0

Okurken bile cok zorlandım. Siz kim bilir nasıl bunalmışsınızdır yaşarken. Uzmandan yardım almalısınız. Eğer suan koronadan dolayı mümkün değilse de korkularınızın üstüne gidin. Mesela bir kere de yıkamıyorum elimi deyin beyninizi dinlemeyin müzik falan dinleyip oyalayın kendinizi. Kafanızın içindeki sesi duymamayı ve kendinizi telkin etmemeyi öğrenmeniz lazım. Koltuğa dokundunuz diyelim yada işte evde bir yere. Elinizi yıkamadan çocuğunuzu da alın. İnanın ki bir şey olmadığını gördükçe azaltırsınız. Suan korona yüzünden dışardan gelince kıyafetleri falan yıkamak normal ama normale dönünce onu da bir kere kendinizi zorlayıp yapmayın. Kaçarak değil üstüne giderek kurtulabilirsiniz. Bende de mesela ocağı kapattım mı diye birkaç kez kontrol etme vardı ama kendimi zorladım.Bir kere yavaş bir sekilde kontrol edip daha da bakmıyorum. Eğer üstüne gitmesem birkaç kere kontrol ederdim. Bunları yenmeniz lazım yoksa çocukların icin kötü olur. Onlar da aynı sıkıntıları çekmesinler büyüyünce. Sağlıklı birey olmaları icin kendinizi zorlayıp kurtulun.

Allah yardımcın olsun bir ara senin gibi olmuştum. Hayat inanılmaz zordu benim için de. Herşey ama herşey yük demekti. Pislenecek diye temizlik bile yapamaz duruma gelmiştim çözümü yardımcı bayan alıp evden çıkarak bulmuştum bayanın işi bittiğinde eve geliyordum. Olaki o varken gitmezsem onun arkasından heryeri dezenfekte ediyordum falan falan falan... Her neyse hem terapi hem ilaç tedavisi ile toparladım. Terapide terapist odasındaki lavabosuna baştan sona dokunduruyordu. Elime paralar verip bir sağ bir sol elimde gezindiriyordu :) ve eve gidene kadar elini yıkamak yasak. En az 5 kişiye kağıt ellettirip onu salonda masanın üzerine koymami 2 gün kaldırmam arada dokunnami söylüyordu size yardımcı olabilmesi için orneklendirdim. Sonuç ne mi oldu. Çocuğumla parka gider yerlerde otururuz. Oraya buraya değmesin diye uğraşan ben duyusal gelişimi iyi olsun diye nerde çamur şu kum toz toprak görsem çocuğa dokunması için teşvik ederim. Yıkanmış Toz bezlerinin tutamayan ben heryeri tozbeziyle siler yıkar kurutur kaldırırım. Ve benimde en çok doğumdan sonra atak yapmıştı. Hayatını daha fazla cehenneme çevirme derim. Hayatın tadını çıkar biran önce :)

