0

Nasil yani. O rahatlatma ve zihinde pasifize etme nasil.oluyor.. korktuklarimi yapacak.miyim yani korksam da.. kotu birsey olur diye panik olsam bile mi.
Psikologların okbde en etkili tedavi yöntemi bu sanırım ben de üstüne giderek yendim yükseklik takıntımı psikologun yönlerdirmeleriyle.

Aynı hastalık ablamda vardı, Çok şükür Geçti bitti gitti.. Kurtulalı 8 ay oldu. Çok Dil döktüm konuştuk ve rahatlattım sürekli 🤗 Aşırı pimpirikli olması çocukların ruh sağlığınıda etkiledi, Gördükce daha çok üzüldü Şimdi Çamaşır suyu da kullanıyor çok az miktarda 👍
Bardağı yıkadıktan sonra uzun bir süre suyun altında ovalıyordu sabun kalmıştır diye bidaha suya tutuyordu.
Tuttum Deterjana Dilimi değdirdim 🤣 ölürüm diye korktu resmen birşey olmadığını görünce kendinin abarttığını söyledi resmen.. Abarttığını kabul etmenle ilk kıvılcımı yaka bilirsin...

Aynı hastalık ablamda vardı, Çok şükür Geçti bitti gitti.. Kurtulalı 8 ay oldu. Çok Dil döktüm konuştuk ve rahatlattım sürekli 🤗 Aşırı pimpirikli olması çocukların ruh sağlığınıda etkiledi, Gördükce daha çok üzüldü Şimdi Çamaşır suyu da kullanıyor çok az miktarda 👍
Bardağı yıkadıktan sonra uzun bir süre suyun altında ovalıyordu sabun kalmıştır diye bidaha suya tutuyordu.
Tuttum Deterjana Dilimi değdirdim 🤣 ölürüm diye korktu resmen birşey olmadığını görünce kendinin abarttığını söyledi resmen.. Abarttığını kabul etmenle ilk kıvılcımı yaka bilirsin...

Cok gecmis olsun.cok sevindim ablan icin..
Nasil kurtuldu peki.. baska neler yapti.
Abarttigimi kabul ediyorum zaten evet.
Degdirdin bisey olmadigini gordu ama ben yine de cocuklara olur dusuncesiyle ikna olmazdim sanirim. daha minik ya herseyleri ne bileýim.
Uzulmez mi..zaten sadece cocuklarim icin istiyorum iyilesmeyi.. Allah senden razi olsun hep konusmussun rahatlatmissin ablani.. ne kadar onemli bi bilsen...

Ama terapist de onlari soyleyecek sonucta. Bu isin normali bu, verdigim su gorevleri yap diyecek oyle degil mii..
Ben zaten buraya normal olanlari sormak icin yazdim
Ilac da kullandim ben seasina mac para verip terapistlere de gittim kac kez..
Ama senin gibi yasayip asanlardan duymak, ogrenmek ve isin mantigini kavramak daha faydali diye dusunuyorum..
Mesela misafir alamamak buna ben cok uzuluyorum. Oglumu bile.ust degistirip alihoruz cunku kendimoz de degistiriyoruz. Aslinda bu normal geliyorr disari kiyafetleriyle salonda yatakta yayilmaktansa..
Evet her disari cikinca ben de yikanmiyorum ama huy kaptigim.bir sey olursa 5 dakka duyun altina girmek daha kolay geliyor el yuz yikamaktan..
Sen nasil asabildin..cok sevindim ya neler cekiliyor biliorum cunku. Cocuklarima yansitmamaya calisiyorun zaten hamilelik oncesi oglumla her gun sokaktaydik eve gelir bes dakka dus alirdik bu kadar..

