki “hava sıcakladı ya terlemişim” sonra o eliyle ekmek böldü bana verdi. 🤢 Aksi gibi eşim de titizdir. Nasıl öyle anneden öyle evlat çıkmış şok olmuştum. Babasına benzemese evlatlık diyeceğim.

Bebeğim alerjik diyip kendinize bir ev oda vs kiralayın bence,gündüz gider görüşürsünüz arada ben gitmezdim büyük ihtimalle zira böyle bir ortamda yemek yemek,tuvalete girmek,uyumak imkansız benim icin haliyle gitmezdim kalmaya ama siz gideceksiniz belli ki. Eşinizle konuşup bebeği bahane edip kalmama konusunu teklif edebilirsiniz belki.

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.
Ne yazık ki eşimin ailesi pis. Ben çok titiz biri değilim, onlar bariz pis.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
Temizlik namına yapılan iki şey var:
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”
“Yok yok ne gerek var, temizlikçi ne yapacak” cevabını aldım.

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Ben olsam gitmem yahu bu eve. Yazlik kiralayın yakinlarda . Ya da ev 3 aylık. Masraf olur derseniz de hic gitmeyin. Esiniz desin anne ne pissin temizlik yaptialim sonra da siz dikkat edin diye. Gerci benim de canim kanım kardesim çok pis. Her türlü uyardım yok olmuyor. Cocuklar yoruyor hakli ama temizlese temizler. Çok çok severim kendisini kendi guzel yuregi guzel biridir. Ama evinde yatili kalamam malesef

Bende sizinle ayni durumdayim
Yilda bir gidiyoruz Turkiyeye ben 4yildir evliyim 3 kez kaynanamlara gittim ve herseferinde pirelendim. Buradan bi ton ilac goturmeme ragmen fayda etmedi

Gecen yil kesinlikle bu yil gelmemek icin yemin ettim. Allahtan hamileyim gidemiyoruz.

Hadi bu sene atlattim seneye nasil yapicam bilmiyorum

Ben köy yerine gelin geldim alt katta kaynanam üst katta benim evim hergun alt katın halilarini kaldırır süpürür siler eve çıkardım ertesi gün yine aynı en son kayinpederi gördüm samanli ayakları ile baktim içeri giriyor baba dedim o evden uzak dur esim de hemen şey dedi baba valla benim hanım fena takıntılı sakin girme canına okur dedi aradan 8 sene geçti benim eve isten geldigi çoraplarla çıkacaksa ayağına terlik giymeden benim evime giremez biraz ugrastim hergun hergun hergun uyardım kapıda beklerdim eve girmesinler öyle die şimdi rahat ettim merdiven girişinde çoraplar çıkıyor öyle evlerine giriyorlar 🤣🤣🤣 sizde kapıda bekleyin tuvaletten cikarlarken elinizde kolonya ile bekleyin rahat birakmayin elbet usanacaklar

Daha önce kayınvalide ziyaretlerinde kirli çarşafta yattığımız ve ne yapabileceğimiz ile ilgili konu açmıştım. Kirli çarşaf meselesi Şimdi yine uzun bir Türkiye ziyareti öncesi gerilmeye başladım.

Bunca yıllık evlilikte kalmalı yazlık ziyaretlerinde bir kez tuvalet ve lavabo temizlendiğini, süpürge yapıldığını görmedim. Ben tutup kirliye atmasan havlu değişmiyor. 1 kez bile görmemek normal mi bilmiyorum. Bütün çamaşırlar beyazlar dahil müdahale etmezsem 30 derece 30 dk da yıkanıyor.
1. Vileda kovasına yaz başı deterjanlı su doldurulur, yerler arada o suyla silinir. O su, sonbaharda yazlık kapatılırken dökülür. (Eve girerken dışarıdaki terliklerle ayaklara su tutmak onlar için terliği yıkamaktır ve artık o terlik onlara göre temizdir.)
2. Bulaşık süngerine azıcık deterjan dökülür, sabah öğlen akşam yemekleri o süngere biraz daha su eklenerek yıkanır. (Ve ben her seferinde temiz sünger açıp bol bol deterjanlarım çünkü ıslak ıslak lavabo içinde bırakılan bulaşık süngeri bakteri üremesine en müsait yerdir)

Sen yap diyeceksiniz. Sizce yapmıyor muyum her gidişimde baştan bi temizlik. Hooop dış terlikle içeri girene kadar.