Bende de tam tersi oldu çocuktan sonra saldım iyice. Eskiden başkasının bardağından su içemez, yere düşen yiyeceği pislenmiştir diye atardım mesela. Şimdi bebeğin yemediği veya yere düşürdüğü ne varsa ben yiyorum. Bu konuda bebeğimin bir ara her bulduğu şeyi ağzına sokmasının da etkisi oldu galiba. Bir nevi vicdan yaptım onu engelleyemiyorsam ben de maruz kalabilirim yerdeki pis olan her neyse diye. Tabi sokakta vs değil salonda mutfakta.
Benim kadar abartı olmasa da belki içini rahatlatacak bir iki şey söyleyebilirim. Birincisi önce pis olarak neyi nitelendirdiğini belirleyebilirsin. Mesela toz mu? Yoksa mikrop mu? Toz ise zaten havada da uçuyor tozlar birşey olmuyor. Mikrop ise zaten güneş ışığı mikrobu öldürür, o yüzden güneş gören açık hava mekanları evinden daha steril bile olabilir. Üstelik bağışıklık sistemin binlerce mikrobu aynı anda almadıkça o mikropları seni hasta etmeden öldürür.
Ayrıca mikroptan korkuyorsan bebeğine nasıl aşı yaptıracaksın? Aşı da direk az miktarda zayıflatılmış mikrobu vücuduna enjekte ediyorlar ne de olsa.
Çok steril bir ortamda bağışıklık sistemin nasıl güçlenebilir ki? Spor yapmadan nasıl kondisyonunu arttıramıyorsan, günlük yaşamda da az biraz mikropla temas etmezsen bağışıklık sistemini güçlendiremezsin. Tembelleşir.
Açık havada kamp yapan insanlar, gezginler, bütün gün tarlada çalışan insanlar var. Atalarımız ne elektrik süpürgesine ne de borulardan gelen sıcak suya sahipti ama yaşıyorlardı değil mi?
Bu arada muhtemelen musluktan akan suyu da dezenfekte etmek için bazı kimyasallarla temizliyorlardır. Bazen çamaşır suyundan gelen klor kokusu geliyor mesela bana musluk suyundan. Bunları iyice panik olman için söylemiyorum ama farkında olmadan nelere maruz kalıyorsun hayatında , dolayısıyla annenin yerleri çamaşır suyu ile sildikten sonra oğlunun o yere basması ve senin dokunmanla sana bulaşıp ordan da senin dokunmandan bebeğe geçmesinden korkman neden manasız onu umarım görebilirsin.
Mesela şöyle de bir deney yapabilirsin. Bir peçeteye biraz çay damlat. Bir saat sonra başka bir peçeteyle ilk peçeteye dokun. Çay bulaştı mı? Sonra ikinci peçeteye başka bir peçete ile dokun, ona bulaştı mı?

Ne guzel yazmissin, vakit ayirmissin.hakkini helal et. Tesekkur ederim..
Bende hamilelik oncesi dikkat etmezdim inan.. hamilelik bbence sorumluluk bazisi hic umursamadan geciriyor ama bu biraz da kisilikle ilgili sanirim.
Toz ya da mikrop degil aslinda. Mikrobu engelleyemem biliyorum. Oglum okula baslayinca yerlerde yuvarlandigi ve elleri agzinda oldugu icin cok hasta oldu.. hastalik olaccaksa olur buna inaniyorum ama tabiki tedbir almak gerek.ellerimizle de mikrop kapilmasina musade etmek dogru degil diye dusunuyorum.
Benimki boyle igrenme gibi, huylanma gibi.. insanlar cunku cogu seyi umursamiyor. Yakinlarimda da zamaninda gorduklerimi unutamiorum sanki hep bir pismis dusuncesi, dikkat etmiyor dusuncesi oluyor kafamda..oglum 2 gundur anneannede corapsiz da gezdi yerlerde de yuvarlandi. Kim bilir neleri elledi temas etti. Eve gelince yikamadan olmaz yani esimin de benim de icine sinmez.
Cok guzel bir ornek vermissin mantikli evet. Bulasma anca bi koronada oluyor sanirim benim dedigim tarzda😁
Dogru tabi kontrol edemem musluk suyunda bile neler var bilmiyorum. Disariyi, insanlari Kontrol edemedigim icin de eve kenfi halime kapaniorum. Sonra kisir dongu basliyor. Bir gun belki panik olsam da ustune gidip asarim ama suan lohusalik, 1 aylik bebek ve bir suredir takintili davranislar yerlestigi icin zor. Bakalim Allah kalbime ferahlik versin.
Cok sagol ne kadar iyisin

