Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Düşüncelerimize tercüman oldunuz , ALLAH kimseye evlat acısı yaşatmasın

Arkadaşlar bende 25 haftalıkken 26 şubatta doğum yaptım ve bebeğim 34 gün yaşam mücadelesini kaybetti benim sancılı bir şekilde hastaneye gittiğimde doğum suyumun gelmeye başladığını söylediler ve üç gün serumlarla durdurabildiler ancak ve sonrasında doğum oldu benim sorum şu sizlere 6 ay boyunca bir problem yaşamadım neden erken doğum oldu diye araştırıyorum dok söylediği ilk doğumum olduğu için rahim ağzını kontrol etmedik tekrar hamile kaldığında buna bakacağız ayrıca erken doğumu önleyecek ilaçlar kullanacakmışım peki şimdi ben ihmal kurbanımıyım anlamadım okuduklarım kafamı karıştırdı

Merhaba,
Ben 26+4 de serlaj oldum. Rahim agzi yetmezligi tespit edildi. Ilk dogumla falan alakasi yok mutlaka alttan ultroson ile bu olcumun yapilmasi gerekiyor. Okudugum kadariyla 20_25 arasi bunun kontrol edilmesi ona gore onlem alinmasi gerekiyor. Ama cogu dr yapmiyor. Ustelik bakilmadigi takdirde anlasilacak bir belirtisi yok. Oldugundada sizde oldugu gibi cok gec oluyor ne yazikki. Cogu dr alttan kontrol yapmiyor ve boyle bir sorun varsada fark edilmedigi icin dusukle sonlaniyor. Senin icin cok uzuldum :KK43: Dr degistirmelisin diye dusunuyorum. Cunku benimde fark edildiginde son noktadaydim. Belkide bakilmasa coktan dusukle sonlanmisti. Simdi 31 +5 oldum. Sanci onlemek icin6 saattebir nidilat aliyorum. Ve yatak istihrati verdi. Sadece wc ye kalkiyorum. Sanirim senin yeni hamileliginde serklaj uygulamaleri gerekecek ve benim gibi yatacaksin. Ama umudunu kaybetme. Kader degil bilincli ve dogru dr denk gelmeli. Dr da sans kader biraz. Allah yardimcin olsun.

Arkadaşlar bende 25 haftalıkken 26 şubatta doğum yaptım ve bebeğim 34 gün yaşam mücadelesini kaybetti benim sancılı bir şekilde hastaneye gittiğimde doğum suyumun gelmeye başladığını söylediler ve üç gün serumlarla durdurabildiler ancak ve sonrasında doğum oldu benim sorum şu sizlere 6 ay boyunca bir problem yaşamadım neden erken doğum oldu diye araştırıyorum dok söylediği ilk doğumum olduğu için rahim ağzını kontrol etmedik tekrar hamile kaldığında buna bakacağız ayrıca erken doğumu önleyecek ilaçlar kullanacakmışım peki şimdi ben ihmal kurbanımıyım anlamadım okuduklarım kafamı karıştırdı

Supi

Bnde 26 haftalikken doğum yaptim. Gittiğimde 1 parmak acik vardi 5 saat oyaladilar beni doğumu durdurmaya da calismadilar. Bnm hunilesme vardi rahim aczini ölçüp hiçbirşey yapmadi. Şuan hamileyim ve o dediğin önlemlerin hepsini aldilar. Sanirim ilk gebeliklerde rahim ölçümü yapilmiyor :KK43: yani kismen ihmal denilebilir. Yani onlara sorsan ihmal yoktur ama bence var. Bu kontrolleri yapmak için illa ki bir katip bekliyorlar. Kaybin için üzgünüm basin sağolsun bu arada.

