Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

qwertybaby ne kadar da rahatlarmış onlar seninde az zamanın kalmış.allah gönlünüze göre versin.eden kendine eder.boşwer en iyisini yapmışsınız.herkes kendi yaptığından sorumlu.kendine yakışan neyse onu yapar.durumları olmasa tamam dersin canları sağolsun ama böyle bi durumda insan ne dese az

bunları okuyunca bı kere daha evlenmekten vazgectım.nedır bu kısır çatısma...sidik yarışı sankı

söylentide deniliyorki eşya bilmem ne gelip geçici mutluluk olsun...tamam olsun çok önemli mutluluk saglık...ama işte insanında içinde kalmıyo degil hani.az olsun ama istedigin olsun dimi yani?
maşallahhh çogu kişinin çeyizi eksiksizz çogununda hiç yok.benimde yok çünkü 2 kız evlendirdi babam senesine.ee malum benimde yok sandık eşyası azıcıgın azıcıgıkaydirigubbakcemile3 acara acar bakardım onlara sanki altından yapılmışlar..
cumartesi nişanım oldu bana kızın sandıgında bulunması gereklerden bir sandık sayısında yapı getirmişlerdi A dan Z ye..istedigimde oldu her konuda ama nişan seti alınamadı diye içim buruk açıkcası.tamam gereksiz olsada olur olmasada olur.pahalıydı benim istedigim dedilerki deymez ona o para bozulunca para etmiyo dügünde fazla bilezik takarız tmm dedim ama istiyordummmm:eek:
Neyse kız tarafı erkek tarafı adetler olmamalı bence ya kimin neye durumu yetiyorsa almalı.
dügün zamanı çok yüz göz olanlar var sen aldın ben aldım konularında.Allah göstermesin herkezin mutlu geçsin istedigi aalınsın
amaaa benimmm 3lü setim içimde kaldıııııı:eek:lmaz: bazen laf vuruyorum her geline takıldı bi bana takılmadı
Nişanlımda diyor sen insanlarla sidikmi yarıştırıyosunkaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
biz geçen yıl evlendik. aileler bütün ev eşyalarını ortak aldılar hiç birşeyimizi eksik bırakmadılar evimizde masaj aletimiz bile vardı:) kız evi olarak biz fazladan çeyizimi aldık (yemek tk.çatal bıçak tk. düdüklü tencere,yatak örtüsü salon takımları mutfak örtüleri,havlular banyo tk. gümüş takımlarım süs eşyalarım diğer mutfak gereçleri ...vs)

yatak odası.evin bütün perdeleri ,tülleri,salon halısı,yatak odası halısı,mutfak halısı,bulaşık mak.çamaşır mak.elekt.süpür.,komple mutfak robotu,şarzlı süpür.fritöz,saç kurtma,set üstü ocak,mutfak köşe takımı,yatak örtüleri,nevresim takımları(12 adet)dantel takımları,çin ipeği salon takımı,banyo takımları,misafir ve günlük yemek tak,misafir ve günlük çatal kaşık tak,çelik tencere tak,teflon ten takımı,düdüklü ten,bornoz tak,hamam havl.tak.,havlular,pijama takları,gümüşlük için kristal takımlar,ütü,çamaşırlık,çamaşır sepeti,rondo,ekmek kızartma mak,fırın,kettle,pyrex takımlar,borcam takımlar,sandık çeyizi.........uzayıp gidiyor mandalına kadar.unuttuklarım muhakkak vardır.mutfak zaten buzdolabı hariç a'dan z'ye,bayağı masraf olmuştu.(13 sene önce)kızların masrafı inan erkek tarafından fazla oluyor.bu yolda adım atmış nişanlı çiftlerimizin Allah yardımcısı olsun diyorum başkada birşey demiyorum:nazar:

Ya kız vermek hakketten zor ya.
Oğlan tarafından daha fazla masrafı var.
Arkidişlerim sorması ayıp erkek tarafı neleri alıyo yaw kaydirigubbakcemile3 ben bilmemde pek.öğreniyim aşkıma söyliyim naniknanik