Merhabalar.. hayirli ramazanlar.. sizden fikir almaya geldim..
1 aylik bebegim var. Plansiz bir gebelikti ve ben oncesinde okb yani takinti icin tedavi oluyordum. Eskiden denoluyordum ama hapi birakinca eskiye donuyorsun. Tabi bu sefer hapi birden kestim hamilelikte ilk 4 ay guzeldi ama sonra supheler korkular basladi..
ya pisse ya hayvan pisligi varsa ya deterjanliysa cmasir suluysa ya bebegime bir sey olursa uzerime pis bir sey degdi mi gibi.. cig etten, cig sebze meyveden yemek yapamaz oldum uzerime her yere bulasacak diye simdi daha iyiyim ama simdi de bebege zarar veriirm korkusu devam ve eve kimseyi almamaya devam.. biz eve girince kiyafetinizi degistiyoruz cunku el yuz yikiyoruz disaridan misafir gelince nasil olacak misafiri gectim annem kardesimle yakiniz ama yaptiklarini gordugum icin cekiniyorum. En azindan annem icin nasil yapabilrim.. ben kendim bile ellerimi yikarken fazla yikiorum,suphe duyuyorum mememi elliycem ve bebege mikrop gececk diye..paspas falan zaten yapamiorum, deterjanlar korkulu ruyam.
yaz gelior, buyuk cocugu yani oglumu eskiden parka goturur,gezdirir gelince yikanirdik. simdi bebek de var onu yikayamam nasil cikicaz onu dusunuyorum.
annemler paspas yapior camasir suyuyla falan cocuk da basiyor oraya gidince. Arka oda ve balkonda da kopek yasiyor.. eve gelince oglu mu yikamadan almak icime sinmior. cunku heryeri elliyor, basiyor ben de oglumu elleyince tekrar ellerime bulasacak ordan bebege diye dusunuorum. Gecen de kakasini yapmis annemde yapamadik yikamadan cocugu..
ilac icemem suan en azindan 6 ay emzirsem.
biliorum sacma gulmeyin ama takintilar aliskanlik oldu normalimi unuttum ve bana fikir verir misiniz diye buraya geldim..
mesela annem eve gelcek oturcak elliycek sonra ben de heryeri elleyince ellerimi mi yikiyicam her emzirmeden once..
deterjan kullanmaktan korkuyorum durulanmayacak bulasacak heryere kimyasallar diye.
oglumu yollamak istemiorum yanlarina pis olacak paspasli yerlere basacak diye.. pis, zararli bir sey korkusu yuzunden, suphelerden evden cikmaya korkuuorum.

suan korona var ya herkes bize benzer oldu. Biz zaten disaridan gelince kiyafet degistirirdik, alinanlarin disini yikardik, disaridaki yerleri ellemezdik..
cocuklarimla ailemle normal mutlu bi hayatim olsun istiyorum ama korkularim suphelerim vesveselerim gitmiyor.. ince ve ayrintili dusununce, bir seyden huy kapinca bitmek bilmiyor.. oglum parka bahceye gidicek bana da bebege de degecek ustu basi biz de mi yikanicaz diye cikasim gelmiyor..oysa hamile kalmadan once ne iyiydim..
nasil normal olunur bana yardim eder misiniz. 5 yasinda ve 1 aylik iki cocukla temizlik pislik deterjan bulasma dusunmeden nasil normal ve saglikli olabilirim.. ailemi evime alabilirim..kimse benim gibi eziyet etmezdir kendine dimi.. kardesimi goruyorum yumurta sogan ellior, el yikamadan bebeklerini elliyor mesela. Ben niye abartiyorum, ilaca baslamadan kurtulmak istiyorum. Onu dusun bunu dusun onu kontrol et onu planla olmuyor iste.. hayir Allaha da guvenim,teslimiyetim var ama iste beynim sacmaliyor..
Aynı durum bende de var o kadar kötü günler geçirdim ki yani yazdığın her şey bire bir aynı bende benim gibi olan varmı diye merak ediyordum.Anneme ilk başlarda yanıma geldi düşün bir kez bile kucağına veremedim kızımı emzirmeden önce altını değiştirmeden önce en ufak bişeye dokunduğumda sürek li ellerimi yıkamaktan perişan oldum sonra sonra aralığı şuan kızım 1 yaşında ama asla bitmiyo ne yazık ki sadece alışıyorsun bir süre sonra 2 çocukla daha zor allah yardımcın olsun bende ilaç kullanamadığım için video konferansla terapi aldım son 2 aydır o biraz iyi geldi bana ama şu coronayla biraz daha tetikledi şuan bi şekildeidare ediyorum ama emzirmeyi bırakınca ilaca devam edeceğim

