Temizlik ipucları verelim mi?

Arkadaşlar ben yaklaşık bir yıldır ne banyo temizleyicisi ne mutfak için yağ çözücü ne camsil kullanmıyorum. Çamaşır suyu başlı başına zehir zaten eve hiç sokmazdım. Benim için en iyi temizlik malzemesi bulaşık deterjanıdır. Zaten kullanma kılavuzlarında yazan "sabunlu su" diye bahsettikleri şey bulaşık deterjanından başkası değildir. Kendi hazırladığım temizlik malzemelerim şöyle:
1. Cam, ayna temizleyici: 1 bardak (tercihen) beyaz sirke+ 1 bardak su (sprey şişe içinde)
2. Banyo temizleyicisi/ mutfak temizleyicisi : 1 bardak bulaşık deterjanı+1 bardak sirke (sprey şişeye hazırlayın, duşa lavaboya, tuvalete, yağlanmış ocağa , fırına sıkın 5 dakika bekleyin ve süngerle ovun temizleyin. Ovulması gereken bir şey varsa sıktıktan sonra üzerine karbonat serpin ve öyle ovun. Sakın karbonatla sirkeyi şişede karıştırmaya kalkmayın çok köpürür ve taşar. Bu karışım pimapenleri de harika temizliyor.
3. Toz almak için kullandığım çok amaçlı temizleyici: 1 sprey şişesi suya katılmış 1-2 küçük damla bulaşık deterjanı. Toz alacağınız yere sıkın ve mikrofiberle temizleyin. Kovaya doldurduğunuz ılık suya damlatacağınız birkaç damla bulaşık deterjanıyla harika bir yer silme suyu hazırlamış olursunuz. Laminantlarda, fayanslarda buğu da yapmaz.
4. Dezenfektan çok amaçlı temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol+ 1-2 damla bulaşık deterjanı: Çelik ankastrelerde, çelik eviyede (özellikle çiğ tavuk ve etle çalışmışsanız), mutfak tezgahının temizliğinde (çimstone, granit, mermer gibi sirke benzeri asitlere dayanıklı olmadıkları için), tuvaletin oturma kısmında, lavaboda, kapı kolların da vs. sıkın 5 dak. bekleyin ve silin. Armatürler kuru mikrofiberle kurulandığında ışı ışıl oluyor.
5. Leke çıkarıcı: 1/2 bardak bulaşık deterjanı+ 1 bardak hidrojen peroksit (oksijenli su) sprey şişede karıştırın. Oksijenli su ağartıcı olduğunda çamaşır suyu gibi kullanabilirsiniz. Ama önce görünmeyen bir yerde test edin. Sadece bulaşık deterjanı bile yeni oluşmuş lekeyi çıkaracaktır.
6. LCD, dokunmatik ekran temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol ( mikrofiber cam bezine sıkın ve Tv nizi, kumandanızı, tabletinizi silebilirsiniz. Alkol hemen uçacaktır ve böylece ıslanmadan kaynaklanan arızaya sebep olmaz. Ayrıca cep telefonunuzun standart bir klozetten daha kirli olduğunu biliyor muydunuz?
7. Lavabo açıcı: 1 bardak karbonatı lavaboya dökün 1 saat beyleyin. Üzerine kettle da kaynatacağınız 2 bardak sirkeyi sıcak sıcak dökün. Lavabo açılır, kokular gider artı kettle kireçten arınır.
8. Çamaşır yumuşatıcısı: Yumuşatıcı gözüne 1 bardak sirke dökün. Sirke kokusu çamaşırlardan kurutunca tamamen gidiyor. Çamaşır makinenizin kireçten arınması ve temizlenmesi de artısı...
9. Makine için parlatıcı: Parlatıcı gözüne sirke kotun Hem deterjan kalıntısı gitsin hem makineniz hep temiz olsun.
10. Koku giderici: Kokan ayakkabı dolabına, baharat dolabına, her odaya bir tane hazırlayabilirsiniz. 1 bardak karbonata damlatılmış sevdiğiniz bir uçucu yağdan 20-30 damla (benim tercihim lavanta) katıp karıştırın. Kavanoza koyup kapağını 10-15 yerinden çiviyle delin. Eviniz mis gibi koksun. Bence temizlik kokusu ne çamaşır suyu ne de bir sürü paralar verip kendimizi ve sevdiklerimizi zehirlediğimiz kimyasallar. Bir eve adım attığınızda "hiç birşey" kokmuyorsa o ev hem bildiğimiz anlamda hem de kimyasal olarak temizdir. Ayrıca ayda bir kez karbonatı bolca halıların, koltuklarınıza, yatağınıza serpin 1 saat bekleyip süpürün. Evde oluşan kokuların çoğu halılardan, döşemelerden, perdelerden ve kirli nevresimlerden gelir. Bunlar ne hikmetse koku mıknatısı gibiler.