hic bırsey tahmın ettıgı gıbı cıkmıyo kızlar....
yazdıklarınızı okudum bır taraftan guldum bır taraftan uzuldum valla halıme...
ben 31 temmuz gunu evlenıyorum allahın ıznıyle...
5 yıldır beraberım nısanlımla ve aılesı bunu bılıyo nıyetımızın cıddı oldugunuda bılıydu.gecen sene sozlendıktam bır yıl oldu yanı sozlenelı...
daha ınanın bır ıgnelerı nasıp olmadı bana...
pekte lazım degıl zaten laf aramaızda:)
ama ınsan sınır oluyooo ıste gelın kız modundasın ya baskalarından duyunca kayınvalıdem sunu yaptı gorumcem sunu yaptı dıye ne eksıgım var dıye dusunup uzuluyosun...
evımızı babam verdi....
oturdugumuz şehrin lux evlerınden bırı guvenlıklı bır sitede...
arabam zaten vardı unıden mezun olunca hedıye almıstı..
yatak odamı adam gıt kızım nısanlınla bakın hangısını begenırsenız dedı,baktık begenemedım ozel sıparıs verdım yapılıyo 8000tl o tuttu...
evın ıcınde zaten ankastrede bulasık makınam ocagım fırınım davlunbazım var...
kucuk ev aletlerımı..
tefal clıpso duduklumu...
tefal su tanklı utumu...
nevresım takımları5 takım...
battanıye
yorgan hem gunluk hem mısafırlık ıcın..
yatak ortusu ıkı takım dıktırıyorum...
bornoz takımı ıkıser set...
aklıma daha gelmeyen bır suru ayrıntılı sey...
mutfak ıcın kurdanlıgından yagdanlıgına kadar aldı annem saolsun..
kutafya porselenden ozel kutahyaya bu ıs ıcın gısılıp alınmıs mısafır yemek takımım 1600 vermıstı babacım ozaman..
kahvaltı takımım...
kahve fıncanı cok begenmıstım ozel el yapımı tanesı 250 demıslerdı almıycaktım babam gozumun kaldıgını gorunce al kızım dedı...
haklarını odeyemem...
bır tane bernardo kare yemek takımı gunluk...
kasık catal setı ıkı takım canta set..
tencere set
tava set
bardak set
krıstalınden gunlugune...
salonum ıcın aksesuar set...
butun evın perdelerınıde annecım saolsun yapptırıyo...
kınam ıcın acık hava ıstemıstım catı katı teras tarzı bır salonda yapılcak...
erkek tarafı ne yaptı dersenız bız bısey yapamayız dedıler...ogullarını sevıyorum ya canın ısterse mantıgı...
cok zoruma gıttı cok kavgalr yasadık nısanlımla...
bız bıseyını yapamayız ıster 5 sene daha beklersınız canımız ne zaman ısterse ozaman yaparız dedıler...
yılmadık ama...
nısanlım bırıkmısım yok dedı....
mecburum kotu olamam elım mahkum dedı...
aldım karsıma konustum...
bızım tarafa duyurmayalım borc harc yaparız dedım...
uzulme dedım....
kım verır dedı...
ınanın olup gıdıyo.....
bı mobılyacıya gırdık cok guzel salon takımları vardı...oturma gurupları cok begendım...hesaplattık 10000 dedı sahıbı...
hıc tanımıyoduk mobılyacıyı...ınanın o bızden ole bır elektrık aldıkı bızde ondan tabı...nısanlımda 3500tl lık senet vardı onu cıkardı verdı...
benım maasım ogun yatmıstı 1000 tl de ole verdık ettı 4500tl
gerısınıde dugunden sonra 5e boldu..kredı kartsız kefılsız sentsız...
allah bın kere razı olsun...
1000tl taksıt oluyo yanı bıze...
onuda allah buyuk oderız dedık...sonra gıttık avızelerımı begendık...onlarda tum ev 2200 tuttu kredı akrtlarımzdakı lımıtlere baktık bos olanlardan cektırdık taksıtle yıne....
perdelerı annemler yapıyo zaten sımdı bı halılar kaldı...onada allah kerım dıyoruz beyaz esyalarımıda cok sevdıgım bır arkadasım dugunune set takıcaktım camasırla buzdolabını ben alıcam dedı:)
allah oldurdumu olduruyoooo...
bıde bzımkının annesı ne demıs bılıyomusunuz mobılyaları bız gormıycezmı demısler..
yuh dedım nısanlıma....
5 kurus vermıyolar bıde gelıp gorceklermıs...
allahım bana sabır versın versın dedım...
gıttım ısanlımla gelınlık begendık hepsınde tektık kımse yoktu yanımda..
onuda bılezıgımı bozdurdum aldım...
kımsenın haberı yok....
nısanlım ben sana evlenınce yapıcam keske durumum olsaydı dedı...
nısanlımın bır arkadası sızı balayına ben gonderıcem dedı...
cocuk hep nıyet etmıstı bunu...
adam&eva ya gıdıyoruz:)
gecen gun gorumcem aramıs adamla dalga gecer gıbı sakın kınayı amayın onu bız alcaz dıye....
zahmet olur sıze gerek yok dedım.....
onlar ne yaptı bu zaman asamasında..
aılemı bır kere rayaıpta dunur ne yaptın bıle demedıler...
gıtmısler gelınlık aldıgım yere gelınlıgımı gormek ıstemısler...
esracım gostermemıs ama tum ısrarlarına ragmen:)
kendılerıne cıfter cıfter dugun elbısesı almıslar...en pahalı yerlerden...
dugunumzude nısanlım bır yerle anlatı 400 kısık gece dugunu...
yemeklı...
kır dugunu olcak....
gelın masam herseyım super oldu....11000tl de o tutacak...
onuda kredı cekti....
dugunden sonra baya borcumuz oldu ama olsun dedık...
bız kendımız bu kadarını basarabıldıysek kımse bızı yıkamaz dedık...
dugunde gunya 10000tl lık altın yapıcaklarmıs nısanlımın tarafı nısanlıma ole demısler...
zaten ıgnelerını ıstemıyorum onların...nefret ettım hepsınden...
dugunun ertesı gunu bozdurcam dedım hepsıyle borc kapatırız dedım hayır dıyooo nısanlım ama ben onların aldıgını bır gun bıle takmıycagım ıcın gozumde yok...
benım tarafımın bana nısanda taktıkları zaten bana yeterde artar...
daha neler neler yasadım anlatsam buralara sıgmaz vallaaa....
kayınvalıdem hıc bırsey yapmadıgı halde dugunu temmuzda yapamazsınız dedı...
tatıle gıtcem ben dedı...
yaparsanız ben gelmem kendı basına evlen dedı nısanlımaaa...
o da benım aıleme ne dıycez dıye alttan almaya calıstı..kadının gonlunu etmek ıcın gunlerce yalvardı dusunun...
bende ınat ettım temmuzzda olcak dedım...
gıttık gun aldık...
kan testıdır..fılmdır...
kımse yoktu yanımzda...
ama oldu gıttı ıste...31 temmmuzda evlenıyoruz umarım sonu guzel olur...