Cnm söyle ki mesela duş almak benim için 5 dk değil saçlarımı yikadigim için kurutmasi baştan sona neredeyse 50 dk mı alıyor. 5 dk dışarı çıkıp 1 saat yıkanmak tam bir işkence 🙄 cnm birde doğru terapist bulamamışta olabilirsin bunu da bir değerlendir derim. Misafir olayında da artık saldım. İsteyen istediği an gelsin o moddayim. Ama tüm bu dediklerim koronadan önceydi şuan olağanüstü bir hal var. Suyla sabunla yaşıyoruz desem yeridir evden 2.5 aydır çıkmıyoruz. Falan falan. İlk çocuktan bilirsin sende küçük emekleyecek sokakta parkta yerleri orayı burayı senin kontrolün dışında yalayacak bile. Ağzına sokakta yerde gördüğü bir şeyi eline alacak. Bunu asmazsan çocuğuna karşı çok tahammülün azalır. Birsey olmadığını görmen için bunu yaşaman lazım bana denilen buydu cnm inşallah sende şifa bulursun

Cnm söyle ki mesela duş almak benim için 5 dk değil saçlarımı yikadigim için kurutmasi baştan sona neredeyse 50 dk mı alıyor. 5 dk dışarı çıkıp 1 saat yıkanmak tam bir işkence 🙄 cnm birde doğru terapist bulamamışta olabilirsin bunu da bir değerlendir derim. Misafir olayında da artık saldım. İsteyen istediği an gelsin o moddayim. Ama tüm bu dediklerim koronadan önceydi şuan olağanüstü bir hal var. Suyla sabunla yaşıyoruz desem yeridir evden 2.5 aydır çıkmıyoruz. Falan falan. İlk çocuktan bilirsin sende küçük emekleyecek sokakta parkta yerleri orayı burayı senin kontrolün dışında yalayacak bile. Ağzına sokakta yerde gördüğü bir şeyi eline alacak. Bunu asmazsan çocuğuna karşı çok tahammülün azalır. Birsey olmadığını görmen için bunu yaşaman lazım bana denilen buydu cnm inşallah sende şifa bulursun
Evet eskiden her cikista biz de yikanirdik.ve ck uzun sacma.olurdu.. cok kotu ya beyninin senle oyun oynamasi.. ne hastaliklar var Allahim korusun ama kendine goz gore gore aci cektirmek de ayr bir musibet ya..vesvese iste aslinda temeli.. dusun dusun isin icinden cikamiyorsun.. beynim bosluga dusunce oldu basladi bunlar, esle kavgalar olunca ve esimde vardi asil en basta el yikama.falan..
Evet zaten ben zamaninda oglum.sayesinde iyilesmistim o mutlu olsun rahat ozgur olsun diye..simdi bebegim cok kucuk insallah yine guzel olacak hersey..kalplerimiz ve beynimiz i sallah rahatlasin ferahlasin bir an once..Allah beterinden krusun.. basit bir sey bunlar aslinda.
Tesekur ederim ilgin icin

Cok gecmis olsun.cok sevindim ablan icin..
Nasil kurtuldu peki.. baska neler yapti.
Abarttigimi kabul ediyorum zaten evet.
Degdirdin bisey olmadigini gordu ama ben yine de cocuklara olur dusuncesiyle ikna olmazdim sanirim. daha minik ya herseyleri ne bileýim.
Uzulmez mi..zaten sadece cocuklarim icin istiyorum iyilesmeyi.. Allah senden razi olsun hep konusmussun rahatlatmissin ablani.. ne kadar onemli bi bilsen...
Psikiyatrist e gitmişti OKB tehşisi koydu doktor ilaç verdi gönderdi ilacı takıntılı olduğu için içiremedik ya uyursam çocuklar aç kalırsa işte evin içinde başlarına iş gelirse diye içmek istemedi 3 gün zorla yarım içirdik ilaç hakkında ne kadar olumsuz yönde eleştiri var ise okumuş içmem ya ölürsem diye. O an anladım İlaç ile değil terapi ile bu işin içinden çıkılması.. ben istersen sana yardımcı olurum 😇

Böyle çocuğuna mikrop değdirmemiş bir teyzem var. Aşırı takıntı yapıyordu.

