Yeşil mercimek haşlanır mı haşlanmaz mı?

şimdiii mercımeklı pılavın içine koyacaksan tabıkı önceden pişirilir.
sadece mercımek yemeği yapacaksan doğrudan pişiriyorsun zaten.Bırşeylerın içine ayrıca koymak istersen tabıkı haşlaman lazım önceden.:)

merhaba,
çok güzel bir yeşil mercimek yemeği, Denenmiş, resimli, videolu, pratik yemek, tatlı, börek, kurabiye, çorba, salata, tarifleri, ramazan menüsü, iftar yemekleri, sahur yemekleri, iftar menüsü dan, denedim çok güzel oldu:)
Malzemeler

2 su bardağı yeşil mercimek
1 adet orta boy soğan
2 adet yeşil köy biberi ( çarliston biber de olabilir )
3 yemek kaşığı riviera zeytinyağı
2 yemek kaşığı salça
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı kırmızı biber
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
Yapılışı

1- Mercimekleri yumuşayana kadar haşlayın

2- Haşlanmış mercimekleri süzün ve sudan geçirin

3- Bir tencereye eklediğiniz zeytinyağında, piyazlık olarak doğramış olduğunuz soğanı sotelemeye başlayın. Soğanlar biraz yumuşadıktan sonra küçük küçük doğradığınız biberleri ekleyin ve iyice karıştırın.

4- Biberler solunca salçayı ekleyin ve tekrardan karıştırın. Ardından haşlanmış olan yeşil mercimekleri tencereye ekleyin

5- Salçayı malzemelere iyice yedirene kadar iyice karıştırın. Pulbiber, kırmızı biber ve karabiberi tencereye ekleyip 2-3 dk. kadar karıştırarak pişirin

6- Tencerenin içindeki malzemenin üstünü 2 parmak kadar aşacak şekilde soğuk su ilave edin. Malzemeleri tekrar karıştırıp orta ateşte yemeği kaynamaya bırakın

7- Yemek kaynamaya başladıktan sonra tuzunu ilave edin. Yemek suyunu çekince yemeğiniz hazır demektir – yemeğin üstünde 1 parmak kadar suyunun olması kıvamı için yeterlidir -

Yemekte tane karabiber öğütülerek kullanılmıştır. Yemeği servis yapacağınız zaman, üstüne karabiber veya kimyon ekebilirsiniz.

Ben çorbasını bilmem yemek olarak yapıyorum. Suyunu haşlayıp dökersem vitamini gider diye düşünüyorun o yüzden haşlamadan direk yaparım

X