Vajinal Siğil rahatsızlığı olan var mı? (Genital Siğiller,HPV, Human Papilloma virus)

Tam oalrak nası bı tahrıs sıllere beklettın mı dyer yerlerı sole bır sıl yıka beklet 5 dk oda yeter

Tam vajina girisinin yan tarafinda kucuk birsey gordum ne ildugunu bilmiyorum tabi sirkeyi pamuga doktum biraz beklettim cok degil1 dk anca ama kirmizi kirmizi oldu orasi aciyo

Peki hel-in sende ki o minik kabarciklari dokundugunda hissediyormusun bide bu hsv hemen kendini belli ediyor dwgil mi o ucugun sekli nasil nasil birsey

Peki hel-in sende ki o minik kabarciklari dokundugunda hissediyormusun bide bu hsv hemen kendini belli ediyor dwgil mi o ucugun sekli nasil nasil birsey

Sırkeyı doktugun surdugun yer kırmızılasır dahansonra beyazlar kurur ve dokulur zamanla dogal asıt oldugu ıcın

Hsv dudakta cıkar ucuk gbı acıkcasınbende onzaman 5 tamemı ne vardı oturdummu bole batıyordu acıodu doktorum hemen ucuk kremı verdı bır haftada gectı

Dırencını dusmesın dedı

Hanı bı orası tahrısnolduysa oraya surme dıyer yerlere sırkeyı sur bır sure daha

Elınde ucuk kremı varsa oraya bı sur bakalım

Yanı ucuk cıdden acıo ve batıyo

Yok bende acima batma filan yok oyle sukur de o beyazlar galiba yag bezesi dr da sigil degil bu dedi. Sende ki o minik olan kabarciklar elinle hissediyormusun hel-in

Ası olarak bırı 4 bırı 2 tıpe hıtap edıyor o daha ıyı bu daha ıyı demenıze gerek yok cunku doktor tıpe gore onerıyor!!!!

Kaç çeşit aşısı vardır?

2 çeşit aşısı vardır. Gardasil ve Cervarix adlı 2 adet aşı vardır. Aşı, insan papilomavirüs ile ilişkili olan genital kanserleri (serviks, vulva, vajina, penis ve anüs kanserlerini) engellemek için yapılmaktadır.

2 aşının arasında fark var mıdır? Bunlar nelerdir?
Servikal kanserlerin yaklaşık %70'inde insan papilomavirüs 16-18 sorumludur.

Gardasil (Merc): 6,11,16,18 suşlarına etkilidir ve 3 doz (0,2,6) kas içine yapılmaktadır.
Cervarix (Glaxo): 16-18 suşlarına etkilidir ve 3 doz (0,1,6) yapılmaktadır.

GARDASİL adı verilen aşı HPV’nin en sık genital siğil yapan 6 ve 11 no’lu türüne ve en sık rahimağzı kanseri öncüsü lezyon ve rahimağzı kanseriyle ilşkili olduğu düşünülen 16 ve 18 türlerine karşı etkilidir.

CERVARİX adı verilen aşı ise yine HPV'nin 16 ve 18 no'lu türlerine karşı geliştirilmiş aşılardır. Yüzde 100 koruyuculukları olmasa da bu aşılar rahim ağzı kanserine karşı son derece etkili bir koruma sağlamaktadırlar.

Hangi yaşta yapılır:

GARDASİL 9 - 45 yaş arası bayanlarda; CERVARİX ise 10 - 55 yaş arası bayanlarda kullanılabiliyor.

Yan etki: En sık lokal ağrı. Şişlik, ödem, kaşıntı yapabilir. Ateş, bulantı, kusma, myalji, öksürük, artralji, uykusuzluk, halsizlik, burun tıkanması, diş ağrısı, baş dönmesi yapabilir.

$image.jpg

$image.jpg .................

erkek arkadasından sanamı geçti bu hastalık.o ası olunca geçecekmi biraz ayrıntılı yazarmısın rica etsem bana.

eski erkek arkadasımdan gecti. bnen durumumu su anda evlenmeyı dusundugum sevgilime acıklamak zorundaydım. oda sagolsun anlayısla karsıladı. su anki ilişkimde herhangi bir cinsel birlikteliğimiz yok. bu yuzdende herhangı bır sekilde yaklasmadıgımız için erkek arkadasım hasta değil. şı yaptırmasıda onun için faydalı. bunu ben doktoruma sordum. ben kendime yapıyorum yapmak zorundayım bu asıyı dedi. en kısa zamanda onada yaptırcaz.

eski erkek arkadasımdan gecti. bnen durumumu su anda evlenmeyı dusundugum sevgilime acıklamak zorundaydım. oda sagolsun anlayısla karsıladı. su anki ilişkimde herhangi bir cinsel birlikteliğimiz yok. bu yuzdende herhangı bır sekilde yaklasmadıgımız için erkek arkadasım hasta değil. şı yaptırmasıda onun için faydalı. bunu ben doktoruma sordum. ben kendime yapıyorum yapmak zorundayım bu asıyı dedi. en kısa zamanda onada yaptırcaz.

Iyı barı annayıslıymıs bazısı gbınöküz degıl :)

peki o aşı olduktan sende tedavi olduktan sonra normal bi ilişkiniz olabilecekmi bu konuda bişey söyledimi dr un.