Nexus4

Son düzenleme:

Ilk bebegimi 25 haftada erken dogumla kaybettim.5 gun yasadi bebegim hic bir aciklama yspilmadi her sorusumda erken dogum herseyden olur dediler ustelik adi duyulmus ozel bir hastsneydi.acilma 4 cm oldugu halde beni 1 hafta o hslde yatirdilar sonra cikaracaklardi o halde .simdi allahim ayni sonu yasatmasin bana bu gebeligimde amin ,bilinmeyen bu erken dogum ihtimaline karsi serklaj oldum.sonunu bir allah bilir allahim bebegimi can sagligiyla kucagima alip buyutmemi nasip ettsin bu sefer insallah amin.sorunlarim cok sekerim var insulin kullaniuorum.crp yuksek doktor bskma diyor.akinti var kultur sonucu bekliyorum ve tsbiki hepinizden dualar bekliyorum.

Âmin ark inş sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alırsın ben zaten bu bebeğimi çok aşamalardan geçtikten sonra kavuşmuştum ama ne yazıkki onu kaybettim ben 13 yıllık evliyim bunun öncesinde 3 tanede düşüğüm var kızımıda ivm denilen ilaçsız tüp bebekle kavuşmuştum ayrıca benim polikistik overim var yani kendiliğinden gebelik şansım çok az insanın umudunu kaybetmesi çok zor

Âmin ark inş sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alırsın ben zaten bu bebeğimi çok aşamalardan geçtikten sonra kavuşmuştum ama ne yazıkki onu kaybettim ben 13 yıllık evliyim bunun öncesinde 3 tanede düşüğüm var kızımıda ivm denilen ilaçsız tüp bebekle kavuşmuştum ayrıca benim polikistik overim var yani kendiliğinden gebelik şansım çok az insanın umudunu kaybetmesi çok zor

Canim benim polikistik over cogu kiside var.umudunu kaybetme her daim umut vardir buna jnan ve bazen nefesin kesilir ya omuzlarin duser ne yapsan nafiledir kaldiramazsin.sanki sirtinda.tum kemiklerin kırilmistir . fazla yukten bir turlu kalkamazsin iste o an (ki emin ol bu duyguyu bilirim allah bidaha yasatmasin amin) sadece dua et.sonrasini da ona allaha emanet et inan iyi gelecek.alkah yardımcımız olsun amin.

Desteğiniz için sağolsun bayanlar.Damdan düşenin halinden damdan düşenler anlar derler ya,yaşadıklarımı bilen birilerinden öneriler duymak çok iyi geliyor.

ben bugün hastaneden çıktım.Dün akşam ve bugün sabah,öğlen Nst de kasılmamışsa çıkmadı.Annem,babam geldi.Eşim işteyken annem bakıyor bana,ben dediğiniz gibi wc dışında yatıyorum.4 saatte bir nidilat,sabah akşam vajinal protestan alıyorum.hafalık da proluton depot iğne olacakmışım.Yalnız su çok içince affedersiniz idrara da çok çıkıyorum,bir de astım hastasıyım arada öksürük geliyor tedaviye rağmen çok korkuyorum ama öksürük gelince napıyım ne kadar tutsam da öksürüyorum.Bunun için vicdan azabı duyuyorum.Bir de hafif nefes darlığı oluyor acaba nidilattan mı diye düşündüm çünkü benim satımım öksürükleri geçiyor darlık olmaz.İlaç akciğer ödemi ender de olsa yapıyormuş çok tehlikeliymiş.Ya olursa öyle birşey diye kafama takıldı ben paranoyaklaşıyor oldum sanırım.:KK43:(

Bir de en son rahim ağzı boyum 26 mm ama ıkınınca hunileşme olup 15 me kadar iniyormuş.İnş kasılma durunca azalmaz daha da.İlaç çok iyi geldi.Bir yan etkisi olur,kullanamam diye ödüm kopuyor.Allahım yardım etsin herkese,karnında hareket ederken ya kaybedersem korkusu çok zor.

çok sevindim kasılma oşmamasına. nidilat da yapar çarpıntı nefes darlığı

Canım kaybın için mevla sabırlar versin.
Malesef Dr 12. Haftada ve ondan sonrada ara ara vajinal baksalar bunu yakalayabilecekler fakat biz bayanlar özellikle ilk bebekte alttan bakan Dr sonradan devambetmefiğmşz için onlarda ürkütmenekniöin bakmıyorlar. 25. Haftada kasılma ve suyun gelmesi enfeksiyon sebep olabiliyor canım. Hiç vajinal veya kanda enfeksiyon bakıldımı.
Allah'ın izniyle istediğin zaman kolayca hamile kalıp iyi bir riskli gebelik Dr takibinde yavrunu kucağına almayı mevla nasip edecek. Umudumuzu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz Allah yar ve yardımcın olsun.

