Ayçiçeği çekirdekleri, besleyici ve lezzetli bir atıştırmalık olarak tüm dünyada popülerlik kazanmıştır. Önemsiz gibi görünseler de ayçiçeği çekirdekleri ihtiyaç duydukları tüm ek besinleri içerdiğinden hamileler tarafından tüketilmelidir. Bir anne olarak, “ay çekirdeği hamileliğe iyi gelir mi?” diye sorgulamalısınız. veya “ayçiçeği çekirdekleri doğmamış çocuğunuzun gelişen beynine zararlı mı?” Sonuç olarak, hamileyken ayçiçeği çekirdeklerinin potansiyel riskleri, faydaları ve kullanımlarının farkında olmalısınız.

Ayçiçeği Çekirdeği Nedir?​


Ayçiçeği çekirdeği, ayçiçeğinin gerçek tohumudur (Helianthus annuus). Ayçiçeği tohumları, linoleik, yüksek oleik ve ayçiçek yağı tohumları dahil olmak üzere çeşitli çeşitlerde gelir. Her tür yağın üç farklı türü vardır: tekli doymamış yağlar, doymuş yağlar ve çoklu doymamış yağlar.

Ayçiçeği Çekirdekleri Gebelikte Güvenli mi?​


Diyetleri söz konusu olduğunda, hamile kadınlar hem kendi sağlıkları hem de doğmamış çocuklarının iyiliği için özellikle dikkatli olmalıdırlar. Özellikle ayçiçeği çekirdekleri sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan iyi bir folik asit kaynağıdır. Lif oranı yüksek ve sindirim için sağlıklı olan kuruyemiş ve çekirdekleri tüketmek de faydalıdır.

Kabuklu yemişlerde ve çekirdeklerde bulunan Omega-3 yağ asitleri nedeniyle, gelişimin erken evrelerinde bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olabilirler. Öğün aralarında badem, ceviz veya ayçiçeği çekirdeği gibi kuruyemişler ve çekirdekler atıştırmak, kendinizi tatmin etmek için müthiş bir yöntemdir.

Düzenli ayçiçeği çekirdeği tüketimi, E vitamini ve selenyum ile diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik tıbbi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek hayati bitki bileşiklerini içerir.

Ayçiçeği tohumlarındaki folik asit, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve akciğerlerden vücudunuzun farklı bölgelerine oksijen taşır. Hamilelikte günlük folik asit gereksiniminiz arttığından, ayçiçeği çekirdeği diyetinize harika bir katkı olabilir. Folik asit eksikliği, büyüyen çocuğunuzda gelişimsel bozukluklar gibi farklı sorunları tetikler.
hamilelikte-cekirdek-yemenin-faydalari.jpg

Gebelikte Ayçiçeği Çekirdeği Yemenin Sağlığa Faydaları​


Ayçiçeği çekirdekleri hamile kadınların diyetlerinde olmazsa olmaz bir unsur haline geldi. Hamilelikte ayçiçeği çekirdeği yemenin gizli faydalarını ve ipuçlarını okuyun:

  1. Mineral ve Vitamin Deposu: Ayçiçeği çekirdekleri tüm vitamin, protein ve diğer besin maddelerinin %90'ından fazlasını içerdiğine inanılmaktadır.
  2. Vücudu Radikal Değişikliklere Karşı Korur: Kavrulmuş ayçiçeği çekirdekleri, vücudu serbest radikal hasarına karşı koruyan bir antioksidan olan E vitamini de dahil olmak üzere çeşitli mineraller içerir.
  3. Kan Pıhtılaşmasını Önler: Damarlarda kan pıhtılarının oluşumunu önlemede iyidir .
  4. Fosfor İçerir: Ayçiçeği tohumları hem sizin hem de doğmamış çocuğunuzun kemikleri için fosfor ve sağlıklı besinler içerir.
  5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Tohumlarda bulunan anti-enfektif fitokimyasallar, hamilelik boyunca bağışıklık sisteminizin korunmasına yardımcı olarak vücudunuzu gelişmekte olan bebeği daha kolay kabul etmeye hazırlar.
  6. Kalp Hastalıklarını Önler: Ayçiçeği çekirekleri, hastalıkların önlenmesine ve tedavisine ve kardiyorespiratuar uygunluğun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Hamileyken Ayçiçeği Çekirdeği Yeme Riskleri​


Ayçiçeği tohumları gerçekten de iyi bir protein kaynağıdır. Fakat ayçiçeği tohumları hamilelik için nasıl kötüdür? Aşağıda, hamilelik sırasında ayçiçeği tohumlarının birkaç yan etkisi bulunmaktadır.

Alerjik Durumlar: Bireylerin yüksek oranda ayçiçeği çekirdeği alerjisi vardır. Ayçiçeği tohumlarından veya ay çekirdeği içeren kuş yemlerinden gelen polenler, ayçiçeği hasadı sırasında bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayçekirdeği bazı kişilerde alerjik reaksiyon riski oluşturabilir.

Bakteriler: Bir gıda deposundan filizlenmiş tohumlar satın alsanız bile, tohumlar ölümcül bitkilere dönüşebilecek potansiyel olarak tehlikeli mikroplarla kirlenebilir. Bu tür filizlenmiş tahıllarla bağlantılı gıda hastalıkları vakaları olmuştur.

Yüksek miktarda ayçiçeği çekirdeği tüketimi, böbrek hasarına ve iskelet dışı sorunlara yol açabilecek fosfor toksisitesine yol açabilir.

Çok fazla ayçiçeği çekirdeği tüketmek saçlarınızı ve tırnaklarınızı kırılgan hale getirebilir.

Doktorunuza her gün ayçiçeği çekirdeği alıp alamayacağınızı sorun. Ondan yeşil bir sinyal alırsanız, her gün ölçülü olarak güvenle tüketebilirsiniz.