Okurken bile cok zorlandım. Siz kim bilir nasıl bunalmışsınızdır yaşarken. Uzmandan yardım almalısınız. Eğer suan koronadan dolayı mümkün değilse de korkularınızın üstüne gidin. Mesela bir kere de yıkamıyorum elimi deyin beyninizi dinlemeyin müzik falan dinleyip oyalayın kendinizi. Kafanızın içindeki sesi duymamayı ve kendinizi telkin etmemeyi öğrenmeniz lazım. Koltuğa dokundunuz diyelim yada işte evde bir yere. Elinizi yıkamadan çocuğunuzu da alın. İnanın ki bir şey olmadığını gördükçe azaltırsınız. Suan korona yüzünden dışardan gelince kıyafetleri falan yıkamak normal ama normale dönünce onu da bir kere kendinizi zorlayıp yapmayın. Kaçarak değil üstüne giderek kurtulabilirsiniz. Bende de mesela ocağı kapattım mı diye birkaç kez kontrol etme vardı ama kendimi zorladım.Bir kere yavaş bir sekilde kontrol edip daha da bakmıyorum. Eğer üstüne gitmesem birkaç kere kontrol ederdim. Bunları yenmeniz lazım yoksa çocukların icin kötü olur. Onlar da aynı sıkıntıları çekmesinler büyüyünce. Sağlıklı birey olmaları icin kendinizi zorlayıp kurtulun.
Tesekkur ederim evet insallah zorlayip kurtulicam. Ilac da icsem benim yapmam gerekiyor bh davranis ddgisikliklerini. Ilac sadece panigi, dusunceyi ve stresi azaltiyor.
Normale donunce disaridab gelince kiyafet yikamaaya gerek yok diyorsunuz ama iste bana gore de degisse ust bas bi el yuz yikansa daha iyi olur
Disarida cunku nerelere temaa ediyoruz, oturuyoruz, yagmur camur oluyor mesela..
Kontrol etme de vardi tabi ama iyiyim simsi masallah.geldi mi hepsi ayni anda geliyor zaten.

Aynı durum bende de var o kadar kötü günler geçirdim ki yani yazdığın her şey bire bir aynı bende benim gibi olan varmı diye merak ediyordum.Anneme ilk başlarda yanıma geldi düşün bir kez bile kucağına veremedim kızımı emzirmeden önce altını değiştirmeden önce en ufak bişeye dokunduğumda sürek li ellerimi yıkamaktan perişan oldum sonra sonra aralığı şuan kızım 1 yaşında ama asla bitmiyo ne yazık ki sadece alışıyorsun bir süre sonra 2 çocukla daha zor allah yardımcın olsun bende ilaç kullanamadığım için video konferansla terapi aldım son 2 aydır o biraz iyi geldi bana ama şu coronayla biraz daha tetikledi şuan bi şekildeidare ediyorum ama emzirmeyi bırakınca ilaca devam edeceğim
Allah sifa versin.insallah sen de ben de bizim gibiler de ferahlar kurtulur bu dusuncelerden, duygulardan. Insallah ince dushnmeyi birakiriz bir gun.. kucaklarina vermekten ben de cekiniyorum.gordum cunku biliorum. Yumurta sigan sebze meyve para alliyorlar sonra el yikamak yok bebegi istiyorlar
Icime sinmiyor. En yakinlarim bile bildigi halde boyle olunca disariya ve disaridakilere hic guvenim kamiyor iste..mikkrobu hastaligi degil belki ben igreniyorum yani sonra nasil tutucam kendim bebegi diye ne bileyim. Evet korona zaten tam bizlik.Herkes bizim gibi olsa yayilmazdi diye dalga geciyorum bazende..😁
Nerden aldin online konferansi ise yaradi mi neler anlatiyorlar..
Evet hicbir zaman umursamaz olamayiz ama olabildigi kadar normal ve sakin oluruz insallah
.