canım yazdıklarını okuyunca evlilikten korktum inankötükedihüsosu an zaten cok uzak bnm için şartlardan ötürü okulum var en ii ihtimal 2 sene snra mezun oluorum erkek arkadasım bu sene mezun olck allahın izniyle ama askere gidip gelmesi,yurtdışı yabancı dil işe gir çalış birikim yap derken en aşaa 4-5 senemiz var ben şimdiden biriktrmeye başlasam anca yaparım bişiler ailemle aram pek ii değil evlilk gbi bi durumda bana ne kadar yardımcı olurlar kestiremiorum karşı tarafa da yük olmak asla istemem çünkü ii gün olur söylenmez ama kötü günde 1 lokmanın bile hesabı yapılır ne de olsa ne kadar ii de olsak gelin gözüyle bakılıo etrafımda gördüklerimden bunu bilir bunu söylerim.erkek arkadasımın annesi tatlı bi kadın ama yne de kaynana yanii ii bişi olsa adı kaynana olmazdı ANNE olurdu böyle konuşunca kopuo arkadaslarım ne gördün de böle bilmiş takılıosun diolar ama cevremde gördüklerim duyduklarım bu konularda önyargılı olmama sebep oluo.en küçük örnk ben frsat olsa kayınvalidemle alıp gezmek tozmak alşveriş sohbet etmek isterim ama sevgli kayınvalide adayımla böle bişi yapablmem imkansz bişi paylaşmam cok zor bunlar beni korkutuo ve sevglm annesine cok bağlı onun sözleri fikirleri cok önmli.acaip korkuorum kaynana terörü yaşamaktan keçinin sevmediği ot burnunun dibinde bitermiş:uhm:allah herkese hayırlısını nasip etsin amma dolmuşum yalnız bıraksanz 50 sayfa yazabilirim

konuma bak ya ben evlenme asamasında acmıstım suna bak sımdı oooooooo konu almıs basını gıdıo herkese mutluluklar

valla ılk once stres yapmamak lazım esım herseyını kendı aldı halada borcları oduyoruz dugun salonundan takılan bılezıge gelınlıgıme kadar evın esylarına kadar esım aldı hepsını kayınvalıdem kaynanam bır lamba bırde mutfak masası aldılar :)

annem saolsun hıc bır seyı eksık etmedı herseyımı aldı kızım elaleme rezıl olmasın sevınsın eksıgı olmasın dıye halada alır aıleler yardımcı olmaları lazım bence ben bu kanıdayım yok evlenıosan herseyı kendınız yapın mantıgı sacma bana gore kendılerı olemı yaptılarda bız oel yapıyoruz al ılk senem bır balayına bıle gıdemedık esım dugunden bır gun sonra ıse gıtmek zorunda kaldı neden borc gırtlatta haaaaa sızde abartmasaydınız dıyenlar olur sımdı kesın herseyın en makulu aldık ama genede olmuo gelır gıderı karsılamıo yardımsız esım aılesın evlerı var ama vermedıler verselerdı en azından ev alana kadar en azındna kıra odemezdık evımızı alıncada cıkardık aman neyse dertlıyım yanı ama

