Yine bir kayın meselesi

Hayır pek sayilmaz. sadece esim çağırdığı zaman pazar aksami götürüp bırakacağına söz verdi pazartesiye ben ise gittigimde senle kalmicak falan dedi. Yine de bu her geldigi zaman sıkıntıya girdigim gercegini degistirmiyor
Biktim bu kayinlardan ya sunlarin hepsini bi eve toplamak lazim, ben basardim ayri eve cikti bunlar da toplanip yanina yerlessin gercekten ne bicim bi yasayis ne bicim aile bunlar ya... aynisindan bende de var Liona Esposito Liona Esposito esofmanla dolasiiorum yorumunu okuyunca aklima geldi; Bizde kalirken bi sabah ben yarina kadar gelmem dedi esyalarini aldi cikti gitti, aksam rahatim diye eve geldim salonda cikardim ustumu meger yedek anahtari almis ayakkabiliktan, anahtarla eve girdi. Salon kapisina nasil uctum o tshirtu nasil geri giydim bilmiyorum...

Biktim bu kayinlardan ya sunlarin hepsini bi eve toplamak lazim, ben basardim ayri eve cikti bunlar da toplanip yanina yerlessin gercekten ne bicim bi yasayis ne bicim aile bunlar ya... aynisindan bende de var Liona Esposito Liona Esposito esofmanla dolasiiorum yorumunu okuyunca aklima geldi; Bizde kalirken bi sabah ben yarina kadar gelmem dedi esyalarini aldi cikti gitti, aksam rahatim diye eve geldim salonda cikardim ustumu meger yedek anahtari almis ayakkabiliktan, anahtarla eve girdi. Salon kapisina nasil uctum o tshirtu nasil geri giydim bilmiyorum...
Yaaa evet kesinlikle hepsini bir eve toplamak lazım..
Ama bazıları eve çoksa bile ay yemeğini kim yapacak flan diye konuşuyorlar bir de.Gerçekten bütün kayınların canı cehenneme…İnsanlara yük olmak huzur bozmak dışında bir işe yaradıkları yok..

Tek celsede boşanın ve kalan hayatınızı kurtarın. Bu hastalıklı düşüncelere sahip kişiler, öz ailemiz bile olsa çekilmez. Yahu bir tane hayatımız var.

Giymiycektin aslinda. Seni öyle görecekti ondan sonra da kıyameti koparacaktin

Tek celsede boşanın ve kalan hayatınızı kurtarın. Bu hastalıklı düşüncelere sahip kişiler, öz ailemiz bile olsa çekilmez. Yahu bir tane hayatımız var.
Öyle kolay olmuyor ki akıllıca düşünmek lazım meslegim yok isim yok ailem manevi olarak arkamda dursalar bile maddi olarak asla bisey yapamazlar, gidip bu vasıfsız halimle ise girsem verecekleri asgari ücret olur ev tutayım desen asgari ücret fiyatina ev kalmadi nerdeyse. Hele ki cocuk varken. Mümkün görünmüyor suanki sartlarda

Buraya baya zamandır hiç konu açmıyordum, uzun zaman sonra ilk kez yazıyorum.
Belki hatırlayanlar vardır beni, eşimin ailesiyle baya problemler yaşadım hicbir sekilde iyi bir ilişkimiz yok hicbiriyle. Neyse biz onlara yakın olduğumuz şehirden taşındık çok şükür baya da uzak bi şehre gittik. Hafta sonları cagirmalarindan laflarindan sözlerinden uzaklaştım şükür ki ama yine burda da rahat bi nefes alamadım.

Eşimin kardeşi bu geldigimiz şehirde üniversite okuyor 2 senedir burdaydi zaten o. Ama onun aramızda bu kadar problem olacağını düşünmemiştim.

Eşime baştan söyledim ara sıra davet ediyorsan olur ama zırt pırt cagirmani istemiyorum dedim. Bu adamın bu lafimdan çıkardığı sonuç 2 haftada bir. Bi hafta gelmiyorsa diğer hafta boynunun borcuymus gibi mutlaka çağırıyor.

