Üzgün Anne

Başlık üzgün anne yerine bilinçsiz anne olmalıydı bence. Hep aynı şeyleri yazıp durmuşsunuz,sırf aç kalmasın diye nutellalı kahvaltılar sundum yavrumun önüne demek onu düşünüyorum demek değil onu zehirleyebiliyorum demek. Bunun farkına vardığımızda toplum olarak daha sağlıklı nesiller yetişecek. Hastalık dönemi canı istemiyor ve yemiyor deseniz anlarım,ozaman yoğurt verin meyve verin vs gibi fikirler yürütebilirim ama atak dönemi yemedi diye nutella vermek nedir ? Neyse,geçmiş olsun sonuç olarak.

Konu bogulmadan nasıl aclıga geldi anladım,yani gercek sorun ne belli olmuyor.
22,5 aylık kızım var,dönem dönem yarı ac gezdiği oluyor.
Bizimki sütü seviyor ac kalınca ona sarıyor ,bende cok süt icmesinden yana değilim.
Ama kalkıp pilav varken makarna istese yapmam yani.
Yemeyebilir,tmm kalkalım ozaman der alırım önünden.
Bıraksak kilolarca salatalık yer aksama kadar,kalmadı bitti diyorz bikac taneden sonra.,
Tıkıyor sonucta yemeğini yemiyor sonra.
Bence vicdanı bi kenara bırakıp sistematik düsünmek lazım.
Bırakın bi süre ac kalsın,evde ac kalmasın diye yapacagınız seyleri siz bulundurmayın göz önünde öncelikle.
Cünkü anladıgım önce siz kolaya kacıyorsunuz,yemedin mi aa tmm sunu yapayım demek isin kolayı.

Serumu, iğneyi niye öcü gibi gösteriyorsunuz ki? O da tedavinin bir parçası. Aşıdan kaçış var mı mesela? Yok. Hatta beslenemediği durumlarda serum harika bir şey yani.

Ben serum ya da iğne daha iyi olacaksa doktora hiç ilaç diye diretmiyorum. Kızıma da evet acıyabilir ama kısa sürecek, sağlıklı olmamız için bu lazım diyorum. Hani sizinki 3 benimki 4 yaşında. Ikna olmayacak da napacak hastaneden mi kaçacak yani? Evi mi terk edecek? Alt tarafı serum alt tarafı iğne.

Yemek konusunda benimki de sıkıntılı. Sofrada her zaman ona uygun bir şey yapıyorum. Atıyorum bakliyat yemez, mücver yaparım falan. Kalkıp yapmıyorum ama baştan yapıyorum ne fark ediyor yani gene sıkıntı gene sıkıntı. Şu an yemiyorsa da ben olsam cidden hamburger, lahmacun, seviyorsa mercimek çorbası falan teklif ederdim. Sevdiği koza oynardım yani.

Geçmiş olsun.

Benim kizimda böyleydi halada seçici.
Yalniz ben aman sadece makarna pilav tavuk kofte yiyor cesitlilik olsun diye daha hic sarkuteri vermedim.
İsterse her gun kofte makarna yesin yinede vermem sizde vermeyin.
Her insanin bir damak tadi var diyip onu boyle kabul ettim, ha tabi benim ilk cocuk olmasindan kaynakli acemiliklerimde oldu tatdirim zamanlarimda.
Benim hatam diye dusunuyorum bu yemek secme olayi.
Yemek yemiyorsa cocopops falan vermeyin, ben bunu yemeyecegim diyip her zaman yedigi yemegi o an yeniyorsa sen bilirsin diyip önunden alin.
Bende sizin gibiydim aman tek yesin, ben masadan kalkar onun icin 10 cesit bile yaparim modundaydim, ama bu yanlismis onu anladim.
Evet cocugumuz evet bakimindan mesulüz ama bu şekilde değil.
Suyu yaninda duruyorken suyunu istemek falan bizde olmaz vermem çünku, sadece geceleri gotururum ayagina suyu.
Bende sizin gibiydim kisacasi ama cabuk dondum annem bile vicdansiz dedi istedigini pisirmedim de yemedi diye ama baska turlusu olmuyor yanliş yetistirme oluyor.

