Gebe kalmak isteyen kadınların başına gelen sorunlardan biri olan boş gebelik nasıl oluyor diyorsanız yazımızı okuyun!

Boş gebelik anne olmak isteyenleri üzen gebelik sorunların başında geliyor. Peki ya boş gebelik nedir nasıl oluyor ve belirtileri neler diyorsanız yazımızda hepsine yer vermeye çalıştık.

Boş gebelik adından da anlaşılacağı üzere gerçek bir gebeliğin olmadığı durum. Halk arasında su gebeliği olarak bilinen boş gebelik, bebeğin gelişimini sürdürdüğü kesenin oluşmasına karşın içerinde bebeğin yer almaması durumu. Bebeğin kalp atışının dinlenmesi gereken haftalarda bebeğin olmadığının fark edilmesiyle belirlenebiliyor.
bos-gebelik-nedir-1.jpg


Boş Gebelik Tanısı Nasıl Koyuluyor?

Son adet olunan dönemden itibaren 5 haftalık olan bebek normal şartlarda kesenin içerisinde olması gerekir. Ancak boş gebelik durumlarında bebeğe ait hiçbir bilgiye ulaşılmaz, çünkü bebek kesenin içerisinde yer almıyordur. Eğer kesenin içerisinde yolk kesesi oluşmamış ise boş gebelik ihtimali çok yüksek oluyor. Boş gebelik sorunları genellikle adet düzensizliği olan kişilerde ortaya çıkıyor. Ayrıca erken gebelik kayıplarının ve düşüklerin genel nedeni olarak boş gebelik diyebiliriz.
bos-gebelik-nedir-2.jpg


Boş Gebelik Belirtisi Nedir?

Boş gebelik belirtilerine baktığımızda normal gebelikten hiçbir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda kahverengi bir akıntı şeklinde kendisini belli edebiliyor. Boş gebelik asıl olarak ultrason görüntüsünde bebeğin kalp atışlarının duyulmaması ve embriyonun oluşmamasının ortaya çıkmasıyla belli oluyor. Boş gebelik tespit edildiğinde ise yapılması gereken tek şey en kısa zamanda kürtajın gerçekleşmesi.

Boş gebelik yaşayanlar var mı? Varsa diğer kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla paylaşmalarını rica ediyoruz.

*Bu yazılanlar öneri niteliğindedir, kesin bilgi için uzmana danışınız.

Editör: Neşe Akbaş
  • bos-gebelik-nedir-3.jpg
    bos-gebelik-nedir-3.jpg
    90 KB · Görüntüleme: 401