Hadi yemeğe çağırıyorsun hic sorun değil ben ne yemek esirgerim ne baska bisey asla sorun bu değil, ama kızlar bu çocuk gelince gitmek bilmiyor o kadar rahat ki tepemizde gün boyu oturuyor gecesine yatılı kalıyor yani bi yemeğe cagiriyorsun bütün haftasonun gidiyor.

Başta cumartesi çağırdık o gün kaldı pazar günü kaldı pazartesi günü ta aksama doğru gitti ki benim eşim sabah 6 da kalkip işe gidiyor, abisi bile evde olmuyor pazartesi günü, senin benle ne işin var da tepemde oturuyorsun yani hadi illa kalmak mi istiyorsun kaldın tamam pazar aksami kalkta gitsene abin evdeyken. Yok illa abisinden sonra çıkmalı bu evden.

Ve cok rahat bi cocuk rahatsiz edici hareketleri var fazlaca. Güya cok muhafazakar bi aileler ama evde yarı çıplak tişörtsüz dolaşır, üstünü giyinirken kapısını kapatmaz, bacaklarını ayırarak yatar bacağının biri yerde biri gökte. Aşırı rahatsiz oluyorum size anlatamam. Zaten ailece bi huylari var banyodan havluyla öylece çıkmaktan hic cekinmezler.

O varken zaten ben aşırı kısıtlanıyorum rahat oturamiyosun rahat giyinemiyosun havalar ısındı istedigini yapamiyosun salonu gaspediyor.

Ben rahatsiz oldukca o aşırı rahat davranıyor. Onun rahatlığı hele ki o pazartesi sabahı uyandigimda eşim evde yok onu salonda yatarken görünce sinir tepeme çıkıyor.

Şimdi buraya kadar ayrı bi konu, bir de eşimin saçma sapan beklentileri var. Çocuğun ismi atıyorum ali olsun, sürekli "acıktın mı ali? Susadin mi ali?" Gece saat 12 olmus yatma vakti gelmiş "aciktiysan liona sana biseyler hazirlasin ali" "ali ye su getir" "aliye neden cay getirmedin neden çerez getirmedin?"

Sürekli arkasında dönüyor bu şekilde. Hizmet görmesini istiyorsan kendin et o zaman hizmetini değil mi hem istemediğim halde 2 haftada bir başıma getiriyor hem de daha hizmet ettirmek istiyor. Sürekli bi pofpoflama yaranma çabasında bizden 10 yaş küçük çocuğa. Neymis o misafirmis 5 yasinda cocuk bile olsa hizmet edilmeliymis. Et o zaman beni sal ya.
Aşırı doluyum zaten onun ailesiyle ilişkisine falan hep ama hep bi yaranma çabaları onlara. (Ailesi de yaralı parmağımıza iş*mez afedersiniz de bir zor günümüzde maddi yi geçtim manevi desteklerini bile görmedim)

Ha bu arada kardesi evdeyken de odaya sokulur bilgisayar oyunu oynar ben otururum çocukla anca.

Ben de bugün büyük kavga ettim ama saatlerce tartıştık çok çok büyüdü uzadı olay.

En sonunda 3 haftada ya da ayda bir çağırmakta karar kıldık ve geldiğinde de cumartesi gününden gelip pazar akşamı geri götürüp birakmasindan yana karar kıldık. Kendisi evde yokken benle kalmasını asla kabul etmedigimi sonunda anladı.

Ama olay çözülmüş gibi görünse de gelin görün ki ben bu aileden de aile ilişkilerinden de kiz kardesinden erkek kardesinden abisinden bıktım artık. Uzaga gittim diye seviniyordum yine rahat huzur vermediler. En başta suçlu da benim kocam zaten.