Canım daha öncede kızlar bahsetmişti diğer grupta poko ve ray ikilisini sanırım Buda bizlerin teşhisini koyduğumuz meslek + ray gibi oldu. Ne desin.

Benim buraya gönül borcum var Zor zamanlarımda bana destek verdiniz.35. haftamdayım.İnşallah sağlıkla kucağıma alırım bebeğimi ve burayı yalnız bırakmam.Bu sayfa bizim destek sayfamız.Öyle değerli ki,acılar,gözyaşları,ölümler atlatılmış.Hem de dünyadaki en büyük acıyı,evlat acısını yaşamışız.Tecrübesiz doktorlardan,devlet hastanelerinde yaşanan kötü olaylardan,bir sürü para vererek gittiğimiz profosörlerden elimiz boş dönmüşüz.İmkanı olmayan arkadaşlar en azından burayı okuyup doktorunu yönlendirebilir,yeni bir doktor bulabilir,test isteyebilir diye düşünüyorum.Burayı bırakmamalıyız.En azından haftada bir defa burada olmalıyız..Keşke diğer arkadaşlar da gelebilse.Buraya yazılacak bir cümle facebooktan ya da twitter dan daha önemli diye düşünüyorum.Ve çok kutsal bir şey yapıyorsunuz.Küçücük bebeklerin canları belki de bir cümlede gizli

çok güzel yazmışsın katılıyorum.

çok üzüldüm ben de 25 haftalık kaybettim başka düşüklerim de oldu. pıhtılaşma sorunun ve eşin ve sen de mutlaka preferik kanda kromozom analizi baktırın. ve 100 hücrede baktırın...

Merhaba,
Ben 26+4 de serlaj oldum. Rahim agzi yetmezligi tespit edildi. Ilk dogumla falan alakasi yok mutlaka alttan ultroson ile bu olcumun yapilmasi gerekiyor. Okudugum kadariyla 20_25 arasi bunun kontrol edilmesi ona gore onlem alinmasi gerekiyor. Ama cogu dr yapmiyor. Ustelik bakilmadigi takdirde anlasilacak bir belirtisi yok. Oldugundada sizde oldugu gibi cok gec oluyor ne yazikki. Cogu dr alttan kontrol yapmiyor ve boyle bir sorun varsada fark edilmedigi icin dusukle sonlaniyor. Senin icin cok uzuldum :KK43: Dr degistirmelisin diye dusunuyorum. Cunku benimde fark edildiginde son noktadaydim. Belkide bakilmasa coktan dusukle sonlanmisti. Simdi 31 +5 oldum. Sanci onlemek icin6 saattebir nidilat aliyorum. Ve yatak istihrati verdi. Sadece wc ye kalkiyorum. Sanirim senin yeni hamileliginde serklaj uygulamaleri gerekecek ve benim gibi yatacaksin. Ama umudunu kaybetme. Kader degil bilincli ve dogru dr denk gelmeli. Dr da sans kader biraz. Allah yardimcin olsun.

maşallah haftanız iyi. dr niz de risk almış. genelde yatak istiraati ilaçlarla serklajsız götürüyorlar dr ler... inşallah 38 haftayı görürsünüz....

Canım daha öncede kızlar bahsetmişti diğer grupta poko ve ray ikilisini sanırım Buda bizlerin teşhisini koyduğumuz meslek + ray gibi oldu. Ne desin.

:)) evet arda bey demişti pco ray ilişkisini. sanırım rahim yumuşuyormuş...