Allah sifa versin.insallah sen de ben de bizim gibiler de ferahlar kurtulur bu dusuncelerden, duygulardan. Insallah ince dushnmeyi birakiriz bir gun.. kucaklarina vermekten ben de cekiniyorum.gordum cunku biliorum. Yumurta sigan sebze meyve para alliyorlar sonra el yikamak yok bebegi istiyorlar
Icime sinmiyor. En yakinlarim bile bildigi halde boyle olunca disariya ve disaridakilere hic guvenim kamiyor iste..mikkrobu hastaligi degil belki ben igreniyorum yani sonra nasil tutucam kendim bebegi diye ne bileyim. Evet korona zaten tam bizlik.Herkes bizim gibi olsa yayilmazdi diye dalga geciyorum bazende..😁
Nerden aldin online konferansi ise yaradi mi neler anlatiyorlar..
Evet hicbir zaman umursamaz olamayiz ama olabildigi kadar normal ve sakin oluruz insallah
.
yalniz durumlar bire bir aynı bebeğe dokunmadan önce onları izliyordum bir yere dokundular mi felan diye özellikle yumurta et tavuk asla ama asla temzilenemez bişey di terapi ile yumurta et tavuğu yendim şuan yapabiliyorum. İnstagramdan tesadüfen gördüm dedim bu bi işaret 1 saat 70 tlydi normalde 200 300 tl arası bide ilk 30 dk tanışma ve yapalim mı demek için ücretsiz di aldım her terapiden sonra ilk terapide 2 gün 2.de 3gün sonra larda 1 er hafta rahatlama oldu bende.Ama senin de kendini tam anlamıyla vermen gerek .İşin aslı 0~18 yaş aralığında yaşadığın olumsuz durumların seni tetiklemesi ile alakalı aldığım terapilerin her birinin notunu aldım bu şekilde yardımcı olabilirmiyim bilmem ama elimden geleni yaparım nasıl bi durum olduğu nu çok ama çok iyi biliyorum çünkü

Allah yardımcın olsun bir ara senin gibi olmuştum. Hayat inanılmaz zordu benim için de. Herşey ama herşey yük demekti. Pislenecek diye temizlik bile yapamaz duruma gelmiştim çözümü yardımcı bayan alıp evden çıkarak bulmuştum bayanın işi bittiğinde eve geliyordum. Olaki o varken gitmezsem onun arkasından heryeri dezenfekte ediyordum falan falan falan... Her neyse hem terapi hem ilaç tedavisi ile toparladım. Terapide terapist odasındaki lavabosuna baştan sona dokunduruyordu. Elime paralar verip bir sağ bir sol elimde gezindiriyordu :) ve eve gidene kadar elini yıkamak yasak. En az 5 kişiye kağıt ellettirip onu salonda masanın üzerine koymami 2 gün kaldırmam arada dokunnami söylüyordu size yardımcı olabilmesi için orneklendirdim. Sonuç ne mi oldu. Çocuğumla parka gider yerlerde otururuz. Oraya buraya değmesin diye uğraşan ben duyusal gelişimi iyi olsun diye nerde çamur şu kum toz toprak görsem çocuğa dokunması için teşvik ederim. Yıkanmış Toz bezlerinin tutamayan ben heryeri tozbeziyle siler yıkar kurutur kaldırırım. Ve benimde en çok doğumdan sonra atak yapmıştı. Hayatını daha fazla cehenneme çevirme derim. Hayatın tadını çıkar biran önce :)

Gecmis olsn cok sevindim kurtulmussun. Hamilelik.oncesiine kadar markete gidp para da elliyordum parka da gidiyorduk her gun pazara da cocuk heryere temas ediyor yikanmamis cilek bile yiyordu.birlikte camsille cam.siliyor, haliyi bile siliyorduk. Deterjandan boyle cekinmiyordum. Ama hamileik ve kucucuk bir bebegin sorumlulugu gelince e bir de haplari birden kesince isler degisti...
Ama eve girince bes dakika yikaniyorduk. Sen mesela eve gelince yikaniyor musunuz yoksa disaridaki ust basla aynen devam mi.
Cok guzel ornekler tesekkur ederim. Deniycem ben de insallah. Suan olmasa bile biraz daha sonra..