Çocuğu hastalıktan katiyen kurtaramıyordu. Sokakta biri hapşırsa çocuk nezle oluyordu

En son doktora. Götürdü.

Doktor dediki ; hanım sen bunu at pisliğine oturt. Bu çocugu sakınmaktan hiç miktop bakteri görmemiş. Çok dayanıksız.

Teyzem bunu yaptı mi bilmiyorum. Ama gevşetmişti abartılı hallerini.

Ablam da okb tedavisi gördü. Artık ilac filan kullanmıyor. Evet normal bir insana dönmedi. Ama sizin gibi de değil artık.

Hep der ki. Evet ilaçlar benim için çok yardımcıydı. Ama ben kurtulmaya çok çok gayret ettim.

Eğer kafanda bitirmeye odaklanıp karar veremezsen hayatın boyunca ilaclarla yaşayacaksın.

Yani tek başına ilac tedavi etmez..sen kendin buna karar vereceksin.

Deterjan bulaşsın bu sefer yıkamıcam diyeceksin. En az 2 gün onu düşüneceksin. Ama bir yerde unutacaksin.

Böyle böyle kurtulabilirsin bundan

Benim de bir hastalığım var. Sık idarar cikma ve idrar kacirma nedeniyle. Üstelik bu üniversiteden berk süregelen bir sorun.

Altima kacirmamam icin Daima ilaç kullanmam lazım. Ama yeter artık daha.

Kullanmıyorum artık.

Ayaklarımı sıcak tutuyorum. Ve dışarı cikarken bezleniyorum.

Doktorum bunu duyunca çok acımıştı bana ama
Bir ilacı sürekli kullanmak ile bezlenmek hayat kalitesini düşürme acısından gayet rekabet edebilirler.

Sürekli ilac kullanma fikri beni aşırı derecede rahatsiz ediyor.

Allah hiçbirimizi mecbur etmesin
Allah sağlıktan ayırmasın.

Böyle çocuğuna mikrop değdirmemiş bir teyzem var. Aşırı takıntı yapıyordu.

Çocuğu hastalıktan katiyen kurtaramıyordu. Sokakta biri hapşırsa çocuk nezle oluyordu

En son doktora. Götürdü.

Doktor dediki ; hanım sen bunu at pisliğine oturt. Bu çocugu sakınmaktan hiç miktop bakteri görmemiş. Çok dayanıksız.

Teyzem bunu yaptı mi bilmiyorum. Ama gevşetmişti abartılı hallerini.

Ablam da okb tedavisi gördü. Artık ilac filan kullanmıyor. Evet normal bir insana dönmedi. Ama sizin gibi de değil artık.

Hep der ki. Evet ilaçlar benim için çok yardımcıydı. Ama ben kurtulmaya çok çok gayret ettim.

Eğer kafanda bitirmeye odaklanıp karar veremezsen hayatın boyunca ilaclarla yaşayacaksın.

Yani tek başına ilac tedavi etmez..sen kendin buna karar vereceksin.

Deterjan bulaşsın bu sefer yıkamıcam diyeceksin. En az 2 gün onu düşüneceksin. Ama bir yerde unutacaksin.

Böyle böyle kurtulabilirsin bundan

Benim de bir hastalığım var. Sık idarar cikma ve idrar kacirma nedeniyle. Üstelik bu üniversiteden berk süregelen bir sorun.

Altima kacirmamam icin Daima ilaç kullanmam lazım. Ama yeter artık daha.

Kullanmıyorum artık.

Ayaklarımı sıcak tutuyorum. Ve dışarı cikarken bezleniyorum.

Doktorum bunu duyunca çok acımıştı bana ama
Bir ilacı sürekli kullanmak ile bezlenmek hayat kalitesini düşürme acısından gayet rekabet edebilirler.