ESIMLE COK MUTLUYUMMMMMMMMMMMMMMMM BU YETERRRRRR

:1rolleyes:
Bizde şunu erkek tarafı alır bunu kız tarafı tarzından söylemler olmadı.Herkes birşeylerin ucundan tuttu,biz de çok taksit ödedik aileler de...ama gelenekler açısından sorarsan yatak odasını ve mutfağı kız tarafı yapar diye biliyorum.Aslında annenin çıkardığı liste güzel bir liste olmuş.Yatak odası bakıyorsan Arstil'e bir bakmanı tavsiye ederim.Benim eşimin kardeşi evleneceği için biraz eşya bakmıştık.Herkesin zevki farklıdır elbette ama Arstil'de güzel ürünler var...

Bezgincik cim sakın beni yanlış anlama ama sakın Arsitil'e bakmayın arkadaşlar. Çünkü muhterem firmanın ürün kalitesi berbat,çin malı. Mobilya alacaksanız evlenmeden en az 1 ay önce sipariş verilmeli çünkü firmalar verilen tarihte teslimat yapılmıyor. Ankara mobilyaları yerine Bursa mobilyalarını tavsiye ederim. Mobilya satıcısı olduğum için nacizane tavsiyelerim.

Bezgincik cim sakın beni yanlış anlama ama sakın Arsitil'e bakmayın arkadaşlar. Çünkü muhterem firmanın ürün kalitesi berbat,çin malı. Mobilya alacaksanız evlenmeden en az 1 ay önce sipariş verilmeli çünkü firmalar verilen tarihte teslimat yapılmıyor. Ankara mobilyaları yerine Bursa mobilyalarını tavsiye ederim. Mobilya satıcısı olduğum için nacizane tavsiyelerim.

hadi yaa ankara sitelereyaptırayım diyordum bende

Merhabalar,

Ben de gecen gun evkur'a girdim ve bir personel yardimci oldu boyle ceyiz esyalarini felan gosterdi bana :) boyle icim bi garip oldu, buyuduk te boyle alisverisler de yapiyoruz dedim kendi kendime... :))

sonrasinda, nevresimlere felan bakarken... bir takim gosterdi boyle... 800 TL fiyati vardi ama... dugunden sonra gelin yatagina ortermis... kalin boyle cok ta zengin duruslu yatak ortusu takimiydi... yastik kiliflari... havlusu.. bayagi zengindi icerigi...

sizlerin fikrini almak istedim. umarim anlatabilmisimdir ne demek istedigimi... bunu kullanan var mi aranizda? :) veya alinmali mi? alinmamali mi? bikere kullanip kenara kaldirilan bisey mi?

ama gercekten cok begendiiiim... hayran kaldim desene, renge...
keske resmini bulabilseydim... aradim internet ortaminda ama bulamadim...

bana yardimci olun lutfen...zemuszemus

o tür dediklerin pullu dantelli mantelli ise evet az kullanımlık çok paralık kokoş tipi biryere sığmayan nere kaldırsam die düşünülen örtülerden oluyor kendileri.
bir arkadaşım vardı yaza evlenecek.
ablası örtüsünü verecekmiş al senin olsun nere koycağımı şaşırdım artık demiş:))
artık gerisi sana kalmış

eve süslerde lazım sen ıvır zıvır derken küçükleri kastettinde keşke açsaydın sana daha çok yardımcı olurduk ben oda oda ne olması lazım onları yazdım liste yaptım alışverişe çıktık baktım aaa oda lazım aldık ay buda vardı değil mi dedik aldık diğer evlere gittik ay nasıl unuttum dedim buda lazım aldık hele o küçücükler var ya biıtmedi sen al nihale lımonluk sarmısak rende meyvelık saklama kapları taslar paspaslar süzgeçler al bitmez baharat takımından hariç ufak diğer baharatları koyacaksın farklı kücük baharatlıklar al

biz de kız tarafı evin bi odasını kendi döşer (çukurova bölg.) buda genellkle oturma odası olur.yatak odası bana çk saçma geliyo aklıma başka başka şeyler geliyo adet olsa bile ben aldırmam.tabi bu benm şahsi düşüncem.bunlarn yanındada kız mutfak eşyalarının tümünü alır..

biz de kız tarafı evin bi odasını kendi döşer (çukurova bölg.) buda genellkle oturma odası olur.yatak odası bana çk saçma geliyo aklıma başka başka şeyler geliyo adet olsa bile ben aldırmam.tabi bu benm şahsi düşüncem.bunlarn yanındada kız mutfak eşyalarının tümünü alır..