Annem ve Ablam gibi konuştunuz ama ben oğluma bu var bunu yiceksin dersem masadan kalkar ve ertesi gün onun istediği yemek olana kadar malesefki hiç birşey ağzına sürmez gece karnı guruldayarak yatar ve ben öyle olduğunu fark ettiğimde vicdan azabından gece uyuyamam ..
Huyunu degistirmek için burda yazdığınızı yapmak zorundasiniz. Tamam hepimize anneyiz merhametliyiz ama dogru davranışı öğreneceklerse hafif acımasız duygusuz gözükmek ve davranmak zorundayiz egitsel durumlarda.

İyi Akşamlar hanımlar ..
Yardımlarınıza ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var ..
3 yaşına doldurmak üzere olan bir oğlum var .
Şuanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor .
Alerjik astımı olduğu için bu süreç sanırım bizim için daha zorlu geçiyor ..
3 gündür yarı uyanikk uyuyor ..
Boğulmalar yaşıyor uyku esnasında bogulmalarla uyanıyor .
3 gündür su ve meyve suyu dışında hiç birşey ağzına sürmüyor ..
Onlarıda dakikalarca ogurerek geri çıkartıyor .
3 gündür doktordayiz bugün en sonunda doktorumuz eğer ilaç icmezse serum veya iğne olması gerektiğini söyledi ..
Oğlum kesinlikle ilaç içmiyor zorla icirmeye çalıştık kusuyor inat edip dahada zorluyor .
Oldum olası ilaç içmeyi sevmedi sevmezdi ..
Ama küçükken anlamicagi şekilde ilacı icirirdim ..
Siringayla verirdim yemek esnasında verirdim anlamazdi tiksinirdi ama içerdi ..
Bu akşam en sonunda ağlamalar saatlerce bağırma sonunda zorlamalar ikna çabaları sonucunda ..
Eğer ilacı icmezsen iğne vurulmak zorunda olucagini anlatmaya çalışırken ilaç şişesine vurup halıya devirdi ..
Asla dinlemek istemiyor ben tabi oturup ağladım gittim balkonda oturdum yarım saat ..
Doktorumuz ödül verebilirsin dediginde evde oğlumu bir şekilde ikna edebilirim diye düşünürken eve geldigimde üzücü gerçekle karşılaştım .
Aslında ödül dediğimiz çocuğum için lüks olan hersey benim çocuğum için her istediginde önüne getirilen şeymiş .
Meğerse oğlum her istediğinde elinde olduğu için o abur cuburlar benim oğlum için hiç bir şey ifade etmiyormus ..
Oglum bir buçuk yaşına kadar hiç abur cuburla tanismadi ( benim dışında cevremdekilerin gizli gizli çikolata yalatmalari dışında )
Kendimi parçaladım su 3 günde ..
sabah kahvaltisindan akşam yemeğine kadar ertesi günden hazır edip planladigim oğlumun hep atak dönemi ağlamasın diye taviz verdigimi fark ettim ..
Misal sabah kahvaltisinda 2 yaşına kadar omlek, avakado, zeytin,peynir, yemesini zorunlu görüyordum asla şarküteri ürünü yedirmem dediğim oğlumun sabah kahvaltilarinda bunların yerini patates kızartmalari sosisler nutellalar olmadan kahvaltı etmemeye başladı ..
Çok pişmanım ama aç kalmasın yeterki yesin diye yaptım kendimi böyle avutuyorum sanırım ..
2 yaş sendromunu çok ağır geçiriyor aman ağlamasın diye aman aç kalmasin aç gezmesinden iyidir diye diye elimde tabakla gezmeye başladım .
Zaten çorba kesinlikle bıraktı bu süreçte ..
Hep onun istediği oldu sofradayiz oturmusuz yemek yiyoruz örnek veriyorum .
Pilav tavuk var oğlum o an krize girdi ben makarna istemiştim diye ağlamaya başladı ..
Kalktım sırf aç kalmasın diye makarna köfte yaptım ..
Herkes bırak aç kalsın yer diyor ama inanın bu öyle birşey değil .
3 gün istediği olmassa 3 gün boyunca sadece su içer aç gezer .
Ağzına yemeğe dalmisken çorba sürsem yicegi varsa yemez öğürür çıkartır ağlar yediği yemeğide yemez salça asla yemez yemekleri salcasiz yer ..
Tamam sevmediği olabilir tavuk çorbası sevmez şehriye çorbası yer ama yok sıvı tüketmek istemiyor günümüz hep böyle geçmeye başladı yemek yerken yemek sonrası atistirmaligini eline vermezsem yemez blw yöntemiyle büyüttüğüm 1 yaşıni doldurduğu dan beri kendi kendine yiyen çocuğum kaşığı dudağının ucuna götürüp dakikalarca tutana kadar ağzını açmaz oldu çok çaresizim ..
Üşengeç diyorum ondandır diyorum misal veriyorum içeceği su sehpada sehpa koltuğun yanında oğlum koltukta oturuyor beni mutfaktan çağırıyor anne suyu uzat diye ..
Akşamları yatmadan önce bu çikolata toplu gevrege süt koyup yedirmeye başladım artık sirf gece yatarken karnı guruldamasin diye her gittiğim doktora anlatıyorum durumu kilo durumu iyi boyu uzamış vs vs diyor yer yer diyor tam anlamıyla bu konunun üstünde durulmuyor çok zor durumdayım ..
Nolursunuz akıl verin bu bir surecmi ben cikmazami giriyorum bu durumu yaşayan oldumu ..
Sakin ol. Bu kadar büyütme. Çocuğa ilaç icmezsen iğne olursun diye anlatmanin alemi yok. Küçük çünkü. Götür hastaneye bı serum takilsin. Çocuk kendine gelsin. Serum bu kadar kötü bişey değil. Bizde çok yaşadık. Çocuk yemez icmez hespini cikartirsa ilaç ta icmiyorsa beklemek anlamsız. Bı serum baya rahatlatır. Hem sıvı takviyesi yaparlar hem antibiyotik de yapılır serumla. Geçmiş olsun.