Sürekli ilac kullanma fikri beni aşırı derecede rahatsiz ediyor.

Allah hiçbirimizi mecbur etmesin
Allah sağlıktan ayırmasın.
Allah sifa versin canim.. Allah dermansiz dert vermesin, beterlerindenn korusun insallah..
Mesane sarkmasi mi acaba kayinvalidem ameliyat olmjstu gecen sene iyi simdi..
Ablana ve teyzene sevindim.. ben mikropsuz olmayacagini biliorum. Fanusa kapatsan da olcaksa hasta oluyor.. hastanelerde coook gun gecirfim oglumla ben..benimki biraz daha cok bence pis olan biseyin cocuklara eve ellerime heryere bulasmadi.. igrenme.. hani en basta temizleyip kontrol edemezsem ustume deger, eve bulasir, ellerim yine elime bulasir gibi.. toprak, kum,para,pislikler deterjjan gibi iste.. hamileikten omce camasir suyu kullanirdim ama ogluma yine de bastirmazdim mesela paspastan sonrs.. simdi hani ustume sicrar, iyi durulanmaz, elkeyince soz konusu yeri elime bulasir ordsn mememe ve ya yer icerim deterjanli seyi bebegime gecer stten gibi.. dedigin gibi bissy yaparsam, ustune dusunursen sonu gelmiyor.. bisey olmadi olmaz diyip stres de olsan unutmak lazim cok dogru.. ilac yardimci evet ama hersey bendr bitiyor biliyorum. Simdi lohusalik kucuk bebek sorumlulugu derken iyice hassas oldum insaallah gececek.ne dertler var Allahim korusun..

Psikiyatrist e gitmişti OKB tehşisi koydu doktor ilaç verdi gönderdi ilacı takıntılı olduğu için içiremedik ya uyursam çocuklar aç kalırsa işte evin içinde başlarına iş gelirse diye içmek istemedi 3 gün zorla yarım içirdik ilaç hakkında ne kadar olumsuz yönde eleştiri var ise okumuş içmem ya ölürsem diye. O an anladım İlaç ile değil terapi ile bu işin içinden çıkılması.. ben istersen sana yardımcı olurum 😇
Tabi isterim istemez miyimm super olur
Evet iste o sorular var ya..
Ya boyle olursa
Ya pisse
Ya degdiyse
Ya cocuguma bir sey olursa
Ya deterjan kaldiysa
Zaten her seyi okumaktan oluyor bunlar
. Ben de cig meyve sebzede ette hamilelikte engele neden olan bakteri oldugunu bilmesem.belki boyle olmZdi hamilelgimin son aylari.. eskkdenn de tabi iyi yikardim ete tavuga dokununca elimi kac defa yikar eldiven.kullanirdim.ama son aylarda emin olamamaya basladim.. bu takinti hastaligi zTen emin olamamak.. acaba kaygisi tasimak.. rahatlamak.icin sacma seyler yapmak.. cok sevinirim.yani yardimx olursan evlatlarim.icin annem de uzuluor.. eski gunlerime donmek istiyorum..