Her yörenin ayrı bir geleneği var..Bende yatak odasını aldırtcam babama..Aslında banada çok saçma geldi ama ne yapalım adet böyleymişş.:sm_confused:..Tüm mutfak bizde de kıza ait..Tekstil vs...
Bu arada yatak odasını açık renk almak istiyorum..Koyu mobilyalar çok şık dursada kullanışlı gelmiyor bana....

kızlar bana acıkcası yatak odasını kız tarafı alır adetı sacma gelıyor cok afedersınız kızın ılk gecesını gecırcegı odası babası alıyor boyle sacmalık varmı yaa ???? vallaha ben aldırmam aileme ne olursa olsun ısterse oglan tarafıda almasın halıda yatarım yıne aldırmam ben o yataga yattıkca utanırım babam gelır aklıma... hem kızımla bırlıkte ol hemde al sana yatagıyla töbe töbe vallaha bana sacma gelıyor sizin dusuncelerınızede saygım sonsuz ama ben utanırım aldırmaya bıle

Son düzenleme:
slm kızlarrrr benım bu aralar gundemımımde sey var kız tarafı evlılıkde sunu alır yok erkek tarafı bunu alırrrrr cok merak edıyorummmm bennnn herkes bısey soluoooo kafam karıstıııııı bız annemle bu aralar ceyızlık ıcın bakınıozzzzz ama kafam karısık kız tarafıııııııııı evlenınce neler alır neler almak zorundaaaaa bır kızın ceyııııııızınde neler kesın olmalııııı herkes anneme kızıoooo ayyyyy bır ole yatak odasıymıs yokkk beyaz esyaymıs almayın sadece ceyız pohcasını verırın dıooooooo ama yazık yaww herseyde erkek tarafı olmaz dıoooo annem evlenen arkadaslardan veya evlılık hazırlıgı yapan arakadaslar yardım edın ceyızıne ne koydunuz ne koymayı dusunuonuz yada nele rmecburrrr solersenız sevınırm

cNIMMM YAAA ŞU SAYFANIN ALTINA YAPTIGIN GEL BEBGİMİ NASIL YAPTIN BNDE SİTİYMMMM:emir_bebek:

alkisalkisalkis
o tür dediklerin pullu dantelli mantelli ise evet az kullanımlık çok paralık kokoş tipi biryere sığmayan nere kaldırsam die düşünülen örtülerden oluyor kendileri.
bir arkadaşım vardı yaza evlenecek.
ablası örtüsünü verecekmiş al senin olsun nere koycağımı şaşırdım artık demiş:))
artık gerisi sana kalmış

YAAA BEK SENDEDE VARRR CANIMM BNDE SUUU MUTLU CETVELİNDE SİTİYOMM KISLAR CVP VERİN ANSIL YAPTINZZZ...

bizde de mutfak ve yatak odasına ait her şey kızındır halısından elektrikli eşyalarına kadar ama artık siz biz kalmadı imkanı olan yapıyor genellikle gelin damat da çalıştığı için eskidenmiş o işler.
biz de inşallah seneye atanabilirsek erkek arkadaşımla kimseden hiçbir şey istemeden para biriktirerek evimizi kendimiz kurmak niyetindeyiz Rabbim nasip eder inşallah

bu yaza inşallah biz de bu telaşları yaşayacağız
ama bizim durum biraz karışık
onun ailesi memleketlerinde değiller başka bir şehirde yaşıyorlar babasının işinden dolayı
benim ailem de başka bi şehirde
düğün olarak onların memlekette yapılacak çünkü bütün akrabaları orda ve benim aileme de yakın
ama biz düğünden sonra istanbulda yaşayacaz
yani 4farklı şehir var işin içinde bulmaca gibi :)
ben bu yüzden beyaz eşya koltuklar yatak gibi şeyleri başta ortak alıp gerisini de içine girince yavaş yavaş kendimiz dizeriz diyorum nasılsa bizim evimizi kimse görmeecek belki anne babalar gelir o kadar
ama onun ailesi ne der bilemiyorum

X