Metabolizmamız, enerjiyi nasıl kullandığımızı kontrol etmeye yardımcı olur ve yavaş olduğunda, kendimizi halsiz ve ağırlaşmış hissedebiliriz. Selenyum gibi besinler sağlıklı bir metabolizma için önemlidir. Bu metabolizmayı hızlandıran çay tarifi, enerji yakıcılarımızı desteklemenin başka bir sağlıklı (ve lezzetli!) yoludur.

Metabolizma Nedir?​


Metabolizma, vücudumuzun enerjiyi kullanma ve günde 24 saat kalori yakma şeklidir. Genlerimizin metabolizmamızda büyük bir rol oynadığı söylense de, bunu desteklemenin kesinlikle yolları var. Sağlıklı yemek yemek ve yeterli besin almak genel sağlık için hayati önem taşır ve bu metabolizmayı dışlamaz. Uygun tiroid fonksiyonu için selenyum, iyot ve demir gibi besinlere ihtiyacımız var. Tiroidimiz de hücrelerimizdeki mitokondriyi yönlendirerek metabolizmamızı düzenlemeye yardımcı olur. Tiroid, bu sürece dahil olan organlardan yalnızca biridir ve en iyi metabolizma için vücudumuzu bir bütün olarak desteklemek önemlidir.


Metabolizma ve Kilo Kaybı​


Çoğumuz metabolizmayı düşündüğümüzde kilo vermeyi düşünürüz, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Metabolizma, sadece yağ yakımı değil, vücudumuzun işleri nasıl yaptığıdır. Metabolizmayı hızlandırdığımızda, her yerde daha sağlıklı bir vücudu destekliyoruz.

Metabolizma Hızlandırıcı Çay Tarifi​


Bir sürü malzemeyi isimlendiren çok sayıda yağ yakan çay tarifi var. Bu çay tarifini yaparken, faydaları destekleyen bilimi bulabileceğimden emin olmak istedim. Neyse ki biraz buldum! İşte metabolizmayı hızlandıran çay tarifinde bileşenlerin bir dökümü ve nasıl çalıştıkları.

Yeşil Çay (Camellia Sinensis)​


Seçtiğiniz çayın türü önemlidir. Yeşil çay, metabolizmayı artırmaya yardımcı olmak için en popüler ve en çok kullanılan içme çaylarından biridir. Yeşil çay, oksidasyona karşı koruma sağlayan kateşinler adı verilen güçlü antioksidanlara veya polifenollere sahiptir.

Bazı çalışmalarda yeşil çayın kalp hastalığı riskini nasıl azalttığını ve kan basıncını nasıl iyileştirdiğini bildiriliyor. Bir meta-analiz, yeşil çaydaki kateşin EGCG'nin kilo kaybı üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu buldu. Yine de, yeşil çay söz konusu olduğunda birkaç uyarı var. Yeşil çay içen Çinliler ve Asyalılar, Kafkasyalılardan biraz daha fazla fayda gördüler. Ve çok yüksek miktarda kafein tüketen Kafkasyalılar, EGCG'den daha az kilo yönetimi yararına sahipti. Bu karışık sonuçlar, genlerin ve diyetin yeşil çayın metabolizma yararlarında rol oynadığını gösteriyor.

Genel olarak, yeşil çay, sağlıklı bir vücut ağırlığını destekleyen antioksidanlar ve sağlık yararları ile doludur! Elinizde yeşil çay yoksa, başka seçenekler de var. Bunun için en iyi çaylar kalitelidir, organiktir ve metabolizma hızını destekler. İşte farklı çay türlerinin bir dökümü ve bu tarifte hangilerinin işe yarayacağını (ve çalışmayacağını).

Metabolizma Çay İkameleri​

 • Oolong çayı ayrıca yağ hücrelerini yakmak için metabolik hızı artırır. Elinizde varsa, bu yeşil çay için kullanılabilir. Yeşilden daha fazla kafein içerdiğini unutmayın.
 • Matcha , biraz farklı şekilde yetiştirilen bir tür toz yeşil çaydır. Antioksidanlarla dolu olsa da, çok daha güçlü bir lezzet katıyor. Ben bu tarifte kullanmadım ama denerseniz haber verin!
 • Siyah çay kafein bakımından çok daha yüksektir ve yeşil çay kadar çok antioksidan ve polifenol içermez. Bu bir seçenek ama ilk tercihim değil.
 • Beyaz çay aynı Camellia sinensis bitkisinden gelir (siyah çay gibi). Yine de erken hasat edilir ve çok hassas bir tada sahiptir. İşlenmemiş olduğu için yeşil çaya benzer bir antioksidan profiline sahiptir ancak arkasında daha az çalışma vardır.
 • Pu-erh çayı , uzun fermente süresi olan daha nadir bir siyah çaydır. Bu Çin çayı, beyaz çay veya yeşil çaydan daha az antioksidan içerir. Kolesterolü iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar var, ancak insan çalışmaları eksik. Burada daha çok antioksidan açısından zengin bir çayı tercih ederim.
 • Nane, ebegümeci ve rooibos çayı gibi bitki çayları lezzetlidir ancak yeşil çay ile aynı faydaları sağlamazlar. Ayrıca, diğer malzemelerle her zaman iyi karışmayan kendi lezzetlerini de eklerler.
Ben bu çayı sıcak severim ama dilerseniz sıcak çayınızı buzlu çaya çevirebilirsiniz. Sadece su miktarını yarıya indirin ve demleme bittiğinde üzerine biraz buz dökün.