Ası olarak bırı 4 bırı 2 tıpe hıtap edıyor o daha ıyı bu daha ıyı demenıze gerek yok cunku doktor tıpe gore onerıyor!!!!

Kaç çeşit aşısı vardır?

2 çeşit aşısı vardır. Gardasil ve Cervarix adlı 2 adet aşı vardır. Aşı, insan papilomavirüs ile ilişkili olan genital kanserleri (serviks, vulva, vajina, penis ve anüs kanserlerini) engellemek için yapılmaktadır.

2 aşının arasında fark var mıdır? Bunlar nelerdir?
Servikal kanserlerin yaklaşık %70'inde insan papilomavirüs 16-18 sorumludur.

Gardasil (Merc): 6,11,16,18 suşlarına etkilidir ve 3 doz (0,2,6) kas içine yapılmaktadır.
Cervarix (Glaxo): 16-18 suşlarına etkilidir ve 3 doz (0,1,6) yapılmaktadır.

GARDASİL adı verilen aşı HPV’nin en sık genital siğil yapan 6 ve 11 no’lu türüne ve en sık rahimağzı kanseri öncüsü lezyon ve rahimağzı kanseriyle ilşkili olduğu düşünülen 16 ve 18 türlerine karşı etkilidir.

CERVARİX adı verilen aşı ise yine HPV'nin 16 ve 18 no'lu türlerine karşı geliştirilmiş aşılardır. Yüzde 100 koruyuculukları olmasa da bu aşılar rahim ağzı kanserine karşı son derece etkili bir koruma sağlamaktadırlar.

Hangi yaşta yapılır:

GARDASİL 9 - 45 yaş arası bayanlarda; CERVARİX ise 10 - 55 yaş arası bayanlarda kullanılabiliyor.

Yan etki: En sık lokal ağrı. Şişlik, ödem, kaşıntı yapabilir. Ateş, bulantı, kusma, myalji, öksürük, artralji, uykusuzluk, halsizlik, burun tıkanması, diş ağrısı, baş dönmesi yapabilir.

Tip 16 ve 18'den korunmak için (en tehlikelileri bunlar olduğundan) Cervarix aşısını vurduksak olmaz mı? Yoksa doktor önerisiyle mi hangisini yaptırcağımızı belirliycez? Ben henüz doktora çıkmadım Ocak ayında çıkıcam ama bende de hpv var biliyorum.

Son düzenleme:
peki o aşı olduktan sende tedavi olduktan sonra normal bi ilişkiniz olabilecekmi bu konuda bişey söyledimi dr un.

Bi kere o asiyi olduktan sonra ona bulastirma riskim daha azalacak. Ben virusu uzun bir sure tasiyacagimdan sigilin cikip cikmadigini Herzaman anlamiyacagimdan evlendikten sonra bu riske girmek istemedim. Zaten bnm anladigim kadariyla sigilin varsa ve o sirada korunmuyorsan her turlu bulastiriosun. Eger sevgilin kocan vs. Asiliysa onun bagisikligi yok ediyo ve sonrasinda tekrar sana gecirmiyor. Bu sonrasi dedigim sigil olayi. Yani sen virusu tasiosun hep ama sigille temas ettigi icin o direk cildine bulastiriyor yine. Buda surekli sigil olusmasina neden oluyor. Biraz uzun ve gereksiz yazdim ama durum bu. Asilansin esin sevgilin kimse. Virusu tasimiyorsa super zaten yuksek oranda korunur. Eger ondada varsa bizim gibi tedavi olacak. Tasiyicilik riski dusecek. Doktor erkekler rahim agzi gibi bi organlari olmadigi icin kanser falan olmuyor ama tasiyorlar dedi. Bu kadar :) ve evet tedavi sonrasinda hamile kalana kadr normal olabilir hersey. Sonrasinda ama hep korunmak lazim yine.

Tip 16 ve 18'den korunmak için (en tehlikelileri bunlar olduğundan) Cervarix aşısını vurduksak olmaz mı? Yoksa doktor önerisiyle mi hangisini yaptırcağımızı belirliycez? Ben henüz doktora çıkmadım Ocak ayında çıkıcam ama bende de hpv var biliyorum.

Ben kendimden ornek vereyim. Daha tipleme testim sonuclanmadi. Sali gunu gardasil asi yapti bana doktorum. Durumu su sekilde acikladi. Eger sende tip 6 varsa tip 11 ve diger ikisini onleriz. Hemde tip 6 tedavisine yardimci olur. Ki tip 6 isen bu bir daha tekrarlaniyacagi anlamina gelmez. Kendisi aynen boyle dedi. Sende bir konus zaten anlatiyorlar. Ama tabi her doktorun bakis acisi farkli olabilir.

Ben kendimden ornek vereyim. Daha tipleme testim sonuclanmadi. Sali gunu gardasil asi yapti bana doktorum. Durumu su sekilde acikladi. Eger sende tip 6 varsa tip 11 ve diger ikisini onleriz. Hemde tip 6 tedavisine yardimci olur. Ki tip 6 isen bu bir daha tekrarlaniyacagi anlamina gelmez. Kendisi aynen boyle dedi. Sende bir konus zaten anlatiyorlar. Ama tabi her doktorun bakis acisi farkli olabilir.

Anladım çok teşekkür ederim :)

X