Merhabalar.. hayirli ramazanlar.. sizden fikir almaya geldim..
1 aylik bebegim var. Plansiz bir gebelikti ve ben oncesinde okb yani takinti icin tedavi oluyordum. Eskiden denoluyordum ama hapi birakinca eskiye donuyorsun. Tabi bu sefer hapi birden kestim hamilelikte ilk 4 ay guzeldi ama sonra supheler korkular basladi..
ya pisse ya hayvan pisligi varsa ya deterjanliysa cmasir suluysa ya bebegime bir sey olursa uzerime pis bir sey degdi mi gibi.. cig etten, cig sebze meyveden yemek yapamaz oldum uzerime her yere bulasacak diye simdi daha iyiyim ama simdi de bebege zarar veriirm korkusu devam ve eve kimseyi almamaya devam.. biz eve girince kiyafetinizi degistiyoruz cunku el yuz yikiyoruz disaridan misafir gelince nasil olacak misafiri gectim annem kardesimle yakiniz ama yaptiklarini gordugum icin cekiniyorum. En azindan annem icin nasil yapabilrim.. ben kendim bile ellerimi yikarken fazla yikiorum,suphe duyuyorum mememi elliycem ve bebege mikrop gececk diye..paspas falan zaten yapamiorum, deterjanlar korkulu ruyam.
yaz gelior, buyuk cocugu yani oglumu eskiden parka goturur,gezdirir gelince yikanirdik. simdi bebek de var onu yikayamam nasil cikicaz onu dusunuyorum.
annemler paspas yapior camasir suyuyla falan cocuk da basiyor oraya gidince. Arka oda ve balkonda da kopek yasiyor.. eve gelince oglu mu yikamadan almak icime sinmior. cunku heryeri elliyor, basiyor ben de oglumu elleyince tekrar ellerime bulasacak ordan bebege diye dusunuorum. Gecen de kakasini yapmis annemde yapamadik yikamadan cocugu..
ilac icemem suan en azindan 6 ay emzirsem.
biliorum sacma gulmeyin ama takintilar aliskanlik oldu normalimi unuttum ve bana fikir verir misiniz diye buraya geldim..
mesela annem eve gelcek oturcak elliycek sonra ben de heryeri elleyince ellerimi mi yikiyicam her emzirmeden once..
deterjan kullanmaktan korkuyorum durulanmayacak bulasacak heryere kimyasallar diye.
oglumu yollamak istemiorum yanlarina pis olacak paspasli yerlere basacak diye.. pis, zararli bir sey korkusu yuzunden, suphelerden evden cikmaya korkuuorum.

suan korona var ya herkes bize benzer oldu. Biz zaten disaridan gelince kiyafet degistirirdik, alinanlarin disini yikardik, disaridaki yerleri ellemezdik..
cocuklarimla ailemle normal mutlu bi hayatim olsun istiyorum ama korkularim suphelerim vesveselerim gitmiyor.. ince ve ayrintili dusununce, bir seyden huy kapinca bitmek bilmiyor.. oglum parka bahceye gidicek bana da bebege de degecek ustu basi biz de mi yikanicaz diye cikasim gelmiyor..oysa hamile kalmadan once ne iyiydim..
nasil normal olunur bana yardim eder misiniz. 5 yasinda ve 1 aylik iki cocukla temizlik pislik deterjan bulasma dusunmeden nasil normal ve saglikli olabilirim.. ailemi evime alabilirim..kimse benim gibi eziyet etmezdir kendine dimi.. kardesimi goruyorum yumurta sogan ellior, el yikamadan bebeklerini elliyor mesela. Ben niye abartiyorum, ilaca baslamadan kurtulmak istiyorum. Onu dusun bunu dusun onu kontrol et onu planla olmuyor iste.. hayir Allaha da guvenim,teslimiyetim var ama iste beynim sacmaliyor..
Cocugunuz annenize gidip ebe dönünce evde ayakkabı giydirin böylece kimyasalı ebe taşımamış hissedersiniz temizlik konusunda da doğal karışımlar yapıyorlar o şekilde temizleyebilirsiniz anneniz evde dokunduğu yerelere doğal dezenfekran yapıp silebilirsiniz eve girincede terlik giyer koltuğa örtü serersinşz gidince yıkarsınız belki biraz sakin olabilirsiniz bı yöntemlerle

