Hamileyken maden suyu içebilir misiniz? Hamilelikte sterilize süt tavsiye edilir mi? Bugün, hamilelik sırasında sıvı tüketmekle ilgili hem popüler hem de biraz kafa karıştırıcı soruları yanıtlıyoruz.

Hamilelikte ne kadar su içmeliyim?​


Yeterli sıvı almak sağlıklı bir hamileliği destekler. Mevcut tavsiye, hamilelik sırasında her gün 8-12 bardak su içilmesini tavsiye ediyor.

Sadece susadığınız zaman değil, gün boyunca içmeniz önemlidir.
hamilelikte_gunde_kac_bardak_su_icilir.jpg

Su, kanı uygun şekilde nemlendirerek kalbin pompalamasını kolaylaştırır. Hamileyken kramp, gerilme ve dolaşım sorunları riskini azaltan organları ve kasları oksijenlendirir. Ek olarak su, vücudunuzun ağrılı idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmasına yardımcı olur. Hamileyken yeterince su içmek, cildinizi daha hassas ve kaşıntıya, gerginliğe ve çatlaklara eğilimli hale getiren hormon selini dengelemeye de yardımcı olur.

Bebeğinizin sağlığı ve gelişimi sizin su tüketiminize de bağlıdır. İçtiğiniz su miktarı aslında bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvının hacmini etkileyebilir. Bebeğiniz büyüdükçe, sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu sıvı miktarı da artar. Bu amniyotik sıvı bebeğinizin gelişimine yardımcı olur ve bebeğinizi anne karnında sıcak ve sağlıklı tutan koruyucu bir bariyer sağlar.


Hamilelikte musluk suyu içmek doğru mu?​

hamilelikte_musluk_suyu_icilir_mi.jpg
Kamuya ait su temin sistemlerindeki suyun kalitesi, belirli devlet kurumları tarafından düzenlenmektedir.

Çoğu durumda, musluk suyunu hamileyken tüketmek güvenlidir. Bununla birlikte, su bulanıksa veya alışılmadık bir tat veya kokuya sahipse, şişelenmiş suya geçmeyi veya bir su filtreleme sistemi kurmayı düşünün.

Plastik şişelerden su içmek güvenli midir?​

hamilelikte_plastik_su_icmek.jpg
Günümüzde plastik ambalajlarla yiyecek ve içeceklerden kaçınmak zor olabilir.

Bazı plastikler bisfenol A (BPA) içerir ve bunun bebekleri nasıl etkilediğine dair bilimsel veriler sınırlıdır ve tartışmalıdır. Mümkünse, bu kimyasalı içermeyen cam veya plastik şişelerdeki suyu seçin.

Hamile kadınların maden suyu içmesi güvenli midir?​


Maden suyu şeker, renklendirici veya koruyucu içermediği için hamilelik sırasında arıtılmış suya uygun bir alternatiftir.
hamilelikte_maden_suyu_icmek.jpg
Ancak, diyetinizdeki normal suyun yerini almamalıdır. Maden suyu içiyor olsanız bile hamileyken çok su içmelisiniz. Vücudunuzun doğal susuzluk sinyalleri nedeniyle sıvı alımınızı artırmak bebeğin büyümesi için gereklidir.

Maden suyu, düzenli olarak tüketildiğinde şişmeye neden olabilecek sodyum tuzlarını içerir. Hamile kadın hipertansiyon veya ödemden muzdaripse Gazlı sudan veya aslında yüksek düzeyde sodyum içeren (litre başına yaklaşık 200 mg veya daha fazla sodyum) kaçınmak daha iyidir.

Hamilelik döneminde ne kadar maden suyu içilmelidir sorusunun cevabı ise günde 1 bardak önerilir.


Hamileyken kahve içmek doğru mu?​

hamilelikte_kahve_icmek_zararlari.jpeg
Evet, kahve hamilelik sırasında güvenlidir.

Ancak günlük kafein alımı, yaklaşık 200 miligramı geçmemelidir.

Kafein; çay, kakao ve sıcak çikolatada da bulunduğundan bu içecekler de sınırlandırılmalıdır.

Doktorunuza ne kadar kafein içtiğinizi veya yediğinizi bildirdiğinizden emin olun, böylece sizi doğru kafein alım seviyesine yönlendirmeye yardımcı olabilirler.

Kafein limitinize ulaştıktan sonra hala canınız sıcak bir şeyler çekiyorsa, sabah ritüelinizi bozmamak için papatya, zencefil veya rooibos gibi kafeinsiz bir çay düşünün.

Hamilelerin yeşil çay içmesi güvenli midir?​

hamilelikte_yesil_cay_icmek.jpg
Çoğu araştırma, hamilelik sırasında az miktarda yeşil çay tüketiminin bebek üzerinde zararlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, bu içecek kafein içerir, bu nedenle mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Genelde hamilelikte yeşil çay pek önerilmez.


Hamilelik sırasında ne kadar alkol güvenlidir?​

hamilelikte_alkol_icmenin_zararlari.jpg
Alkol ve hamilelik bağdaşmaz.

Alkol içmek doğum kusurlarına neden olabilir ve az miktarda alkolün potansiyel etkileri iyi anlaşılmamıştır. Bu nedenle, tüm hamilelik boyunca tüm alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır.

Hamileler ısıl işlem görmemiş (pastörize, sterilize) süt içebilir mi?​

hamilelikte_sut_icmek.jpg
Hamilelik sırasında, yalnızca pastörize edilmiş veya ultra ısıl işlem görmüş (UHT) süt içtiğinizden emin olun.

Marketlerde satılan inek sütü pastörize edilir, ancak yine de bazı çiftliklerde ve köy pazarlarında satılık pastörize edilmemiş veya "çiğ" süt bulabilirsiniz. Aldığınız sütün üzerindeki etikete dikkat edin.

Daha detaylı bilgi için;


Hamilelik sırasında taze sıkılmış meyve suları ve smoothie'ler içmek güvenli mi?​

hamilelikte_meyve_suyu_ne_kadar_icilmeli.jpg
Taze sıkılmış meyve suları ve smoothie'ler hamilelik sırasında güvenlidir, ancak bu içecekleri bir restorandan veya meyve suyu barından satın almak yerine evde yapmak tercih edilir. Bu şekilde meyveleri iyice yıkayabilirsiniz. Yüzde 100 meyve suyu iyidir, ancak meyve suları hamileyken ölçülü tüketilmelidir; fazlası sağlıklı bir hamilelik için gereken kalori veya şekeri aşabilir.

Hamile kadınların gazlı içecekler ve enerji içecekleri içmesi güvenli midir?​


Sağlık merkezleri, büyük miktarlarda şeker, kafein, renklendirici ve koruyucu içerebilecekleri için hamile kadınların mümkünse gazlı ve enerji içeceklerini uzak durmasını tavsiye eder.
hamilelikte_kola_gazli_icecek_enerji_icecegi.jpg
Bazı enerji içecekleri hem şeker hem de kafein bakımından yüksektir. Meyve suları ve gazlı içecekler gibi alkolsüz içeceklerin üzerindeki besin etiketlerini kontrol etmek daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir.

Aromalı meyve suları ayrıca şaşırtıcı derecede fazla miktarda şeker içerebilir. Bu içecekleri azaltmak, herhangi bir besin öğesinden ödün vermeden tükettiğiniz kalorileri azaltacaktır.

Temiz içme suyu hamilelik sırasında mükemmel içecek olarak kabul edilir.

Detaylı bilgi için;