Bütün günümüz kavgayla huzursuzlukla geçti o kadar canım sıkıldı ki yüzlerini göresim gelmiyor.
Bu kadar rahatta olunmaz ki ama, kendi evinde rahat edemiyorsun olacak sey degıl

Öyle kolay olmuyor ki akıllıca düşünmek lazım meslegim yok isim yok ailem manevi olarak arkamda dursalar bile maddi olarak asla bisey yapamazlar, gidip bu vasıfsız halimle ise girsem verecekleri asgari ücret olur ev tutayım desen asgari ücret fiyatina ev kalmadi nerdeyse. Hele ki cocuk varken. Mümkün görünmüyor suanki sartlarda
Kpss’ye hazırlanıyordunuz hayaliniz hedefiniz buydu sanırım. Sonrasında neden hatırlamıyorum iptal oldu o plan demiştiniz. Yeniden deneseniz hazırlanmayı?

Kpss’ye hazırlanıyordunuz hayaliniz hedefiniz buydu sanırım. Sonrasında neden hatırlamıyorum iptal oldu o plan demiştiniz. Yeniden deneseniz hazırlanmayı?
Yeniden başvurumu yaptim ama gelecekten hic ümitli değilim ya. ben universiteyi yarida biraktigim icin ortaöğretimden giriyorum, benim kuzenimin esi lise mezunu kpss ile adliyede katip olmus f klavyesi mülakatı vs de varmış, onu denemek istedim f klavye on parmak biliyordum ama unuttum calismayla tekrar hatirlarim hadi diyelim puani da aldim peki ya mülakat işte ondan hiç umutlu degilim. Ve hadi diyelim ki o iş oldu, ilk baslayanlar 6 binle basliyormus, esimin kuzenininki senelerdir o isi yapmasına ragmen 9 bin olmus suan. Ee bu parayla insan nasıl gecinebilir ki 6 bin nedir artık 6 bine evi zor buluyoruz bizim suan oturdugumuz evin kirasi 6 bin, o da taniş diye oyleymis yoksa baskasi olsa 8 bine verirmis

Yeniden başvurumu yaptim ama gelecekten hic ümitli değilim ya. ben universiteyi yarida biraktigim icin ortaöğretimden giriyorum, benim kuzenimin esi lise mezunu kpss ile adliyede katip olmus f klavyesi mülakatı vs de varmış, onu denemek istedim f klavye on parmak biliyordum ama unuttum calismayla tekrar hatirlarim hadi diyelim puani da aldim peki ya mülakat işte ondan hiç umutlu degilim. Ve hadi diyelim ki o iş oldu, ilk baslayanlar 6 binle basliyormus, esimin kuzenininki senelerdir o isi yapmasına ragmen 9 bin olmus suan. Ee bu parayla insan nasıl gecinebilir ki 6 bin nedir artık 6 bine evi zor buluyoruz bizim suan oturdugumuz evin kirasi 6 bin, o da taniş diye oyleymis yoksa baskasi olsa 8 bine verirmis
Çalışmayı neden sadece boşanmak için düşünüyorsunuz? Evlilik içinde çalışma fikri neden bukadar uzak? Boşanmaya genel olarak sıcak bakmıyorsunuz, olabilir. Ama belliki eşinizin size saygısı yok, sizde sessiz pasifsiniz. Şuan çalışıyor olsaydınız, kaynınız geldiği zaman ben çalışıyorum akşama kadar yoruluyorum gelince çocuklarımla anca ilgilenebilirim, bide senin kardeşini çekemem diyebilirdiniz. Gerçi çalışmasanızda demeniz gerekir ama diyemiyorsunuz. İşiniz olsa kendinize güveniniz olur; eşinizde bu kadın çalışıyor diye daha çok saygı göstermek zorunda kalır. Göstermesede eyvallah, kapı orda dersiniz. 6bin 9bini azımsıyorsunuz ama şuan bin lira bile kazanmiyorsunuz. İllerde emeklilik için ne gibi planınız var mesela?
Eşiniz 6 bin lira kira ödeyebiliyorsa siz boşanıncada ona göre nafaka tazminat verebilir. Ailenizin maddi durumu yoksa siz çalışıp onlara destek olur onlarda çocuklarla ilgilenirler gibi gibi. Birsürü seçenek var. Siz konfor alanızdan çıkmak istemiyorsunuz, ki olabilir kimse sizi zorlayamaz. Ama sizin konfor alanızda kv, kp, kayın gibi faktörler hep olacak bunu göze alıyorsanız sizin bileceğiniz iş.