Merhabalar.. hayirli ramazanlar.. sizden fikir almaya geldim..
1 aylik bebegim var. Plansiz bir gebelikti ve ben oncesinde okb yani takinti icin tedavi oluyordum. Eskiden denoluyordum ama hapi birakinca eskiye donuyorsun. Tabi bu sefer hapi birden kestim hamilelikte ilk 4 ay guzeldi ama sonra supheler korkular basladi..
ya pisse ya hayvan pisligi varsa ya deterjanliysa cmasir suluysa ya bebegime bir sey olursa uzerime pis bir sey degdi mi gibi.. cig etten, cig sebze meyveden yemek yapamaz oldum uzerime her yere bulasacak diye simdi daha iyiyim ama simdi de bebege zarar veriirm korkusu devam ve eve kimseyi almamaya devam.. biz eve girince kiyafetinizi degistiyoruz cunku el yuz yikiyoruz disaridan misafir gelince nasil olacak misafiri gectim annem kardesimle yakiniz ama yaptiklarini gordugum icin cekiniyorum. En azindan annem icin nasil yapabilrim.. ben kendim bile ellerimi yikarken fazla yikiorum,suphe duyuyorum mememi elliycem ve bebege mikrop gececk diye..paspas falan zaten yapamiorum, deterjanlar korkulu ruyam.
yaz gelior, buyuk cocugu yani oglumu eskiden parka goturur,gezdirir gelince yikanirdik. simdi bebek de var onu yikayamam nasil cikicaz onu dusunuyorum.
annemler paspas yapior camasir suyuyla falan cocuk da basiyor oraya gidince. Arka oda ve balkonda da kopek yasiyor.. eve gelince oglu mu yikamadan almak icime sinmior. cunku heryeri elliyor, basiyor ben de oglumu elleyince tekrar ellerime bulasacak ordan bebege diye dusunuorum. Gecen de kakasini yapmis annemde yapamadik yikamadan cocugu..
ilac icemem suan en azindan 6 ay emzirsem.
biliorum sacma gulmeyin ama takintilar aliskanlik oldu normalimi unuttum ve bana fikir verir misiniz diye buraya geldim..
mesela annem eve gelcek oturcak elliycek sonra ben de heryeri elleyince ellerimi mi yikiyicam her emzirmeden once..
deterjan kullanmaktan korkuyorum durulanmayacak bulasacak heryere kimyasallar diye.
oglumu yollamak istemiorum yanlarina pis olacak paspasli yerlere basacak diye.. pis, zararli bir sey korkusu yuzunden, suphelerden evden cikmaya korkuuorum.

suan korona var ya herkes bize benzer oldu. Biz zaten disaridan gelince kiyafet degistirirdik, alinanlarin disini yikardik, disaridaki yerleri ellemezdik..
cocuklarimla ailemle normal mutlu bi hayatim olsun istiyorum ama korkularim suphelerim vesveselerim gitmiyor.. ince ve ayrintili dusununce, bir seyden huy kapinca bitmek bilmiyor.. oglum parka bahceye gidicek bana da bebege de degecek ustu basi biz de mi yikanicaz diye cikasim gelmiyor..oysa hamile kalmadan once ne iyiydim..
nasil normal olunur bana yardim eder misiniz. 5 yasinda ve 1 aylik iki cocukla temizlik pislik deterjan bulasma dusunmeden nasil normal ve saglikli olabilirim.. ailemi evime alabilirim..kimse benim gibi eziyet etmezdir kendine dimi.. kardesimi goruyorum yumurta sogan ellior, el yikamadan bebeklerini elliyor mesela. Ben niye abartiyorum, ilaca baslamadan kurtulmak istiyorum. Onu dusun bunu dusun onu kontrol et onu planla olmuyor iste.. hayir Allaha da guvenim,teslimiyetim var ama iste beynim sacmaliyor..
Çok geçmiş olsun canım zor bir durum. Cbd yağını bir araştır derim Face de gurupları ve kullanıcı yorumları var. Çok fayda görenler var hem kimyasal değil saf yağ. Bebeği emziriyorsun en azından hiç bir zararı olmaz. Mutlaka araştır derim.

X