Şu lanet derzler için ne yapıyorsunuz?
Cif işe yaramadı, kireç sökücü de zarar veriyor deniyor. Ne kullanıyorsunuz?

Ben de çok çektim o derzlerden. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile
Karcher buharlı makinesini aldım çok memnunum kesinlikle tavsiye ediyorum.

Benim de beyaz cam ocağım var, uzay diye bir markanın ankastreler için sprey temizleyicisi var, onunla süngerin yumuşak yeriyle ovuyorum. sonra normal mutfak beziyle temizliyorum. sonrada microfiber bezle kuruluyorum. 10 dk mı almıyor hem de biraz olsun ilkgünkü gibi oluyor :)

Karcher buharlı makinesini kullanıyorum çok pratik 5dkda hallediyorum deterjan
falan da kullanmıyorum sadece buhar.

tuvalet ve banyoyu sirke karbonatlı suyla mı yıkıyorsunuz yani biraz açıklar mısınız?

Banyo ve tuvalet için Karcher buharlı makinesini kullanıyorum sadece 4 senedir.
Deterjan yok hemde kimyasallara karşı oluşacak alerjilere karşıda etkili.

En iyisi en sagliklisi buharli temizleyici.. rainbow ya d karcher... buhar zaten yuksek bir sicakliga sahip. Bebekli evler deterjan yerine bunu kullanmali

Kizlar merhaba. Banyoda lavabonun etrafinda cok fazla su birikiyor tezgaha (mermer gibi bir tas). Bunun sebebini cozecegim ama 5-6 yildir bu sekilde oldugu icin orada bir renk farki olustu. Yani tezgahin o surekli islak kalan kisimlarinda siyahlasmalar var, bazi yerleri de solmus. Hatta bazı yerleri küf gibi olmuş bugün küf kokusu bile aldım yine çok su birikmişti. O nemden olusan lekeler, kararmalar nasil cikar? Cikar mi daha dogrusu biraz mermerin icine islemis gibi cunku. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim:)

:KK50::KK50::KK50:En Büyük KKSirkeyle içindeki kireci temizliyordum. Şimdi koydum bardağa yarın deneuecegim. Tesekkurler bilgi icin.isilgun, post: 42694841, member: 687384"]Ben de günler gecelerce aylarca araştırdığım bir bilgiyi yazayım hemen, çaydanlık temizliği;

Geceden bir bardak sirkeye bir tatlı kaşığı tuzu atıp bekletiyoruz. Ertesi gün o sirkeye bulaşık süngerini batırıp batırıp çaydanlığımızın dışını siliyoruz içini de silebiliriz, muhteşem yağ çözüyor.. Yıllardır ovup da çıkaramadığım çaydanlığım yeni gibi oldu. :KK50: Artık kimseye ihtiyacım yok internetim sağolsun ve tuzlu sirkem :63:
[/QUOTE]Sirkeyle