Uyku öncesi süt içmek mukus üretimini artırdığından solunum yolları için zararlı bir hareket diye biliyorum. Şu gece karnı guruldar falan muhabbeti de yani kaynanamın lafları yapmayın öyle bir şey yok 😂 aksine uykudan iki saat önce yedirmeyi keserseniz kahvaltıda rahat yer çünkü gece acıkmış olur. İlaç içmesi için ödül olarak abur cubur yerine parka pikniğe gitmeleri falan sunabilirsiniz

Allah şifa versin. Bir anne neler yapmamalı onu gördüm konunuzda.
Benim bebeğim daha çok küçük ama inşallah ben bunları yapmayacağım. Doktoruma bebeğim mamayı yemediği zaman ağlayarak anlatmıştım. Bana dedi ki aç olmayan birine sürekli yemek teklif etmekte ki amaç nedir ? Bırak aç kalsın ve kendisi talep etsin. Bu şekilde kilo da alamıyor , mutlu da değil demişti. Cidden onun acıkmasını bekleyince baktım benim kızım gayet güzel mama yiyormuş. Doktorum hep şunu söyler 3 saat aç kalan çocuk aç değildir. Aç bırakmak ceza değildir aslında , onun için de senin için de en doğru olanı demişti.

şimdi çocuğunuz hasta siz de gerginsiniz

her yazdığımız ağır olacak

öncelikle çocuk bir iyileşsin

ilaç içmediğini biliyorsunuz direkt iğne ile başlasaydınız keşke

aslında anlattıklarınız hep en iyisi sendromunun bir sonucu

hep bir kalıpla büyütünce o kalıptan bir çıkmış pir çıkmış

geçen 11 yaşındaki oğlum bir küçük aç bitir salam yedi eşim diyor ki almasak mı sağlıksız

dedim ne oluyor, ayda yılda bir almışız zaten bırak yesin

şimdi makarna istemiştim diye ağladığı gün ona sordunuz ve cidden makarna istedi mi

mesela eskiden bir şey istenmezdi ama günümüzde soruluyor ve isteniyor

istenen bir şeyin yapılmaması daha çok incitiyor, yani aklına makarna düşünce siz ona pilav verince kendini kandırılmış hissediyor

evde olmayan yemeğin adını geçirmemeye çalışırım, ama gerçekten söyledi ise yaparım

ama başka yemek varken kendi makarna diye tutturursa da yarın öğlene makarna olacağını ama şimdi bunları yemesini söylerim geçerim

bu arada okula yani kreşe başlayınca bu yeme sıkıntıları çözülecek

bırakın aç gezsin, karnı guruldar vs bana biraz abartılı geldi

gerçekten aç olan kuru ekmek dahi kemirir ama alternatifi tatlı vs ise tabii kimse kabak yemeği yemez

