Elma sirkesi veya karpuz tek başına kilo vermenizi sağlamaz ancak kilo verme yolculuğunuzda sizi tok tutacak ve yağ yakmanızı sağlayacak besinlerle doludurlar. Kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için bu yiyecekleri alışveriş listenize ekleyin.

Hiçbir yiyecek, vücudunuzda en mutlu olmadığınız bölgeleri otomatik olarak hedeflemez. Yağ kaybı, yalnızca aldığınızdan daha fazla kalori yaktığınızda meydana gelir ve vücudunuzun tercihen enerji için lipit depolarını parçalamasına neden olur.

1. Elma sirkesi​

elma sirkesi kilo verme

Elma sirkesinin sağlığınız için birçok avantajı vardır ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir. Beyninizi daha tatmin edici hissettiren bir pektin içerir. Yani yatmadan önce acıkıyorsanız, elma sirkesi çözümünüz. Aynı zamanda doğal detoks yapmanızı sağlar. Elmalar, pektin adı verilen güçlü bir lif açısından zengin bir kaynaktır.

Nutrition Journal'da yayınlanan bir araştırmaya göre, yemeklerden önce elma veya armut yemek, önemli kilo kaybına neden oldu.

2. Sızma zeytinyağı​

zeytinyağı zayıflama

Zeytinyağı, kilo alımını etkileyen kortizol (stres hormonu) seviyelerini düşürürken "kötü" (doymuş) yağları ortadan kaldırmaya yardımcı olan sağlıklı bir diyet yağıdır. Isıtıldığında sağlığa olan faydalarının çoğunu kaybeder, bu nedenle salatanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca cilde uygulandığında esnek bir cilt kazandırmaya yardımcı olur.

3. Meyveler​

meyve_kilo_verme.jpg

Çilek, ahududu, böğürtlen ve yaban mersini kilo verme çabalarınızı destekleyebilir. Sadece lezzetli ve tokluk hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda antosiyaninler içerirler: yağ ve şekeri azaltabilen flavonoidler.

4. Domates​

domates suyu zayıflatır mı

Diyetinize domates eklediğinizden emin olun: kanınızdaki lipid miktarını (yağ ve kolesterol) azaltırlar. Domates suyu yapabilir veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Domatesler tokluğu arttırır, bu yüzden acıktığınız zaman onları yemeyi deneyin.

5. Kinoa​

kinoa_gobek_eritme.jpg

Kinoa, iştahı kontrol eden ve aynı zamanda yağ yakımını hızlandıran yüksek lifli, düşük kalorili bir besindir. Proteinler, antioksidanlar ve demir, çinko, selenyum ve E vitamini gibi diğer besinleri içerir.

6. Avokado​

avokado_yag_yakma.jpg

Birçoğu bu egzotik meyveyi sadece lezzetli olduğu için değil, aynı zamanda açlık hissini sihirli bir şekilde azaltan oleik asit içerdiği için de sever. Ayrıca içerdiği lif ve tekli doymamış yağlar kilo alımını önlemeye yardımcı olur.

7. Ceviz ve badem​

ceviz_badem_zayiflama.jpg

Her ikisi de yüksek konsantrasyonda omega-3 ve protein içerir. Ayrıca badem, şekeri kontrol etmenize ve metabolizmanızı harekete geçirmenize yardımcı olur. Salatalarınıza biraz kuruyemiş ekleyin veya gün içinde acıktığınızda yiyin.

8. Kavun ve karpuz​

kavun_karpuz_diyeti.jpg

Bir karpuzun ağırlığının yüzde 90'ı su olduğu için, kilo vermeye çalışıyorsanız yemek için en iyi meyvelerden biridir. 100 gramlık bir porsiyon sadece 30 kalori içerir. Aynı zamanda arjinin adı verilen ve yağları hızla yakmaya yardımcı olan harika bir amino asit kaynağıdır. Karpuz atıştırmak, vücudun nemli kalmasına yardımcı olmasının yanı sıra tok hissetmenize yardımcı olur, böylece öğünler arasında açlık hissedilmez.

9. Deniz ürünleri​

deniz_urunleri_zayiflama.jpg

Denize yakın yaşayacak kadar şanslıysanız, bundan yararlanmalısınız. Taze yüksek kaliteli deniz ürünleri , ekstra yağ birikimini önlemenize yardımcı olan tekli doymamış yağlar içerir. Ayrıca, deniz ürünleri harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

10. Narenciye​

narenciye_kilo_verme.jpg

Narenciye meyvelerinin insülin seviyelerini düşüren ve vücudunuzun yağları daha hızlı sindirmesini sağlayan C vitamini açısından zengin olduğu bilinen bir gerçektir. Öğün aralarında portakal, greyfurt ve limon suyu ekleyin.

11. Muz​

muz_zayiflatir_mi.jpg

Muz harika bir potasyum, kalsiyum, magnezyum ve vitamin kaynağıdır. Günde bir muz aslında kilo verme savaşınızı kazanmanıza yardımcı olabilir. Öğün aralarında acıktığınız zaman bir muz yiyebilirsiniz.

12. Lüfer​

lufer_yag_yakma.jpg

Omega-3 yağ asitleri fazla yağları yok eder ve vücutta yağ birikmesini engeller. Lüferin bazı ikameleri somon, uskumru, ton balığı, sardalye, hamsi, deniz alabalığı, kefal, levrek, kılıçbalığı, kalkan ve kırlangıç balığıdır.

13. Elmalar​

elma.jpg

Elmalar vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir, bu nedenle karın yağlarını yakmak için ideal bir besindir. Göze çarpan sonuçlar elde etmek için günde en az 3 elma yiyin. Aç karnına elma veya elma dilimleri ile yulaf ezmesi yerseniz etkisini ikiye katlayabilirsiniz.

14. Yeşil kahve​

Yeşil kahve.jpg

Yeşil kahve çekirdekleri, gastrointestinal sistemdeki şeker emilimini azaltan ve böylece biriken yağları yakan klorojenik asit içerir. Ayrıca, bu asit karaciğerinizin metabolik aktivitesini uyararak daha fazla yağ yakmasını sağlar. Sabahları aç karnına bir fincan yeşil kahve içebilir ve kısa sürede karnınızdaki olumlu değişiklikleri fark edeceksiniz.
  • Beğen
Reactions: pelinsmom