Zencefil​


2019'da yapılan bir araştırma, zencefilin metabolizmayı hızlandırdığını ve kahverengi yağ dokusu işlevini geliştirdiğini buldu. Zencefil, sağlıksız beyaz yağın kahverengi yağa dönüşmesine bile yardımcı oldu. Zencefil, sindirime, obeziteye yardımcı olur ve sağlıklı kan akışını desteklediği düşünülmektedir.


Zerdeçal ve Kırmızı Biber​


Metabolizma söz konusu olduğunda diğer birkaç baharat umut vaat etti. Zerdeçal ve kırmızı biber, kırmızı biber gibi metabolizmalarımız üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Kırmızı biberdeki kapsaisin sadece daha fazla yağ yakmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bize enerji artışı da sağlayabilir. Cayenne biberleri de C vitamini bakımından yüksektir. 2005 yılında yapılan bir inceleme, yeterli C vitaminine sahip kişilerin, eksik olanlara göre daha iyi yağ yaktığını buldu. Bir kişinin sahip olduğu daha fazla C vitamini deposu, kilosu daha sağlıklıydı. Sağlıklı bir kiloyu korumak söz konusu olduğunda birden fazla faktör vardır, ancak C vitamini yapbozun bir parçasıdır.

Kakule​


Kakule, metabolizmayı destekleyen faydaları olan bir başka baharattır. Aşırı kilolu diyabetik hastaların randomize kontrollü bir denemesi, kakulenin önemli ölçüde yardımcı olduğunu buldu. Kakule, insülin duyarlılığını iyileştirdi ve diyabetle ilgili diğer sağlık faktörlerini iyileştirdi. Diyabetik olmayan biri için bile kakule, pozitif kan şekeri faydalarına sahip olabilir.

Ham bal​


Ham bal hipoglisemiktir, yani kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkisi vardır. Bal başlı başına bir süper besindir ve burada tercih ettiğim tatlandırıcıdır.


Kremalı Metabolizma Hızlandırıcı Çay Tarifi​


Metabolizmayı hızlandıran bu çayın malzemeleri, lezzetli olurken vücudunuzu desteklemeye yardımcı olur. Bağımlılık yapabilecek tatlı ve baharatlı bir tada sahiptir. Çayın içinde biraz kafein var ve her gün kafein almayı sevmiyorum. Bunu hamilelik sırasında içmezdim ve emziren anneler kafeinin bebeği uyanık tuttuğunu görebilir. Yüksek kaliteli, organik yeşil çay içtiğinizden emin olun.

Kremalı Metabolizma Hızlandırıcı Çay Tarifi


Hazırlık zamanı: 3 dakika

Pişirme süresi: 8 dakika

Porsiyon: 2 Kişilik

Malzemeler:
 • 2 su bardağı su
 • ½ çay kaşığı öğütülmüş zencefil
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • 6 kakule baklası
 • 1 tutam acı biber
 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 2 çay kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı ham bal
 • 1 su bardağı süt (badem veya yulaf)
Yapılışı:
 1. Su, zerdeçal, zencefil, rezene, kırmızı biber ve kakule kaynamaya başlayana kadar birlikte ısıtın. Isıyı azaltın ve 5 dakika pişirin.
 2. Yeşil çayı ekleyin ve 3 dakika demleyin.
 3. Her şeyi ince gözenekli bir elekten süzün.
 4. Bal ve sütü ekleyin ve köpürene kadar karıştırın veya bir karıştırıcıda karıştırın.
Notlar:

Burada hindistan cevizi sütü kullanabilirsiniz ama çok zengin olduğu için tam bir bardak kullanmıyorum. Tarifte badem veya yulaf sütü yerine 1/4 su bardağı tam yağlı konserve hindistan cevizi sütü ve ilave 3/4 su bardağı su kullanıyorum. Daha kremalı bir hindistan cevizi sütü versiyonu istiyorsanız, 1 su bardağı badem veya yulaf sütü yerine 1/2 su bardağı hindistan cevizi sütü ve 1/2 su bardağı su ekleyin.

Kaynaklar: