Hamileliği yaz dönemine gelen anne adayları için dikkat edilmesi gerekenleri derledik!

Tahmin edebiliyoruz ki yaz aylarında hamilelik süreci kış aylarına göre daha zorlayıcı. Sıcak havalarında etkisiyle halsizlik, uykusuzluk, sıcak basmaları ve alerjik problemler hamileleri zorluyor. Yaz döneminde artan bu şikayetler için hamilelerin dikkat etmesi gerekenler nelermiş birlikte inceleyelim.

İşte yaz dönemi hamileleri için öneriler:

· Hamilelik döneminiz yaz aylarına denk geldiyse ilk dikkat etmeniz gerekenler arasında beslenme geliyor. Yaz aylarında yağlı ve tuzlu yiyeceklere çok fazla yüklenmeniz durumunda istenmeyen bakteriler oluşabilir. Bunun dışında az pişmiş ve ya buzdolabında bekletilmeyen yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.
yaz-hamileleri-1.jpg


· Hamilelik döneminiz yaz aylarına denk geliyorsa aşırı terlemeden dolayı vücudunuzda oluşan sıvı kaybının önüne geçmek için günlük ortalama 2-3 litre su tüketmenizde fayda var. Bebeğinizin ve kendinizin sağlığı için bol bol sıvı tüketin.

· Hamilelik döneminizde tatile çıkmak istiyorsanız girdiğiniz denizin ya da havuzun hijyen koşullarına mutlaka önem verin. Çünkü hijyenik olmayan yüzme alanları genital enfeksiyonlara neden olduğundan dolayı su kesesinin erken yırtılmasına ve neticesinde erken doğuma neden olabiliyor.
yaz-hamileleri-2.jpg


· Yaz hamilelerinin yüzme alanı kadar güneşe karşı da kendisini koruması gerekir. Güneş ışınlarının en dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıda olmamak olunacaksa şapka ve güneş koruyucu sürüp çıkmalarında fayda var.

· Yaz tatili için şehir dışına gidecekseniz yolculuk saatlerinin her iki saatinde mola vermeniz gerekir. Aksi halde dolaşım sisteminiz bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Yaz hamileliği yaşıyorsanız sizin sıkıntılarınızın neler olduğunu bilmek isteriz?