Yaz
Arkadaşlar ben yaklaşık bir yıldır ne banyo temizleyicisi ne mutfak için yağ çözücü ne camsil kullanmıyorum. Çamaşır suyu başlı başına zehir zaten eve hiç sokmazdım. Benim için en iyi temizlik malzemesi bulaşık deterjanıdır. Zaten kullanma kılavuzlarında yazan "sabunlu su" diye bahsettikleri şey bulaşık deterjanından başkası değildir. Kendi hazırladığım temizlik malzemelerim şöyle:
1. Cam, ayna temizleyici: 1 bardak (tercihen) beyaz sirke+ 1 bardak su (sprey şişe içinde)
2. Banyo temizleyicisi/ mutfak temizleyicisi : 1 bardak bulaşık deterjanı+1 bardak sirke (sprey şişeye hazırlayın, duşa lavaboya, tuvalete, yağlanmış ocağa , fırına sıkın 5 dakika bekleyin ve süngerle ovun temizleyin. Ovulması gereken bir şey varsa sıktıktan sonra üzerine karbonat serpin ve öyle ovun. Sakın karbonatla sirkeyi şişede karıştırmaya kalkmayın çok köpürür ve taşar. Bu karışım pimapenleri de harika temizliyor.
3. Toz almak için kullandığım çok amaçlı temizleyici: 1 sprey şişesi suya katılmış 1-2 küçük damla bulaşık deterjanı. Toz alacağınız yere sıkın ve mikrofiberle temizleyin. Kovaya doldurduğunuz ılık suya damlatacağınız birkaç damla bulaşık deterjanıyla harika bir yer silme suyu hazırlamış olursunuz. Laminantlarda, fayanslarda buğu da yapmaz.
4. Dezenfektan çok amaçlı temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol+ 1-2 damla bulaşık deterjanı: Çelik ankastrelerde, çelik eviyede (özellikle çiğ tavuk ve etle çalışmışsanız), mutfak tezgahının temizliğinde (çimstone, granit, mermer gibi sirke benzeri asitlere dayanıklı olmadıkları için), tuvaletin oturma kısmında, lavaboda, kapı kolların da vs. sıkın 5 dak. bekleyin ve silin. Armatürler kuru mikrofiberle kurulandığında ışı ışıl oluyor.
5. Leke çıkarıcı: 1/2 bardak bulaşık deterjanı+ 1 bardak hidrojen peroksit (oksijenli su) sprey şişede karıştırın. Oksijenli su ağartıcı olduğunda çamaşır suyu gibi kullanabilirsiniz. Ama önce görünmeyen bir yerde test edin. Sadece bulaşık deterjanı bile yeni oluşmuş lekeyi çıkaracaktır.
6. LCD, dokunmatik ekran temizleyici: 1 bardak su+ 1 bardak isopropil alkol ( mikrofiber cam bezine sıkın ve Tv nizi, kumandanızı, tabletinizi silebilirsiniz. Alkol hemen uçacaktır ve böylece ıslanmadan kaynaklanan arızaya sebep olmaz. Ayrıca cep telefonunuzun standart bir klozetten daha kirli olduğunu biliyor muydunuz?
7. Lavabo açıcı: 1 bardak karbonatı lavaboya dökün 1 saat beyleyin. Üzerine kettle da kaynatacağınız 2 bardak sirkeyi sıcak sıcak dökün. Lavabo açılır, kokular gider artı kettle kireçten arınır.
8. Çamaşır yumuşatıcısı: Yumuşatıcı gözüne 1 bardak sirke dökün. Sirke kokusu çamaşırlardan kurutunca tamamen gidiyor. Çamaşır makinenizin kireçten arınması ve temizlenmesi de artısı...
9. Makine için parlatıcı: Parlatıcı gözüne sirke kotun Hem deterjan kalıntısı gitsin hem makineniz hep temiz olsun.
10. Koku giderici: Kokan ayakkabı dolabına, baharat dolabına, her odaya bir tane hazırlayabilirsiniz. 1 bardak karbonata damlatılmış sevdiğiniz bir uçucu yağdan 20-30 damla (benim tercihim lavanta) katıp karıştırın. Kavanoza koyup kapağını 10-15 yerinden çiviyle delin. Eviniz mis gibi koksun. Bence temizlik kokusu ne çamaşır suyu ne de bir sürü paralar verip kendimizi ve sevdiklerimizi zehirlediğimiz kimyasallar. Bir eve adım attığınızda "hiç birşey" kokmuyorsa o ev hem bildiğimiz anlamda hem de kimyasal olarak temizdir. Ayrıca ayda bir kez karbonatı bolca halıların, koltuklarınıza, yatağınıza serpin 1 saat bekleyip süpürün. Evde oluşan kokuların çoğu halılardan, döşemelerden, perdelerden ve kirli nevresimlerden gelir. Bunlar ne hikmetse koku mıknatısı gibiler.
Yazınız çok bilgilendirici olmuş Teşekkürler yalnız merak ettiğim bişey var alkol oksijen vs şeyleri nerden alıyorsunuz bir de sirkeyi hazır mı alıyorsunuz yoksa kendiniz mi yapıyosunuz

Yaz

Yazınız çok bilgilendirici olmuş Teşekkürler yalnız merak ettiğim bişey var alkol oksijen vs şeyleri nerden alıyorsunuz bir de sirkeyi hazır mı alıyorsunuz yoksa kendiniz mi yapıyosunuz
Beyaz sirkeyi bazı marketlerden alabiliyorsunuz. Oksijenli su eczaneden. Alkol zaten hepimizin evinde var. 70 ya da 80 derecelik kolonya.