Mevzu salamdan,sosisden, abur cubur dan ve açlıktan daha derin farkındasınız değil mi? Dibindeki suyu sizi çağırıp size icirtiyor çocuğunuz. Bunu miskinlik diyerek gecistiremezsiniz. Böylesine anneyi yöneten ve yonlenebildirdigini farkeden bir çocuk kalkıp değil makarna köfte size su boregide actirir. Etrafında bir sürü yemek varken bir cocuk acliktan ölmez yada 3-4 günde gelişimi etkilenmez. Yemiyorsa zorlamayın ama alternatifler üretip onları yedirmeye de çalışmayın. 3se 3 4se 4 çocuklar eninde sonunda yer. Hanginizin iradesi daha güçlü onla alakalı.

Geçmiş olsun, Allah şifa versin.
Umarım atlatır bir an önce hastalığını.

Açlığı Türk analarından daha fazla dert eden var mı bilmiyorum, aman aç kalmasın diye duygusala bağlayacak ne var ki.
Aç kalırsa kalır.

3 yaşındaki çocuk ipleri eline almış sizi istediği gibi yönlendirip, yönetiyor.
Üzgünüm ama bu bakış açısı ve ebeveynlik tarzıyla benmerkezci ve konformist bir çocuk yetiştirmeniz kaçınılmaz.
Oğlunuz iyileşsin, ebeveynlik tarzınızı tekrar gözden geçirin.
Çok geçmiş olsun.

Klinik Psikolog ve benim de Hocam olan Mehmet Teber’in bir paylaşımını iletiyorum i.

Eklentiler

• E2DED356-A36C-42B6-A07E-B61C8210E11D.jpeg
    E2DED356-A36C-42B6-A07E-B61C8210E11D.jpeg
    181,2 KB · Görüntüleme: 82
Tedavi olması gerekiyorsa ilaçta içiyorsa tedaviyi geciktirmeyin. Serum ile versinler ilacı yada iğne ile. Kimi insanlar var yaş 30 hala içmiyorlar. Ne size ne çocuğa eziyet olmasın. Hastalık tedavi olmadıkça iyice artacak.

Diğer davranışları ile ilgili sorunları ise tedaviniz bittikten sonra müjde yahşi var bir takip edin izleyin belki terapi de alırsınız. Doğru bir yönlendirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Öncelikle bir sakin. 😅
Bugünler geçecek, vallahi de billahi de geçecek.

Sorunları aşmakta ana kural teker teker çözmektir. Hepsini bir arada çözmeye çalışırsanız her başarılı olamazsınız hem de gereksiz yere yıpranırsınız.

En önemli nokta ise aslında en rahat düzeltebileceğiniz şey:
Çocuğu asla ama asla 🙅‍♀️ doktorla tehdit etmeyin. Sakın. Zaten ağızdan verilen ilaçta çıkabileceğiniz doz bellidir, hastanın alabileceği sıvı da bellidir.

Hasta sıvı almalıdır ama hastalığın kendisi bunu kısıtlar. Boğulurken iştah zaten kapanır, biz bir grip olunca nasıl yerlere yapışıyoruz oturup da yemek düzenini bugün yenileyecek haliniz yok. Bir iyileşsin, ipleri hemen elinize alın.

Çocuk ilacı bir şekilde içse bile bu ilaç sihirli değil sonuçta illaki ağır vakalarda iğne/serum gerekecek. Her ağır hasta olduğunda hastaneye kendi gidip serum vurduranlar biliyorum.

E şimdi bu çocuğa doktorlar öcü dedik, canavar dedik, iğne berbat dedik. Peki hastanede bu çocuk ne yapacak? Doktor kolundan bacağından mı tutacak? Karşınıza alın: “Ben ilacını içmeyince korktum sana yanlış söyledim, hastane iyi bir yer annecim hissetmiyorsun ki” falan diyin, bir rahatlasın.

