Lohusalık Dönemi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Lohusalık Dönemi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Lohusalık dönemi, doğum yapan annelerin doğumdan sonra geçirmiş oldukları 40 günlük süreçtir. Doğum yapan kadının vücudunun kendine gelmesi, hormonlardaki değişim sürecinin tamamlanmasıyla, vücudun eski haline dönmesi için geçirilmekte olan bu fizyolojik süreç, annelerin lohusalık dönemi psikolojisi sebebiyle bunalımlar yaşamasına sebep olabilir. Postpartum dönem ya da puerperiyum dönemi olarak adlandırılan lohusalık dönemi, anne ve bebeğin arasındaki en güçlü bağların oluştuğu süreç olarak nitelendirilebilir.

Bebek ve anne sağlığı için doğum sonrası beslenmeye özen gösterilmelidir. Doğumun etkilerinden hızla kurtulmak, sağlıklı ve hızlı şekilde iyileşme sağlamak için annelerin tüketmesi gereken temel besinler bulunuyor. Lohusalıkta beslenme tüyoları;

  • Yenidoğan Emzirmesi
Bebeğin ilk doğduğu anda emzirilmesi, sağlıklı gelişim için mutlaktır. Kolostrom olarak bilinen ilk ağız sütü, bebeğin ilk aşısı niteliğindedir. Sindirim sisteminin çalışmaya başlaması ve gelişmesi için mutlaka, doğduğu anda emzirilmelidir.

  • Dengeli ve Yeterli Beslenme
Annenin yediği besinler ile anne sütü oluşur ve çoğalır. Lohusalık dönemi boyunca annenin yeterli şekilde beslenmesi mutlaktır.

Lohusalikta_beslenme_tuyolari-600x400.jpg


  • Ana ve Ara Öğünler
Sıvı tüketimi maksimum seviyede yapılmalıdır. Anne sütünün artması ve bebeğin yeterli şekilde beslenebilmesi için günlük sıvı tüketimi artırılmalı, ara öğünler eklenmelidir. Süt kalitesi için sık sık yemek yenilmelidir.

  • Mineral ve Vitaminler
Bebeğin ilk aylarında kemik gelişimi gerçekleştiği için kalsiyum alımı önem taşır. Anne sütü gerekli kalsiyumu sağlamadığı zaman, annenin kalsiyum depolarından takviye sağlanır. Bu durum, annede kemik kaybı ya da kemik erimesine neden olabilir.

  • Bol Sıvı
Kabızlık probleminin aşılması için lohusa beslenme sistemi, bol sıvı takviyesiyle sağlanmalıdır. Posa içeriği yüksek sebze ve meyveler yoğun olarak tüketilmelidir. Kurutulmuş meyveler, bağırsak işlevlerini artıran ve düzenleyen gıdalardır.

  • Gaz Gideren Probiyotikler
Hem anne hem de bebekte oluşan gaz problemlerinin giderilmesi için prebiyotik alımına özen gösterilmelidir. Bebeklerin gaz sancısı için verilen rezene çayını annelerin de tüketmesi gereklidir. Ayrıca gaz yapan yiyeceklerin tüketilmemesi, besinlerin iyi çiğnenerek yutulması, gaz oluşmasını önler.

  • Diyabet Özeni
Özellikle diyabeti olan anneler, lohusalık döneminde beslenme ve menülerine özen göstermelidirler. Şeker ve pekmez tüketilmemelidir. Emziren tüm annelerin yeterli ve düzenli beslenmeleri, sağlıklı gıdalartüketmeleri oldukça önemlidir.

Lohusalik Dönemi ve Problemler İçin Tıklayın !
Doğum Sonrası Lohusa Sendromu Tıklayın !