Çalışmayı neden sadece boşanmak için düşünüyorsunuz? Evlilik içinde çalışma fikri neden bukadar uzak? Boşanmaya genel olarak sıcak bakmıyorsunuz, olabilir. Ama belliki eşinizin size saygısı yok, sizde sessiz pasifsiniz. Şuan çalışıyor olsaydınız, kaynınız geldiği zaman ben çalışıyorum akşama kadar yoruluyorum gelince çocuklarımla anca ilgilenebilirim, bide senin kardeşini çekemem diyebilirdiniz. Gerçi çalışmasanızda demeniz gerekir ama diyemiyorsunuz. İşiniz olsa kendinize güveniniz olur; eşinizde bu kadın çalışıyor diye daha çok saygı göstermek zorunda kalır. Göstermesede eyvallah, kapı orda dersiniz. 6bin 9bini azımsıyorsunuz ama şuan bin lira bile kazanmiyorsunuz. İllerde emeklilik için ne gibi planınız var mesela?
Eşiniz 6 bin lira kira ödeyebiliyorsa siz boşanıncada ona göre nafaka tazminat verebilir. Ailenizin maddi durumu yoksa siz çalışıp onlara destek olur onlarda çocuklarla ilgilenirler gibi gibi. Birsürü seçenek var. Siz konfor alanızdan çıkmak istemiyorsunuz, ki olabilir kimse sizi zorlayamaz. Ama sizin konfor alanızda kv, kp, kayın gibi faktörler hep olacak bunu göze alıyorsanız sizin bileceğiniz iş.
Neler neler diyorum bi bilseniz. Hiçbiri islemiyor adama

Yarı çıplak dolaşmak nedir ya? Benim kayınbirader ki yaşı 17 - 18 abisi yokken durmaz yanımda, onlara misafirliğe gittiğimizde dahi üstünü başını toparlar ne bileyim içlikle filan duruyorsa gider eşofman giyer vs...

Direk kayınbirader ile koonuşun, rahatsızlığınızı dile getirin ya da annesine söyleyin..

Neler neler diyorum bi bilseniz. Hiçbiri islemiyor adama
Çok yanlış yapıyorsun ..eşinin işi de garanti değil sonuçta ..bu gün çalışmanı istemiyorum diyen adam bir gün "milletin karısı çalışıyor ama " der ..geçip giden yıllarına üzülürsün.Çocuğun bebeklikten çıktı gelecek yıl tam gün anaokuluna ver (belediyelerin ve meb in ver ) gerekirse 3/4 ay maaşsız yol yemek parasına çalış meslek öğren.Pandemide lise terk insanlar liseyi bitirdi ..önlisansı bitirdiler. Senin de sonsuza kadar o istemiyor bu istemiyor deme şansın yok kendini geliştirmen para kazanabileceğin alanları kollayan gerek