Önce iyileşecek ki abur cuburu keserek düzeninizi oturtacaksınız. Zaten yeme içme problemlerinin önemli bir bölümü kreşe okula gidince epey azalıyor hatta yokoluyor.

Önüne hazır servis yapan anne yok çünkü, ya o yemeği yiyecek ya da aç kalacak, ayrıca etrafında ona ne yapması gerektiğini öğreten yaşıtları var. Gruba uymak için illaki yiyorlar.

Geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Doktorunuz gereğini yapıyordur o konuda birşey diyemem ama yemek konusunda şunu söyleyebilirim ki gerekirse aç uyuyacak. İnanın yapacak birşey yok.
Kızım aç gezerdi,baya ac gezerdi yedigi tek şey kuruyemis,makarna idi. Köfte verirdim öğlen oyunla vs,akşam yanağının içinde dururdu o ķofte, yutmamış yanağında bekletmiş düşünün.
Bu manzara sonrasi biraz akışına bıraktım derken anaokuluna başladı,yine pilav makarna devam ederken öğretmeni bir gün pilav vermemiş geldi evde söyledi öğretmenim bana pilav vermedi diye,dedim neden peki? Bilmiyorum dedi geciştirdi.
Gizlice sordum öğretmenine,choccy hanım sadece pilav makarna yiyordu,yemeğinin tadına bak beğenirsen yersin,beğenmezsen 4 kaşık alır bırakırsin bende sana pilav veririm dedim,yemedi bende vermedim dedi. Sonraki günlerde en sevmediği,hayatta yemez dediğim şeyleri bile denedi okulda,bazılarını beğendi hala yer,sevmediklerini 4 kaşık yedi bıraktı. Eve gelip yeşil birşey yedim ondan pişir diyordu mesela(mercimek)yada pırasa yemiş onu istiyordu evde de. Böyle böyle alıştı.
Ben hep ac kalmasın diye sevdiklerini yesin kafasındaydım,o da en başından beri kullandı durumu yemedi. Şimdi herşeyi yer 9 yaşina girecek.
Oğlum ağustosta 3 yaşına girecek. Bebekken önümüzden tabaklarımızı cekip yemeye çalışan cocuk gitti yerine ben onu yemem,bunu sevmem diyen çocuk geldi. Zorlamıyorum,illaki yiyecek yani aç kalacak hali yok ki. Seviyor diye ekstra birşey de pişirmiyorum. Şu an tam inatlaşma döneminde. Mesela uyumak bile problem. Her şeye seçenek sunuyorum ,mesela uyku zamanı demiyorum da ,nerde uyumak istersin diyorum. İnatlaşamıyor. Tuvalet eğitimi zamanı bence ama niyeti yok. Banyo yapmak istemiyor falan ki çok severdi. Zamanla düzelecek ,biraz akışına bırakmak gerek. Üzülmeyin, herkes bir dönem yaşıyor bu durumları.
Sağlıkla büyütün.

İbretlik konu, tüm mesajları birer dersmiş gibi okudum 😀

Çocuğunuzun önce hastalığı atlatmasını beklemeniz, sonra yeme alışkanlığını düzeltmeniz daha mantıklı; şu an hangisinden dert yandığınızı anlamadım, mesaj çok karmaşık, ama önce sakinleşip adım adım düşünün, planlayın.

Annem ve Ablam gibi konuştunuz ama ben oğluma bu var bunu yiceksin dersem masadan kalkar ve ertesi gün onun istediği yemek olana kadar malesefki hiç birşey ağzına sürmez gece karnı guruldayarak yatar ve ben öyle olduğunu fark ettiğimde vicdan azabından gece uyuyamam ..
Kötü beslenmesi vicdan azabı yapmıyor mu? Aç kalırsa sonunda yiyecek işte. Kötü besleyince yalandan kendi vicdanınızı rahatlatiyorsunuz sadece. Hem şu an hasta ise midesini zorlamayın . Ben de hasta iken bişey yemek istemem, ağzımın tadı olmaz. Bırakın yemesin , boyu kilosu iyi diyorsa doktor, zorlamayın.

X