yalniz durumlar bire bir aynı bebeğe dokunmadan önce onları izliyordum bir yere dokundular mi felan diye özellikle yumurta et tavuk asla ama asla temzilenemez bişey di terapi ile yumurta et tavuğu yendim şuan yapabiliyorum. İnstagramdan tesadüfen gördüm dedim bu bi işaret 1 saat 70 tlydi normalde 200 300 tl arası bide ilk 30 dk tanışma ve yapalim mı demek için ücretsiz di aldım her terapiden sonra ilk terapide 2 gün 2.de 3gün sonra larda 1 er hafta rahatlama oldu bende.Ama senin de kendini tam anlamıyla vermen gerek .İşin aslı 0~18 yaş aralığında yaşadığın olumsuz durumların seni tetiklemesi ile alakalı aldığım terapilerin her birinin notunu aldım bu şekilde yardımcı olabilirmiyim bilmem ama elimden geleni yaparım nasıl bi durum olduğu nu çok ama çok iyi biliyorum çünkü
Cok col sevinirim col tesekkurler Allah razi olsun. Resmen Allah karsine cikarmis, iyi olmani istemis demek ki.. adi neydi hala var mi o sayfa..
Evet beb de bakiyorum takip ediyorum soruyorum ve cok yoruluyorum uzuluorum da herkesin isine karistigim icin. Et tavuk ben de var hala eskiden ne yemekler yapardim. Bi suredir etler esimde ben uzerime sicradi, heryere bulasti, elimden iyi cikmadi diye vesvese yaptigim icin.. nasil yendin sen. Hepsi bitti mi nasil bitti..

Lavaboya dokun, eve gidene kadar elini yikama:KK57:
İnşaallah aynı şehirde yasamiyoruzdur :)

Gecmis olsn cok sevindim kurtulmussun. Hamilelik.oncesiine kadar markete gidp para da elliyordum parka da gidiyorduk her gun pazara da cocuk heryere temas ediyor yikanmamis cilek bile yiyordu.birlikte camsille cam.siliyor, haliyi bile siliyorduk. Deterjandan boyle cekinmiyordum. Ama hamileik ve kucucuk bir bebegin sorumlulugu gelince e bir de haplari birden kesince isler degisti...
Ama eve girince bes dakika yikaniyorduk. Sen mesela eve gelince yikaniyor musunuz yoksa disaridaki ust basla aynen devam mi.
Cok guzel ornekler tesekkur ederim. Deniycem ben de insallah. Suan olmasa bile biraz daha sonra..
Cnm takıntılı olduğum bir durum olduysa gecenin 1i bile olsa yikanirdim. Ama sadece kafaya taktigim bir durum yasandiysa mesela hasta biri bana sarildiysa gibi. Yani her dışarı çıktığımda değil. Eve misafir alamaz olmuştum yani hayatım diyorum ya sana çok ama çok zorlasmisti. Terapiye başladığımda terapistime hep bu davranışım normali ne bana söyler misiniz? Sizde böyle yapıyor musunuz? Diye sorardim Resmen en basit şeyin bile normali ne öğrenmeye çalışıyordum. Birseyin normalinin ne olduğunu sadece iyilestiginde anlıyorsun. Burda benim sana dışardan gelince banyo yapmana gerek yok demem normali bu demem sana hiç birsey ifade etmeyecek. Bir sonraki soru peki kaç kez ellerimi yıkayım olur ardı arkası kesilmez. Bebeğinin hem ruhen hem bedenen sağlıklı bir anneye ihtiyacı var

Lavaboya dokun, eve gidene kadar elini yikama:KK57:
İnşaallah aynı şehirde yasamiyoruzdur :)
Hahahah güldürdünüz beni :) Lavabodan sonra 1 kez ellerini yikattiriyordu. Ama lavabo odasındaki lavaboydu umimi tuvalet değil yani tuvalette yoktu :) paraya dokundurup eve gidene kadar yikattirmiyordu. Tabi ozamanlar korona falan yok paraya dokun şimdi yüzüne dokun falan da diyordu :) birsey olmadığını görebilmem için yapıyordu.