Benzer yollardan geçmiş biri olarak yazıyorum. Eşimin erkek kardeşi yıllarca yanımızda kaldı. İlk başlarda, tabii ki onun kardeşi benim de kardeşim sayılır, diyordum, ama artık bir zaman sonra iyice huzursuz olmaya başladım. Çalışan, küçük çocuklu bir kadın olarak her hafta sonu 2-3 gün evde yatılı misafir çok zor, üstelik bazen haftalarca kalırdı. Sürekli koltukta yatıp oyun oynayıp dizi seyrederdi. Mezun olup iş bulduğunda da kalmaya devam etti. Çünkü bedava ev, bedava hizmet vardı. En son yeni bebeğim doğdugu zaman, artık bir kaç aydır maaş da alınca, ev tutalım o rahat etsin ben de bebekle rahat edeyim, dedim diye, yengem beni istemiyor oldu.
Yarım saat dahi benim çocuklarım ile ilgilenmeyen, beş kuruşunu görmediğim kaynanamın çocuğuna yıllarca baktım. Ne anasından ne kendisinden bir sağol duymadım. Zaten abisinin evi orası gibi bir tavır. Bir de bizim evde yapılanı beğenmez, sürekli laf taşırdı. Şimdi birkaç yıldır evli ve hiç evine davet etmedi. Kısacası iyi niyetli davransan insanı bezdiriyorlar. Önce iyi niyetinden kaybediyorsun, sonra o insanlara karşı iyi niyetini. Allah'a havale ediyorum bütün nankörleri.

Bir konuda yanlışınızı düzeltmek istiyorum. Yeni başlayan katipler 6 bin ile başlıyor diye bir şey yok sonuçta devlet memuru bu kişi. Güncel maaş ne ise o ücretle başlar, şu anda yeni başlayan katip 9 bin civarı ile başlama yapıyordur, Ocak ayından sonra başlama yapar ise Ocak zammında diğer katip ne kadar alacak ise o parayı alır (derece, kademe, mezuniyet durumu hariç)

Yarı çıplak dolaşmak nedir ya? Benim kayınbirader ki yaşı 17 - 18 abisi yokken durmaz yanımda, onlara misafirliğe gittiğimizde dahi üstünü başını toparlar ne bileyim içlikle filan duruyorsa gider eşofman giyer vs...

Direk kayınbirader ile koonuşun, rahatsızlığınızı dile getirin ya da annesine söyleyin..

ne kayınvalidem ne de kayınbabam hiçbiri dert anlatıcak yardım istenecek insanlar değiller. beni haksız bulur daha bide oğlumuzu sığdırmıyo diye çirkeflik yaparlar.

Çok yanlış yapıyorsun ..eşinin işi de garanti değil sonuçta ..bu gün çalışmanı istemiyorum diyen adam bir gün "milletin karısı çalışıyor ama " der ..geçip giden yıllarına üzülürsün.Çocuğun bebeklikten çıktı gelecek yıl tam gün anaokuluna ver (belediyelerin ve meb in ver ) gerekirse 3/4 ay maaşsız yol yemek parasına çalış meslek öğren.Pandemide lise terk insanlar liseyi bitirdi ..önlisansı bitirdiler. Senin de sonsuza kadar o istemiyor bu istemiyor deme şansın yok kendini geliştirmen para kazanabileceğin alanları kollayan gerek

nerden bildiniz aynı da bi dönem çalışmanı istemem boşver uğraşma diyen insan şimdilerde elalemin para kazanan kadınlarını övüyor bana.

Her hafta geliyor mu kazık kadar adam.
eşim diyor ki gönül isterdi her haftasonu gelsin ama olmuyor diyor. ben kabul etmediğim için. adamın hiç karısıyla çocuğuyla haftasonu vakit geçirme isteği yok. gönlü her haftasonu kardeşini istermiş.

nerden bildiniz aynı da bi dönem çalışmanı istemem boşver uğraşma diyen insan şimdilerde elalemin para kazanan kadınlarını övüyor bana.
Çalışsan eyvallahın olur muydu bu "gelin bizim hizmetimizi eşek gibi yapacak " tutumlarına ? Şimdi saha genceciksin ...kırk yaşına geldiğinde eşinin böyle övdüğü kadınlardan birisine kapıldığını görürsün yıkılırsın .Ben senin konularına vakıfım her işin üstesinden gelebilirsin sen.Eşinin mühendis olması ,meslekleri yapılan işleri küçümsemesi lütfen algını etkilemesin ..kendini kurs /sertifika olarak geliştirmeni ve çalışma hayatına atılmanı çok istiyorum👊

X