Kalma, zorunda mısın diyeceksiniz. Evet yurtdışından geliyorum bana kalsa tertemiz anamın evinde otururum ama onların da oğullarını ve torunlarını görmeye hakkı var.

Telefonda dedim ki “bayram geliyor, yaz geliyor, biz geliyoruz, siz yorulmayın çağırın bir temizlikçi baştan aşağı evi temizlesin ben ücretini hallederim, bu yaşta yorulmayın, (yorulmuyor gerçi, yapmıyor ki yorulsun) yaz boyu rahat edersiniz.”

Yahu pissiniz. Hadi ben neyse kendi fincanımı kendi bardağımı kendi çarşafımı ayırdım da, bu kez bebeğim var. Bebekle o ortam hiç uygun değil. Tuvalet sonrası ellerin yıkanmamasına girmiyorum bile.

Ne yapılır nasıl yapılır, mesela tuvaletten çıkınca sifon sesi geldi ama musluk sesi gelmedi bebeği böyle tutamazsın nasıl denir, gözünüzü seveyim dışarıdaki terliği dışarıda bırakın, su tutunca onun altındaki mikroplar gitmiyor nasıl denir? Nasıl söylenir bana bi akıl verin.
Şu hayatta biraz bir şeyler öğrendiysem kimseye söyleyerek temizlik alışkanlığı kazandıramazsınız. Göstermelik kurallara 1-2 gün dikkat eder belki .. elini yıka desen musluğu açar sabun sürmez ya da tenhda başka bir şey yapar . Bu temizlik olayı içinde yoksa ne yapsanız boş .benim fikrim uzak durmanın yoluna bakın . Bebek için dokunmadan eli kolonyalama kuralı koyabilirsiniz. Biz öyle yapmıştık. Eşim bebek hasta oldu viral yükü artmasın falan dedi elinde fıs fıs geçirdi bayramı. Bebek hasta değildi 😂

Evi temizletseniz de bu durumda hiçbir anlamı yok...tuvalet adabını bile bilmeyen insanlardan söz ediyorsunuz.
Ev temiz ama disarda giyilen terliklerle gezecekler tuvaletten el yıkamadan cikacaklar ne anlamı kaldı? Ayrı sezonluk ev tutar mis gibi kalirim ya da hiç gitmem.O yaştaki insanlar hâlâ tuvaletten çıkınca el yıkamayı bile bilmiyorlarsa kovadaki temizlik suyunu bile 3 ay kullanıyorlarsa siz istediğinizi söyleyin değiştiremezsiniz.Hiç yüz göz olmaya gerek yok.

Air bnb veya ayrı ev diyen arkadaşlar
Eşimin halası “az görüşüyoruz bu yaz 3-5 gün de ben misafir edeyim sizi, benim çocuklar da ziyaret eder kuzenlerle eğlenceli vakit geçirirsiniz.” dedi. Tamam dedik.
Kayınvalide ağlıyor ben yavrumu yılda bir veya iki görüyorum ona da halası el koymuş, siz şimdi 4 gün onda mı kalacaksınız diye.

Ne ayrı evevi
Bu durumda kaynananizin görüşünün çok bir önemi olmamalı bence... sonuçta o pisliği bebeğinizle beraber çekecek olan sizsiniz...
Yakın bir ayrı ev tutun ya da gitmeyin.ha olmaz diyorsanız da o halde yapacak birsey yok şikayet etmeyip katlanmaktan başka.