Vallahi korona var şimdi ben de siz gibiyim.. Bence bu bizim tavsiyelerimizle olmaz online terapi çok mantıklı. Allah yardımcın olsun zor vallahi ben 2 ayda marketten gelenleri yıkamaya bıktım sen her şeyi yıkıyorsun

Sizin bu korkulariniz mikroplardan cok daha tehliklei surekli el yıkanmaz ev icinde camasir suyu zaten mikroplari oldururyor neden basacak edecek ay bir suru sey yazmissiniz evet elinizde degil ama etrafinizdaki normal insanlara bakin ve onlar gibi davranin ne olmus sogana yumurtaya tutup el yikamadan bebege tutuyorsa zaten normali bu hersey pis degil ehrseyden mikrop kapmazsiniz merak etmeyin

Cok col sevinirim col tesekkurler Allah razi olsun. Resmen Allah karsine cikarmis, iyi olmani istemis demek ki.. adi neydi hala var mi o sayfa..
Evet beb de bakiyorum takip ediyorum soruyorum ve cok yoruluyorum uzuluorum da herkesin isine karistigim icin. Et tavuk ben de var hala eskiden ne yemekler yapardim. Bi suredir etler esimde ben uzerime sicradi, heryere bulasti, elimden iyi cikmadi diye vesvese yaptigim icin.. nasil yendin sen. Hepsi bitti mi nasil bitti..
Asla ama asla tavuk girmezdi eve dışarda ya da başka bi yerde yesemde ağzımı yüzünü ellerimi defalarca yıkardım sonra bunu söyledim terapistime oda ne yapmam gerektiğini anlattı ilk kızıma yumurta yediremiyordum çünkü bebek sonuçta ağzına eline sürüp kafasına felan dokunuyordu tiksiniyordum resmen her defasında banyo yapmak da yordu bir gün o terapiyi sadece ona ayırdı ilk yumurtayı sonra kırmızı eti sonra da tavuğu yendim şuan eşime neden tavuk almadın bile diyebiliyorum ha çokda rahat değilim ama en azından pişirip yiyip yedirebiliyorum eskiden bu bi hayaldi benşm için

Sizin bu korkulariniz mikroplardan cok daha tehliklei surekli el yıkanmaz ev icinde camasir suyu zaten mikroplari oldururyor neden basacak edecek ay bir suru sey yazmissiniz evet elinizde degil ama etrafinizdaki normal insanlara bakin ve onlar gibi davranin ne olmus sogana yumurtaya tutup el yikamadan bebege tutuyorsa zaten normali bu hersey pis degil ehrseyden mikrop kapmazsiniz merak etmeyin
Normali yumurtayi sebze meyveyi elleyip el yikamamk mi. Hmm..tesekkurler..mikrop kapmasam bile igreniyorum iste demek ki..

Asla ama asla tavuk girmezdi eve dışarda ya da başka bi yerde yesemde ağzımı yüzünü ellerimi defalarca yıkardım sonra bunu söyledim terapistime oda ne yapmam gerektiğini anlattı ilk kızıma yumurta yediremiyordum çünkü bebek sonuçta ağzına eline sürüp kafasına felan dokunuyordu tiksiniyordum resmen her defasında banyo yapmak da yordu bir gün o terapiyi sadece ona ayırdı ilk yumurtayı sonra kırmızı eti sonra da tavuğu yendim şuan eşime neden tavuk almadın bile diyebiliyorum ha çokda rahat değilim ama en azından pişirip yiyip yedirebiliyorum eskiden bu bi hayaldi benşm için
Cok sevindim senin icin. Darisi basima..ne yapmak gerekirmis. Cig et konusunda hamilelere bakteri riski oldugu icin ben de sorun yasadim son aylarda acikcasi..Deniycem o terapisti. Cok tesekkur ederim..