Chnb
Canım hala sorun mu var bilgisayarında

canım kablo bozuk en ufak kımıltıda kapanıyor:KK43:

merhaba kızlar kayıplarını için inanın çok üzüldüm :KK5:bendede pko var arda bey bana pko yüzünden rahim agzı yumuşar paşam demişti ona önlem amaçlı şeker hapı vermişti pko olmasını önlüyor demişti 1 sene ilaç tedavısı gördüm kızımdA RAHİMİ DİKTİLER DURMADI KANDA PIRTILAŞMA ÇIKTI İGNE OLDUM ONUN İÇİN BİRDAHA GEBE KALMADAN OLAN BÜTÜN TESTLERİ YAPTIRIN KİLONUZ VARSA VERMEYE ÇALIŞIN BEN 38 KİLO VERDİM OGLUMDA İMKANINIZ VARSA İSTANBULDAYSANIZ ARDA BEYE GİDİN ALLAH RAZI OLUSN ÖNCE RABBİM OSNRA DULARIM SONRADA ARDA BEY SAYESİNDE 13 SEMELİK ÖZLEMİMİ ALDIM KUCAGIMA ELHAMDURİLLAH :KK14::KK14:PKOYUDA KAFAYA TAKMAYIM SOGAN KÜRÜ YAPIN TEMEM:KK17:RABBİM HERKEZİN YARDIMCISI OLSUN ÇOK ZOR KAYIP 3 KAYIP YAŞADIGIMDAN BİLİYORUM 4 BEBEGİMİ 53 GÜN YOGUN BAKIM SERÜVENİNDEN SONRA EVİMİZE ÇOK ŞÜKÜR GETİRDİK SİZLEDE UMUDUNUZU KAYBETMEYİN SAKIN BEN HERGÜN BURUYA GİRİP OKUYOURM YAZMASAMDA BAKIYORUM ARKADAŞLAR AÇIKLAMA YAPMIŞLAR GEREK DUYMUYORUM YAZMAYA ONUN İÇİN SANMAYIN PAŞA BURAYI UNUTTU:KK20::KK20:RABİM HEPİNİZİN YARDIMCISI OLSUN İŞŞALLAH :KK19::KK19:

merhaba kızlar kayıplarını için inanın çok üzüldüm :KK5:bendede pko var arda bey bana pko yüzünden rahim agzı yumuşar paşam demişti ona önlem amaçlı şeker hapı vermişti pko olmasını önlüyor demişti 1 sene ilaç tedavısı gördüm kızımdA RAHİMİ DİKTİLER DURMADI KANDA PIRTILAŞMA ÇIKTI İGNE OLDUM ONUN İÇİN BİRDAHA GEBE KALMADAN OLAN BÜTÜN TESTLERİ YAPTIRIN KİLONUZ VARSA VERMEYE ÇALIŞIN BEN 38 KİLO VERDİM OGLUMDA İMKANINIZ VARSA İSTANBULDAYSANIZ ARDA BEYE GİDİN ALLAH RAZI OLUSN ÖNCE RABBİM OSNRA DULARIM SONRADA ARDA BEY SAYESİNDE 13 SEMELİK ÖZLEMİMİ ALDIM KUCAGIMA ELHAMDURİLLAH :KK14::KK14:PKOYUDA KAFAYA TAKMAYIM SOGAN KÜRÜ YAPIN TEMEM:KK17:RABBİM HERKEZİN YARDIMCISI OLSUN ÇOK ZOR KAYIP 3 KAYIP YAŞADIGIMDAN BİLİYORUM 4 BEBEGİMİ 53 GÜN YOGUN BAKIM SERÜVENİNDEN SONRA EVİMİZE ÇOK ŞÜKÜR GETİRDİK SİZLEDE UMUDUNUZU KAYBETMEYİN SAKIN BEN HERGÜN BURUYA GİRİP OKUYOURM YAZMASAMDA BAKIYORUM ARKADAŞLAR AÇIKLAMA YAPMIŞLAR GEREK DUYMUYORUM YAZMAYA ONUN İÇİN SANMAYIN PAŞA BURAYI UNUTTU:KK20::KK20:RABİM HEPİNİZİN YARDIMCISI OLSUN İŞŞALLAH :KK19::KK19:

Sonu mutlu biten bir hikayem olsun benimde inşallah.rabbim armaganini miyadina tasir ve ben de bebegimi kucaklayabilirim insallah amin.ilki tup bebek olan hikayemde 25 .hafta da erken dogjmla noktalanmisti 5 gun yasadi sonra uctu.simdi hamileyim zorluklarla berabef yeniden hamdolsun hamileyim sorunlarim cok erken dogum ihyimaline karsi serklaj oldum 14 haftada enfeksiyonum gecmedi jnsslkah miyadima ulasir ve saglikla dogururum evladjmi amin.