Benim konumun neredeyse aynısı ve kimsenin aklına ben gelmemişim hayret.😄 Artık pisliklerle değil güncel dertlerimle hatırlanıyorsam demek ki. 🥲

Söyleseniz de değişen bir şey olmayacak konu sahibi. Gidip görmemek en sağlıklısı gibi. Bu konu böyle gelip böyle gidecek.

Bende sizinle ayni durumdayim
Yilda bir gidiyoruz Turkiyeye ben 4yildir evliyim 3 kez kaynanamlara gittim ve herseferinde pirelendim. Buradan bi ton ilac goturmeme ragmen fayda etmedi

Gecen yil kesinlikle bu yil gelmemek icin yemin ettim. Allahtan hamileyim gidemiyoruz.

Hadi bu sene atlattim seneye nasil yapicam bilmiyorum
Aaa güzel bir haber. Bebiş hayırlı olsun sağlıkla gelsin inşallah 💕

Kirli çarşaflar yikanmayan havlular viledadaki su en çok da tuvalet sonrası temizlik midemi bulandirdi. Ben olsam odamdan cikmazdim. Bu arada takıldığım iki nokta var birincisi bulaşık sonrası her seferinde yeni sünger açmıyorum ben bakteri falan denince korktum. İkincisi yazlıkta ben de kısa program 30 derecede yıkıyorum çünkü sadece ter oluyor kiyafetlerde. Ama her bireyin kıyafeti ayrı ayrı yıkanır bizde. Benim siyahlarim ayrı kizimin siyahlari ayrı çamaşır sepetimiz bile ayrıdır. 30 derece mikrop mu barındırıyor hiç bilmiyorum bunları ben. Sadece iç çamaşırları uzun programda derece yüksek yıkıyorum.
Yani bir kıyafet bir kez giyilir bişey dökülür veya ter kokar ben de 30-40a atar geçerim. Ama iç çamaşırı ve havlunun yüksek ısıda yıkanmasını doğru buluyorum.

R Rowena Ravenclaw naptınız ve bayram ziyaretiniz nasıl geçti?
Gittiğim gibi çarşafı söktüm. Yıkadık dedi ben de “yumuşatıcı kullanımı kimyasal bebeğe uygun değil yatağımıza bebişi de alıyoruz, yıkayıp ütüleyelim” dedim. Odayı süpürdüm sildim. “Biz üst kattaki tuvaleti kullanalım, bebişin bezlerini vs boşalttırırız sık sık sizi rahatsız etmeyiz” diye tuvaletleri ayırdım (onlar alt kattakini kullanıyor)
Sitedeki komşuya bayram ziyaretine gittiklerinde perdeleri söküp atıverdim makinaya, benim bej sandığım perdeler meğerse beyazmış.
Her dışarıdan geldiğimizde yüksek sesle kendi kendime veya eşime ayy ellerimizi yıkayıp öyle bebeği tutalım dedim. Onlar da rahatsız oldu sanırım, en azından eve girdiklerinde ellerini yıkadılar bebiş için. Bebeğin çamaşırlarını annemde yıkadım.
Bu kadar yapabildim.

Benim kv’de de bu kadar değil ama pis bir insan. Asla düzelmez asslaaa. Hele ki gelmişler kaç yaşına.

Hiç unutamam daha yeni tanışıyoruz ilk kez evlerine gittim kahvaltıya. Sofrada elini koltuk altına sürüp burnuna götürdü kokladı ve dedi ki “hava sıcakladı ya terlemişim” sonra o eliyle ekmek böldü bana verdi. 🤢 Aksi gibi eşim de titizdir. Nasıl öyle anneden öyle evlat çıkmış şok olmuştum. Babasına benzemese evlatlık diyeceğim.
Ay naptınınız peki?

X