Vallahi korona var şimdi ben de siz gibiyim.. Bence bu bizim tavsiyelerimizle olmaz online terapi çok mantıklı. Allah yardımcın olsun zor vallahi ben 2 ayda marketten gelenleri yıkamaya bıktım sen her şeyi yıkıyorsun
Korona evet benzetti insanlari. Demek ki bi yerde bi sekilde dogru yapiyormusuz.. jerseyi yikamiyorum.ya. simdi krona var diye yikaniyor belki de...ama marketten gelen seyi de elleyip normal devam etmezdim eskiden.. en azindan kasiyer elliyor.her seyi elleyen bir insan kasiyer.. ya da yerlere dusmus olabiliyor.. zor tabi. Ince dusununce sonu gelmiyor ne yazik ki..Rahat olmak guzel. Artik koronodan sonra sanirim kimse rahat olamayacak. Bitmez diyorlar virus. ALLAH a emanet..

Hahahah güldürdünüz beni :) Lavabodan sonra 1 kez ellerini yikattiriyordu. Ama lavabo odasındaki lavaboydu umimi tuvalet değil yani tuvalette yoktu :) paraya dokundurup eve gidene kadar yikattirmiyordu. Tabi ozamanlar korona falan yok paraya dokun şimdi yüzüne dokun falan da diyordu :) birsey olmadığını görebilmem için yapıyordu.
Hehehehe.
Ya bir sey olmayacak deniyor ama.
Koronadan oncede mesela paradir, lavabodur bunlar pis yerler veya mikroplu yerler. Yine de hastalik olabilir garantisi yok. Gelirse hastalik Allahtan derim de.. hani o igrenme duygusu ne bileyim, heryere bulasicak; heryeri pisletecek duygusu, huy kapma duygusu oluyor ben de daha cok. Sen de olmuyor muydu..veya nasil gecti..

Cnm takıntılı olduğum bir durum olduysa gecenin 1i bile olsa yikanirdim. Ama sadece kafaya taktigim bir durum yasandiysa mesela hasta biri bana sarildiysa gibi. Yani her dışarı çıktığımda değil. Eve misafir alamaz olmuştum yani hayatım diyorum ya sana çok ama çok zorlasmisti. Terapiye başladığımda terapistime hep bu davranışım normali ne bana söyler misiniz? Sizde böyle yapıyor musunuz? Diye sorardim Resmen en basit şeyin bile normali ne öğrenmeye çalışıyordum. Birseyin normalinin ne olduğunu sadece iyilestiginde anlıyorsun. Burda benim sana dışardan gelince banyo yapmana gerek yok demem normali bu demem sana hiç birsey ifade etmeyecek. Bir sonraki soru peki kaç kez ellerimi yıkayım olur ardı arkası kesilmez. Bebeğinin hem ruhen hem bedenen sağlıklı bir anneye ihtiyacı var
Ama terapist de onlari soyleyecek sonucta. Bu isin normali bu, verdigim su gorevleri yap diyecek oyle degil mii..
Ben zaten buraya normal olanlari sormak icin yazdim
Ilac da kullandim ben seasina mac para verip terapistlere de gittim kac kez..
Ama senin gibi yasayip asanlardan duymak, ogrenmek ve isin mantigini kavramak daha faydali diye dusunuyorum..
Mesela misafir alamamak buna ben cok uzuluyorum. Oglumu bile.ust degistirip alihoruz cunku kendimoz de degistiriyoruz. Aslinda bu normal geliyorr disari kiyafetleriyle salonda yatakta yayilmaktansa..
Evet her disari cikinca ben de yikanmiyorum ama huy kaptigim.bir sey olursa 5 dakka duyun altina girmek daha kolay geliyor el yuz yikamaktan..
Sen nasil asabildin..cok sevindim ya neler cekiliyor biliorum cunku. Cocuklarima yansitmamaya calisiyorun zaten hamilelik oncesi oglumla her gun sokaktaydik eve gelir bes dakka dus alirdik bu kadar..

X