Canım başınsağolsun...Rabbim bir daha yaşatmasın inşallah...kaybın için çok üzüldüm...bene de pko var haftalık bebeğimi kaybetmiştim sonra çok şükür hiç bekletmedi bebeğim...ilk işim doktorumu değiştirmek olmuştu bende doktor ihmali olduğunu düşünüyorum doğumdan 3 gün önce muayene edipte anlamaması da bunu gösteriyor bence...özel hastanelerin kurbanı oluyoruz sanırım...gerçi şuan başka şansımızda yok....rahim ağzı yetmezliği geçmişe yönelik konulan bir tanıdır die bişey okudum nette inşallah bi dahaki sefer işin ehli bir doktor denk gelir karşına...muhtemeln rahim ağzı dikilir ayrıca burda hemen hemen hepimiz pruluton die bir iğne kullanıyoruz haftalık...erken doğumu önlemede yatak istirahati kadar önemli demiştir doktorum tüm testlerin yapılmışsa eğer kendine iyi bir doktor bulanmanı tavsiye ederimm

çok sevindim kasılma oşmamasına. nidilat da yapar çarpıntı nefes darlığı

Evet canım nidilatını etkisi o. Ateş basıyor çarpıntısu yapıyor. Kullandığın ilaçlar birçok arkadaslar da burda onlar sayesinde mutlu sona ulaştılar. Haftalık iğne günlük progrstanlar mağnezyum nidilat. Allah'ın izniyle şu riskli haftarıda atlattımı dikişsiz bu ray boyu seni sadece Wc kalkarak 37-38 taşır.

Evet bayanlar gerçekten de nidilattanmış nefes darlığı.Kasılma yok diye 6 saatte bire düşürüldü ilaç ve bariz azaldı nefes darlığı durumum.Çok sağolsun yardımlarınız ve verdiğiniz moral için:KK16:

maşallah haftanız iyi. dr niz de risk almış. genelde yatak istiraati ilaçlarla serklajsız götürüyorlar dr ler... inşallah 38 haftayı görürsünüz....

Cok tesekkur ederim insallah. Benim 7mm inmisti rahim boyu 30mm olmasi grrekiyordu.dr kontrolu diye gittim sabah 9 da 12.30 da operasyona girdim. Tabi buyuk sok oluyor insan. Dr cok onemli hep ihmal, bir cogumuza erken dogum iste deyip ge istiriyorlar. Cocuk kanala girmeden onlem alinmali artik teknoloji gelisti. Kayip yasayanlara sabir yatanlarada Allah guc versin. Biz yatmaya devam :)

Sonu mutlu biten bir hikayem olsun benimde inşallah.rabbim armaganini miyadina tasir ve ben de bebegimi kucaklayabilirim insallah amin.ilki tup bebek olan hikayemde 25 .hafta da erken dogjmla noktalanmisti 5 gun yasadi sonra uctu.simdi hamileyim zorluklarla berabef yeniden hamdolsun hamileyim sorunlarim cok erken dogum ihyimaline karsi serklaj oldum 14 haftada enfeksiyonum gecmedi jnsslkah miyadima ulasir ve saglikla dogururum evladjmi amin.
Hic kotu seyler dusunme benim 26. Haftada fark edildi ve nerdeyse doguracakmisim 7 mm kalmis dogmasina serklaj oldum hemen suan 32 olduk. Hep yatiyorum . Wc haric oturmak yurumek yasak. Sabirli ol sakin stres yapma inan tetikliyor. Hep iyi dusun. Eminim saglikla kucagina alacaksin. Bende cok karamsardim ama 5 hafta gecti bile. Seninde gececek bugunlerin. Allah hepimize guc versin :)

X