Ben de çok çektim o derzlerden. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile
Karcher buharlı makinesini aldım çok memnunum kesinlikle tavsiye ediyorum.
Canim ben de derzlerden coook cekiyorum ya.ev eski bina olunca malum ne kadar temiz kullansan da kirli duruyo.ama benim oyle makina alacak maddi durumum yok simdilik.baska neler onerebilirsiniz kizlar bana??:110:

Bosuna almayin zaten buhar makinasini Bende var ama ise yaramiyor derzlerde. Yeni bina olsa en başından beri derzleri makine ile temizlesek ise yarardi. Ama maalesef bende de çözüm yok bu derzlere:KK43::KK43:

Derz aralariyla ilgili benim yilda en fazla 2 kez yaptigim bir uygulama var. Caydanligin icindeki kireci cikarmak icin suyla kaynattigimiz limon tuzunu sonrasinda rengini acmak istediginiz derzin uzerine doktugunuzde bembeyaz oluyor.

Waauuw diyorum bir tasla iki kus. (Hayvan dostu olarak kotu bi deyim kullandim tas kus fln ama baska bir soz gelmedi aklima:stop:)eski derze ise yararmi peki?? Ama kesinlikle deneyecegim. Ben çaydanlık için sirkeli su kullanırdım ama limon tuzuna geçiş yapayım dderzleri de düşünüp.

Limon tuzu cay makinesinin kirecli kismindada cok ise yariyor saglikli yontem :21:
Ben bulasik deterjanimla sorun yasiyorm fairy kullaniyorm tencere tava yikiyorum elimde sadece geri kalan bardak tabak makineyi atiyorm ama okadr bulasik uzun yikamama ragmen ellerm geriliyor derim kuruyor her bulasik sorasi krem suruyorm :KK22:
Forumda gordum beyaz yada yesil sabunla suyla bulasik yikama fikri bide ole denemek istiyorum fikri olan varmi :KK34:

evde en buyuk yardımcım SIRKEdır .
alırım en buyuk boy sırkeyı aradabır bardaklarımı - sonra catal kasık bıcaklarımı sırkede bekletırım sonra yıkarım. artan sırke ıle su ısıtıcalırının kırecını temızlerım daha evde ne varsa parlatmam gereken
her yerde kullanırım. kolaylıklar dılerım.

Bencede sirke ben artık kendi sirkemi kendim yapıyorum. Yediğimiz elmaların artıkları kabuklarını dolduruyorum kavanoza. Bir avuç nohut 2 tatlı kaşığı bal koyup karanlık bir yerde ara sıra ters düz ederek bekletiyorum bir hafta sonra çamaşır bulaşık makinası yer silme suları sebze meyve yıkama suyu her şeye kullanıyorum

Kizlar ev cok toz oluyor bnu engellemek icn ne yapiyorsnz yerleri nasl bir bezle siliyosnz mesela viledayi hc sevmyrm tozlari almyo

Arkadaşlar aşağıda konu açtım ama kimse cevap vermedi bir de buradan sorayım. Sertex koltuk kumaşı yıkanır mı?

Canim ben de derzlerden coook cekiyorum ya.ev eski bina olunca malum ne kadar temiz kullansan da kirli duruyo.ama benim oyle makina alacak maddi durumum yok simdilik.baska neler onerebilirsiniz kizlar bana??:110:

Derzlere kesin çözüm şu.
Deterjan satan yerler oluyor ama market Vs. Değil. Sadece temizlik ürünleri satan yerler açık deterjanlar Vs bulunuyor ben kullanmıyorum ama derzler için bşy almıştım camsile benziyor rengi fln. Derz arasına döküyorsunuz biraz bekliyorsunuz diş fırçasıyla araları fırçalıyorsınuz. En fena derzde bile iki seferde fırçalamak yetti. O derece etkili bir ürün. Açık bir oldugu için markası Vs bilmiyorum marketlerde oktur denk gelmedim hiç. Litresini 2.5 tl ye almıştım.

Kizlar ev cok toz oluyor bnu engellemek icn ne yapiyorsnz yerleri nasl bir bezle siliyosnz mesela viledayi hc sevmyrm tozlari almyo
walaha öğrenirsiniz bana da söyleyin ben önce supurup sonra elimde bezle siliyorum kova vileda kovasi yumuşak paspaslarla bazen siliyorum ama kenardakileri almıyor o yuzden direk bezle daliyorum

X